Справа № 466/932/24
Провадження № 3/466/1237/24
28 березня 2024 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м.Львова Невойт П.С., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , офіційно не працевлаштованого, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 з липня 2008 року і до 22.01.2023 року не сплачує аліменти на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розмір заборгованості за наявним розпорядженням становить 189 459,43 гривень. Таким чином, ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду на неодноразові виклики не прибув, хоча повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду у встановленому законом порядку. Причини не явки суду не повідомив.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративні правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст.251 КУпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Постановою судді від 20 лютого 2024 року матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернуто до відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області на доопрацювання.
Підставою для повернення ппротоколу для доопрацювання було те, що в фабулі правопорушення не зазначено як кваліфікуючу обставину - повторність та докази притягнення особи до відповідальності за ч.3 статті.
Для кваліфікації за ч.3 ст.183-1 КУпАП також необхідно надати докази щодо відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного постановою суду. Матеріали протоколу не містять таких доказів.
У разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена адміністративна відповідальність (стаття 183-2 КУпАП). Отже, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає наведеним вище вимогам, оскільки не зазначено кваліфікацію за ч.3 ст.183-1 КУпАП, до протколу не додано інших доказів.
22.03.2024 року протокол з доопрацьованими документами повторно поданий суду. Зокрема до матеріалів долучено тільки копію постанови від 03.10.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ч.3 ст.183-1 КУпАП.
Так, згідно ч.3 ст.183-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.
При цьому приміткою до статті визначено, що під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Отже, для кваліфікації за ч.3 ст.183-1 КУпАП також необхідно було надати докази щодо відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного постановою суду. Однак матеріали протоколу і після доопрацювання не містять таких доказів.
При цьому суд зазначає, що в разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена адміністративна відповідальність (стаття 183-2 КУпАП).
Судом також встановлено, що Постановою суду від 07 червня 2023 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.
Так, за ч.1 ст.183-1 КУпАП кваліфікуючою ознакою правопорушення є несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З постанови вбачається, що ОСОБА_1 притягнений до відповідальності за ч.1 статті 07.06.2023 року і така набрала законної сили 17.06.2023 року. З фабули протоколу вбачається, що заборгованість за несплатою аліментів існує до 22.01.2024 року, отже більше 6 місяців після притягнення до адміністративної відповідальності.
З урахуванням наведеного, вважаю, що дії ОСОБА_1 необхідно перекваліфікувати з ч.3 ст.183-1КУпАП на ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП в даному аипадку підтверджується протоколом серії ВАД за №555654 від 22.01.2024, заявою ОСОБА_3 , рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 05.07.2007 р., свідоцтвом про народження, ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова від 19.05.2021 р. про видачу дубліката виконавчого листа, розрахунком заборгованості по аліментах від 12.12.2023 р. та іншими матеріалами справи.
Згідно ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Під час розгляду справи судом не встановлено пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, що враховано при обранні адміністративного стягнення, враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу порушника, приходжу до висновку про необхідність застосувати адміністративне стягнення до ОСОБА_1 у виді суспільно корисних робіт, передбачених санкцією ч.1 ст.183-1 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605 грн.60 коп.
Керуючись ст. 33, 37, 38, 40-1, 183-1, 221, 248, 249 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя П. С. Невойт