26 січня 2024 рокуСправа №160/30519/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/30519/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
21.11.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області від 26.09.2023 року № 047050023857 про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, згідно ст. ст. 26, 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» після досягнення ним віку 50 років; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувати до його пільгового стажу за Списком № 1 його період роботи з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року слюсарем-ремонтником дільниці доводки у Вільногірському державному гірничо-металургійному комбінаті, реорганізованого 01.10.2004 року у філію «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Кримський Титан» та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком N 1, відповідно до п. 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після досягнення ним віку 50 років з 09.08.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після досягнення 50 років, 19.09.2023 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.ст. 26, 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 26.09.2023 року № 047050023857 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з підстав відсутності необхідного пільгового стажу, а саме не зараховано пільговий період роботи з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року, оскільки наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 року №127 не відповідає постановам Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162 та від 16.01.2003 року № 36, в яких категорія «А» відсутня, а тому необхідно надати наказ про атестацію робочих місць за умовами праці в зазначений період. Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки спірний період роботи за списком №1 підтверджується записами в його трудової книжки, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, наказом від 04.03.2002 року №127 «Про затвердження списків категорії «А».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/30519/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Розглядати справу ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Заперечуючи проти позовних вимог, 02.01.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, в якому воно просило у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що заява позивача від 19.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відпрацьовувалась по принципу “єдина черга” та автоматизованим шляхом потрапила на відпрацювання до спеціалістів відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. До пільгового стажу роботи позивача не зараховано період роботи з 17.04.2002 по 19.09.2007, відповідно до пільгової довідки від 18.09.2023 № 450 виданої ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс», оскільки для призначення пенсії наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 № 127. В постановах Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 № 36 категорія «А» відсутня, а для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 17.04.2002 по 19.09.2007 за Списком № 1 необхідно надати наказ про результати атестації робочих місць за умови праці. Вік позивача на день звернення 50 років, страховий стаж складає 30 років 04 місяці 13 днів, з урахуванням вимог ст. 24 Закону України № 1058-ІV -38 років 04 місяці 13 днів, пільговий стаж по Списку 1 становить 08 років 09 мясяців 04 днів. Рішенням відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області від 26.09.2023 вих. № 047050023857 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відмовлено через відсутність встановленого законодавством пільгового стажу.
Разом з відзивом відповідачем до суду було надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
05.01.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Дніпропетровського окружного адміністративного суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову та просить відмовити в повному обсязі. Відповідачем зазначено, що відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання робіт до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. За результатами розгляду заяви та доданих документів до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 17.04.2002 по 19.09.2007 відповідно до пільгової довідки від 18.09.2023 №450, виданої ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс», оскільки для призначення пенсії наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 №127. Звертає увагу суду на те, що в постановах Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт професій посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 №36 категорія «А'відсутня. Крім того, для зарахування до пільгового стажу вказаного періоду необхідно надати наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці. Отже, з урахуванням вищенаведеного, страховий стаж позивача становить 30 років 04 місяці 13 днів, з урахуванням вимог ч.3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - 38 років 04 місяці 13днів, пільговий стаж за Списком №1 - 8 років 09 місяців 04 дні, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.09.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заяву позивача про призначення пенсії за віком розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області та прийнято рішення від 26.09.2023 року № 047050023857, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком на пільгових умовах.
У рішенні зазначено, що вік заявника 50 років, страховий стаж становить 30 років 04 місяці 13 днів, з урахуванням вимог ч.3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - 38 років 04 місяці 13днів, пільговий стаж за Списком №1 - 8 років 09 місяців 04 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 17.04.2002 по 19.09.2007 відповідно до пільгової довідки від 18.09.2023 №450, виданої ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продакст», оскільки для призначення пенсії наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 №127. В постановах Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 №36 категорія «А'відсутня. Для зарахування до пільгового стажу вказаного періоду необхідно надати наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці.
Позивач, вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 26.09.2023 року № 047050023857 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та не зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду роботу з 17.04.2002 року по 19.09.2007 рік, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Зазначене у вказаній статті право деталізоване у Законах України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» та від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих; та гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частин 1 та 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відповідно до абзацу четвертого частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Кабінет Міністрів СРСР постановою від 26.01.1991 року за № 10, затвердив списки виробництв, робіт, професій, посад й показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Розділом XXIІ підрозділу 1 за кодом КП 12201000-1754б визначені робітники, керівники та фахівці, які постійно зайняті на роботах з радіоактивними речовинами активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію 226 або еквівалентної за радіотоксичністю кількості радіоактивних речовин та на ремонті обладнання в цих умовах, які відносяться до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (за старістю) на пільгових умовах.
В подальшому, список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994р. № 162.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 1994 р. № 773 внесені зміни до списків N 1 і 2 затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994р. N162(162-94-п) "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", у яких також визначені робітники, фахівці та керівники, які постійно зайняті в умовах радіаційної шкідливості на завантаженні та розвантаженні радіоактивної сировини, у технологічних процесах зі збагачення зазначеної сировини, а також на ремонті обладнання, забрудненого радіоактивними, які відносяться до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (за старістю) на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і даним списком передбачена гл. ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм».
Статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено порядок підтвердження стажу роботи, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Також згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Так, згідно з пунктом 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно відомостей, які містяться в трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 , вбачається наступна інформація про працю позивача у спірний період:
- запис №6 від 14.04.1995 року - прийнятий до «Вільногірського державного гірничо-металургійного комбінату» на збагачувальну фабрику слюсарем-ремонтником дільниці доведення по 4 розряду, на підставі наказу №183 від 14.04.95 року;
- запис №7 від 01.11.1995 року - присвоєно 5 розряд слюсара-ремонтника дільниці доведення, на підставі наказу №226к від 20.11.95 року;
- запис №8 від 01.10.1997 року - присвоєно 6 розряд слюсара-ремонтника дільниці доведення, на підставі наказу №154к від 31.10.97 року;
- запис №9 від 01.05.2003 року - переведений у цьому ж цеху слюсарем-ремонтником (черговим) механослужби дільниці доведення збагачувального виробництва по 6-му розряду, на підставі наказу №135к від 02.06.03 року;
- запис №11 від 01.04.2009 року - переведений слюсарем-ремонтником (черговим) механослужби дільниці доведення по 6-му розряду, на підставі наказу №135к від 02.06.03 року;
- запис №12 від 22.07.2009 року - звільнений за власним бажанням, за ст. 38 КЗпП України, на підставі наказу №185 від 07.07.09 року.
Відповідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» № 450 від 18.09.2023 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день у Філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» за період з 14 квітня 1995 року по 15 січня 2003 року виконував роботи з ремонту устаткування дільниці доведення збагачувальної фабрики, за професією слюсаря - ремонтника, що передбачено списком один розділу XXIІ підрозділу 1 код КП 12201000-1754б, на підставі Постанови КМУ від 11.03.1994 № 162; і за період з 16 січня 2003 року по 31 березня 2009 року виконував роботи з ремонту устаткування дільниці доведення збагачувальної фабрики, за професією слюсаря - ремонтника, що передбачено списком один розділу XXIІ підрозділу 1 код КП 22.1-1б, на підставі Постанови КМУ від 31.03.2009 № 36.
Як свідчать матеріали справи, відповідач не зараховує періоди роботи з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року до пільгового стажу позивача за Списком №1, оскільки наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 року №127 не відповідає постановам Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162 та від 16.01.2003 року № 36, в яких категорія «А» відсутня, а тому необхідно надати наказ про атестацію робочих місць за умовами праці в зазначений період.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Мінпраці від 18.11.2005 року №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 року.
Згідно пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає суду підстави стверджувати, що довідки, які підтверджують спеціальний трудовий стаж, надаються виключно, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Для призначення пенсії ОСОБА_1 надав трудову книжку, що містить усі необхідні записи про стаж його роботи за Списком №1, а також довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» № 450 від 18.09.2023 року.
Водночас, надана позивачем трудова книжка у поєднанні із відомостями про пільговий стаж позивача за Списком №1, що відображені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» № 450 від 18.09.2023 року, дають можливість оцінити та визначити як періоди трудової діяльності позивача, так і посади, які позивач займав, а також характер виконуваної роботи.
Отже, посада позивача у спірний період віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Варто звернути увагу, що відповідно правового висновку викладеного в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 520/15025/16, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а також викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.
За таких обставин, суд вважає неправомірним ставити право позивача на пільгову пенсію або зарахування періодів роботи до пільгового стажу в залежність від дотримання його працедавцем правил атестації робочих місць.
Отже, посада позивача у спірні періоди віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Також, згідно із пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком № 442 та Методичними рекомендаціями.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Так, згідно статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання. Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442, проведення атестації робочих місць, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесена до Списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 29 Кодексу законів про працю України до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
Частинами 1 та 2 статті 153 Кодексу законів про працю України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України від 14.10.1992 № 2694-XII "Про охорону праці" працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Вищезазначене дозволяє дійти висновку, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII - за результатами атестації робочих місць як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі).
Відповідно до частини 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності.
Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі Щокін проти України зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.
В разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1.
Однак, в даному випадку, в оскаржуваному рішенні в якості підстави для відмови у зарахуванні до пільгового стажу спірного періоду роботи позивача зазначено не факт непроведення атестації робочого місця, а необхідність надання наказу про результати атестацій робочих місць за умовами праці.
При цьому, надана позивачем разом з заявою про призначення пільгової пенсії довідка № 450 від 18.09.2023 року підтверджує, що позивач працював повний робочий день у Філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» у період з 14 квітня 1995 року по 15 січня 2003 року на посаді слюсара - ремонтника, що передбачено списком один розділу XXIІ підрозділу 1 код КП 12201000-1754б, на підставі Постанови КМУ від 11.03.1994 № 162 та в період з 16 січня 2003 року по 31 березня 2009 року на посаді слюсара - ремонтника, що передбачено списком один розділу XXIІ підрозділу 1 код КП 22.1-1б, на підставі Постанови КМУ від 31.03.2009 № 36.
Довідка містить додаткові відомості, щодо атестації робочих місць: наказ №147 від 17.04.1997 р., наказ №127 від 04.03.2002 р., наказ №336 від 20.09.2017 р.
Отже, атестація робочого місця позивача була проведена, накази про атестацію були вказані у довідці № 450 від 18.09.2023 року, якою підтверджено наявність трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за спірний період.
Таким чином, спірний період з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року в якому позивач працював у Філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейнін Кемікал Продактс» є підтвердженим та підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком №1.
При цьому, відповідачем до пільгового стажу за списком №1 зараховано періоди роботи позивача з 14.04.1995 року по 03.04.2002 року, з 05.04.2002 року по 16.04.2002 року, з 20.09.2007 року по 14.01.2008 року, з 16.01.2008 року по 27.01.2008 року, з 29.02.2008 року по 24.03.2008 року, з 26.03.2008 року по 24.08.2008 року, з 26.08.2008 по 31.03.2009 року, з 01.04.2009 року по 22.07.2009 року, на підставі довідки №450 від 18.09.2023 року.
В той же час, позивач у період з 14.04.1995 року по 22.07.2009 року не змінював місце роботи та професію слюсара-ремонтника.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправно не зарахувало період з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року згідно пільгової довідки № 450 від 118.09.2023 року, з причини того, що для призначення пенсії наданий наказ про підтвердження списків осіб категорії «А» від 04.03.2002 №127, в постановах Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 №36 категорія «А» відсутня і такий період підлягає обов'язковому зарахуванню до пільгового стажу позивача за списком №1.
Для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області від 26.09.2023 року № 047050023857 та зобов'язати зарахувати спірний період до пільгового стажу позивача за списком №1.
Відповідно до пункту 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Оскільки на момент звернення до пенсійного органу, ОСОБА_1 виповнилось 50 років, він має страховий стаж 38 років 4 місяці 13 днів, в тому числі на пільгових умовах (Список № 1) - 8 років 9 місяців 4 дні, з урахуванням зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 17.04.2002 по 19.09.2007 року, наявні всі умови для призначення пільгової пенсії за списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області від 26.09.2023 року № 047050023857 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 період роботи з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 09.08.2023 року.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено обґрунтованість пред'явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до частин 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією від 13.11.2023 року.
Враховуючи задоволення позовної заяви, судовий збір у розмірі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оскільки саме цим суб'єктом владних повноважень порушено права позивача оскаржуваним рішенням.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а, ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області від 26.09.2023 року № 047050023857 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 період роботи з 17.04.2002 року по 19.09.2007 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 09.08.2023 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська