09 листопада 2023 року Справа № 160/12744/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України (відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-2) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.06.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України (відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-2), в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та прийняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у зв'язку з загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням уточненої позовної заяви, зазначається, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 та бабою ОСОБА_2 . Вона разом з дочкою та онуком з 2006 року проживали однією сім'єю, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, оплачували комунальні послуги. ОСОБА_3 з 2008 року тяжко хворіла, а тому її утримання та утримання позивача - ОСОБА_1 лягло на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання поблизу м. Вільнянськ Запорізької області. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла дочка позивача - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно та права. 17.08.2022р. ОСОБА_1 подала до Другої криворізької державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. При цьому позивач як член сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 відповідно до ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) та п.4 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 (далі - Порядок №975), має право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із чим на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) ОСОБА_1 направлено заяву та відповідні документи, однак, жодного рішення від відповідачів позивачем з цього приводу отримано не було. Таким чином, протиправною бездіяльністю відповідачів порушено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги за загиблого 07.04.2022р. військовослужбовця ОСОБА_2 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року вказана позовна заява залишена без руху та позивачеві надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, в якій викласти свої позовні вимоги відповідно до ст.5 КАС України, а також копій цієї уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
На виконання вимог вказаної ухвали суду від 13.06.2023 року позивачем 22.08.2023 року надано уточнену позовну заяву.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12744/23 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Також вказаною ухвалою суду від 04.09.2023р. витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 письмові пояснення та докази на їх підтвердження стосовно того, чи надходила до ІНФОРМАЦІЯ_1 заява ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», якщо так, то коли саме ця заява надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_1 та яке рішення прийняте за наслідками її розгляду, а також копію такого рішення та докази його направлення на адресу ОСОБА_1 .
11.09.2023р. до суду надійшов відзив Міністерства оборони України на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач-1 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що Міністерство оборони України не визнає права позивачки на пільги та компенсації як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, оскільки позивачка на теперішній час не входить до числа осіб, які, згідно із Законом №2011-ХІІ та Порядком №975 мають право на отримання одноразової грошової допомоги, позаяк ОСОБА_1 не наведено та не надано допустимих і належних доказів, які б свідчили про те, що у неї та загиблого були взаємні права та обов'язки, спільний побут як у члена його сім'ї або вона знаходилась на його утриманні. Також таких доказів не було додано до особової справи військовослужбовця. Сповіщення про смерть військовослужбовця надійшло на адресу ОСОБА_3 , а саме на адресу: АДРЕСА_1 , натомість, позивачка зареєстрована за іншою адресою: АДРЕСА_2 . Крім цього, відповідачем-1 зауважено, що заява про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку №975 повинна бути подана до військкомату, а потім керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 Порядку №975.
08.11.2023р. до суду від Міністерства оборони України надійшли додаткові докази, а саме: копії Витягів з протоколів засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 16.09.2022р. №186 та від 30.09.2022р. №208.
09.11.2023р. до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_4 на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач-2 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця належить до повноважень головного розпорядника бюджетних коштів, тобто Міністерства оборони України, натомість, ІНФОРМАЦІЯ_4 лише оформлює документи та висновок для розгляду вказаного питання і у цьому випадку відповідач-2 виконав покладені на нього завдання, а саме: у зв'язку із надходженням заяви ОСОБА_1 від 05.08.2022р., яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_4 12.09.2022р. (вх.№15226), про резервування за нею частки одноразової грошової допомоги згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) за загиблого онука ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 супровідним листом від 12.09.2022р. за вих. №7/14438/7 до раніше наданого висновку та пакету документів від 21.07.2022р. за вих. №7/12920/2 для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 Постанови №168 за загиблого 07.04.2022р. ОСОБА_2 , направлено до Міністерства оборони України копію свідоцтва про смерть матері загиблого - ОСОБА_3 , та заяву ОСОБА_1 від 05.08.2022р. про резервування за нею частки одноразової грошової допомоги. В подальшому, через технічну помилку, допущену в імені та по батькові позивача ( ОСОБА_1 ), супровідним листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.10.2022р. за вих. №7/15889/7 було замінено супровідний лист від 12.09.2022р. за вих. №7/14438/7. При цьому листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 02.11.2022р. за вих. №423/381 ІНФОРМАЦІЯ_4 було повідомлено, що протокольним рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 30.09.2022р. №208 батьку загиблого військовослужбовця була призначена одноразова грошова допомога в повному розмірі, тому документи позивача повертаються без реалізації, позаяк відповідно до п.2 Постанови №168 якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з квітня 2021 року проходив військову службу в Збройних Силах України за контрактом, що підтверджується відомостями військового квитка серії НОМЕР_2 .
07.04.2022р. ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання поблизу міста Вільнянськ Запорізької області загинув, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Тернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 11.04.2022р., сповіщенням сім'ї ІНФОРМАЦІЯ_6 від 09.04.2022р. №Г/1195 та Витягом з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм каліцтв (протокол №382 від 25.05.2022р.), згідно з яким солдат ЗСУ ОСОБА_2 отримав травму, яка призвела до смерті, ТАК, пов'язану із захистом Батьківщини.
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим Тернівським відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області 16.06.2009р., матір'ю ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , а батьком - ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження, виданого Тернівським районним відділом ЗАЦС м. Кривого Рогу 28.10.1979р., ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є дочкою ОСОБА_1 .
Відтак, ОСОБА_1 є бабою загиблого ОСОБА_2 .
Як свідчать матеріали справи, після загибелі ОСОБА_2 його батьки звернулися до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою та документами щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови №168.
ІНФОРМАЦІЯ_4 сформовано висновок від 21.07.2022р. №7/12920/2 щодо призначення батькам ОСОБА_2 вищевказаної одноразової грошової допомоги, який разом із пакетом документів надіслано на розгляд до Міністерства оборони України.
Разом з цим, ІНФОРМАЦІЯ_3 мати загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим Тернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 03.08.2022р.
05.08.2022р. ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою, в якій зазначала, що мати загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 померла та просила зарезервувати за нею частку одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №168, за загиблого онука ОСОБА_2 , 2000р.н., у зв'язку із тим, що вона і її померла донька - ОСОБА_3 , яка була інвалідом ІІІ групи, перебували на утриманні у загиблого онука і ОСОБА_1 має намір звертатися до суду для встановлення цього факту.
Вищевказана заява позивача отримана ІНФОРМАЦІЯ_4 12.09.2022р. і зареєстрована за вхідним номером 15226.
ІНФОРМАЦІЯ_8 направило до Міністерства оборони на додаток до висновку від 21.07.2022р. №7/12920/2 висновок від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2, в якому зазначалося про смерть матері загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 із наданням копії свідоцтва про її смерть, а також про необхідність зарезервувати частку одноразової грошової допомоги за бабусею загиблого ОСОБА_2 та матір'ю померлої ОСОБА_3 у зв'язку із її намірами звернутись до судових органів щодо свого права на отримання частки зазначеної допомоги. При цьому листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.10.2022р. №7/15889/9 на додаток до від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2 зазначено правильне ім'я та по батькові бабусі загиблого ОСОБА_2 , як ОСОБА_1 .
Як слідує з Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 16.09.2022р. №186 (пункт 12) Комісія, розглянувши подані документи, дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 батьку та матері загиблого 07.04.2022р. внаслідок смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 11.04.2022р. та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 01.08.2022р. №321/КЦ/8289 - в сумі 15000000,00грн. у рівних частках кожному.
В подальшому, відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 30.09.2022р. №208 (пункт 47) Комісія дійшла висновку, що у зв'язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 матері солдата ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 від 03.08.2022р.) змінилося коло осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги, при цьому інформації про смерть матері загиблого військовослужбовця на час розгляду її документів не було, тому їй було призначено одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю її сина, водночас, законодавство не передбачає призначення одноразової грошової допомоги померлим особам, а право заявниці згідно зі ст.1219 ЦК України не може переходити на членів її сім'ї, відтак, у зв'язку із зміною кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, Комісією прийнято рішення щодо внесення змін до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 16.09.2022р. №186 в частині перерозподілу часток одноразової грошової допомоги, а саме: слова «батьку та матері» замінити словами «батьку», слова «у рівних частках кожному» виключити.
При цьому листом від 02.11.2022р. №403/381 Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України у відповідь на висновок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2 щодо резервування за ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги за загиблого онука ОСОБА_2 повідомило ІНФОРМАЦІЯ_4 , що у Департаменті соціального забезпечення Міністерства оборони України в межах повноважень розглянуто надані документи щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови №168 членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 і протокольним рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 30.09.2022р. №208 батьку загиблого військовослужбовця була призначена така одноразова грошова допомога у повному розмірі, при цьому п.2 Постанови №168 визначено, що після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку, тому вищезазначені документи повертаються без реалізації.
Вважаючи, що ДОТЦК та СП та Міністерством оборони України допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та прийняття рішення про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає та встановлює Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), який також регулює відносини у вищевказаній галузі.
Пунктом 1 статті 16 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п.п.1 п.2 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ст.16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Пунктом 3 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, абзацом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (тобто, зокрема, військовослужбовцям Збройних Сил України), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
За приписами абзаців 2-3 пункту 2 Постанови №168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 Постанови №168 у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Аналогічні приписи закріплено у пункті 1 статті 16-3 Закону №2011-XII, згідно з яким одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
При цьому абзацом 4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що у разі якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Згідно з пунктами 6-9 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 (далі - Порядок №975).
Пунктом 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.п.1 п.4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Згідно з п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку №975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Відповідно до п.12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
За приписами п.13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Абзацом 1 пункту 14 Порядку №975 передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.
При цьому абз.2 п.14 Порядку №975 передбачено, що у разі якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Як свідчать встановлені судом обставини, у розглядуваному випадку ІНФОРМАЦІЯ_4 дотримано вимоги Порядку №975 щодо оформлення та направлення на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновків із відповідними пакетами документів щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови №168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , а саме: сформовано та направлено до Комісії висновок від 21.07.2022р. №7/12920/2 щодо призначення батькам ОСОБА_2 вищевказаної одноразової грошової допомоги, а також сформовано та направлено до Комісії висновок від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2, в якому зазначалося про смерть матері загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 із наданням копії свідоцтва про її смерть, а також про необхідність зарезервувати частку одноразової грошової допомоги за бабусею загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , з огляду на те, що остання має намір у судовому порядку встановлювати факт перебування на утриманні у загиблого ОСОБА_2 .
Відтак, ІНФОРМАЦІЯ_4 не допущено протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви ОСОБА_1 в межах наданих йому повноважень (щодо формування висновку та направлення його разом із пакетом документів на розгляд Комісії), як і не допущено протиправної бездіяльності щодо прийняття рішення про призначення та виплату позивачеві одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 , позаяк, з урахуванням вищенаведених приписів п.п.13, 14 Порядку №975, ІНФОРМАЦІЯ_4 повноваженнями щодо прийняття такого рішення взагалі не наділений, бо таке рішення приймається саме Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а не ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Отже, у задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_4 слід відмовити.
Щодо позовних вимог до Міністерства оборони України, то суд також не знаходить підстав для їх задоволення, з огляду на таке.
Так, судом було встановлено, що згідно з Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 16.09.2022р. №186 (пункт 12) Комісія, розглянувши подані документи, дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 батьку та матері загиблого 07.04.2022р. внаслідок смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 11.04.2022р. та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 01.08.2022р. №321/КЦ/8289 - в сумі 15000000,00грн. у рівних частках кожному.
При цьому заява ОСОБА_1 від 05.08.2022р., в якій остання зазначала, що мати загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 померла та просила зарезервувати за ОСОБА_1 частку одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №168, за загиблого онука ОСОБА_2 , 2000р.н., у зв'язку із тим, що вона і її померла донька - ОСОБА_3 , яка була інвалідом ІІІ групи, перебували на утриманні у загиблого онука і ОСОБА_1 має намір звертатися до суду для встановлення цього факту, надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_4 лише 12.09.2022р. (зареєстрована за вхідним номером 15226), після чого разом із висновком ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2 була надіслана до Міністерства оборони і, відповідно, надійшла на розгляд Комісії вже після прийняття рішення від 16.09.2022р. №186 (пункт 12) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги батькам загиблого ОСОБА_2 , що також підтверджується тим, що за наслідками розгляду направлених ІНФОРМАЦІЯ_4 12.09.2022р. документів Комісією відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 30.09.2022р. №208 (пункт 47) Комісією у зв'язку із зміною кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, прийнято рішення щодо внесення змін до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 16.09.2022р. №186 в частині перерозподілу часток одноразової грошової допомоги, а саме: слова «батьку та матері» замінити словами «батьку», слова «у рівних частках кожному» виключити.
Таким чином, на момент надходження до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум документів щодо призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №168, за загиблого онука ОСОБА_2 (резервування за позивачем частки такої допомоги), вже існувало рішення цієї Комісії про призначення такої допомоги іншим особам (батькам).
При цьому, як зазначалося вище, за приписами абзацу 4 пункту 2 Постанови №168 та абз.2 п.14 Порядку №975 у разі якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи, які мають на неї право (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Відтак, Міністерство оборони України обґрунтовано та на законних підставах листом від 02.11.2022р. №403/381 у відповідь на висновок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.09.2022р. за вих.№7/12920/2 щодо резервування за ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги за загиблого онука ОСОБА_2 повідомило, що у Департаменті соціального забезпечення Міністерства оборони України вже розглянуто надані документи щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови №168 членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 і протокольним рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 30.09.2022р. №208 батьку загиблого військовослужбовця була призначена така одноразова грошова допомога у повному розмірі, при цьому п.2 Постанови №168 визначено, що після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку, тому вищезазначені документи ОСОБА_1 повертаються без реалізації, позаяк, за наведених вище обставин та з урахуванням приписів абзацу 4 пункту 2 Постанови №168 та абз.2 п.14 Порядку №975, вирішення питання щодо перерозподілу суми означеної допомоги перебуває за межами компетенції Комісії Міністерства оборони України і має вирішуватися між особами, які вже отримали таку допомогу за рішенням Комісії Міністерства оборони, і які вважають, що мають право на її отримання, або за взаємною згодою у позасудовому порядку, або в судовому порядку у разі недосягнення такої згоди.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Міністерством оборони України також не було допущено протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та прийняття рішення про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 , відтак, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині також відсутні, як і відсутні підстави для задоволення похідної позовної вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України щодо зобов'язання останнього призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 .
З огляду на наведене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цим позовом, не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, місцезнаходження: просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова