Рішення від 10.04.2024 по справі 591/12281/23

Справа № 591/12281/23

Провадження № 2-а/591/132/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Сидоренко А.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Сумській області, третя особа: Шосткинське районне управління поліції ГУНП в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом та свої вимоги мотивує тим, що інспектором ВРПП Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області Александренко О.М. було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №1162251 від 26 грудня 2023 року, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він, 26 грудня 2023 року по вул. Шевченка, с. Ковтунове, Шосткинського району Сумської області, керував транспортним засобом ВАЗ 211340, реєстраційний номер НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1 ПДР, та скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 126 ч.4 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 20400 гривень.

Вважає вказану постанову незаконною через її необґрунтованість, винесену з порушенням норм процесуального та матеріального закону, і такою що повинна бути скасована з огляду на наступне.

Так дійсно згідно постанови Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29 вересня 2022 року позивача було визнано винним за ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Таким чином, він був позбавлений права керування транспортними засобами з 10 жовтня 2022 року (часу набрання постановою законної сили) по 10 жовтня 2023 рік.

Разом з тим, оскаржувана постанова серії ЕНА №11622551, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, була складена інспектором поліції 26 грудня 2023року, тобто після спливу річного строку позбавлення його права керування транспортними засобам.

Зауважує, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП, виражається саме у формі керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами. Однак встановлено, що строк позбавлення його права керування транспортними засобами закінчився 10 жовтня 2023 року.

Позивач зазначає, що у його діях відсутня подія і склад правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, що виключає можливість притягнення його до адміністративної відповідальності саме за цією частиною статті 126 КУпАП, оскільки на момент винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності строк позбавлення його права керування транспортними засобами закінчився.

Посилаючись на вказані обставини, просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №1162251 від 26 грудня 2023 року, винесену інспектором Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області, ОСОБА_2 , про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 126 КУпАП України.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 12 січня 2024 року відкрите провадження у справі за вказаним адміністративним позовом, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

24 січня 2024 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від представника Головного Управління Національної поліції в Сумській області, згідно якого він вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

В обґрунтування заперечень зазначає, що 26 грудня 2023 року відповідно до графіків несення служби здійснювалося патрулювання інспекторами ВРПП Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Вказаного дня близько 08 год. 30 хв. було помічений автомобіль ВАЗ -211340 д.н.з. НОМЕР_1 , за кермом якого перебував ОСОБА_1 , який на думку ОСОБА_2 міг перебувати без права керування транспортним засобом, оскільки саме патрульний ОСОБА_2 складав на позивача у 2022 році протокол за ч. 1 ст. 130 та був позбавленим права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік, що відображається у постанові Шосткинського міськрайонного суду.

Надалі ОСОБА_2 пояснив ОСОБА_1 , що оскільки останній відповідно до вище зазначеної постанови позбавлений права керування транспортними засобами на строк один рік, за вказані дії передбачена адміністративна відповідальність.

ОСОБА_2 склала відносно ОСОБА_1 постанову про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 126 КУпАП серії ЕНА № 1162251, роз'яснивши останньому його права та обов'язки.

Вартим уваги, що у абзаці 11 позовної заяви від 27 грудня 2023 року позивачем підтверджується факт винесення відносно нього постанови Шосткинського міськрайонного суду в Сумській області від 29 вересня 2022 року справа № 589/2988/22, у якому останнього визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортним засобом.

Зокрема зауважує, що відповідно Постанови КМУ від 17 грудня 2008 року № 1086 щодо затвердження Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення установлений порядок повернення посвідчення водія, а саме що у разі винесення судом постанови про позбавлення водія права керування транспортним засобом (крім осіб, які отримали посвідчення водія вперше) після закінчення визначеного строку позбавлення права керування транспортним засобом, проходження в установленому порядку позачергового медичного огляду щодо придатності до керування транспортним засобом та успішного складення в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС теоретичного і практичного іспиту для отримання права на керування транспортним засобом відповідної категорії, що підтверджується листом Головного сервісного центру МВС в Сумській області від 19 січня 2024 року № 31/18/5945-68.

На момент складання патрульними постанови позивач не мав права кермувати транспортним засобом, але все ж знехнував вимогами чинного законодавства.

Відповідно до диспозиції ч. 4 ст. 126 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Відповідно до п.п 2.1 (а) ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

ОСОБА_1 ігноруючи Постанову КМУ від 17 грудня 2008 року № 1086 щодо повернення в зазначеному порядку посвідчення водія кермував своїм транспортним засобом без проходження позачергового медичного огляду щодо придатності до керування транспортним засобом та не склав успішного складення в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС теоретичного і практичного іспиту для отримання права на керування транспортним засобом відповідної категорії.

Посилаючись на вказане, просить залишити без змін оскаржувану постанову, а позовну заяву - без задоволення (а.с.16-34).

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26 грудня 2023 року інспектором Шосткинського районного Управління поліції ГУНП в Сумській області Александренко О.М. винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА № 1162251, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 126 КУпАП.

В постанові зазначено, що 26 грудня 2023 року о 08:44 в с. Ковтунове, вул. Шевченка, 23 Шосткинського району, водій керував транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортним засобом, будучи позбавленим права керування , чим порушив п.2.1.а ПДР України, та скоїв правопорушення, передбачене ч.4 ст. 126 КУпАП (а.с. 3).

Згідно п. 2.1 «а» ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Відповідно до ч. 4 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Шосткинського міськрайонного суду в Сумській області від 29 вересня 2022 року у справі № 589/2988/22 позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік (а.с. 6-7).

Згідно повідомлення Регіонального Сервісного Центру ГСЦ МВС в Сумській області від 19 січня 2024 року вбачається, що згідно облікових даних територіального сервісного центру № 5945 (на правах відділу м. Шостка) РСЦ ГСЦ МВС в Сумській області посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане 06 серпня 2014 року центром ДАІ 5908 громадянину ОСОБА_1 , знаходиться в ТСЦ № 5945, в матеріалах після позбавлення.

Станом на 19 січня 2024 року громадянин ОСОБА_1 теоретичний та практичний іспити після позбавлення права керування не складав (а.с. 32).

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306.

Обов'язки і права водіїв транспортних засобів регламентовані Розділом 2 ПДР, відповідно до якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії (п.п. а п. 2.1.); на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 (п.п. а п. 2.4.).

З аналізу наведених у Правилах дорожнього руху визначень термінів вбачається, що водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Питання допуску громадян до керування транспортними засобами врегульовано Положенням про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженим постановою КМУ від 08.05.1993 за № 340 (зі змінами).

Відповідно до п. 2 Положення особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія), крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами. Посвідчення водія є документом, що посвідчує особу та її спеціальний статус у частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами.

На підставі п. 20 Положення позбавлення водіїв права на керування транспортними засобами здійснюється відповідно до законодавства.

Рішення суду про позбавлення права на керування транспортними засобами протягом трьох робочих днів з моменту його отримання/винесення надсилається посадовою особою Національної поліції до територіального сервісного центру МВС за місцем проживання особи, зазначеним у цьому рішенні.

Позбавлення спеціального права, наданого громадянинові, зокрема права керування транспортними засобами, в силу п. 5 ч. 1 ст. 24 КУпАП є одним із видів адміністративних стягнень, яке застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом (ст. 30 КУпАП).

Нормами ст. 265-1 КУпАП регламентовано питання тимчасового вилучення посвідчення водія.

Вказаними нормами визначено, що у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, поліцейський тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами. Про тимчасове вилучення посвідчення водія робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Після закінчення тримісячного строку тимчасового вилучення посвідчення водія, у випадках, якщо судом не прийнято рішення щодо позбавлення водія права керування транспортним засобом або якщо справа про адміністративне правопорушення не розглянута у встановлений законом строк, особа має право звернутися за отриманням вилученого документа, а в разі вчинення правопорушення, передбаченого статтею 130 цього Кодексу, - за продовженням строку тимчасового дозволу на право керування транспортними засобами на новий тримісячний строк. Після закінчення річного строку тимчасового вилучення посвідчення водія, у випадках, якщо судом не прийнято рішення щодо позбавлення водія права керування транспортним засобом або якщо справа про адміністративне правопорушення не розглянута в установлений законом строк, особа має право звернутися за отриманням вилученого документа. Такі звернення особи є обов'язковими для виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово вилученого посвідчення водія не може стягуватися плата.

Порядок тимчасового вилучення посвідчення водія визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядком тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення, затвердженим постановою КМУ від 17 грудня 2008 року за № 1086 (далі - Порядок №1086), також визначено, що тимчасове вилучення посвідчення водія на транспортний засіб здійснюється поліцейським шляхом вилучення посвідчення водія, виготовленого на бланку, та/або внесення інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів (п. 2).

Відповідно до п. 3 Порядку № 1086 особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.

Пунктом 5 Порядку № 1086 визначено, що до винесення судом постанови у справі про адміністративне правопорушення та набрання нею законної сили поліцейський видає водієві тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом строком не більше ніж на три місяці з дати вилучення посвідчення. У разі вчинення правопорушення, передбаченого статтею 130 КУпАП особа має право після закінчення тримісячного строку тимчасового вилучення посвідчення водія, якщо судом не прийнято рішення про позбавлення водія права керування транспортним засобом або якщо справу про адміністративне правопорушення не розглянуто в установлений законом строк, звернутися до підрозділу поліції за місцем розгляду справи щодо продовження строку тимчасового дозволу на право керування транспортними засобами на новий тримісячний.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1086 тимчасово вилучене посвідчення повертається водієві у таких випадках:

- за заявою водія у разі, коли суд не прийняв у тримісячний строк рішення про позбавлення водія права керування транспортним засобом або не розглянув у встановлений законом строк справу про адміністративне правопорушення (крім справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення);

- за заявою водія у разі, коли суд не прийняв протягом року рішення про позбавлення водія права керування транспортним засобом або не розглянув у встановлений законом строк справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- після виконання водієм постанови суду про накладення адміністративного стягнення або подання до територіального органу Національної поліції копії постанови суду про закриття справи (крім випадків, коли справу про адміністративне правопорушення за тим самим фактом закрито у зв'язку з передачею матеріалів прокурору або органу досудового розслідування).

- у разі винесення судом постанови про позбавлення водія права керування транспортним засобом (крім осіб, які отримали посвідчення водія вперше) після закінчення визначеного строку позбавлення права керування транспортним засобом, проходження в установленому порядку позачергового медичного огляду щодо придатності до керування транспортним засобом та успішного складення в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС теоретичного і практичного іспиту для отримання права на керування транспортним засобом відповідної категорії.

Під час судового розгляду не було встановлено обставин, які б вказували на те, що після закінчення визначеного постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області 29 вересня 2022 року у справі № 589/2988/22 строку позбавлення позивача прав керування транспортного засобу, ним виконані вимоги діючого законодавства щодо отримання вилученого посвідчення водія за наслідками проходження в установленому порядку позачергового медичного огляду щодо придатності до керування транспортним засобом та успішного складення в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС теоретичного і практичного іспиту для отримання права на керування транспортним засобом відповідної категорії.

Вказане підтверджується листом Головного сервісного центру МВС в Сумській області від 19 січня 2024 року № 31/18/5945-68.

За таких обставин суд погоджується із доводами відповідача про те, що на момент складання оскаржуваної постанови 26 грудня 2023 року позивач не мав права керувати транспортним засобом.

Зважаючи на зазначені обставини суд не може погодитись з твердженням позивача про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до п.1 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 78, 241-246, 257-262, 286, 295 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову, винесену інспектором інспектором Шосткинського районного Управління поліції ГУНП в Сумській області Александренко О.М. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 1162251 від 26 грудня 2023 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 20400 грн. 00 коп. - без змін.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне Управління Національної поліції в Сумській області, місцезнаходження: вул. Г.Кондратьєва 23 м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777.

Третя особа: Шосткинське районне управління поліції ГУНП в Сумській області, місцезнаходження вул. Свободи, буд.67 м. Шостка Сумська область, 41100.

Суддя А.П.Сидоренко