Ухвала від 08.04.2024 по справі 360/314/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

08 квітня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/314/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, 9) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 квітня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з обмеженням максимального розміру пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2024, враховуючи подальші збільшення, доплати та індексації пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером Національної поліції України з 26.05.2018 та має пільги, встановлені законодавством України для пенсіонерів, в тому числі на перерахунок пенсії.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 року у справі № 360/3180/18, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 25.05.2018 максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити нарахування та виплату з 25.05.2018 ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимального розміру 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих з 25.05.2018 сум пенсії ОСОБА_1 .

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року у справі № 360/317/23, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення ОСОБА_1 виплати пенсії з обмеженням за період з 01 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року та з 01 грудня 2021 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити ОСОБА_1 виплату нарахованої, але обмеженої до виплати пенсії та виплатити нараховану, але обмежену пенсію за період з 01 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року та з 01 грудня 2021 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В серпні 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року у справі № 360/317/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача, та з 01.08.2023 позивач став отримувати пенсію в розмірі 35833,45 гривень.

Вивченням на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua електронного кабінету позивача, а саме розділу «Моя пенсія», встановлено що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.03.2024 знову безпідставно обмежено розмір пенсії позивача.

06.03.2024 позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив повідомити з яких підстав було з 01.03.2024 обмежено розмір його пенсії сумою 35833,45 гривень, та повідомити розмір пенсії позивача з 01.03.2024 без обмежень, здійснити виплату пенсії позивачу з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Листом від 29.03.2024 № 1796-1376/Ф-02/8-1200/24 відповідач повідомив позивача, про те, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/317/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано відновити позивачу виплату нарахованої, але обмеженої до виплати пенсії та виплатити нараховану, але обмежену пенсію за період з 01.12.2020 по 30.06.2021 та з 01.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання проводити в подальшому перерахунки пенсії позивачу, в тому числі індексацію, зазначеним рішенням суду на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області покладено не було. Отже, в результаті проведення з 01.03.2024 масового перерахунку пенсій на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” та у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір пенсійної виплати позивачу, визначеної на підставі рішення суду, не змінився.

Позивач зазначає, що такою відповіддю відповідач фактично відмовив йому в вимогах, викладених в заяві. На думку позивача, такі дії відповідача щодо обмеження розміру його пенсії є протиправними, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутись до суду за захистом свої прав.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 49, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

Відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження надати належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача (в межах предмету позову), заяву позивача про здійснення нарахування та виплати пенсії без обмеження її розміром з 01.03.2024 та рішення за результатами розгляду вказаної заяви, інформацію щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача (складової пенсії тощо), із зазначенням строку такого обмеження та законодавчого обґрунтування; розрахунок пенсії позивача з 01.03.2024, розрахунок пенсії позивача з 01.03.2024 без обмежень пенсії максимальним розміром.

Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - "Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддяК.Є. Петросян