Рішення від 08.04.2024 по справі 280/919/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

08 квітня 2024 року Справа № 280/919/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини № НОМЕР_2 щодо відсутності дій з розгляду та надання відповіді на рапорт ОСОБА_1 від 21 грудня 2023 року, від 09 січня 2024 року щодо необхідності надання направлення на ВЛК, або інформації про причини і відсутність направлення на ВЛК;

- зобов'язати військову частину № НОМЕР_4 розглянути по суті рапорти ОСОБА_1 , військовослужбовця в/ч № НОМЕР_4 від 21 грудня 2023 року, від 09 січня 2024 року щодо необхідності надання направлення на ВЛК, або інформації про причини і відсутність направлення на ВЛК, про що надати письмову відповідь у відповідності до 112, 115 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України і змісту статті 20 Закону України «Про звернення громадян».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у з зв'язку із погіршенням стану здоров'я, останній звернувся до командира військової частини з рапортами про направлення останнього на ВЛК з метою встановлення рівня придатності стосовно несення військової служби. Оскільки, вказані рапорти по суті не розглянуто, позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною.

Ухвалою суду від 05 лютого 2024 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із її невідповідністю вимогам статті 160 КАС України.

19 лютого 2024 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

01 березня 2024 року відповідачем через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» до суду подано відзив на позов, у якому останній заперечує проти задоволення позову та вказує, що доводи позивача стосовно не розгляду рапорту від 21 грудня 2023 року не відповідають дійсності, оскільки за наслідками розгляду вказаного рапорту позивачу надано відповідь, яка направлялась засобами потового зв'язку на адресу позивача, вказану у рапорті від 21 грудня 2023 року. Вказує, що рапорт позивача від 09 січня 2024 року на адресу військової частини НОМЕР_2 не надходив, а відтак відповідач не мав можливості розглянути його по суті. З огляду на вказане, у задоволенні позову просить відмовити.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , що сторонами не заперечується.

У зв'язку із погіршенням стану здоров'я позивач 21 грудня 2023 року звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 із письмовим рапортом про його направлення на Військово-лікарську комісію з метою встановлення ступеню придатності до несення військової служби, а також повідомив відповідача про неспроможність виконання службових обов'язків у зв'язку із погіршенням стану здоров'я.

У зв'язку із тим, що жодної відповіді щодо розгляду вищезазначеного рапорту на адресу позивача не надходило, 09 січня 2024 року позивач повторно звернувся до відповідача із письмовим рапортом про його направлення на Військово-лікарську комісію з метою встановлення ступеню придатності до несення військової служби.

Позивач зазначає, що відповідь стосовно розгляду вищезазначеного повторного рапорту станом на дату звернення до суду із позовом не отримував.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду його рапортів позивач звернувся до суду з цим позовом.

Представником відповідача до суду надано копію рапорту позивача щодо направлення на стаціонарне лікування від 14 грудня 2023 року, копію сторінки журналу прийому амбулаторних хворих ВЧ НОМЕР_2 , копію направлення позивача на стаціонарне лікування та подальше проходження ВЛК № 12929 від 16 грудня 2023 року, лист ВЧ НОМЕР_2 № 49 від 02 січня 2024 року щодо розгляду рапорту від 21 грудня 2023 року, фіскальний чек Укрпошти.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).

Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Так, відповідно до статей 110 - 112 Дисциплінарного статуту усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:

прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;

незаконного покладення на них обов'язків або незаконного притягнення до відповідальності.

Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаются пропозиції.

Військовослужбовці, які подали заяву чи скаргу, мають право:

- особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися з вимогою залучити до розгляду свідків;

- подати додаткові матеріали, що стосуються справи, або клопотати, щоб їх вимагав командир (начальник) або орган, який розглядає заяву чи скаргу;

- бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги;

- одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

- ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги;

- оскаржити прийняте за їх заявою чи скаргою рішення в суді;

- вимагати відшкодування завданих їм збитків у встановленому законом порядку.

Згідно пункту 115 Дисциплінарного статуту вимоги до звернення військовослужбовця, порядок розгляду пропозицій, заяв та скарг, строки розгляду, права військовослужбовця під час розгляду заяви чи скарги, обов'язки командирів, органів військового управління щодо розгляду звернень військовослужбовців регулюються законодавством України про звернення громадян, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), а також визначає порядок контролю за його дотриманням визначено Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України 28 грудня 2016 року № 735 (далі Інструкція № 735).

Згідно пунктів 3- 4 розділу 1 Інструкції № 735 розгляд пропозицій (зауважень), заяв (клопотань), скарг і особистий прийом громадян є важливою ділянкою роботи органів військового управління, військових частин, дієвим засобом отримання інформації про недоліки в роботі цих органів, однією з форм зміцнення і розширення зв'язків з широкими верствами населення, участі в управлінні державними справами громадян України.

У роботі з письмовими (електронними) та усними зверненнями громадян потрібно забезпечувати кваліфікований, неупереджений, об'єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного розв'язання порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, поновлення порушених конституційних прав та запобігання надалі таким порушенням.

Відповідно до пункту 2 розділу 2 Інструкції № 735 письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.

Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.

Згідно абзаців 5-8 пункту 5 розділу 2 Інструкції № 735 письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.

Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.

Відповідно до пунктів 14-15 Інструкції № 735 щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України “Про звернення громадян”.

Якщо у зверненні поряд з питаннями, що належать до компетенції органу військового управління, військової частини, порушуються питання, які підлягають вирішенню в інших органах державної влади чи місцевого самоврядування, то під час надання відповіді на звернення орган військового управління, військова частина також роз'яснює громадянину порядок розгляду цих питань.

Пунктами 1-9 Інструкції № 735 передбачено, що посадові особи органів військового управління, військових частин під час розгляду звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників на місця для перевірки викладених у зверненні обставин, застосовувати інші заходи для об'єктивного вирішення поставлених автором звернення питань, з'ясовувати та приймати рішення про усунення причин і умов, які спонукають авторів скаржитись.

Рішення, які приймаються за зверненнями, мають бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне й правильне рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.

Після первинного розгляду звернень громадян керівниками органів військового управління, командирами військових частин працівник підрозділу документального забезпечення (секретаріату, канцелярії):

уносить до журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян або реєстраційно-контрольної картки персонального комп'ютера резолюцію керівництва та встановлені терміни виконання доручень за зверненнями громадян;

здійснює відправку звернень за належністю та відповідей - їх авторам;

забезпечує оперативне доведення звернень громадян до виконавців.

Звернення громадян, одержані органом військового управління, військовою частиною для виконання, в обов'язковому порядку обліковуються в журналі обліку звернень цього органу військового управління або заводиться реєстраційно-контрольна картка.

Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день.

Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється від дня їхньої реєстрації у структурному підрозділі Міністерства оборони України, відповідальному за організацію розгляду звернень громадян.

Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.

Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі поставлені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення та вжито потрібних заходів щодо його виконання і заявника повідомлено про результати розгляду звернення і прийняте рішення.

Відповідь за результатами розгляду звернення обов'язково дається тим органом військового управління, військовою частиною, які його отримали і до компетенції яких входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління, командиром військової частини.

Рішення про відмову в задоволенні вимог або прохань, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на чинне законодавство і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому вказуються заходи, які вживались органом військового управління, військовою частиною для перевірки цього звернення. Якщо давалася усна відповідь, то складається відповідна довідка, яка додається до матеріалів перевірки звернення.

Зі змісту Дисциплінарного статуту вбачається, що рапорт - це усне чи письмове звернення військовослужбовця до вищого по посаді чи званню з викладом питань службового чи особистого характеру. А відтак, з урахуванням Дисциплінарного статуту та Інструкції № 735 має бути розглянутий у 15 денний або місячний строк з дня надходження.

Судом установлено, що 14 грудня 2023 року, 21 грудня 2023 року, 09 січня 2024 року позивач звертався до командира військової частини із рапортами про його направлення на Військово-лікарську комісію з метою встановлення ступеню придатності до несення військової служби.

З урахуванням наданого відповідачем до відзиву на позов листа від 02 січня 2024 року № 49, рапорти від 14, 21 грудня 2023 року розглянуто по суті у встановлений строк, та за наслідками розгляду позивачу надано направлення № 12929 від 16 грудня 2023 року на стаціонарне лікування та подальше проходження ВЛК та повідомлено про відсутність підстав надання повторного направлення. Вказаний лист згідно квитанції АТ «Укрпошта» від 05 січня 2024 року направлений рекомендованим пріорітетним листом на адресу позивача, вказану ним у рапорті від 21 грудня 2023 року.

З огляду на вказане, суд не вбачає допущення відповідачем протиправної бездіяльності в частині не розгляду рапорту позивача від 21 грудня 2023 року, а відтак і відсутні підстави для зобов'язання відповідача розглянути вказаний рапорт по суті.

Стосовно вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині не розгляду по суті рапорту позивача від 09 січня 2024 року, а також зобов'язання відповідача розглянути такий рапорт по суті, суд зазначає наступне.

Примітка до рапорту позивача від 09 січня 2024 року містить інформацію щодо його направлення на адресу військової частини НОМЕР_2 листом з повідомленням, а також різноманітними застосунками.

При цьому, позивачем до матеріалів адміністративної справи не надано доказів направлення вказаного рапорту на адресу відповідача.

Відповідачем заперечується надходження на його адресу рапорту позивача від 09 січня 2024 року.

З огляду на вказане, враховуючи відсутність доказів на підтвердження факту отримання відповідачем рапорту від 09 січня 2024 року, у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем допущено протиправно бездіяльність в частині його не розгляду по суті, а відтак відсутні підстави і для зобов'язання здійснити розгляд рапорту по суті.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на той факт, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 139, 244 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 08 квітня 2024 року.

Суддя Д.В. Татаринов