справа № 2-а-1211/2010 р.
13 жовтня 2010 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Савченка С.І.
при секретарі Балинській О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду в м.Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ворзельської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування рішення виборчої комісії та зобов»язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який мотивував тим, що він у встановленому законом порядку на підставі рішення відповідача зареєстрований кандидатом у депутати Ворзельської селищної ради на місцевих виборах в Україні, що відбудуться 31.10.2010 р. Вказував, що у встановлений строк він як самовисуванець подав відповідачу документи для реєстрації його кандидатом на посаду Ворзельського селищного голови на що отримав 08.10.2010 р. рішення про відмову, яке відповідач обгрунтував ч.5 ст.35 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», за якою особа, що зареєстрована у якості кандидата у депутати не може бути одночасно висунута кандидатом на у інших одномандатних округах з будь-яких місцевих виборів. Посилався, що оспорюване ним рішення відповідача є незаконим, поскільки суперечить ст.2 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», яка на його думку проводить різницю між одномандатними виборчими округами з виборів депутатів та голів. Просив визнати протиправним та скасувати рішення Ворзельської селищної виборчої комісі від 08.10.2010 р. та зобов»язати комісію негайно зареєструвати його кандидатом на посаду Ворзельського селищного голови.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав, підтвердив викладені в позові обставини, просив позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, мотивуючи тим, що рішення виборчої комісії є законним і прийняте відповідно до вимог ч.5 ст.35 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», яка прямо забороняє висунення кандидатів в одномандатних округах, якщо ці кандидати вже зареєстрована у якості кандидатів в інших одномандатних округах на місцевих виборах. Просив в позові відмовити.
Суд, вислухавши доводи та заперечення учасників, вивчивши матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов»язаних з виборчим процесом.
Згідно ст.172 КАС України право оскаржувати до адміністративного суду рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу, а також громадяни, які мають право голосу і вважають що таке рішення порушує їх інтереси щодо участі у виборчому процесі.
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність порушення прав позивача щодо участі у виборчому процесі з боку відповідача суд керується наступним.
Судом встановлені слідуючі обставини : позивач на підставі рішення Ворзельської селищної виборчої комісії Київської області від 04.10.2010 р. зареєстрований кандидатом в депутати Ворзельської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 11 як самовисуванець з виборів депутатів Ворзельської селищної ради 31.10.2010 р. Позивач отримав посвідчення кандидата у депутати селищної ради.
- 2 -
Також судом встановлено, що позивач у передбачений законом строк подав до виборчої комісії документи для реєстрації його кандидатом на посаду Ворзельського селищного голови як самовисуванець. Рішенням відповідача від 08.10.2010 р. відповідно до п.1 ч.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» позивачу відмовлено у реєстрації його кандидатом на посаду селищного голови з підстав порушення встановленого Законом порядку висунення кандидата. Своє рішення виборча комісія мотивувала ч.5 ст.35 Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», яка забороняє висунення кандидатів в одномандатних округах, якщо ці кандидати вже зареєстровані у якості кандидатів в інших одномандатних округах на місцевих виборах.
Наведені обставини визнані сторонами і згідно ч.3 ст.72 КАС України доказуванню не підлягають.
Спірні правовідносини регулюються Законом України “«Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Згідно ч.5 ст.35 вказаного Закону особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, одномандатних мажоритарних округах з будь-яких місцевих виборів.
Згідно п.1 ч.1 ст.44 вказаного Закону виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата.
Суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування оспорюваного позивачем рішення Ворзельської селищної виборчої комісії, поскільки дане рішення прийняте комісією у відповідності з вимогами ст.ст.35, 44 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Зокрема виборча комісія обгрунтовано відмовила позивачу у реєстрації на посаду селищного голови як самовисуванця з підстав порушення позивачем встановленого Законом порядку висунення кандидата, поскільки він вже зареєстрований кандидатом в депутати селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 11. Таке рішення комісії грунтується на приписах ч.5 ст.35 вищевказаного Закону, яка прямо забороняє одночасне висування у будь-яких інших одномандатних, одномандатних мажоритарних округах з будь-яких місцевих виборів особи, що вже зареєстрована кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі.
Доводи позивача, що дане рішення суперечить ст.2 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” не грунтується на законі.
Не заслуговують на увагу і посилання позивача на те, що в ч.5 ст.35 вказаного Закону під терміном інші одномандатні, одномандатні мажоритарні округи з будь-яких місцевих виборів розуміються одномандатні округи в інших населених пунктах. Такі посилання суперечасть змісту ч.5 ст.35 цього Закону, який є чітким і не викликає неясностей.
На підставі ст. ст. 35,44 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 158-163, 167, 172 КАС України суд,-
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Ворзельської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування рішення виборчої комісії та зобов»язання вчинити дії.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.І.Савченко