справа № 2-3271/2010 р.
24 вересня 2010 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Линника В.Я.
при секретарі Кузнєцовій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпіні про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги, -
До Ірпінського міського суду Київської області звернулась ОСОБА_1 із зазначеним вище позовом.
Свій позов позивач мотивує тим, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона є дитиною війни і згідно з ст. 6 зазначеного Закону з 01.01.2006 р. їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Зазначає, що законами України „Про державний бюджет України на 2007 рік” було зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на 2007 рік, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» положення ст.6 Закону викладено в новій редакції, яка обмежувала розмір підвищення до пенсії до 10%. Однак, рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 № 6-рп/07 та від 22.05.08 №10-рп/2008 вказані положення були визнані неконституційними, а тому ст. 6 Закону є чинною з 22.05.2008 р. по даний час. Нею 07.09.2010 р. було направлено відповідачу заяву з проханням нарахувати і виплатити їй підвищення до пенсії за весь час чинності ст. 6 Закону, однак відповідач листом від 08.09.10 № 698 відмовив їй в нарахуванні і виплаті підвищення до пенсії. Просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за період з 09.07. по 31.12.2007 р., та з 22.05.2008 р.
В судове засідання позивач не з'явилась, направила до суду заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмове заперечення, в якому Управління ПФУ в м. Ірпіні просить розглянути справу без участі представника управління.
В запереченні на позов відповідач зазначає, що позивач знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в м. Ірпіні та з 01.01.2008 р. отримує надбавку, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530. Зазначає, що перебіг терміну позовної давності у позивача починається з 09.09.2007 р.
Вказує, що ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання або соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте, п. 12 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 р. Дане положення Закону Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 № 6-рп/2007 було визнано таким, що не відповідає Конституції.
Крім того, 28.12.2007 р. було прийнято Закон України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким внесено зміни до ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", згідно з яких дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008 зазначену норму визнано неконституційною, але пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 встановлено підвищення дітям війни: з 22.05.2008 р. в сумі 18,10 грн., з 01.07.2008 р. - 48,20 грн. та з 01.10.2008 р. - 49,80 грн.
Вказує, що законодавчо не встановлено розрахункова величина для підвищення пенсії дітям війни, адже розмір мінімальної пенсії за віком, що встановлений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", використовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Для визначення розміру підвищення "дітям війни" неможливо застосувати розмір мінімальної пенсії за віком.
Зазначає, що ст. 7 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, а тому управління ПФУ в м. Ірпіні вважає, що діяло в межах законодавства.
На підставі вищенаведеного просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач народилась 20.08.1939 р., про що свідчить її паспорт (а.с. 4), перебуває на обліку та отримує пенсію у відповідача - Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпіні Київської області.
Дані обставини визнаються сторонами, а тому згідно з ст. 61 ЦПК України не підлягають доказуванню в судовому засіданні.
Також судом встановлено, що позивач зверталась до відповідача із заявою від 07.09.2010 р. (а.с. 5), в якій просила зробити перерахунок соціальної допомоги дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак отримала відмову в цьому, про що свідчить лист відповідача від 08.09.10 № 698/К-3. (а.с. 6).
Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначаються Законом України “Про соціальний захист дітей війни”. Відповідно до ст. 1 цього Закону дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
На підставі встановлених обставин суд дійшов висновку, що позивач є дитиною війни і має право на пільги, передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 р.
Дане положення закону було визнано таким, що не відповідає Конституції Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 № 6-рп/2007.
Крім того, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно з якими дітям війни до пенсії, або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. по справі № 10-рп/2008 зазначену норму закону визнано неконституційною.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України” якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 дітям війни встановлено підвищення до пенсії з 22.05.2008 р. - в сумі 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн. та з 01.10.2008 року - 49,80 грн., які виплачувались позивачу.
З наведеного слідує, що із 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та із 22.05.2008 р. по теперішній час діє ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якої позивач має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії дитини війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене суд не бере до уваги посилання відповідача на положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання компенсації відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що відповідач нараховував та виплачував позивачу щомісячну соціальну допомогу дитині війни всупереч норм ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, діяв незаконно.
Суд вважає неправомірним застосування відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 року для визначення розміру виплати позивачу підвищення до пенсії починаючи з 22.05.2008 р., оскільки зазначеною постановою встановлено розміри підвищень до пенсії дітям війни в розмірі меншому ніж це встановлено законом і в твердій грошовій сумі, що суперечить ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою встановлено розмір надбавки до пенсії у відсотковому відношенні до мінімальної пенсії за віком. В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п. 1) та основи соціального захисту (п. 60).
Згідно з ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Оскільки судом встановлено, що після визнання неконституційними змін до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідач незаконно не нараховував та не виплачував позивачу щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії дитини війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, суд визнає незаконною відмову відповідача у перерахунку позивачу такої допомоги згідно вказаної норми.
З метою захисту прав позивача такі дії слід припинити, зобов'язавши відповідача зробити позивачу перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії дитини війни у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»відповідно - 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропущення строку позовної давності, тому суд зобов'язує Управління Пенсійного фонду України в м.Ірпені зробити перерахунок пенсії позивача з 10.09.2007 р. по 31.12.2007 р. та із 22.05.2008 р. з урахуванням вже проведених виплат.
Сторін ст. 4 Декрету КМ України «Про державне мито» звільнено від сплати судового збору тому суд відносить витрати по судовому збору за рахунок держави.
В зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог суд стягує з держави на користь позивача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120,00 грн.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст.ст. ст.ст. 1, 60, 209-215 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу, починаючи з 10.09.2007 р. по 31.12.2007 р. та із 22.05.2008 р. з урахуванням вже проведених виплат, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути з держави на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120,00 грн.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії рішення.
Суддя В.Я Линник