Постанова від 29.03.2024 по справі 914/2312/23

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2024 р. Справа №914/2312/23

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого (судді-доповідача): Бойко С.М.,

суддів: Бонк Т.Б.,

Якімець Г.Г.

в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи

розглянув апеляційну скаргу виконавчого комітету Новороздільської міської ради за №02-25/06/23 від 03.01.2024

на рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2023 суддя Матвіїв Р.І., м. Львів, повний текст рішення складено 18.12.2023

у справі №914/2312/23

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз Тепло», м. Київ

до відповідача виконавчого комітету Новороздільської міської ради, м. Новий розділ, Львівська область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача комунального підприємства «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради

про стягнення 33 440, 07 грн.

ВСТАНОВИВ:

короткий зміст позовних вимог

27.07.2023 товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз Тепло» (надалі - ТОВ «Нафтогаз Тепло») звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до виконавчого комітету Новороздільської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача КП «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради про стягнення заборгованості вартості спожитої теплової енергії на об'єктах комунальної власності (1) за адресою м. Новий Розділ, проспект Шевченка 5-б за період грудень 2021 вересень 2022 у розмірі 23 735, 87 грн. та (2) за адресою м. Новий Розділ, Грушевського, 37 за період грудень 2021 травень 2022 у розмірі 9 704, 20 грн.

Предметом спору в справі є стягнення з виконавчого комітету Новороздільської міської ради на користь ТОВ «Нафтогаз Тепло» 33 440, 07 грн. заборгованості за період, коли об'єкти нерухомого майна комунальної власності не перебували в оренді.

Правовою підставою позову зазначено ст.ст. 11, 202, 203, 205-208, 525, 526 ЦК України, ст.ст. 173, 193, ГК України, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1, 10, 12-15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Господарського суду Львівської області від 13.12.2023 позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з виконавчого комітету Новороздільської міської ради на користь ТОВ «Нафтогаз Тепло» заборгованість за надані послуги з теплопостачання в сумі 33 440,07 грн. та 2684, 00 грн. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник зазначає, що безпідставними є доводи позивача про наявність заборгованості виконавчого комітету Новороздільської міської ради за період з грудень 2021 по травень 2022, оскільки відповідач не заперечує факи укладення договору на постачання теплової енергії від 01.06.2022.

Посилається на те, що відповідач не є уповноваженим представником територіальної громади міста Новий Розділ, не зобов'язаний утримувати комунальне майно та не відповідає за зобов'язаннями перед позивачем.

Апелянт посилається на правову позицію викладену в постанові Верховного Суду в справі № 904/547/18 та вважає необґрунтованим висновок суду про задоволення позовних вимог, оскільки позивач не довів фактичного надання послуги та наявності укладеного між сторонами договору.

Також вважає, що місцевим господарським судом не враховано правовової позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц (провадження № 61-11107св18).

Узагальнені заперечення позивача

Позивач (ТОВ «Нафтогаз Тепло») подав відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

В обгрунтування доводів відзиву на апеляційну скаргу позивач посилається на те, що між сторонами у справі виникли правовідносини щодо надання та споживання комунальних послуг з теплопостачання, які врегульовано Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Також посилається на те, що враховуючи правовий режим нерухомого майна, що є об'єктами комунальної власності, тягар утримання такого майна покладено на орган місцевого самоврядування - виконавчий комітет Новороздільської міської ради в межах делегованих міською радою повноважень.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 29.01.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою виконавчого комітету Новороздільської міської ради за №02-25/06/23 від 03.01.2024 на рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2023 у справі №914/2312/23 та ухвалено здійснювати розгляд справи № 914/2312/23 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Частиною 1 ст. 270 ГПК України встановлено, що в суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.

Відповідно до ч. 10 ст. 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Згідно з ст. 269 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судом першої інстанцій норм процесуального та матеріального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

Встановлені судом першої інстанції та неоспорені обставини, а також обставини, встановлені судом апеляційної інстанції, і визначені відповідно до них правовідносини

ТОВ «Нафтогаз Тепло» (постачальник) визначено виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії та виконавцем комунальних послуг з постачання гарячої води на території міста Новий Розділ Львівської області відповідно до рішення виконавчого комітету Новороздільської міської ради № 329 від 19.11.2019.

Цим рішенням органу місцевого самоврядування також погоджено ТОВ «Нафтогаз Тепло» застосування тарифів на теплову енергію на послуги з постачання теплової енергії та на послуги з постачання гарячої води.

12.10.2021 виконавчим комітетом Новороздільської міської ради прийнято рішення за № 438 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії ТОВ «Нафтогаз Тепло», за змістом якого затверджено нову структуру тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.

На виконання рішень виконавчого комітету Новороздільської міської ради позивач забезпечував подачу теплової енергії до нежитлових приміщень комунальної власності м. Новий Розділ впродовж опалювальних сезонів 2019 - 2020 років, 2020 - 2021 років, 2021 - 2022 років та 2022 - 2023 років.

Відповідно до листа виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області від 13.03.2020, ТОВ «Нафтогаз Тепло» надано перелік нежитлових приміщень комунальної власності м. Новий Розділ, серед яких зокрема приміщення за адресами вул. Грушевського, 37 та пр. Шевченка 5-б.

Враховуючи те, що нежитлові приміщення за адресами місто Новий Розділ: вулиця М. Грушевського, 37 та проспект Шевченка, 5-б не обладнано приладами комерційного обліку, фактичні обсяги теплової енергії, спожитої відповідачем за вказаними адресами визначено розрахунково та зафіксовано у рахунках на оплату.

Щодо нежитлового приміщення за адресою місто Новий Розділ: проспект Шевченка 5-б.

Нежитловим приміщенням за адресою м. Новий Розділ, проспект Шевченка, 5-6 на підставі договору оренди з листопада 2019 по жовтень 2021 року користувалося АТ «Ощадбанк», яке виконало зобов'язання споживача, здійснивши оплату за одержані послуги по постачанню теплової енергії за період (з листопада 2019 по жовтень 2021).

29.09.2022 виконавчим комітетом Новороздільської міської ради (орендодавець) та комунальним закладом «Публічні бібліотеки» Новороздільської міської ради (орендар) укладено договір оренди за № 47/22, за змістом якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення за адресою м. Новий Розділ, проспект Шевченка, 5-6.

10.02.2023 ТОВ «Нафтогаз Тепло» (виконавець) та Управлінням культури, спорту та гуманітарної політики Новороздільської міської ради (споживач) укладено договір купівлі продажу послуги з постачання теплової енергії за № 6те/НР/4, за змістом якого виконавець зобов?язується надавати споживачу послугу за адресою приміщення споживача - м. Новий Розділ, проспект Шевченка 5-б.

Щодо нежитлового приміщення за адресою місто Новий Розділ: вулиця М. Грушевського, 37.

Нежитловим приміщенням за адресою м. Новий Розділ, вулиця М. Грушевського, 37 на підставі договору оренди з листопада 2019 по жовтень 2021 року користувалося АТ «Ощадбанк», яке виконало зобов'язання споживача, здійснивши оплату за одержані послуги по постачанню теплової енергії за період (з листопада 2019 по листопад 2021).

27.12.2022 ТОВ «Нафтогаз Тепло» та виконавчим комітетом Новороздільської міської ради укладено договір купівлі продажу теплової енергії за № 9те/НР/3, за змістом якого виконавець зобов?язується надавати споживачу послугу за адресою приміщення споживача - м. Новий Розділ вулиця Грушевського, 37.

У п. 12.1 договору за № 9те/НР/3 сторонами погоджено, що договір поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.06.2022 та діє до 31.12.2022.

Таким чином, предметом спору в справі є стягнення вартості спожитої теплової енергії на об'єктах комунальної власності за адресою м. Новий Розділ, проспект Шевченка 5-б за період грудень 2021 вересень 2022 у розмірі 23 735, 87 грн. та за адресою м. Новий Розділ, вулиця Грушевського, 37 за період грудень 2021 травень 2022 у розмірі 9 704, 20 грн.

Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, ТОВ «Нафтогаз Тепло» з 2019 року здійснювало теплопостачання до нежитлових приміщень комунальної власності за адресою вул. Грушевського, 37 та пр. Шевченка 5-б у м. Новий Розділ на підставі рішення виконавчого комітету Новороздільської міської ради від 19.11.2019 № 329.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами є комунальними послугами.

Надаючи правову кваліфікацію правовідносинам, що виникли між сторонами, апеляційний господарський суд погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що між сторонами у справі виникли правовідносини по наданню та споживанню комунальних послуг з теплопостачання, які врегульовано Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Правовий режим майна комунальної власності, суб'єкти права комунальної власності визначені Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо.

За приписами статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, в тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Положеннями частини першої статті 10, частин першої, другої статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

За змістом частин першої, другої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд, нежитлові приміщення, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.

Згідно з частиною п'ятою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою (у тому числі з метою забезпечення надання адміністративних послуг у строк, визначений законом) в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом, відповідно до положень статті 322 Цивільного кодексу України.

Таким чином, враховуючи правовий режим нерухомого майна, що є об'єктами комунальної власності, тягар утримання такого майна покладено на орган місцевого самоврядування - виконавчий комітет Новороздільської міської ради в межах делегованих міською радою повноважень.

Отже, спростовуються доводи апеляційної скарги в частині посилання апелянта на те, що відповідач не є уповноваженим представником територіальної громади міста Новий Розділ, не зобов'язаний утримувати комунальне майно.

Обговорюючи доводи апеляційної скарги про те, що виконавчий комітет Новороздільської міської ради не відповідає за зобов'язаннями перед позивачем, апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 21, 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуги з постачання теплової енергії та гарячої води повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску.

При цьому, учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг (частина перша статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг індивідуальний або колективний споживач (пункт 13); колективний споживач юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги (пункт 9); індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (пункт 6).

Таким чином, орган місцевого самоврядування будучи власником нежитлових приміщень, до яких здійснювалось теплопостачання, є споживачем відповідних послуг у розумінні положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Судами не встановлено, що у спірний період (проспект Шевченка 5-б період грудень 2021 вересень 2022, вулиця Грушевського, 37 період грудень 2021 травень 2022) майно перебувало у користуванні інших осіб, відмінних від власника. Зокрема, відсутні будь-які докази покладення обов'язку по здійсненню розрахунків за спожиті комунальні послуги на балансоутримувача у спірний період.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

Проте, судами не встановлено реалізації споживачем (орендарем приміщення чи власником) права на відключення від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 2 статті 7 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Договір про надання відповідних житлово-комунальних послуг укладається між власником/балансоутримувачем/управителем будинку (ОСББ, житлово-комунальні організації, виконавці послуг) та кінцевими споживачами - власниками житлових/нежитлових приміщень

Таким чином, доводи апелянта про те, що виконавчий комітет Новороздільської міської ради не відповідає за зобов'язаннями перед позивачем, спростовуються вищенаведеним.

Щодо стягнення заборгованості

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Судами встановлено, що позивач вживав заходи щодо врегулювання правовідносин з постачання теплової енергії до нежитлових приміщень комунальної власності за адресами м. Новий Розділ, вул. Грушевського, 37 та пр. Шевченка 5-б.

Листом від 20.04.2022 ТОВ «Нафтогаз Тепло» зверталось до міського голови м. Новий Розділ з ініціативою укладення договору на постачання теплової енергії на нежитлові приміщення комунальної власності, що знаходяться у м. Новий Розділ за адресами вул. Грушевського, 37 та пр. Шевченка 5-б. Також, за змістом цього листа, повідомлено міського голову про продовження теплопостачання до нежитлових приміщень за вказаними об'єктами. Як вбачається з матеріалів справи, до листа теплопостачальною організацією долучались два примірники договору, акти наданих послуг з постачання теплової енергії за грудень 2021, січень березень 2022 та рахунки на оплату за вказаний період.

Вказаний лист отримано адресатом 21.04.2022, що підтверджується відміткою про отримання (а.с. 27).

Супровідним листом від 20.09.2022 ТОВ «Нафтогаз Тепло» надіслано міському голові м. Новий Розділ акти надання послуг з абонентського обслуговування постачання теплової енергії у травні, червні, липні та серпні 2022 року до приміщень, що знаходяться за адресами м. Новий Розділ, просп. Шевченка, 5 та відповідні рахунки на оплату.

Виконавчий комітет Новороздільської міської ради Львівської області листом від 02.12.2022 повернув не підписані договори на постачання теплової енергії на нежитлові приміщення комунальної власності, що знаходяться за адресою м. Новий Розділ, вул. Грушевського, 37 та пр. Шевченка 5-б та заперечив факт існування між сторонами у справі договірних правовідносин з теплопостачання.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

За змістом правового висновку викладеного в постанові Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі № 210/5796/16-ц, для звільнення від оплати за комунальні послуги особа повинна у встановленому порядку відмовитись від таких послуг та не здійснювати фактичного користування ними, а не посилатися лише на відсутність договору та неналежну якість послуг.

Також, за змістом правового висновку викладеного в постанові Верховного Суду від 21 квітня 2020 року у справі № 910/7968/19, факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, необхідним є доведення факту надання та споживання таких послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до актів наданих послуг з теплопостачання за період з грудня 2021 року по березень 2022 року ТОВ «Нафтогаз Тепло» надало виконавчому комітету Новороздільської міської ради послуги з теплопостачання на загальну суму 30 826, 24 грн. та послуги з абонентського обслуговування теплопостачання на загальну суму 122,96 грн.

Відповідно до актів надання послуг з абонентського обслуговування постачання теплової енергії за адресою проспект Шевченка 5-б за травень, червень, серпень, вересень 2022 ТОВ «Нафтогаз Тепло» надало виконавчому комітету Новороздільської міської ради послуги з абонентського обслуговування постачання на загальну суму 134,52 грн.

Надання ТОВ «Нафтогаз Тепло» виконавчому комітету Новороздільської міської ради послуг з абонентського обслуговування та постачання теплової енергії за адресою пр. Шевченка, 5-б в період з грудня 2021 року по вересень 2022 року підтверджується рахунками на оплату послуг на загальну суму 28 985,07 грн. (грудень 2021 - 6 412,18 грн., за січень 2022 - 5 967,18 грн., лютий 2022 - 4 509,97 грн., березень 2022 - 5 282,63 грн., квітень 2022 - 6 622,89 грн., травень, червень, липень, серпень, вересень 2022 по 33,63 грн. + 22,07 грн. донарахування за абонентське обслуговування споживачів з постачання теплової енергії за листопад 2021).

Судами встановлено, що за адресою пр. Шевченка, 5-б позивач здійснив коригування нарахованої вартості послуг з теплопостачання за період з грудня 2021 року по квітень 2022 року на суму 5 249, 20 грн.

Таким чином, вартість послуг з абонентського обслуговування та постачання теплової енергії за адресою пр. Шевченка, 5-б складає 23 735,87 грн. (28 985,07 грн. - 5 249, 20 грн.).

Надання ТОВ «Нафтогаз Тепло» виконавчому комітету Новороздільської міської ради послуг з абонентського обслуговування та постачання теплової енергії за адресою вул. Грушевського, 37 в період з грудня 2021 по квітень 2022 підтверджується рахунками на оплату послуг на загальну суму 9 704,20 грн. (грудень 2021 - 2 543,80 грн., січень 2022 - 2 362,04 грн., лютий 2022 - 1 781,80 грн., березень 2022 - 2 089,60 грн., квітень 2022 - 926,96 грн.).

Таким чином, апеляційний господарський суд погоджується з висновками місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з оплати вартості послуг з абонентського обслуговування та постачання теплової енергії на об'єктах комунальної власності в розмірі 33 440,07 грн. (пр. Шевченка 5-б за період грудень 2021 вересень 2022 у розмірі 23 735, 87 грн. + вул. Грушевського, 37 за період грудень 2021 травень 2022 у розмірі 9 704, 20 грн.).

Посилання апелянта на те, що місцевим господарським судом не враховано правових висновків, які викладені в постанові Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц (провадження № 61-11107св18) не беруться судом до уваги, оскільки такі висновки не є релевантними до спірних правовідносин.

Судом встановлено, що в межах справи № 750/12850/16-ц відповідачі заперечували проти вимог про стягнення заборгованості за теплопостачання, посилаючись на те, що радіатор опалення не працює з 2009 року. Проте, в цій справі № 914/2312/23 відповідач, заперечуючи факт користування наданими позивачем послугами теплопостачання, не обґрунтовує фактичну неможливість надання таких зі сторони постачальника (позивача).

Посилання апелянта на постанову Верховного Суду від 05.03.2019 в справі №904/547/18, також не береться судом до уваги, оскільки предметом позову в справі № 904/547/18 є вимоги позивача до відповідача про визнання укладеними неврегульованих пунктів договору купівлі-продажу теплової енергії в запропонованій позивачем редакції, що є відмінним від предмету позову в цій справі.

Доводи відзиву на апеляційну скаргу про те, що тягар утримання майна, що є об'єктами комунальної власності, покладено на орган місцевого самоврядування - виконавчий комітет Новороздільської міської ради в межах делегованих міською радою повноважень, знайшли своє підтвердження та враховуються апеляційним господарським судом.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Рішення Господарського суду Львівської області прийняте з дотриманням вимог норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.

Апелянтом не спростовано висновки суду першої інстанції, які тягнуть за собою наслідки у вигляді скасування прийнятого судового рішення, оскільки не доведено неправильного застосування норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційна скарга виконавчого комітету Новороздільської міської ради за №02-25/06/23 від 03.01.2024 підлягає залишенню без задоволення.

Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1-3 статті 86 ГПК України (в редакції Закону №132-IX від 20.09.2019), суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи залишення апеляційної скарги без задоволення, апеляційний господарський суд дійшов до висновку про покладення на апелянта (відповідача) судового збору в розмірі 4 026,00 грн., який сплачений згідно з платіжною інструкцією за № 28 від 18.01.2024.

Керуючись ст.ст. 86, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

апеляційну скаргу виконавчого комітету Новороздільської міської ради за №02-25/06/23 від 03.01.2024 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2023 у справі № 914/2312/23 - залишити без змін.

Судовий збір в розмірі 4 026,00 грн. покласти на апелянта.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.

Головуючий-суддя Бойко С.М.

Судді Бонк Т.Б.

Якімець Г.Г.