Справа № 456/4498/15-к
Провадження № 1-в/456/11/2024
іменем України
02 квітня 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Стрию подання начальника Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Стрий, Львівської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, освіта середня, судимість у відповідності ст.ст. 89, 90 КК України не погашена, раніше судимого, останній раз: 03.11.2016 року Стрийським міськрайонним судом Львівської області за ч. 2 ст. 307, ч.2 ст.345, ч.1 ст.263 ч. 1 ст. 70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років з конфіскацією майна,
29.03.2023 року із ДУ «Рівненський слідчий ізолятор» на підставі ухвали Рівненського районного суду Рівненської області від 15.03.2023 року про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою після внесення застави в сумі 402 600 гривень був звільнений громадянин ОСОБА_4 , який став на облік в Стрийському РУП ГУ НП у Львівській області, як особа яка формально підпадає під адміністративний нагляд.
Після звільнення ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, схильний до вчинення як кримінальних так і адміністративних правопорушень. Зарекомендував себе з негативної сторони, а саме на нього складались протоколи про адміністративне правопорушення, а саме: 05.12.2023 року за ч.1 ст.44 КУпАП, 12.12.2023 року за ч.1 ст. 175-1 КУпАП, за що був притягнутий до відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що громадянин ОСОБА_4 , на шлях виправлення не став, схильний до вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, начальник Стрийського РУП ГУНП у Львівській області вважає за доцільне встановити щодо ОСОБА_4 , адміністративний нагляд терміном на один рік, з обмеженнями.
Представник Стрийського РУП ГУНП у Львівській області та ОСОБА_4 , повторно в судове засідання не з'явились, хоча неодноразово викликались у судове засідання,, що доводиться особистими підписами посадових осіб Стрийського РУП, про причини неявки суду не повідомили.
Враховуючи вимоги ч.1 ст. 107 КПК України та зважаючи на відсутність клопотань від учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування, тому фіксування розгляду поданого клопотання за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали подання вважає, що воно не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно п. "в" ст.3, ст.6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, які звільнились з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
На підставі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Участь особи, щодо якої встановлюється адміністративний нагляд в судовому засідання є обов'язковою.
В судове засідання ОСОБА_4 , не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив, про розгляд справи повідомлявся належним чином. Уповноваженою особою в судове засідання ОСОБА_4 , не був доставлений, з невідомих суду причин.
Таким чином, оскільки явка особи, стосовно якої розглядається подання про встановлення адміністративного нагляду, не була забезпечена належним чином, суд не має можливості розглянути вказану справу у передбачений законом строк.
Враховуючи вище викладене суд вбачає, що явка в судове засідання особи, стосовно якої розглядається подання про встановлення адміністративного нагляду, органом національної поліції не забезпечена та наведене перешкоджає неупередженому та об'єктивному розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні подання про встановлення адміністративного нагляду начальнику Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області.
Керуючись ст. 5, 6 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі , ст. 372, 537, 539 КПК України, суд -
У задоволенні подання начальника Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1