Ухвала від 04.04.2024 по справі 344/6131/24

Справа № 344/6131/24

Провадження № 1-кс/344/2711/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань особливо важливих справ слідчого управління ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , яке погоджено з прокурором відділу Івано-Франківської Обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 42023090000000016 від 03.03.2023, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом розслідування особливо важливих справ СУ ГУ НП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023090000000016 від 03.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що відповідно до узагальненого матеріалу ІНФОРМАЦІЯ_1 службові особи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 , засновником якого є держава в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 з часткою власності 99,9 % в статутному фонді товариства, діючи за попередньою змовою з службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 , у період з 22.02.2021 по 01.07.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, під виглядом надання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » охоронних послуг АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », заволоділи грошовими коштами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в сумі 4,38 млн грн., що є особливо великим розміром.

Крім того, відповідно до узагальненого матеріалу ІНФОРМАЦІЯ_1 службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у період з 24.02.2021 по 05.07.2021, отримавши від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » грошові кошти в сумі 4,38 млн грн., нібито за надання охоронних послуг та, знаючи, що вони одержані злочинним шляхом, здійснили фінансові операції, спрямовані на легалізацію частини даних коштів в сумі 2,07 млн грн., шляхом зняття готівки через банкомати засновником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 , проведення операцій в POS-терміналах, надання фінансової допомоги на користь іншого підприємства - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » НОМЕР_3 .

Так, протягом періоду обслуговування на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » надійшли кошти в якості оплати за охоронні послуги (загалом - близько 4 380 021,84 грн) від державного підприємства АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ). Загальна частка надходжень від компанії АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ) в структурі надходжень (загалом - 4 380 821,84) становить близько 100%. Інших контрагентів в процесі обслуговування не виявлено.

В подальшому кошти спрямовувались на: надання фінансової допомоги в розмірі 100 000,00 грн. для ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "; отримання готівкових коштів у банкоматах і POS терміналах - 1 815 050,00 грн. (42% від суми всіх надходжень); оплата за товари/роботи/послуги з використанням БПК.

ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_5 ) через засновника та керівника пов'язане з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». За даними аналітичної платформи YouControll, має податковий борг в розмірі близько 30 тис. грн.

Засновником та керівником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з 14.01.2021р. є ОСОБА_5 ( НОМЕР_6 ), який зареєстрований і як ФОП (з 06.12.2018р.) зосновним КВЕД 69.10 Діяльність у сфері права (основний).

ОСОБА_5 (повне співпадіння по ПІП) був керівником ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_7 ), в складі засновників якого є АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_4 ), що може свідчити про пов'язаність між керівником/засновником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та державним підприємством АТ" ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ).

АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ) - державне підприємство, яке підлягає великій приватизації (згідно інформації, розміщеної на сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 ).

В результаті аналізу господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено наступні ознаки підозрілої діяльності та індикатори/критерії, які притаманні схемам відмивання доходів від привласнення коштів і майна державних підприємств (Згідно Типологічного дослідження ДСФМ «Відмивання доходів від привласнення коштів і майна державних підприємств та інших суб'єктів, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів»):

1. Одна особа виступає засновником, керівником та бухгалтером суб'єкта господарювання (одноосібний засновницько-посадовий склад);

2. Засновниками суб'єкта господарювання є особи, що проживають в регіоні, який відмінний від регіону реєстрації суб'єкта - юридичною адресою реєстрації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » є м. Київ, а місце проживання керівника та засновника ОСОБА_5 зареєстровано у м. Калуш Івано-Франківської області;

3. Відсутність інформації у відкритих джерелах про характер діяльності компанії - інформації щодо діяльності Клієнта в публічних джерелах не виявлено;

4. Відсутність штату працівників, виробничих і складських приміщень для здійснення статутної діяльності;

5. Офіси суб'єктів господарювання зареєстровані за місцем масової реєстрації таких суб'єктів - за адресою реєстрації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » зареєстровано близько 840 суб'єктів господарювання;

6. Проведення фінансових операцій з купівлі-продажу товарів (оплати послуг), визначити вартість яких складно або неможливо (наприклад, об'єкти інтелектуальної власності (деякі види послуг, що не мають постійної ринкової вартості) -предметом договорів між Клієнтом та АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ) є надання охоронних послуг;

7. На момент укладення Договорів між АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » період діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з дати державної реєстрації був менший ніж півроку (5 місяців), що свідчить про обрання АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ( НОМЕР_4 ) новоствореної компанії для отримання послуг;

Наявні підстави вважати, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » неспроможний виконати умови договорів у зв'язку з відсутністю відповідного персоналу та активів.

Враховуючи типологічне дослідження ДСФМУ «Відмивання доходів від привласнення коштів і майна державних підприємств та інших суб'єктів, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів», існують вмотивовані підстави вважати, що діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » є підозрілою (фіктивною та спрямованою на привласнення коштів державного підприємства та конвертацію безготівкових коштів у готівку).

Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Беручи до уваги вищевикладене та, враховуючи те, що для повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів щодо фінансово-господарської діяльності та звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 ЄДРПОУ НОМЕР_8 (адреса: АДРЕСА_1 ), а тому просить клопотання задовольнити.

Слідчий у клопотанні зазначив про розгляд клопотання без його участі.

Дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.

Стороною кримінального провадження поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб, які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах, які також необхідні для встановлення обставин кримінального провадження, а також доведено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів.

Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні №42023090000000016: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 (адреса: АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення належним чином завірених копій таких документів на цифровому або паперовому носіях інформації за період 2020-2023р.р., а саме: справа та податкова/фінансова звітність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 ; довідка про відкриті/закриті рахунки в банківських установах; реєстр контрагентів із зазначенням сум податкового кредиту та зобов'язань з ПДВ, визначених з використанням автоматизованої системи ДПС України співставлення сум ПК та ПЗ до додатків №5 до податкових декларацій з ПДВ, із зазначенням назви підприємств та їх кодів ЄДРПОУ; реєстраційні дані; податкові декларації, в тому числі в електронному варіанті, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку форми4-ДФ (1 ДФ), з обов'язковим розшифруванням (зазначенням) прізвищ, імен та по батькові осіб, на користь яких нараховано (сплачено) дохід, податкові накладні, відомості реєстру податкових накладних; ІР-адреси та адресу електронної пошти з якої надходить звітність, матеріали перевірок фінансово-господарської діяльності (акти, висновки, довідки тощо).

Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала діє до 03 травня 2024 року включно та оскарженню не підлягає.

Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.

Слідчий суддя ОСОБА_1