Постанова від 05.04.2024 по справі 734/406/24

Справа № 734/406/24 Головуючий у 1 інстанції Соловей В. В.

Провадження № 33/4823/321/24

Категорія - - ч.1 ст.164 КУпАП

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2024 року місто Чернігів

Чернігівський апеляційний суд під головуванням судді Заболотного В.М., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - Скуміна М.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника Скуміна М.Г. в інтересах ОСОБА_1 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 16 лютого 2024 року,

ВСТАНОВИВ:

Цією постановою:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізична особа-підприємець, мешканка АДРЕСА_1 ,

притягнута до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП та на неї накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн. з конфіскацією тютюнових виробів у кількості 629 (шістсот двадцять дев'ять) пачок у дохід держави: цигарки марки «Rothmans Double Click», у кількості 10 (десять) пачок; цигарки марки «Rothmans 3-ІN-1mix Pack», у кількості 20 (двадцяти) пачок; цигарки марки «Rothmans Blue», у кількості 29 (двадцять дев'ять) пачок; цигарки марки «Rothmans Silver», у кількості 20 (двадцять) пачок; цигарки марки «KENT NANO», у кількості 30 (тридцяти) пачок; цигарки марки «Lucky Strike Unlimited», у кількості 24 (двадцять чотири) пачки; цигарки марки «KENT Silver», у кількості 10 (десять) пачок; цигарки марки «LM LOFT», у кількості 59 (п'ятдесят дев'ять) пачок; цигарки марки «LM REFRESHING», у кількості 19 (дев'ятнадцяти) пачок; цигарки марки «Parlament Night Blue», у кількості 19 (дев'ятнадцяти) пачок; цигарки марки «Parlament Silver», у кількості 14 (чотирнадцять) пачок; цигарки марки «Davidoff Classic», у кількості 18 (вісімнадцяти) пачок; цигарки марки «LM 2 Capsules», у кількості 22 (двадцять дві) пачки; цигарки марки «Rothmans 25», у кількості 52 (п'ятдесят дві) пачки; цигарки «Rothmans Royals25», у кількості 28 (двадцять вісім) пачок; цигарки марки «Winston ХS», у кількості 13 (тринадцяти) пачок; цигарки марки «Winston XS Blue», у кількості 14 (чотирнадцять) пачок; цигарки марки «Прилуки класичні 25», у кількості 12 (дванадцяти) пачок; цигарки марки «Прилуки класичні», у кількості 18 (вісімнадцять) пачок; цигарки марки «BOND-25», у кількості 35 (тридцяти п'яти) пачок; цигарки марки «Прилуки класичні 20», у кількості 30 (тридцяти) пачок; цигарки марки «WEST RED XL», у кількості 27 (двадцять сім) пачок; цигарки марки «Jade La Bleve», у кількості 20 (двадцяти) пачок; цигарки марки «Kent Navy Blue», у кількості 10 (десять) пачок; цигарки марки «Davidoff Cold», в кількості 10 (десяти) пачок; цигарки марки «Winston Silver», у кількості 10 (десяти) пачок; цигарки марки «Winston Хspression», у кількості 26 (двадцять шість) пачок; цигарки марки «Winston Xstyle», у кількості 30 (тридцяти) пачок; цигарки марки «CAMEL Yellow», у кількості 10 (десять) пачок. без конфіскації алкогольних та тютюнових виробів, які вилучені згідно протоколу від 22.09.2023 та зберігаються за адресою: АДРЕСА_2 .

Стягнуто із ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн. судового збору.

Місцевим судом встановлено, що 24 січня 2024 року в 14 год 50 хв, в АДРЕСА_3 , в магазині «Родзинка» ОСОБА_1 , будучи фізичною особою-підприємцем, здійснювала провадження господарської діяльності без отримання ліценції, - здійснювала продаж тютюнових виробів без ліцензії на роздрібну торгівлю тютюнових виробів, чим порушила вимоги ч.19 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Не погодившись із рішенням суду, захисник Скумін М.Г. в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову місцевого суду скасувати як незаконну, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. Апелянт вказує, що відповідно до ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 з наступними змінами та доповненнями, строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. Відтак, ФОП ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами на законних підставах, оскільки мала відповідну ліцензію терміном дії з 01.10.2022 по 01.10.2023.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та її захисника, які підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити; дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №963706 від 24.01.2024, ОСОБА_1 , 24 січня 2024 року о 14.50 годині, в АДРЕСА_3 , в магазині «Родзинка», будучи фізичною особою-підприємцем, здійснювала провадження господарської діяльності без отримання ліценції, - здійснювала продаж тютюнових виробів без ліцензії на роздрібну торгівлю тютюнових виробів, чим порушила вимоги ч.19 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП (а.с.2).

Частина 1статті 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

З диспозиції ч.1 ст.164 КУпАП випливає, що вона носить бланкетний характер і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих незаконних діянь, які врегульовані законом.

Частиною 19 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року, передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Отже, роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами потребує ліцензування і здійснення такої діяльності без ліцензії є підставою для притягнення особи до відповідальності, передбаченої частиною 1 ст.164 КУпАП.

Склад адміністративного правопорушення це - сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

Суб'єктом даного адміністративного правопорушення можуть бути фізичні особи, які досягли 18-літнього віку і зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, а також посадові особи юридичних осіб, які здійснюють діяльність без реєстрації або без відповідного дозволу (ліцензії).

Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності, без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

24.02.2022 р. в Україні на підставі указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено воєнний стан. Після цього воєнний стан в України неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX до Податкового кодексу України було внесено такі зміни: статтю 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» доповнено п'ятьма новими частинами, зокрема, такого змісту:

«Вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: - виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; - виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Обов'язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб'єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні».

Відповідно до підпункту 5 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», установлено, строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті.

В матеріалах справи міститься копія ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами на період з 01.10.2022 до 01.10.2023, видана фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 , адреса місця торгівлі: АДРЕСА_3 , магазин «Родзинка».

Відтак, ОСОБА_1 , яка мала ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами і термін дії якої закінчився в період воєнного стану - 01 жовтня 2023 року, не порушила норми діючого законодавства щодо провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

У відповідності до ст.7 КУпАП, ст.62 Конституції України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку встановлених законом, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, постанову суду першої інстанції не можна визнати законною та обґрунтованою, вона підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю, у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

Керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу захисника Скуміна М.Г. в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 16 лютого 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП - скасувати, а провадження у справі - закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Речові докази - тютюнові вироби у кількості 629 пачок цигарок різних найменувань, що вилучені 24 січня 2024 року у ФОП ОСОБА_1 у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у АДРЕСА_3 (згідно з Актом вилучення від 24.01.2024) - повернути власнику ФОП ОСОБА_1 .

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

СуддяВ. М. Заболотний