04 квітня 2024 року справа №200/6229/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі № 200/17260/21 (головуючий І інстанції Чучко В.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови і перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області № 33/25-1969 від 23.07.2021.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області №33/25-1969 від 23.07.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
06 липня 2022 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі № 200/17260/21.
18 листопада 2022 року державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження.
12 січня 2024 року до суду першої інстанції надійшла заява головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення від 07 лютого 2022 року шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої суми доплати за результатами перерахунку згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 по справі № 200/17260/21, яке набрало законної сили 21.09.2022, за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 у загальній сумі 180 559,88 грн.
В обгрунтування зазначив, що до теперішнього часу рішення суду не виконано. Пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду, нарахував за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 доплату до пенсії в розмірі 180 559,88 грн, проте зазначену суму не виплатив, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 відмовлено в задоволенні заяви головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулося з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Рішення суду по справі № 200/17260/21 станом на день звернення з апеляційною скаргою не виконане в повному обсязі.
Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб і порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови і перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області № 33/25-1969 від 23.07.2021.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області № 33/25-1969 від 23.07.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
06 липня 2022 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі № 200/17260/21.
18 листопада 2022 року державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення у справі № 200/17260/21 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 13 187,01 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 7944,11 грн) з 01.12.2019 згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 23.07.2021 № 33/25-1969.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку, з урахуванням виплачених сум за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 склала 180 559,88 грн, однак така доплата до пенсії буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
12 січня 2024 року до суду першої інстанції надійшла заява головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення від 07 лютого 2022 року шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої суми доплати за результатами перерахунку згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 по справі № 200/17260/21, яке набрало законної сили 21.09.2022, за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 у загальній сумі 180 559,88 грн.
В обгрунтування зазначив, що до теперішнього часу рішення суду не виконано. Пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду, нарахував за період з 01.12.2019 року по 30.09.2022 року доплату до пенсії в розмірі 180 559,88 грн, проте зазначену суму не виплатив, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні заяви про зміну способу виконання рішення, виходив з того, що способом відновлення порушеного права позивача судом обрано зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а стягнення конкретних сум невиплаченої пенсії не було предметом позовних вимог та способом відновлення порушених прав, що унеможливлює зміну способу та порядку виконання рішення суду у спосіб, який просив державний виконавець, адже запропонований останнім спосіб виконання судового рішення фактично змінює зміст резолютивної частини судового рішення у справі.
Оцінка суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частиною першою статті 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з частинами першою та третьою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення. Підставою для встановлення чи зміни способу чи порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Суд зазначає, що судове рішення, яке набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним). Тобто це рішення не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні та додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Тому суд, який прийняв рішення, може лише внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.
При цьому, варто зазначити, що відсутність коштів для фінансування пенсійних виплат не є обставинами, що істотно ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду зобов'язального характеру, оскільки відповідно до статей 124, 129-1 Конституції України та частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Таким чином, відсутність коштів для фінансування не є обставиною, яка свідчить про наявність підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 378 КАС України було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом України в постанові від 11.11.2014 у справі № 21-394а14, Верховним Судом в численних постановах, зокрема, від 10.07.2018 у справі № 755/7078/16-а, від 30.07.2019 у справі № 281/1618/14-а, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 12.06.2019 у справі № 800/203/17
За правовим висновком Верховного суду, викладеним у зазначених справах, зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Отже, зміна способу та порядку виконання рішення суду про зобов'язання суб'єктів владних повноважень здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.
Аналізуючи положення статті 378 КАС України у системному зв'язку з нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими у даному випадку обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Рішення від 07 лютого 2022 року у справі № 200/17260/21 свідчить, що суд захистив порушене право позивача, зокрема, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області № 33/25-1969 від 23.07.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Слід зазначити, що судові рішення про стягнення коштів та про зобов'язання боржника вчинити певні дії (зокрема, перерахувати та виплатити пенсію) є різними видами рішень, які виконуються у різному порядку.
Оскільки в справі, що розглядається, встановлено, що способом відновлення порушеного права позивача судом обрано зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а стягнення конкретних сум невиплаченої пенсії не було предметом позовних вимог та способом відновлення порушених прав, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про неможливість зміни способу та порядку виконання рішення суду у спосіб, який просив державний виконавець, адже запропонований останнім спосіб виконання судового рішення фактично змінює зміст резолютивної частини судового рішення у справі.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 24 липня 2023 у справі № 420/6671/18.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі № 200/17260/21 - залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі № 200/17260/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 04 квітня 2024 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 04 квітня 2024 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв