36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
06.07.2010 р. Справа №8/47а
за позовом Комунального вищого навчального закладу 1 рівня акредитації Полтавської обласної ради "Кременчуцький медичний коледж", вул. Червона Гірка 41, м.Кременчук, Полтавська область,39600.
до Відкритого акціонерного товариство "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії відкритого акціонерного товариство "Полтаваобленерго", вул. 60 років Жовтня, 8, м.Кременчук, Полтавська область,39600
Третя особа : Виконавчий комітет Кременчуцька міська рада
про стягнення 92564,74грн.
Суддя Плеханова Л.Б.
Представники:
від позивача: Костуренко Є.М., дов. №991/01-26 від 01.04.10р.
від відповідача: Остроушко О.Л. дор. №01-3/8774 від 29.09.09р.
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача коштів за неправомірно нараховані тарифи за постачання теплової енергії у вигляді гарячої води у розмірі 92564,74грн., у т.ч. 84835,30грн. - сума основного боргу та 7729,44 грн. - штраф.
Відповідач у відзиві просить відмовити в позові, який є необгрунтованим.
Сторонами 15.05.2010 року було укладено додаткову угоду № 2 до Договору про постачання теплової енергії в гарячій воді від 15.04.2009 р. У відповідності до абз.3 п.1 цієї додаткової угоди сторони погодили, що з 01.05.2010 р. розрахунки за теплову енергію, яка безпосередньо постачається гуртожитку (м.Кременчук, вул.60 років Жовтня,38) проводиться за тарифами встановленими для населення. Згідно з п.2 цієї додаткової угоди всі інші умови договору про постачання теплової енергії в гарячій воді № 108 від 15.04.2009 р. залишаються без змін, умови постачання теплової енергії та порядок здійсненої оплати за отриману теплову енергію сторонами погоджені. З зазначених положень додаткової угоди вбачається, що позивач погодив порядок раніше здійсненої оплати по договору, в тому числі розмір сплачених коштів, а тарифи встановлені для населення будуть застосовуватись сторонами при сплаті теплової енергії спожитої для "гуртожитку" з 01.05.2010 р. У відповідності до ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними. Договір є обов"язковим для виконання сторонами згідно зі ст.629 цк України. Таким чином, підстави для стягнення з ВАТ "Полтаваобленерго" коштів за ніби-то неправомірно нараховані тарифи відсутні, у зв"язку з погодженням сторонами терміну, з якого починають застосовуватись тарифи для населення та раніше здійснених розрахунків.
У розгляді справи оголошувалась перерва з 01.-06.07.2010 р. для вивчення додатково наданих матеріалів.
Розглянувши матеріали справи, встановив, що на підставі укладеного між позивачем і відповідачем договору № 108 від 15.04.2009 р. на постачання теплової енергії у вигляді гарячої води відповідач постачає гуртожитку Кременчуцького медичного коледжу теплову енергію в гарячій воді.
Спір між сторонами справи пов"язаний із застосуванням тарифів на теплову енергію по гуртожитку, розташованому за адресою м.Кременчук, вул.Червона Гірка, № 41.
Так, згідно п.1 вказаного договору "Енергопостачальна організація" бере на себе зобов"язання постачати "Споживачеві" теплову енергію в гарячій воді в визначених договором обсягах, а "Споживач" зобов"язується сплачувати за одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором.
П.2.1 теплова енергія постачається "Споживачу" у вигляді гарячої води на такі потреби: опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону; гаряче постачання - протягом року.
П.7.2 "Енергопостачальна організація" несе відповідальність за неправильне застосування тарифів та недостовірність нарахувань за фактично відпущену теплову енергію "Споживачу" - штраф у розмірі 25 % від надмірно нарахованої суми.
Нарахування плати за постачання теплової енергії в гарячій воді здійснюється на підставі показників лічильників теплової енергії, встановлених в навчальному корпусі та гуртожитку.
Нарахування оплати за постачання теплової енергії в гарячій воді здійснюється по тарифах, які затверджені рішеннями виконавчого комітету Кременчуцької міської ради: від 15.12.2006 № 1317 "Про погодження тарифів ВАТ "Полтаваобленерго" на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ, інших споживачів крім АТ "Укртатнафта"; від 02.03.2007 № 204 "Про погодження тарифів ВАТ "Полтаваобленерго" на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ.
Однак, нарахування плати за вказані послуги для житлового фонду (гуртожитку, житлового будинку) відповідачем здійснювалися по тарифам, які визначені не для населення, а для інших категорій споживачів. Як визначено Житловим кодексом Української РСР від 30.06.1983 № 5464-Х, житловий фонд - це жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР. Згідно Типового положення про порядок конкурсного відбору підприємств житлових будинків прибудинкових територій, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 07.09.1998 № 194 житловий фонд - жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території України. Житловий фонд включає :
-жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);
-жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об"єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);
-жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів);
-жилі будинки, що є в приватній власності громадян (приватний житловий фонд).
Пунктом 2 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради міністрів УРСР від 03.06.1986 № 208 визначено, що гуртожитки призначаються для робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання. Пунктом 38 вказаного положення визначено, що громадяни, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, вносять плату за користування жилою площею і за комунальні послуги по ставках квартирної плати (тарифах), установлених для будинків державного та громадського житлового фонду.
Враховуючи вищезазначене, вартість постачання теплової енергії в гарячій воді повинна визначатись як для населення.
Відповідачем КФ ВАТ "Полтаваобленерго" був укладений договір з Коледжем на постачання теплової енергії в гарячій воді в цілому на всі приміщення, а не окремо на виробничі та житлові приміщення. Проте, за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 Коледж сплачував за спожиті послуги по постачанню теплової енергії в гарячій воді у гуртожитку по цінах, визначених як для інших споживачів, а не для населення, які є значно нижчі, відповідно до умов укладеного договору (з послідуючими додатковими угодами).
Під час перевірки контрольно-ревізійним відділом в м.Кременчуці та Кременчуцькому районі (Акт № 01-21-024 від 11.02.2010 р.), яка проводилась у Кременчуцькому медичному коледжі, було встановлено, що внаслідок застосування КФ ВАТ "Полтаваобленерго" для гуртожитку Коледжу тарифів як для інших споживачів на загальну суму 147116,48 грн. (кошти загального фонду в сумі 84835,30 грн., кошти спеціального фонду - 62281,18 грн.), з них проведена зайва виплата бюджетних коштів внаслідок не внесення змін до договорів на суму 84835,30 грн. Довідка про перерахування коштів за послуги по постачанню теплової енергії в гарячій воді за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 як додаток (у матеріалах справи).
Відповідач заперечує проти позовних вимог.
Тарифи на теплову енергію у відповідності до ст.28 Закону України "Про місце самоврядування" погоджувались для ВАТ "Полтаваобленерго" виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради. Протягом 2006-2009 років виконкомом приймались рішення про погодження тарифів, в яких визначались тарифи для бюджетних установ та для населення окремо. Разом з цим, рішенням від 19.02.2010 р. № 108 було внесено зміни до рішення виконкому міської ради від 06.03.2009 р. № 145 та 146. Цим рішенням виконкому було визначено, що підприємства, організації та учбові заклади, які мають на балансі гуртожитки, розраховуються за теплову енергію, яка безпосередньо постачається для гуртожитків, за тарифами, встановленими для населення. Таким чином, до зазначеного рішення виконкому необхідно було застосовувати в розрахунках та теплову енергію, спожиту на обігрів гуртожитків, тарифи, визначені для бюджетних установ.
Як пояснив відповідач, якби навіть позиція позивача була вірною, ним в довідці про перерахунок послуг за опалення та гарячу воду за 2007-2009 рр. Кременчуцького медичного коледжу за деякі місяці вказано кількість спожитої теплової енергії (Гкал) по об"єкту гуртожиток та вартість цієї енергії, які не відповідають даним ВАТ "Полтаваобленерго". Так, зазначено рахунок № 108 від 16.11.09, згідно з яким ніби-то кількість спожитої теплової енергії по "гуртожитку" складає 38,85 Гкал (стовпчик 8). В дійсності спожито було теплової енергії за листопад 2009 року 38,852 Гкал. По рахунку № 108 від 17.09.07 вказано 5,46 Гкал, в дійсності у вересні 2007 року теплова енергія позивачем не споживалась. Крім цього в довідці допущено помилки при визначенні загальної кількості теплової енергії по "гуртожитку" з посиланням на рахунки № 38 від 20.05.08 зазначено 16,3 Гкал замість 12 Гкал та № 38 від 23.10.09 зазначено 30,248 Гкал замість 30 Гкал (стовпчик 5).
Позивачем не надано до матеріалів справи жодного належного доказу, який свідчить про оплату ним теплової енергії за спірний період.
Також позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення штрафу за період з 24.04.2007 р. по 15.04.2009 р. в розмірі 7729,44 грн. У відповідності до ч.2 ст.258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення штрафу. Позивач подав позовну заяву 01.04.2010 р., тобто позовна давність по вимогам про стягнення штрафу не закінчилась з 01.04.2009 р. по 14.04.2009 р. Визначити кількість та відповідно вартість теплової енергії, до якої з точки зору позивача неправильно застосовано тарифи.
У відповідності до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи - у відповідності зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України наявні докази підлягають оцінці у сукупності, і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Як зазначається в ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Аналізуючи матеріали справи, суд відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України вважає, що позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача суми 84835,30 грн. неправомірно нарахованих тарифів за постачання відповідачем теплової енергії в гарячій воді.
Позивачем доведено та підтверджено належними доказами факт необгрунтованого застосування відповідачем КФ ВАТ "Полтаваобленерго" для гуртожитку Кременчуцького медичного коледжу тарифів, як для інших споживачів на загальну суму 147116,48 грн., з них внаслідок неправильного нарахування тарифів здійснено зайве нарахування бюджетних коштів в сумі 84885,30 грн.
Встановлюють ж тарифи, відповідно до ст.. 10 Закону України «Про електроенергетику» №575\97-ВР від 16.10.97., місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Ці повноваження, відповідних органів, також передбачено у ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні »№ 280\97-ВР від 21.05.97. Отже відповідно до даних нормативних актів виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради затверджено наступні рішення по цьому питанню: «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго»на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ, інших споживачів крім AT «Укртатнафта»від 15.12.2006 № 1317; «Про внесення змін в в додаток до рішення виконкому міської ради від 15.12.2006 року №1317 «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго» на виробництво. транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ, інших споживачів крім AT «Укртатнафта»» від 02.03.2007 № 204; «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго»на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ, інших спожівачів крім AT «Укртатнафта»№ 364 від 18.04.08.; «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго» на виробництво, транспортування. ростачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для споживачів бюджетних установ, інших споживачів крім AT «Укртатнафта»№ 1206 від 05.12.08.; «Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги централізованого опалення і постачання гарячої води (підігрів) комунальному підприємству «Теплоенерго М.Кременчук для бюджетних установ, інших споживачів»№ 145 від 06.03.09; «Про внесення змін в рішення виконкому міської ради від 05.12.2008 №1206 «Про погодження тарифів ВАТ «Полтаваобленерго»на транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води (підігрів води) для населення, споживачів бюджетних установ. інших споживачів крім AT «Укртатнафта» №146 від 06.03.2009р.; «Про внесення доповнень в рішення виконкому міської ради від 06.03.2009 №145 та 146»№108 від 19.02.2010р. Відповідно в вище перерахованих рішеннях затверджено різний розмір тарифів для житлового фонду і для всіх інших споживачів. Відпловідно ВАТ «Полтаваобленерго»в особі Кременчуцької філії ВАТ «Полтаваобленерго»не розділяло дані тарифи і всупереч рішенням міської ради нараховувало один тариф і для коледжу в цілому і для гуртожитку коледжу і для житлового будиночку, що знаходиться на території коледжу. Згідно ст.. 6 «Житлового кодексу.», який діє на території України встановлено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Також ст.127 «Житлового кодексу ..»визначено, що для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання можуть використовуватись гуртожитки. Крім того, згідно наказу Держкомстату України від 07.07.2009р. № 235 «Про затвердження форм державних статистичних спостережень зі статистики нерухомості»відповідно до якого подається звіт за формою № 1-житлофонд (річна), гуртожитки відносяться до житлового фонду.
Також, пунктом 2 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради міністрів УРСР від 03.06.1986 № 208 визначено, що гуртожитки призначаються для робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання. Пунктом 38 вказаного положення визначено, що громадяни, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, вносять плату за користування жилою площею і за комунальні послуги по ставках квартирної плати (тарифах), установлених для будинків державного та громадського житлового фонду.
Тобто гуртожитки законодавством України віднесено до житлового фонду, тому тарифи за постачання теплової енергії в гарячій воді у гуртожитки повинні нараховуватися як для населення.
Гуртожиток по вулиці 60 років Жовтня, 38а перебуває в оперативному управлінню позивача і використовується ним як студентський гуртожиток.
Представник третьої особи - виконавчого комітету Кременчуцької міської ради у судовому засіданні пояснив, що статус вищевказаного житлового будинку як гуртожитку підтверджується актом його прийняття в експлуатацію.
При прийнятті вищевказаного рішення "Про погодження тарифів ВАТ "Полтаваобленерго" на транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води (підігрів води) для населення, споживачів бюджетних установ, інших споживачів крім АТ "Укртатнафта", виконком Кременчуцької міської ради окремо щодо гуртожитків не роз"яснював тарифи.. Але зважаючи на помилкове трактування ВАТ "Полтаваобленерго" тарифів для мешканців гуртожитків, що перебувають на балансі підприємств, організацій та учбових закладів, виконком міської ради прийняв рішення №108 від 19.02.2010р. "Про внесення доповнення є рішення виконкому міської ради від 06.03.2009р. №145 та №146, яким роз"яснив, що підприємства, організації та учбові заклади, які мають на балансі гуртожитки, розраховуються за теплову енергію, яка безпосередньо постачається для гуртожитків, за тарифами, встановленими для населення.
Пунктом 38 "Примірного положення про гуртожитки", що плата за користування жилою площею в приміщеннях, що знаходяться в спільному користуванні кількох осіб, які перебувають у сімейних стосунках, провадиться за встановленими ставками. Витрати на комунальні послуги входять до ставки плати за користування жилою площею і окремо плата за них не стягується.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача є обгрунтованими щодо пропущення позивачем строку позовної давності на стягнення штрафу в сумі 7729,44грн., право на стягнення якого у відповідності до ч.2 ст.258 ЦК України закінчилося 14.04.2009р. Позивач пред"явив позов 01.04.2010р. - після спливу строку позовної давності на стягнення штрафу.
В іншій частині заперечення відповідача є необгрунтованими та не доведені належними доказами, оскільки матеріали справи у повній мірі доводять факт необгрунтованого застосування відповідачем для гуртожитку Кременчуцького медичного коледжу тарифів як для інших споживачів та неправильного нарахування тарифів у сумі 84885,30грн.
На підставі матеріалів справи, керуючись ст. ст. 43, 49, 82-84 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути Відкритого акціонерного товариство "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії відкритого акціонерного товариство "Полтаваобленерго" ( вул.60 років Жовтня, 8, м.Кременчук, Полтавська область,39600, код 00131819, р/р 26035308700 у ВАТ "Ощадбанк", МФО 331467) на користь Комунального вищого навчального закладу 1 рівня акредитації Полтавської обласної ради "Кременчуцький медичний коледж" ( вул. Червона Гірка 41, м.Кременчук, Полтавська область,39600, р/р 35411006002254 в ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019, код 02011516) 84885,30грн. боргу, 848,85грн. витрат по оплаті держмита та 216,42грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
3. В іншій частині позову відмовити
Суддя Плеханова Л.Б.
Повний текст рішення підписано 12.07.2010р.