Справа №: 486/274/24 Провадження № 3/486/254/2024
03 квітня 2024 року м. Южноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі головуючого судді Далматової Г.А.,
при секретарі Маляновій А.А.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Южноукраїнськ Миколаївської області, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №359308 від 26 січня 2024 року, 17 січня 2024року о 17:00 годині ОСОБА_1 перебуваючи по АДРЕСА_2 , здійснив торгівлю з рук рідини для електронних цигарок без марки акцизного податку встановленого зразка малолітній ОСОБА_2 , 2012 року народження.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Приписами ст. 256 КУпАП визначено вимоги до протоколу, про адміністративне правопорушення, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Приписи наведеної норми закону повністю узгоджуються з вимогами до складання протоколу про адміністративне правопорушення, наведеними в Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376 (далі-Інструкції).
Згідно з п. 9 розділу ІІ вказаної Інструкції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Відповідно до матеріалів справи при складанні протоколу вказані вимоги закону не були виконані.
Так, в порушення вимог ст. 256 КУпАП та п. 9 розділу ІІ Інструкції в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №985525 від 26 січня 2024 року у графі «суть учиненого адміністративного правопорушення» не вказано, яку саме норму спеціального закону ним порушено, у результаті чого може настати відповідальність, передбачена ч.3 ст. 156 КУпАП України.
Диспозиція ч.3 ст. 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність заторгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Норма ч.3 ст.156КУпАП носить бланкетний характер, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види діяльності і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих протиправних діянь, які врегульовані законом.
Стаття 256 КУпАП передбачає, що в протоколі про адміністративне правопорушення окрім того зазначається і нормативний акт, який передбачає відповідальність за правопорушення.
Тобто необхідним є встановлення та зазначення у протоколі, норми яких законів порушила особа, діючи всупереч встановленому законом порядку.
Враховуючи, що диспозиція ч.3 ст.156 КУпАП є бланкетною, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 156 КУпАП, обов'язково має містити посилання на інші спеціальні норми законів, із зазначенням конкретного пункту, який вважається порушеним.
Однак, таке посилання у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідає самій фабулі правопорушення, зазначеній в цьому протоколі, що впливає на встановлення об'єктивної сторони правопорушення, оскільки не розкрита суть адміністративного правопорушення відповідно до нормативного акта, яким передбачено спеціальну заборону.
Крім того, в протоколі зазначається така кваліфікуюча ознака, як реалізація рідини для електронних сигарет без марок акцизного податку встановленого зразка, що не охоплюється ч.3 ст. 156 КУпАП.
За наведеного, порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, та не зазначення у протоколі обов'язкового реквізиту суті учиненого адміністративного правопорушення, позбавляє процесуальної можливості суд, як орган, уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
У такому вигляді протокол не може бути предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оскільки складення та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунені в суді, суд вважає за необхідне повернути даний протокол та інші матеріали до Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №359308 від 26 січня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП та інші матеріали повернути Відділенню поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Южноукраїнського міського суду Г. А. Далматова