Постанова від 03.04.2024 по справі 591/450/24

Справа № 591/450/24 Провадження № 3/591/156/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2024 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сорока М.Р., з участю секретаря судового засідання Яковенко А.А., представника особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 - адвоката Фомінова Р.М., розглянувши клопотання про призначення судової психіатричної експертизи,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебувають адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 130 КУпАП та у судовому засіданні представник ОСОБА_2 підтримав письмове клопотання про призначення судової-психіатричної експертизи, зазначив що згідно консультативного висновку спеціаліста №2097 від 21.11.2023р., №2178 від 04.12.2023р., направлення від КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» на госпіталізацію у психіатричну лікарню від 21.11.2023р. ОСОБА_1 має психіатричне захворювання: гострий поліморфічний психотичний розлад з симптомами шизофренії, потребує лікування, що викликає сумнів щодо осудності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 .

Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, приходжу наступних висновків.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, які встановлюються в тому числі і висновком експерта.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.

Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих. їх законних представників і захисників, При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.

Згідно з КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч. 1,2 ст.7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245).

Діяння тільки тоді визнається адміністративним правопорушенням, коли воно містить всі ознаки його складу, відсутність хоча б однієї з них означає відсутність складу взагалі.

Суб'єктивна сторона вчиненого діяння характеризується усвідомленням особи того, що нею було вчинено домашнє насильство та ставленням до наслідків у вигляді спричинення шкоди психічному чи фізичному здоров'ю.

Ст. 71 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» визначено, що судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом, для вирішення питань, що потребують спеціальних знань в сфері судової психіатрії.

Пунктом 6 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 травня 2018 року №865, передбачено, що судово-психіатрична експертиза може проводитись, в тому числі, амбулаторно.

Зі змісту ст.17 КУпАП вбачається, що особа, яка була в стані неосудності під час скоєння адміністративного правопорушення, не підлягає адміністративній відповідальності.

Зокрема в ст. 20 КУпАП передбачено, що не підлягає відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що за викладених у заяві представника ОСОБА_2 та додатків до неї, обставин, виник об'єктивний сумнів в тому, чи перебував ОСОБА_1 в стані осудності на момент вчинення адміністративного правопорушення, тому є всі підстави для проведення судово-психіатричної експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст. 273 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Призначити в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст. 130 КУпАП амбулаторну судово-психіатричну експертизу.

Доручити проведення судово-психіатричної експертизи експертам ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України, 40022, м. Суми, пр-т М.Лушпи, 54, на вирішення якої поставити такі запитання:

1. Чи страждав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на хронічну душевну хворобу, тимчасовий розлад душевної діяльності або інший хворобливий стан на момент вчинення інкримінованого йому правопорушення, а саме 09.11.2023.? Якщо так, то чи міг він усвідомлювати свої дії та керувати ними?

2.Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на хронічну душевну хворобу, тимчасовий розлад душевної діяльності, чи інший хворобливий стан, та чи усвідомлює він значення своїх дій та чи може керувати ними на теперішній час?

Для проведення експертизи направити експертам матеріали справи про адміністративне правопорушення (справа № 591/450/24, провадження № 3/591/156/24).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України.

Витрати по проведенню експертиз покласти на рахунок держави.

Встановити строк проведення експертизи 30 робочих днів з дня отримання постанови суду.

На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя М.Р.Сорока