Справа №505/821/24
Провадження №1-кс/505/620/2024
01.04.2024 р. Слідчий суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 у відсутності прокурора ОСОБА_3 слідчого відділення №2 СВ Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділення №2 СВ Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором Подільської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024162510000012 від 14.02.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
Слідчий відділення №2 СВ Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024162510000012 від 14.02.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Як вбачається з клопотання - СВ Подільського РУП ГУ НП в Одеській проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024162510000012, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
13.02.2024, до Подільської окружної прокуратури надійшло письмове повідомлення заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 про те, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), начальник відділу - ОСОБА_6 ), шляхом зловживання службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, здійснили за завищеною ціною публічну закупівлю на закупівлю Екскаватора-навантажувача марки JCB ЗСХ SITEMASTER (комплектація Syncroshuttle), що спричинило необґрунтовану розтрату коштів місцевого бюджету.
Дані відомості, 14.02.2024 в Подільській окружній прокуратурі внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024162510000012 за ознак^и складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України та розпочато досудове розслідування.
В ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що 26.09.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Замовник) було оголошено відкриті торги з особливостями на закупівлю товару за предметом: «Екскаватор навантажувач» ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 43260000-3 - Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка».
Очікувана вартість закупівлі складала - 4 200 000,00 грн., з ПДВ, оголошення про проведення яких оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За результатами аукціону та оцінки тендерної пропозиції переможцем відкритих торгів з особливостями стало - ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
На підставі протокольного рішення уповноваженої особи № 80 від 08.11.2023 року між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " - укладено Договір № 94 від 16.11.2023 року на загальну вартість - 4 150 000,02 грн., з ПДВ - (не зазначено).
За результатами аналізу умов тендерної документації встановлено ряд дискримінаційних вимог в технічних характеристиках, що є Додатком 1 до тендерної документації, які є необ'єктивними та виключними, з метою обмеження кола потенційних учасників, які надавали змогу перемогти виключно учаснику - ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", зокрема: Екскаватор-навантажувач - повинний бути новим, не раніше 2023 року випуску; Дизельний 4-х циліндровий двигун, з прямим вприском палива, з турбонадувом (не нижче ЄВРО 2), потужністю не меншою 68,5 кВт (92,0 к.с.), робочим об'ємом 4400-4450 см. куб.; Транспортна довжина, не більше 5750 мм.; Транспортна висота, не більше 3806 мм.
При цьому, необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, які встановлені Замовником не обґрунтовують зазначену потребу.
Водночас, формування технічних характеристик предмета закупівлі прямо впливає на визначення очікуваної вартості предмета закупівлі і повинно відповідати загальним принципам публічних закупівель та недискримінації учасників.
Таким чином, необґрунтовано обмежується коло потенційних учасників закупівлі, що суперечить вимогам пункту 4 частини 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої закупівлі здійснюються за принципом недискримінації учасників та рівного ставлення до них.
В ході дослідження динаміки цін, аналізу і визначення тенденцій інфляційних (дефляційних) процесів ринку відповідного товару, встановлено, що екскаватор навантажувач з відповідними технічними характеристиками можна придбати за: 2 596 000, 00 грн., з ПДВ - 2 990 000, 00 грн., з ПДВ.
Відповідно до Платіжної інструкції, грошові кошти у сумі 4 150 000,02 грн. перераховані від платника - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , казначейський розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , до отримувача - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ЄДРПОУ НОМЕР_2 , розрахунковий рахунок НОМЕР_4 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Слідчий ОСОБА_4 зазначає, що з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до інформації по казначейському рахунку НОМЕР_5 , який перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 , а саме до: інформації про власника вищевказаного рахунку, договору щодо відкриття і обслуговування рахунку, про рух коштів по вказаному рахунку (із зазначенням точного часу проведення прибуткових і видаткових операцій, номери та коди транзакцій, дати надходження грошових коштів, призначення платежу, з якого рахунку надійшли кошти, назва підприємства від якого надійшли грошові кошти, код підприємства, дату списання коштів з рахунку, сума коштів, призначення платежу, на який рахунок перераховано грошові кошти, назву підприємства куди перераховані грошові кошти, код підприємства), в період з 16.11.2023 по 16.12.2023.
Вказана інформації у паперовому вигляді знаходиться у приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за адресою: АДРЕСА_2 .
Слідчий відділення №2 СВ Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 надала до суду заяву, в якій просить розглядати вищевказане клопотання у її відсутність.
Слідчий суддя вивчивши письмові матеріали, надані на підтвердження заявленого клопотання, приходить до наступного.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Так, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, вбачається можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, окрім як у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану таємницю.
Відповідно до статті 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням, зокрема, принципу верховенства права, згідно з яким людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.
Слідчий суддя звертає увагу, що практикою Європейського Суду з прав людини встановлено, що збирання та зберігання інформації стосовно приватного життя особи, а також її розповсюдження, охоплюються сферою застосування пункту 1 статті 8 Конвенції.
Зокрема, в рішенні Європейського Суду з прав людини (справа "Пантелеєнко проти України") вказано, що вираз "відповідно до закону" в пункті 2 статті 8 Конвенції значною мірою покладає на національне законодавство і державу обов'язок дотримання матеріальних і процесуальних норм.
У рішенні Європейського Суду з прав людини (справа "Заїченко проти України") Суд також наголосив, що формулювання "згідно із законом" вимагає, щоб оскаржуваний захід не тільки мав підґрунтя у національному законодавстві, але й також був сумісний з принципом верховенства права, який прямо зазначається у преамбулі Конвенції і є невід'ємною частиною мети і завдання статті 8 Конвенції.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчому може бути наданий дозвіл на отримання зазначеної вище інформації. Слідчим доведено, що таке втручання є співмірним із зазначеним заходом забезпечення кримінального провадження з точки зору верховенства права та практикою ЄСПЛ, а також пропорційним меті, яку воно переслідує.
Також слідчим доведена наявність достатніх підстав вважати, що витребувана інформація сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
З урахуванням того, що вказані документи як самі по собі так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, мають обмежений термін зберігання, та їх не вилучення може привести до знищення, у зв'язку із закінченням строку зберігання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132, 159, 160, 162-166 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого відділення №2 СВ Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Подільської окружної прокуратури ОСОБА_8 про тимчасовий доступ до речей і документів по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024162510000012 від 14.02.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів та можливість вилучення (виїмки) у паперовому вигляді інформації по казначейському рахунку НОМЕР_5 , яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: інформації про власника вищевказаного рахунку, договору щодо відкриття і обслуговування рахунку, про рух коштів по вказаному рахунку (із зазначенням точного часу проведення прибуткових і видаткових операцій, номери та коди транзакцій, дати надходження грошових коштів, призначення платежу, з якого рахунку надійшли кошти, назва підприємства від якого надійшли грошові кошти, код підприємства, дату списання коштів з рахунку, сума коштів, призначення платежу, на який рахунок перераховано грошові кошти, назву підприємства куди перераховані грошові кошти, код підприємства), на підставі яких документів перераховані кошти, в період з 16.1 1.2023 по 16.12.2023, з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Виконання ухвали про здійснення тимчасового доступу до речей і документів, доручити заступнику начальника СВ Подільського РУП ГУ НП в Одеській області майору поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому СВ Подільського РУП ГУ НП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_10 , слідчому відділення №2 СВ Подільського РУП ГУ НП в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_4 , начальнику СВ Подільського РУП ГУ НП в Одеській області підполковнику поліції ОСОБА_11 .
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1