Рішення від 25.03.2024 по справі 580/518/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року справа № 580/518/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 16.02.2022 №231150004028 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1988 по 04.06.1993, та до пільгового стажу періоди його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас» та призначити і забезпечити виплату йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Пенсію призначити з моменту звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про призначення пенсії, тобто з 09 лютого 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області всупереч вимог законодавства України не зарахувало до страхового стажу період навчання в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1988 по 04.06.1993, та до пільгового стажу періоди його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», як наслідок протиправно відмовило у призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. 1 ч 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 21.01.2024 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 20.02.2024 залучено до участі в адміністративній справі №580/518/24 в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, тому розпочато спочатку розгляд адміністративної справи.

Відповідачі позовні вимоги не визнали, просили у задоволенні позову відмовити повністю, надали до суду відзиви на позов, в яких зазначили, що позивач не має права на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 через не зарахування йому до страхового стажу період навчання в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1988 по 04.06.1993, та до пільгового стажу періоди його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», тому вважають, що позов задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом із матеріалів справи встановлено, що 09.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за результатами розгляду заяви позивача у порядку екстериторіальності рішенням від 16.02.2022 №231150004028 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 через не підтвердження пільгового стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах.

Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Частиною першою статті 26 Закону №1058 визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Згідно зі ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Стаття 62 Закону №1788-XII визначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 2 Порядку №637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За змістом приписів п. 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності - архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 р. у справі №439/1148/17.

Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.02.2022 №231150004028 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, зокрема, через не підтвердження пільгового стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, оскільки позивачем не було надано пільгової довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки.

Разом з цим, у копії трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 містяться записи за спірні періоди його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас» та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас».

Отже, у трудовій книжці ОСОБА_2 серія НОМЕР_2 наявні всі необхідні записи, які підтверджують, що вона дійсно працювала зі шкідливими умовами праці, тому вищезазначений період його роботи на відкритому акціонерному товаристві «Черкаське хімволокно» підлягає зарахуванню до її пільгового стажу.

З огляду на те, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж, і трудова книжка позивача оформлена належним чином, відповідач протиправно не врахував вказаний період роботи позивача відкритому акціонерному товаристві «Черкаське хімічне волокно» до її пільгового стажу за Списком №1.

Відповідно до п. 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Оскільки пільговий стаж позивача підтверджений належно оформленим записом у трудовій книжці, тому період його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас» та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас» - підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно- правового характеру за умови сплати страхових внесків; б) творча діяльність осіб, передбачених пунктом «в» статгі 3 цього Закону. При цьому творча діяльність членів Спілки письменників України. Спілки художників України. Спілки композиторів України. Спілки кінематографістів України. Спілки театральних діячів України, інших творчих працівників, які не с членами творчих спілок, але об'єднані відповідними професійними комітетами, до введення в дію цього Закону зараховуються в стаж роботи незалежно від сплати страхових внесків. У цих випадках стаж творчої діяльності встановлюється секретаріатами правлінь творчих спілок республіки починаючи з дня опублікування або першого публічного виконання чи публічного показу твору даного автора: в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; г) служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв'язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового знання; д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; е) тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи; е) час догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку; 3) період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.

Враховуючи, що період навчання ОСОБА_1 з Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1988 по 04.06.1993 підтверджений Дипломом від 04.06.1993 КЛ №018357, тому вищезазначений період навчання позивача підлягає зарахуванню до його страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, як наслідок, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.02.2022 №231150004028 підлягає до скасування.

Разом з цим, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії (переводить ) та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

За таких обставин суд не може підміняти Пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з призначення пенсій громадянам, а належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву про призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10 квітня 2018 року по справі №348/2160/15-а.

Таким чином, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень дійшов висновку зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як територіального органу ПФУ, який у порядку екстериторіальної здійснював розгляд заяви позивача, повторно розглянути заяву позивача від 09.02.2022 про призначення пільгової пенсії за віком за списком №1, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Суд звертає увагу, що останній день строку вирішення спору по суті припадає на 20.03.2024, однак у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді у період з 18.03.2024 по 22.03.2024, тому рішення суду у цій справі прийнято на наступний за вказаною датою робочий день на підставі ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України згідно вимог якої, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.02.2022 №231150004028 про відмову ОСОБА_1 у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) зарахувати до пільгового стажу за списком №1, що дає право на призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) періоди його роботи з 25.06.1990 по 02.08.1990, з 27.06.1991 по 31.08.1991, з 16.12.1992 по 01.03.1993 на посаді гірничого робітником з повним робочим днем в шахті на виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас» та з 19.07.1993 по 10.11.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на добувній дільниці у виробничому об'єднанні «Донецьк вугілля» Шахтоуправлінні Донбас», а також до загального страхового стажу період навчання в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1988 по 04.06.1993.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) від 09.02.2022 про призначення пільгової пенсії за віком за списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО