Рішення від 28.03.2024 по справі 240/1927/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 року м. Житомир справа № 240/1927/24

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрального міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), у якому просить:

- визнати протиправною постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 15.01.2024 ВП № 71549567 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн;

- скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 15.01.2024 ВП № 71549567 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позову вказує, що на виконання рішення суду від 23.12.2022 у справі № 240/12483/22 (далі - рішення суду), Головним управлінням ПФУ у Житомирські області (далі - ГУ ПФУ) ОСОБА_1 з 01.02.2022 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, тобто з 01.01.2022 - 2481,00 грн, з 01.01.2023-2684,00 грн. Розрахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII здійснювався у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет» на відповідний рік за весь час дії до моменту виконання рішення суду, а саме - з початку виникнення спірних правовідносин по листопад 2023 року.

З 01.01.2024 виплата пенсії здійснюється з урахуванням призначеної надбавки згідно рішення суду в розмірі 8364,58 грн, в тому числі 5368,00 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (2684,00 грн. х 2).

Позивач зазначає, що 09.01.2024 за вх. № 1001/14 надійшла вимога державного виконавця від 08.01.2024, відповідно до якої вимагалось у п'ятиденний строк з дня отримання вимоги Головне управління виконати рішення суду. Головне управління листом від 10.01.2024 за № 0600-0304-8/3546 повідомило державного виконавця про вжиті заходи щодо повного та неухильного виконання судового рішення в межах та спосіб, визначений чинним законодавством. Відповідно, дії державного виконавця не свідчать про належну перевірку виконання судового рішення та не встановлюють беззаперечного факту його невиконання, тому постанова державного виконавця про накладання штрафу є незаконною та підлягає скасуванню. Просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання на 14.03.2024. крім того, відповідача зобов'язано надати копії матеріалів ВП №71549567.

Крім того, ухвалою від 04 березня 2024 у якості третьої особи на стороні відповідача залучено ОСОБА_1 .

Відзив на позовну заяву на копії матеріалів виконавчого провадження надійшли до суду 12.03.2024. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що з метою настання нового бюджетного року та перевіркою виконання даного виконавчого документу, 08.01.2024 державним виконавцем направлено вимогу, якою зобов'язано боржника виконати рішення суду та надати підтверджуючи документи про його виконання. Зазначає, що боржник у виконавчому провадженні повідомив орган примусового виконання, що на виконання рішення №240/12483/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Головне управління) з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, визначеного статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, тобто з 01.01.2022 - 2481,00 грн, 01.01.2023-2684,00 грн. Підстав для застосування величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024 - 3028,00 грн, як зазначено у вимозі, немає. Судове засідання, призначене на 14.03.2024, не відбулося у зв'язку з відсутністю судді через тимчасову втрату працездатності. Розгляд справи призначено на 26.03.2024. У судовому засіданні 26.03.2024 представник позивача не заперечував щодо розгляду справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи здійснювати без участі державного виконавця. Третя особа в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, з особливостями, визначеними статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом безспірно встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 у справі № 240/12483/22 позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в не нарахуванні та не виплаті їй з 01.02.2022 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановленого статтею 39 Закону № 796-XII, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.02.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону № 796-XII, у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року". Рішення набрало законної сили 24.01.2023.

З матеріалів виконавчого провадження вбачається, що 04.04.2023 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про примусове виконання рішення суду у справі №240/12483/22. Постановою від 12.04.2023 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень відкрито виконавче провадження ВП №71549567 з примусового виконання виконавчого листа, виданого у справі №240/12483/22 (а.с. 91 - на звороті). У п. 2 вказаної постанови зазначено строк виконання боржником даного рішення - протягом 10 робочих днів.

Листом від 03.05.2023 боржник у виконавчому провадженні повідомив державного виконавця про виконання рішення суду. Зазначив, що з 01.03.2023 виплата пенсії буде здійснюватись у розмірі, визначеному на виконання рішення суду; сума донарахованих кошів за період із 01.02.2022 по 28.02.2023 з урахуванням фактично виплачених коштів, складає 64149,47 грн. Рішення виконано в межах наданих компетенції та фінансування. (а.с. 94)

Крім того, у матеріалах виконавчого провадження міститься:

- вимога державного виконавця від 02.11.2023 №98642, у якій встановлено, що рішення суду боржником не виконано в повному обсязі та надано боржнику 5-денний строк для виконання даної вимоги (а.с.96). Листом від 08.11.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало інформації на вищезазначену вимогу та повідомило, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 з 01.02.2022 року проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, визначеного статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, тобто з 01.01.2022 - 2481,00 грн, з 01.01.2023 - 2684,00 грн. Підстав для застосування величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024 - 3028 грн, як зазначено у вимозі - немає. З 01.12.2023 виплата пенсії здійснюється у розмірі, визначеному на виконання рішення суду. Рішення виконано в межах наданих компетенції та фінансування;

- вимога державного виконавця від 02.01.2024 №1776, у якій встановлено, що рішення суду боржником не виконано в повному обсязі. Розмір щомісячного підвищення до пенсії, на який має право стягувач, становить два прожиткових мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено законом на 01 січня календарного року, встановлені законом про Державний бюджет України на відповідний рік, відповідним роком є календарний рік, у якому здійснюється нарахування та виплата коштів, тобто ця величина повинна відповідати таким показникам прожиткового мінімуму. Законом України "Про державний бюджет України" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб: на 01.01.2021 складає 2270,00 грн, на 01.01.2022 складає 2481,00 грн, на 01.01.2023 складає 2684,00 грн; на 01.01.2024 - 3028,00 грн (а.с. 99). На вказану вимогу боржником 10.01.2024 направлено лист, зі змісту якого вбачається відсутність підстав, на переконання боржника, для застосування з 01.01.2024 прожиткового мінімуму у розмірі 3028,00 грн (а.с.100).

Постановою головного державного виконавця від 15.01.2024 у ВП №71549567 за невиконання рішення суду без поважних причин, на боржника накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. Отже, підставою для винесення оскаржуваної постанови стало невиконання боржником рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі №240/12483/22 в частині не застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" (з 01.01.2024 -3028,00 грн) при нарахуванні з 01.01.2024 стягувачу доплати, на виконання рішення суду у справі №240/30692/22. Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем

України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року №3447-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права. ЄСПЛ неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Конвенції, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу.

У справі «Сорінг проти Об'єднаного Королівства» ЄСПЛ у рішенні від 07 липня 1989 року визначив, що на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам статті 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції.

Спеціальним законом, що здійснює регулювання правовідносин, які склалися в процесі примусового виконання судових рішень та рішень інших органів, є Закон України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка є чинною на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1404-VIIІ).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

За правилами частини 1 статті 26 Закону України №1404-VIIІ, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону України № 1404-VIIІ, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 1 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів попередження про кримінальну відповідальність. Отже, правовою підставою накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання останнім судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. Отже, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника.

Відповідно до змісту положень частини 3 статті 18 Закону України №1404-VIII, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

З наведених норм вбачається обов'язок відповідача встановити наявність чи відсутність поважних причин для невиконання судового рішення у встановлений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк і лише після виявлення причин та їх поважності/неповажності приймати рішення щодо накладення на боржника штрафу за невиконання судового рішення. Окрім того, з аналізу наведених вище норм законодавства вбачається, що відповідальність за невиконання судового рішення настає виключно за умови, що судове рішення не виконано без наявності поважних причин і в строк, встановлений державним виконавцем. Тобто, даючи оцінку тому чи правомірно на боржника наклали штраф за невиконання/повторне невиконання судового рішення потрібно з'ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк, у цьому зв'язку варто зауважити, що сам факт невиконання судового рішення у визначений строк без з'ясування і оцінки причин цього невиконання не може вважатися підставою для відповідальності боржника відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Умовою для накладення на боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання ним судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №640/9234/19.

Відповідно до матеріалів даної адміністративної справи, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 у справі №240/12483/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.02.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону № 796-XII, у розмірі два прожиткових мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року."

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн. Однак, з матеріалів виконавчого провадження вбачається, що, виконуючи рішення суду з 01 січня 2024 року, боржник не здійснює нарахування підвищення до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний календарний рік такої виплати (станом на 01.01.2024). В свою чергу, позивач обмежує таке нарахування та застосовує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 року. Такі дії боржника не відповідають мотивувальній частині рішення суду у справі №240/12483/22 та суперечать її резолютивній частині. Суд звертає, що передбачена статтею 39 Закону №796-ХІІ доплата є періодичним (щомісячним) платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена в часі.

Вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідний періодичний платіж особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання такої доплати або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. У разі зміни чинного законодавства України, яким регулюються питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, орган Пенсійного фонду України повинен керуватися нормами законів, чинними на час призначення (нарахування) виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Окрім того, згідно з усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду України від 23 квітня 2013 року №21-239а11, від 19 березня 2013 року №21-53а13, від 05 листопада 2013 року №21-293а13, від 07 липня 2014 року №21-222014 тощо), відступу від якої не здійснювалось Верховним Судом, виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Указана правова позиція підтримана у постанові Верховного Суду від 29 листопада 2021 року у справі №620/2928/20.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач протиправно не здійснив із 01.01.2024 нарахування ОСОБА_1 розміру підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із застосуванням величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2024 року, обмежившись розрахунковою величиною прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 року.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що державний виконавець, застосувавши до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - боржника у виконавчому провадженні ВП №71549567, штраф у розмірі 5100 грн за невиконання без поважних причин рішення суду, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Суд вказує, що позивачем (боржником) не надано до суду доказів, які б свідчили про нарахування і виплату стягувачеві підвищення пенсії у період із 01.01.2024 у належному розмірі (з урахуванням двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік - 2024 рік), тобто у розмірі, встановленому рішенням суду від 23.12.2022 у справі №240/12483/22.

Щодо посилання позивача на постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2023 у справі № 240/27324/23, від 28.11.2023 у справі № 240/28481/23, від 20.11.2023 у справі № 240/26309/23, варто зазначити, що таке не є релевантним до справи №240/1927/24, що розглядається. Окрім того, як вже зазначено судом, незастосування величини прожиткового мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний 2024 рік при нарахуванні та виплаті стягувачу у виконавчому провадженні ВП №71549567 із 01.01.2024 доплати, право на яку захищено судовим рішенням у справі №240/12483/22, є таким, що не відповідає мотивувальній частині рішення суду у справі №240/12483/22 та суперечать її резолютивній частині.

Відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Європейський суд з прав людини у рішенні «Юрій Миколайович Іванов проти України» наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. У такому контексті відсутність у стягувача можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування. Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.

Варто також зауважити, що у справах «Шмалько проти України», «Іммобільяре Саффі проти Італії» ЄСПЛ констатував, що невиконання судового рішення не може бути виправданим внаслідок недоліків законодавства, які унеможливлюють його виконання. Отже, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.

Враховуючи викладені обставини, які підтверджується матеріалами адміністративної справи, суд вважає, що обов'язок щодо повного та належного виконання рішення суду у справі №240/12483/22 у встановлений строк позивачем не виконано, як наслідок, відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області (площа Соборна, буд. 1, м. Житомир, 10014; код ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправною та скасування постанови від 15.01.2024 ВП № 71549567 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 287, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.Е.Черняхович