Рішення від 29.03.2024 по справі 200/409/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2024 року Справа№200/409/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить: 1) визнати протиправною та скасувати постанову від 08.10.2023 р., яка оформлена довідкою №6588/1 про придатність до військової служби.; 2) зобов'язати військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 здійснити повторний медичний огляд, для визначення ступеню придатності до військової служби та прийняти нове рішення відповідно до вимог законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходить військову службу у Збройних Силах України. 08.10.2023 р. у Військовій частині НОМЕР_1 він пройшов військово-лікарську комісію та визнаний таким, що придатний до військової служби. На думку позивача таке рішення є протиправним, оскільки військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 не проводила медичний огляд та не вивчила надані документи. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із цим позовом.

29.01.2024 року відкрито провадження у справі, про що постановлено відповідну ухвалу. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

19 лютого 2024 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що під час військово-лікарської експертизи позивача було проведено його медичний огляд, дослідженні всі медичні документі, здійснено повний аналіз та враховані всі медичні показники щодо стану його здоров'я. Представник відповідача звертає увагу, що за результатами медичного огляду позивача, військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 встановлено діагноз за пунктом «в» статей 23, 64 Графи ІІ Розкладу хвороб, за якими придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально. За пунктом «г» статті 45 Графи ІІ Розкладу хвороб позивач вважається придатним до військової служби.

У зв'язку з чим, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

28 березня 2024 року судом постановлена ухвала про залучення другого відповідача - Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 .

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .

08 жовтня 2023 року проведено медичний огляд позивача Військово-лікарською комісією Військової частини НОМЕР_1 .

За результатами медичного огляду позивача Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 діагностовано: обмежений остеохондроз поперекового відділу хребта, з протрузією L3-L4 диску, килами L4-L5, L5-S1 дисків з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Викривлення носової перетинки з порушенням носового дихання. Захворювання, ні, не пов'язане з проходженням військової служби.

Хронічна вертеброгенна радикулопатія шийного С5-С6, попереково-крижового L5-S1 відділів хребта з переважним ураженням корінців зліва, фаза нестійкої ремісії, з больовим, м'язово-тонічним синдромом з незначним порушенням функції.

Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби.

На підставі статті 64в, 45ґ, 23в графи II Розкладу хвороб - придатний до військової служби.

Вищевказані обставини не є спірними та визнаються сторонами.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно статті 14 Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232) за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402)

За п. 1.1 розділу І «Основи організації військово-лікарської експертизи» підрозділу 1 «Загальні положення» Положення № 402 (в редакції, чинній на моменти виникнення спірних правовідносин) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно п. 1.2 розділу І «Основи організації військово-лікарської експертизи» підрозділу 1 «Загальні положення» Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

За п. 2.1 розділу І підрозділу 2 «Органи військово-лікарської експертизи» Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно п. 2.6.1 розділу І підрозділу 2 «Органи військово-лікарської експертизи» Положення № 402 Госпітальна (гарнізонна) ВЛК створюється у військовому госпіталі, на госпітальному судні, у цивільному лікувально-профілактичному закладі, де обстежуються і лікуються військовослужбовці. На особливий період госпітальна ВЛК створюється в усіх військових санаторіях. У разі потреби у військових лікувальних закладах може бути створено декілька госпітальних ВЛК за клінічними профілями. Організація проведення військово-лікарської експертизи у військовому лікувальному закладі покладається на начальника закладу.

За п. 2.6.3 розділу І підрозділу 2 «Органи військово-лікарської експертизи» Положення № 402 на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається: проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення; ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів; проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження; проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.

Рекомендації штатних ВЛК щодо організації лікувально-діагностичної роботи в цілях військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання.

Згідно п. 2.6.4 розділу І підрозділу 2 «Органи військово-лікарської експертизи» Положення № 402 Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право: приймати постанови відповідно до цього Положення; перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні; залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.

За п. 1.1, п. 1.2 розділу ІІ «Медичний огляд» підрозділу 1 «Загальні положення» Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно п.п. 6.4, 6.9, 6.10 розділу ІІ підрозділу 6 «Медичний огляд військовослужбовців» Положення № 402 у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти «а», «б» статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво, захворювання) під час захисту держави, у ММО, у країнах, де ведуться бойові дії, здійснюється ВЛК тільки після закінчення лікування у військовому (цивільному) лікувальному закладі.

У відповідності з п. 20.4. Положення № 402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:

"непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:

"обмежено придатний до військової служби";

"придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

Медичний огляд позивача проведено з дослідженням документів, наданих позивачем, а саме: консультаційного висновку спеціаліста ДУ «Інститут нейрохірургії ім. академіка А.В. Ромоданова» від 27.06.2923; виписки із медичної картки стаціонарного хворого КНП «Хмельницька обласна лікарня» від 0606.2022 №ІХ-220528/9329; КТ дослідження поперекового відділу хребта від 23.05.2022.

За результатами медичного огляду позивача, військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 встановлено діагноз за пунктом «в» статей 23, 64 Графи ІІ Розкладу хвороб, за якими придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально. За пунктом «ґ» статті 45 Графи ІІ Розкладу хвороб позивач вважається придатним до військової служби.

Суд звертає увагу, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Крім того, остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК згідно пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402.

За пп.2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Таким чином, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.

Згідно з матеріалами справи позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби.

Водночас, з мотивів наведених позивачем, у суду відсутні підстави вважати, що спірна постанова ВЛК є протиправною за суттю чи за процедурою її прийняття.

Вказані висновки судом зроблені з урахуванням правових висновків Верховного Суду у постановах від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18, від 30.11.2021 року у справі № 826/17175/18.

Згідно Положення № 402 до суду можуть бути оскаржені постанови ЦВЛК (пп.2.3.5 п. 2.3 розділ І) та постанови ВЛК регіонів (пп.2.4.10. п. 2.4 розділ І).

Разом із тим, спірна постанова (довідка) відповідає вимогам індивідуального акта (п.19 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України), а тому суд розгляд даної справи здійснив по суті.

Під час розгляду справи судом не встановлено, а сторонами не надано доказів, що свідчать про протиправність спірної постанови ВЛК за процедурою її прийняття з мотивів зазначених позивачем.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову ВЛК військової частини НОМЕР_3 від 13.07.2022 року, оскільки остання прийнята на підставі Положення №402 в редакції від 16.04.2021 року.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суб'єкт владних повноважень - Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 - в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Лазарєв