Рішення від 28.03.2024 по справі 200/6480/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 року Справа№200/6480/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 ,

Військової частини НОМЕР_2 ,

начальника Генерального штабу Збройних Сил України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника, адвоката Щербініна Євгена Миколайовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , в якому (з урахуванням уточненого адміністративного позову) просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 про переведення його на іншу посаду у зв'язку із визнанням ВЛК обмежено придатним до військової служби в Збройних Силах України;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 про переведення його на іншу посаду у зв'язку із визнанням ВЛК обмежено придатним до військової служби в Збройних Силах України у встановлений законом строк з урахуванням обов'язковості виконання довідки військово-лікарської комісії № 5961 від 10 травня 2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 про переведення його на іншу посаду в зв'язку із визнанням ВЛК обмежено придатним до військової служби в Збройних Силах України;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 розглянути зазначений рапорт ОСОБА_1 про переведення його на іншу посаду в зв'язку із визнанням ВЛК обмежено придатним до військової служби в Збройних Силах України у встановлений законом строк з урахуванням обов'язковості виконання довідки військово-лікарської комісії № 5961 від 10 травня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.

На підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24 лютого 2022 року позивача мобілізовано на військову службу 6 липня 2022 року та відповідно до наказу командира військової частини № НОМЕР_3 зараховано до особового складу військової частини НОМЕР_4 .

Відповідно до наказу командира військової частини від 13 липня 2022 року № 204 позивача зараховано до особового складу військової частини НОМЕР_1 .

За період знаходження на лікуванні та проведення огляду військово-лікарською комісією у позивача встановлені травми і захворювання, які пов'язані, з проходженням військової служби та визнано обмежено придатним до військової служби.

Відповідно до довідки ВЛК № 5961 від 10 травня 2023 року позивача на підставі ст. 64б, 23б графи ІІ Розкладу хвороб визнано обмежено придатним до військової служби, непридатним до військової служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, спецепорудах; водночас придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Після зазначеного відповідно до чітких вимог довідки ВЛК № 5961 від 10 травня 2023 року позивач знайшов вакантну посаду в іншій частині і 16 серпня 2023 року подав рапорт про переведення його на посаду командира з відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України, ВОС-100182А, штат № НОМЕР_5 , штатна категорія «молодший сержант», та додав письмову згоду (відношення) ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10 серпня 2023 року № 04/1233.

На неодноразові звернення позивача до відповідача щодо розгляду рапорту позивач відмови не отримав.

6 листопада 2023 року йому стало відомо, що відповідно до листа військової частини НОМЕР_6 від 5 жовтня 2023 року (вих. № 1542/10688) за результатами розгляду клопотання командиром військової частини НОМЕР_2 не було прийнято позитивного рішення щодо переміщення позивача у зв'язку із низькою укомплектованістю військових частин.

При цьому першим відповідачем вказаний рапорт не розглянутий.

Позивач зазначає, що причини розгляду його рапорту військовою частиною НОМЕР_2 йому не відомі (а.с. 28-32, 50-54).

У відзиві на позов військова частина НОМЕР_1 (перший відповідач) зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13 липня 2022 року № 204 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військовій частині НОМЕР_1 з 14 липня 2022 року на посаду командира 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти; 25 травня 2023 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) позивача звільнено від займаної посади та призначено на посаду старшого стрільця - оператора 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 з 25 травня 2023 року, шпк «старший солдат».

Збройні Сили України складаються з керівного органу (Генштаб), трьох видів збройних сил (сухопутні, повітряні, морські), окремих родів військ (сил), що не входять до існуючих видів збройних сил, та допоміжних підрозділів.

Сили територіальної оборони - це окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони; безпосереднє керівництво територіальною обороною здійснюється Головнокомандувачем ЗСУ через Командувача Сил територіальної оборони.

Військова частина НОМЕР_1 є військовим формуванням - НОМЕР_7 окремим батальйоном територіальної оборони НОМЕР_7 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України; не є юридичною особою та не має власного рахункового рахунку; командир Військової частини НОМЕР_1 не наділений повноваженнями приймати рішення щодо переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу, які порушили питання про переміщення між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями або між видами Збройних Сил України та військовими частинами; зазначені повноваження у період дії воєнного стану є виключно у начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

16 серпня 2023 року позивач звернувся до військової частини НОМЕР_1 з рапортом про переведення його на вакантну посаду командира відділення охорони взводу охорони роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України, який було зареєстровано групою персоналу штабу 16 серпня 2023 року за вх. № 4214.

Оскільки рапорт позивача стосувався його переведення між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, у період дії військового стану та на вищу посаду (з шпк «старший солдат» на шпк «молодший сержант»), групою персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 був підготовлений необхідний пакет документів (клопотання, план переміщення (ДСК документ) з додаванням довідки ВЛК, рапорту позивача та листа-погодження третьої особи), який 22 серпня 2023 року був направлений за підпорядкованістю по команді до військової частини НОМЕР_4 для прийняття відповідного рішення вищим командуванням, про що позивача було ознайомлено 22 серпня 2023 року під підпис.

За інформацією, наданою військовою частиною НОМЕР_4 , зазначений пакет документів був отриманий даною військовою частиною ( НОМЕР_4 ) 22 серпня 2023 року (вх. № 9455).

Також відповідач зазначив, що на виконання бойового розпорядження № 292дск від 27 лютого 2023 року позивач проходить військову службу за межами постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 , в районі ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони, у зв'язку із чим інформування позивача з приводу розгляду вищим командуванням його документів про переведення за рапортом № 4214 здійснювалось групою персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 за допомогою месенджерів, встановлених на телефон. Після отримання 6 листопада 2023 року групою персоналу військової частини НОМЕР_1 від військової частини НОМЕР_4 супровідного листа від 6 листопада 2023 року (вих. № 1553/4291) разом із повідомленням військової частини НОМЕР_2 від 5 жовтня 2023 року (№ 1542/10688) про не прийняття позитивного рішення командуванням по рапорту позивача, останньому було відразу повідомлено про це у той же день шляхом надіслання повідомлення за допомогою месенджерів, встановлених на телефон.

З урахуванням наведеного, доводи позивача про наявність протиправної бездіяльності з боку Військової частини НОМЕР_1 з розгляду його рапорту про переведення на іншу посаду є хибними, так як його рапорт від 16 серпня 2023 року на переведення до іншого виду Збройних Сил України був розглянутий та реалізований військовою частиною НОМЕР_1 в межах передбачених чинним законодавством повноважень (а.с. 85-89).

У відзиві на позов військова частина НОМЕР_2 (другий відповідач) також зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64 відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан.

Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13 липня 2022 року № 204 позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 з 14 липня 2022 року та призначено на посаду командира 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти.

Позивач звернувся по команді до військової частини НОМЕР_2 з рапортом про переведення його на вакантну посаду командира відділення охорони взводу охорони роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України.

Отже, рапорт був про переведення між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, у період дії військового стану та на вищу посаду (з шпк «старший солдат» на шпк «молодший сержант»).

Військова частина НОМЕР_1 не наділена повноваженнями приймати рішення щодо переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу, які порушили питання про переміщення між видами Збройних Сил України.

Повідомленням військової частини НОМЕР_2 від 5 жовтня 2023 року № 1542/10688 про не прийняття позитивного рішення командуванням по рапорту позивача командування військової частини НОМЕР_1 було поінформовано засобами СІДО.

Відповідно до довідки ВЛК від 10 травня 2023 року, виданої військовою частиною НОМЕР_8 № 5961, ОСОБА_1 визнано придатним до проходження військової служби в частинах (підрозділах) забезпечення.

У складі Сил Територіальної оборони України є військові частини та підрозділи забезпечення, тому вимога щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 про переміщення саме до військового комісаріату є надуманою та такою, що прямо передбачає втручання у дискреційні повноваження командирів відповідного рівня, в тому числі і командира військової частини НОМЕР_2 .

Також у відзиві зазначено, що п. 2.3.2 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України містить виключний перелік наказів по особовому складу, які видаються керівником військової частини (установи), і до цього переліку не включена така форма наказу як наказ про відмову у переміщенні або переводу по службі.

Враховуючи наведене, військова частина НОМЕР_2 за наслідком розгляду рапорту позивача про переміщення по служби не була зобов'язана приймати рішення по службі у формі наказу, однак була зобов'язана повідомити про прийняте рішення позивачу, що й було зроблено, а саме: 6 листопада 2023 року рішення командування військової частини НОМЕР_2 було доведено у вигляді відповіді про відмову переміщення позивача до іншого виду Збройних Сил України через низьку укомплектованість військових частин.

Враховуючи наведене, з боку військової частини НОМЕР_2 відсутня протиправна бездіяльність з розгляду рапорту позивача про переведення його на іншу посаду у зв'язку із визнанням ВЛК обмежено придатним до військової служби в Збройних Силах України.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі (а.с. 111-114, 123-127).

У додаткових поясненнях, наданих суду другим відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 12 лютого 2024 року, зазначено таке.

Переміщення за службовою необхідністю з однієї військової частини до іншої проводиться лише за наявності обґрунтованих підстав та в разі погодження цього переміщення відповідними посадовими особами. Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

У відповідності до п. 4.15 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 10 квітня 2009 року № 170, переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця […] провадиться на особисте прохання відповідно до пп. 2, 3 п. 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Поважними причинами для переміщення військовослужбовця може бути хвороба військовослужбовця, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості.

Матеріали щодо переміщення військовослужбовців, що подаються для прийняття рішення начальником структурного підрозділу Генерального штабу Збройних Сил України, який відповідає за кадрову роботу, повинні бути погоджені з відповідними посадовими особами видів Збройних Сил України, структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, які мають право приймати рішення щодо переміщення по службі військовослужбовців рядового складу, сержантського та старшинського складу.

У складі Сил Територіальної оборони України є військові частини та підрозділи забезпечення, тому вимога щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 про переміщення саме до військового комісаріату є надуманою та такою, що прямо передбачає втручання у дискреційні повноваження командирів відповідного рівня, в тому числі і командира військової частини НОМЕР_2 .

Згідно зі змінами, внесеними Наказом Міністерства оборони № 490 від 18 серпня 2023 року, підпункт «г» п. 20.3 глави 20 розділу II доповнено новим абзацом (п'ятим), згідно з яким у разі визнання ВЛК військовослужбовця обмежено придатним до військової служби та непридатним до військової служби за військовою спеціальністю, командир (начальник) від командира окремої військової частини, йому рівних та вище, перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду, для визначення можливості військовослужбовця за станом здоров'я на посаді виконувати обов'язки військової служби, може направити його на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (із зазначенням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил)).

Довідка ВЛК позивача не містить висновку про можливість за станом здоров'я на ПОСАДІ виконувати обов'язки військової служби, отже, командир військової частини перед переміщенням на іншу посаду може направити позивача на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю.

Наголошено, що положення п. 2.3.2 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України містять виключний перелік наказів по особовому складу, які видаються керівником військової частини (установи) та не включать таку форму наказу, як наказ про відмову у переміщенні або переводу по службі.

Тобто, військова частина НОМЕР_2 , розглянувши рапорт позивача про переміщення по служби, не зобов'язана приймати рішення по службі у формі наказу, однак зобов'язана повідомити про прийняте рішення, що й було зроблено.

Таким чином, рапорт позивача від 16 серпня 2023 року про переведення його до іншого виду Збройних Сил України був розглянутий та реалізований військовою частини НОМЕР_2 в межах повноважень (а.с. 146-161).

14 березня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов від представника Генерального штабу Збройних Сил України, в якому також зазначено про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог з наступним обґрунтуванням (а.с. 140-142).

На адресу Генерального штабу Збройних Сил України рапорт ОСОБА_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , про переведення його на вакантну посаду командира відділення охорони взводу охорони роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України не надходив, а тому не розглядався третім відповідачем.

Також у відзиві зазначено, що відповідно до ст. 7 Закону № 393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Враховуючи відсутність доказів на підтвердження пересилання встановленим порядком рапорту позивача (документів, виданих у його розвиток, підтверджуючих медичних документів, тощо) на адресу Генерального штабу Збройних Сил України, а також враховуючи наявність документів, що підтверджують факт розгляду рапорту позивача від 16 серпня 2023 року в межах повноважень військовою частиною НОМЕР_2 (лист військової частини НОМЕР_9 від 6 листопада 2023 року вих. № 1553/4291, у якому підтверджено результат розгляду командиром військової частини НОМЕР_10 плану переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 (лист начальника управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 від 24 жовтня 2023 року № 760/1/27914)) будь-які підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Вказано, що відповідно до приписів абз. 1, 5 п. 1.3 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 7 квітня 2017 року № 124 (чинної на час виникнення спірних правовідносин), відповідальність за організацію діловодства у військовій частині (установі) є командир (керівник). Персональну відповідальність за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, їх відповідність чинному законодавству України рівною мірою несуть посадові особи, які їх відпрацьовують, погоджують та візують відповідно до компетенції.

Наголошено, що рапорт позивача фактично був розглянутий, за результатом цього розгляду позивача було поінформовано.

Також зауважено, що виходячи зі змісту Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, до повноважень суду не належить надання оцінки результату розгляду рапорту військовослужбовця зі сторони керівництва військової частини НОМЕР_2 , тим більше під час воєнного стану в Україні. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, зазначеними у ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі (а.с. 140-142).

Ухвалою суду від 20 листопада 2023 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено строк на усунення недоліків позовної заяви (а.с. 21-22).

27 листопада 2023 року від представника позивача на виконання ухвали суду від 20 листопада 2023 року надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 , квитанція ID: 3411-0913-5408-5680 від 12 листопада 2023 року про сплату судового збору у сумі 1 073,60 грн, клопотання про поновлення строків звернення до суду із даним позовом (а.с. 26-39).

Ухвалою суду від 1 грудня 2023 року уточнену позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху; встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 43-44).

7 грудня 2023 року на виконання ухвали від 1 грудня 2023 року про залишення позовної заяви без руху представником позивача подана уточнена позовна заява, клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом, доказ сплати позивачем судового збору в розмірі 644,16 грн (а.с. 48-69).

Ухвалою суду від 11 грудня 2023 року провадження у справі відкрито; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому порядку; визначено, що позивач звернувся до суду із даним позовом з дотриманням строків, встановлених ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України; залучено до участі у справі в якості третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 ; запропоновано відповідачам надати суду відзив на позовну заяву; зобов'язано відповідачів надати суду додаткові докази; третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ІНФОРМАЦІЯ_5 запропоновано надати протягом п'ятнадцяти днів після отримання ухвали письмові пояснення стосовно спірних правовідносин (а.с. 76-78).

19 грудня 2023 року до суду надійшов відзив на позов від Військової частини НОМЕР_1 , також надані додаткові докази по справі (а.с. 85-103).

15 та 16 січня 2024 року до суду надійшов відзив на позов від Військової частини НОМЕР_2 (а.с. 111-129).

Ухвалою суду від 12 лютого 2024 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача начальника Генерального штабу Збройних Сил України; запропоновано начальнику Генерального штабу Збройних Сил України надати суду відзив на позов; запропоновано Військовій частині НОМЕР_2 надати суду додаткові пояснення (а.с. 130-132).

14 березня 2024 року судом отримано від Генерального штабу Збройних Сил України відзив на позов (а.с. 140-142).

14 березня 2024 року судом отримано від Військової частини НОМЕР_2 додаткові пояснення та докази по справі (а.с. 146-161).

Станом на час розгляду справи від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ІНФОРМАЦІЯ_5 , письмових пояснень стосовно спірних правовідносин судом не отримано.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 451/2023, від 6 листопада 2023 року № 734/2023, від 5 лютого 2024 року № 49/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), від 2 травня 2023 року № 3057-IX, від 27 липня 2023 року № 3275-IX, від 8 листопада 2023 року № 3429-IX, від 6 лютого 2024 року № 3564-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Станом на день розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

У звязку із введенням в країні воєнного стану змін та доповнень, викликаних введенням воєнного стану, до Кодексу адміністартивного судочинства України не вносилось.

Таким чином, суд вирішує справу відповідно до норм чинного станом на час розгляду справи процесуального законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_11 від 28 травня 1997 року, РНОКПП НОМЕР_12 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 8-9, 59-60).

Перший відповідач, Військова частина НОМЕР_1 ( НОМЕР_7 окремий батальйон територіальної оборони НОМЕР_7 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України), код ЄДРПОУ НОМЕР_13 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2 , є відокремленим підрозділом Міністерства оборони України без статусу юридичної особи, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 94, 87, https://www.mil.gov.ua/ministry/sklad-zbrojnix-sil-ukraini/sili-teritorialnoi-oboroni-zbrojnih-sil-ukraini.html).

Другий відповідач, Військова частина НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 , відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 158, 118, 123, https://www.mil.gov.ua/ministry/sklad-zbrojnix-sil-ukraini/sili-teritorialnoi-oboroni-zbrojnih-sil-ukraini.html).

Третій відповідач, начальник Генерального штабу Збройних Сил України, місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 140, https://www.mil.gov.ua/ministry/kerivnicztvo/).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_15 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_4 , відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень (а.с. 66, https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search).

Як встановлено судом, 6 липня 2022 року ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 був призваний у Збройні Сили України по мобілізації та наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 6 липня 2022 року № 53 зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_4 (зв.бік а.с. 10, а.с. 1).

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13 липня 2022 року № 204 старшого сержанта ОСОБА_1 , призваного по мобілізації відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 69/22, як військовослужбовця, який прибув до складу сил і засобів, які залучаються та беруть участь в угрупування об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, після виконання службових (бойових) завдань в оперативно-тактичному угрупованні «Схід», призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 7 липня 2022 року № 16-С на посаду командира 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , який прибув із військової частини НОМЕР_4 , - визначено вважати таким, що зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення; шпк «молодший сержант» (а.с. 95).

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 10 травня 2023 року № 5961, старшому сержанту за моб. ОСОБА_1 , 1978 р.н., в/ч НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , призваного у Збройні Сили у липні 2022 року, 10 травня 2023 року проведено медичний огляд ВЛК в/ч НОМЕР_8 ; діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): […]. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 64б, 23б графи II Розкладу хвороб обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у ДШВ, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових ко місаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах (а.с. 14, 64).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25 травня 2023 року № 145 (п. 4) відповідно до п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та директиви Командувача Сил територіальної оборони від 19 квітня 2023 року № 15/дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Командуванні Сил територіальної оборони Збройних Сил України в 2023 році» нижчепойменованих осіб рядового, сержантського та старшинського складу військової частини НОМЕР_1 звільнено від займаної посади і ПРИЗНАЧЕНО старшого сержанта ОСОБА_1 , старшого стрільця 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 25 травня 2023 року № 43-РС на посаду СТАРШОГО СТРІЛЬЦЯ - ОПЕРАТОРА 3 МЕХАНІЗОВАНОГО ВІДДІЛЕННЯ 3 МЕХАНІЗОВАНОГО ВЗВОДУ МЕХАНІЗОВАНОЇ РОТИ ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ НОМЕР_1 , ВОС - 100868Л/543, вважати таким, що з 25 травня 2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою […], шпк «старший солдат»; […]; підстава: наказ командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 25 травня 2023 року № 43-РС, рапорт старшого сержанта ОСОБА_1 від 25 травня 2023 року № 2918 (а.с. 96).

Суд зазначає, що копії рапорту позивача від 25 травня 2023 року № 2918, на підставі якого його було призначено на посаду старшого стрільця - оператора 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 матеріали справи не містять.

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_1 від 8 серпня 2023 року (вих. № 2362) старший сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 на посаді старшого стрільця-оператора 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти (а.с. 15, 65).

Отже, згідно з матеріалами справи позивач з 25 травня 2023 року проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 н е у підрозділі забезпечення.

10 серпня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відношення та скероване командиру військової частини НОМЕР_1 , в якому зазначено, що до командування ІНФОРМАЦІЯ_9 звернувся старший сержант ОСОБА_1 , який проходить службу у військової частини НОМЕР_1 , з проханням розмістити його на одній із вакантних посад в ІНФОРМАЦІЯ_5 . З військовослужбовцем проведена бесіда, вивчені особові данні. При позитивному рішенні військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_1 буде призначений на вакантну посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних сил України, ВОС - 100182А, штат № 43/074-02, штатна категорія «молодший сержант», посадовий оклад 3170 грн (9 тарифний розряд). Відношення дійсне 3 місяці з дати реєстрації (а.с. 13, 66).

16 серпня 2023 року ОСОБА_1 на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , подано рапорт (вх. № 4214 від 16 серпня 2023 року) щодо клопотання перед вищим командуванням про переведення його на вакантну посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України у зв'язку із проходженням ВЛК та визнанням його «обмежено придатним до військової служби» (не придатний до служби ДШВ, плавсклалі, морській піхоті, спец спорудах) відповідно до ч. 2 п. 82 Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10 грудня 2008 року. До рапорту позивачем додано: відношення ІНФОРМАЦІЯ_5 та рішення ВЛК (а.с. 16, 67, 97).

22 серпня 2023 року (вих. № 2472) командир військової частини НОМЕР_1 звернувся (через відділення персоналу штабу) із клопотанням до командира військової частини НОМЕР_4 [ НОМЕР_7 Окрема бригада територіальної оборони ( НОМЕР_7 ОБрТрО), у підпорядкуванні якої перебуває ВЧ НОМЕР_1 ] відповідно до п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України із клопотанням увільнити від займаної посади військовослужбовця рядового складу військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України […] старшого сержанта ОСОБА_1 , старшого стрільця-оператора механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти НОМЕР_7 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_7 окремої бригади територіальної оборони, і призначити командиром відділення охорони взводу охорони роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України, ВОС-100182А (а.с. 98).

24 жовтня 2023 року (вих. № 760/1/27914) начальник управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 [Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України] полковник ОСОБА_3 направив повідомлення командиру військової частини НОМЕР_6 [Регіональне управління Сил Територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_3 »] (вх. № 26157 від 24 жовтня 2023 року) про те, що командиром військової частини НОМЕР_2 розглянуто план переміщення військовослужбовців до інших видів (сил) Збройних Сил України у тому числі, ОСОБА_1 , за результатами розгляду клопотання командиром військової частини НОМЕР_2 не прийнято позитивного рішення щодо переміщення зазначених військовослужбовців з урахуванням низької укомплектованості військових частин. У повідомленні вказано, що воно направлено до «вих. № 1542/10688 від 5 жовтня 2023 року ( НОМЕР_6 )» (а.с. 17, 68, 99).

6 листопада 2023 року (вих. № 1553 4291) т.в.о. командира військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_4 направив повідомлення командиру військової частини НОМЕР_1 (вх. № 824 від 6 листопада 2023 року) про те, що за результатами розгляду командиром військової частини НОМЕР_2 плану переміщення військовослужбовця […], ОСОБА_1 позитивного рішення не прийнято. До листа додано лист начальника управління персоналу військової частини НОМЕР_2 від 24 жовтня 2023 року № 760/1/27914 (а.с. 102).

Також в матеріалах справи наявні надані першим відповідачем наступні документи:

- копія розписки від 15 грудня 2023 року, підписаної старшим сержантом ОСОБА_1 , в якій зазначено про згоду на ознайомлення сторонами (учасниками) справи № 200/6480/23 на ознайомлення з його листуванням з військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_5 за 5 жовтня 2023 року та 6 листопада 2023 року, яке здійснювалось за допомогою месенджерів, встановлених на його телефон, з приводу реалізації та розгляду документів відносно переведення за рапортом № 4214 від 16 червня 2023 року (а.с. 100);

- копія розписки від 15 грудня 2023 року, підписаної молодшим сержантом ОСОБА_5 , в якій зазначено про його згоду на ознайомлення сторонами (учасниками) справи № 200/6480/23 на ознайомлення з його листуванням з військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 старшим сержантом ОСОБА_1 за 5 жовтня 2023 року та 6 листопада 2023 року, яке здійснювалось за допомогою месенджерів, встановлених на його телефон, з приводу реалізації та розгляду документів відносно переведення за рапортом № 4214 від 16 червня 2023 року (а.с. 101);

- роздруківка скріншоту переписки у месенджері WhatsApр абонента « ОСОБА_6 » за 5 та 6 жовтня 2023 року, з якої вбачається, що: 5 жовтня 2023 року абонент « ОСОБА_6 » запитував у абонента (без імені): «Як дізнатись пішли документи з бригади?» і абонент (без імені) відповів, що: «В бригаду відправили ще місяць тому. Що далі - невідомо. Але назад нічого не поверталося»; 6 жовтня 2023 року абонент (без імені) відправив абонентові « ОСОБА_6 » копію (у PDF-форматі) Повідомлення начальника управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 (до: № 1542/10688 від 5 жовтня 2023 року ( НОМЕР_6 )), зареєстрованого військовою частиною НОМЕР_6 (№ 760/1/27914 від 24 жовтня 2023 року), скерованого командирові військової частини НОМЕР_6 , яким повідомило про те, що командиром військової частини НОМЕР_2 розглянуто план переміщення військовослужбовців до інших видів (сил) Збройних Сил України у тому числі, ОСОБА_1 ; за результатами розгляду клопотання командиром військової частини НОМЕР_2 не прийнято позитивного рішення щодо переміщення зазначених військовослужбовців з урахуванням низької укомплектованості військових частин (а.с. 103, 17, 99).

Інших доказів щодо спірних правовідносин матеріали справи не містять.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє і станом на час розгляду справи.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. […].

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Частиною першою 1 ст. 4 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про Збройні Сили України” від 6 грудня 1991 року № 1934-XII Збройні Сили України мають таку загальну структуру:

Генеральний штаб Збройних Сил України;

Командування об'єднаних сил Збройних Сил України;

види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;

окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;

окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;

органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 3 Закону № 2232-ХІІ правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 13 ст. 6 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовані Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення № 1153).

Згідно з п. 12 Положення № 1153 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом, осіб офіцерського складу (зокрема, […] призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, […]) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України. Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах, за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Підпунктом 2 п. 81 Положення № 1153 встановлено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; […] за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; […]; 3) 3) на нижчі посади: […] за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; […].

Згідлно з п. 4.29 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170 (далі - Інструкція № 170) у разі призначення військовослужбовця, який перебуває у Резерві для просування по службі, на нижчу посаду у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів за ним до наступного оцінювання зберігається право призначення на вищу посаду.

Пунктом 90 Положення № 1153 передбачено, що терміновість і н е о б х і д н і с т ь п е р е м і щ е н н я військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані ВЛК за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які м а ю т ь п р а в о п р и з н а ч а т и військовослужбовців на відповідні посади.

Відповідно до п. 110 Положення № 1153 переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

[…]

між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України; […].

Відповідно до п. 112 Положення № 1153 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених п. 82 цього Положення […].

Згідно з п. 82 Положення № 1153 призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: […] за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; […].

Пунктом 113 Положення передбачено, що переміщення військовослужбовця за станом здоров'я здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Згідно з п. 4.1 Інструкції № 170 призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням […] Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу І цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 170 для встановлення, зміни, призупинення, або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, у Генеральному штабі Збройних Сил України, Командуванні об'єднаних сил Збройних Сил України, видах Збройних Сил України, окремих родах сил Збройних Сил України, окремих родах військ Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах, організаціях, оформляються: 1) Подання, […] 2), План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури посад (переміщення на посади) […].

Згідно з п. 4.15 Інструкції № 170 переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 п. 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням. […] Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи, суд висновує, що позивач після отримання висновку ВЛК від 10 травня 2023 року про його обмежену придатність до військової служби мав право у встановленому порядку ініціювати питання щодо переведення його на посаду, яка відповідатиме його стану здоров'я.

Як встановлено судом, позивач, перебуваючи на посаді старшого стрільця 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти (шпк. “старший солдат”) у військовій частині НОМЕР_1 , яка є структурним підрозділом Сил територіальної оборони Збройних Сил України, відповідно до встановленого порядку звернувся із рапортом до командира ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_2 щодо його переміщення на вакантну посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” Сухопутних військ Збройних сил України (шпк. “молодший сержант”), тобто рапорт був поданий стосовно переміщення зі структурного підрозділу Сил територіальної оборони Збройних Сил України до структурного підрозділу Сухопутних військ Збройних сил України, при цьому з нижчої штатно-посадової категорії на вищу (а.с. 97).

Враховуючи приписи пунктів 90 та 110 Положення № 1153, суд висновує, що належним суб'єктом, який мав розглядати вказаний рапорт по суті, є начальник Генерального штабу Збройних Сил України.

Керуючись приписами п. 110 Положення № 1153, керівництво ВЧ НОМЕР_1 в межах наданих повноважень підготувало необхідний пакет документів (клопотання, план переміщення (ДСК документ), довідку ВЛК від 10 травня 2023 року, рапорт позивача, лист-погодження третьої особи) та 22 серпня 2023 року зазначений пакет документів був переданий по команді до третього відповідача, у підпорядкуванні якого перебуває ВЧ НОМЕР_1 , про що позивача було ознайомлено згідно із його підписом на клопотанні (а.с. 98, зв.бік а.с. 87).

Враховуючи наведене, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги позивача стосовно наявності протиправної бездіяльності з боку ВЧ НОМЕР_1 щодо розгляду його рапорту про переміщення від 16 серпня 2023 року.

Як наслідок, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності першого відповідача щодо не розглядуйого його рапорту від 16 серпня 2023 року та про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 розглянути цей рапорт - задоволенню не підлягають.

Суд вважає за необхідне зауважити, що питання про переміщення позивача на одну із посад у підрозділі забезпечення в межах ВЧ НОМЕР_1 не є спірним в межах даної справи, а тому суд не надає оцінці діям/бездіяльності першого відповідача в частині не переведення ОСОБА_1 на одну з таких посад.

Щодо наявності/відсутності протиправної бездіяльності з боку другого відповідача стосовно розгляду рапорту позивача про переміщення від 16 серпня 2023 року, суд виходить з наступного.

У зв'язку із тим, що клопотання (рапорт) позивача про переміщення його на іншу посаду стосувалось переміщення між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України (ВЧ НОМЕР_1 є структурним підрозділом (військовим формуванням) НОМЕР_7 Сил територіальної оборони Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_10 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є структурним підрозділом Сухопутних військ Збройних Сил України), враховуючи приписи пунктів 90, 110 Положення № 1053, повноваження щодо розгляду рапорту позивача про переміщення від 16 серпня 2023 року в умовах воєнного часу належать начальнику Генерального штабу Збройних Сил України.

Таким чином, рапорт позивача від 16 серпня 2023 року та додані першим відповідачем до вказаного рапорту документи мали бути передані другим відповідачем по команді для розгляду та прийняття відповідного рішення до Генерального штабу Збройних Сил України.

Як встановлено судом, вказаний пакет документів до Генерального штабу Збройних Сил України переданий не був; за поясненням другого відповідача - у зв'язку із низькою укомплектованістю військових частин (зв.бік а.с. 113).

Враховуючи наведене, керуючись приписами Положення № 1153, суд дійшов висновку про те, що з боку другого відповідача мала місце протиправна бездіяльність, яка виразилась у не переданні рапорту позивача про його переміщення від 16 серпня 2023 року для розгляду за належністю до Генерального штабу Збройних Силах України.

Щодо посилань другого відповідача на те, що вимоги позивача є надуманими, так як у складі Сил Територіальної оборони України є військові частини та підрозділи забезпечення, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 15 ст. 1 Закону України "Про основи національного супротиву" від 16 липня 2021 року № 1702-IX сили територіальної оборони Збройних Сил України є окремим родом сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони.

Район територіальної оборони - частина сухопутної території України, яка включена до території відповідної зони територіальної оборони України та межі якої збігаються з адміністративними межами району у складі Автономної Республіки Крим, області, міст Києва, Севастополя (п. 11 вказаної статті).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону №1702-IX завданнями територіальної оборони є, зокрема: 1) своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості; 2) участь у посиленні охорони та захисті державного кордону; 3) участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій; […] 6) участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об'єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення, районного у містах рад, сільських, селищних, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення; 7) забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування; […] 11) участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями; […].

Приписами ст. 8 цього закону встановлено, що на час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, Сили територіальної оборони належать до окремого роду сил Збройних Сил України, які виконують завдання організаційного, забезпечувального характеру, спрямовані на підвищення рівня обороноздатності держави та на час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України можуть направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.

Як встановлено судом, позивач з 25 травня 2025 року проходить військову службу на посаді на посаді старшого стрільця-оператора 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу механізованої роти військовій частині НОМЕР_1 ; відповідно до пояснень першого та другого відповідачів на виконання бойового розпорядження № 292дск від 27 лютого 2023 року позивач проходить військову службу за межами постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 , в районі ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони (а.с. 15, зв.бік а.с. 87, зв.бік а.с. 113).

Отже, позивач проходить військову службу н е у підрозділі забезпечення Військової частини НОМЕР_1 .

Крім цього, як вже зазначалось судом, спірним питанням у межах даної справи є належний розгляд рапорту позивачам від 16 серпня 2023 року про переміщення його на посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а не про переміщення на будь-яку посаду «у частинах (підрозділах) забезпечення, військових ко місаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах»).

Відповідно до п. 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 7 квітня 2017 року № 124 (далі - Інструкція № 124) рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

Суд зазначає, що порядок розгляду рапортів військовослужбовців (реєстрація, строки розгляду, прийняття рішення у визначеній формі за наслідком розгляду) чітко не визначений нормативно-правовими актами (в тому числі підзаконними нормативно-правовими актами).

Разом із цим згідно з п. 3.11.6 Інструкції № 124 документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

Застосовуючи вищевказані положення нормативно-правових приписів до обставин справи, суд висновує, що рапорт, як офіційна форма звернення військовослужбовця до вищої посадової особи, передбачає його опрацювання та надання відповіді по суті порушених в ньому питань у встановленому порядку та у строк, який не може перебільшувати 30 днів з дня надходження рапорту до військової частини (установи).

Таким чином, враховуючи приписи пунктів 90, 110 Положення № 1053 другий відповідач мав передати рапорт позивача та надані разом із цим рапортом документи по команді до Генерального штабу Збройних Сил України.

Стосовно зауваження другого відповідача у додаткових поясненнях про те, що довідка ВЛК позивача не відповідає приписам пп. «г» п. 20.3 глави 20 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а саме: довідка не містить висновку про можливість за станом здоров'я на ПОСАДІ виконувати обов'язки військової служби, що лає командиру військової частини право перед переміщенням на іншу посаду направити позивача на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю, - суд зазначає наступне.

Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402), яке визначає основи організації військово-лікарської експертизи, що визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п. 1.1).

Відповідно до вимог пп. «г» п. 20.3 Положення № 402 в редакції, чинній по 24 травня 2023 року, у разі визнання військовослужбовця обмежено придатним до військової служби у постанові у довільній формі вказується: які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Наказом Міністерства оборони України від 18 серпня 2023 року № 490, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2023 року за № 1467/40523, внесено зміни до Положення № 402 (набули чинності з 25 серпня 2023 року), зокрема, і до п. 20.3, відповідно до яких підпункт «г» доповнено новими абзацами (третім - п'ятим), згідно з якими одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК приймає постанову про придатність до військової служби за військовою спеціальністю. […] У разі визнання ВЛК військовослужбовця обмежено придатним до військової служби та непридатним до військової служби за військовою спеціальністю, командир (начальник) (від командира окремої військової частини, йому рівних та вище) перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду, для визначення можливості військовослужбовця за станом здоров'я на посаді виконувати обов'язки військової служби, може направити його на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (із зазначенням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил))».

Суд зазначає, що довідка ВЛК № 5961, якою позивача було визнано обмежено придатним до військової служби, була видана 10 травня 2023 року, отже, зазначена довідка відповідала чинним станом на час її видачі вимогам пп. «г» п. 20.3 Положення № 402.

Щодо повноважень командира військової частини стосовно направлення військовослужбовця на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (із зазначенням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил)), - суд зазначає, що, по-перше, вказані повноваження можуть реалізовуватись лише у випадку видачі ВЛК довідки після 25 травня 2023 року (в якій зазначено про «обмежену придатність військовослужбовця до військової служби та непридатність до військової служби з а в і й с ь к о в о ю с п е ц і а л ь н і с т ю), по-друге, реалізація командиром повноважень щодо направлення військовослужбовця на додатковий медичний огляд ВЛК може мати місце лише у випадку прийняття цим командиром рішення про таке направлення («... м о ж е направити його на медичний огляд ВЛК …»).

Крім цього, як встановлено судом другим відповідачем не було повернуто рапорт позивача командиру ВЧ НОМЕР_1 для, зокрема, доопрацювання питання про направлення ОСОБА_1 на медичний огляд до ВЛК - вказаний рапорт був розглянутий ВЧ НОМЕР_2 та за наслідком його розгляду було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у переміщенні до ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із низької укомплектованістю військових частин.

Враховуючи зазначене, вказані пояснення другого відповідача на підтвердження правомірності дій щодо розгляду рапорту позивача про переміщення судом відхиляються як необґрунтовані.

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що з боку другого відповідача мала місце протиправна бездіяльність щодо не передання по команді для розгляду рапорту позивача про переміщення від 16 серпня 2023року до Генерального штабу Збройних Силах України.

Суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ВЧ НОМЕР_2 щодо не розгляду його рапорту про переведення на іншу посаду та зобов'язати ВЧ НОМЕР_2 розглянути зазначений рапорт.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Беручи до уваги встановлені обставини, керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги позивача в цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності другого відповідача щодо передання по команді для розгляду рапорту позивача від 16 серпня 2023 року до Генерального штабу Збройних Силах України.

Згідно із ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; […] 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; […].

Враховуючи приписи ч. 2 ст. 245 КАС України, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне зобов'язати ВЧ НОМЕР_2 вчинити дії щодо направлення рапорту позивача для розгляду за належністю до Генерального штабу Збройних Силах України.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Згідно з квитанцією ID: 3411-0913-5408-5680 від 12 листопада 2023 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, також згідно квитанції ID: 4655-2272-9757-6161 від 6 грудня 2023 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем було доплачений судовий збір у розмірі 644,16 грн, всього позивач сплатив за подання уточненого адміністративного позову судовий збір в розмірі 1717,76 грн (по 858,88 грн за кожну з двох основних вимог) (а.с. 18, 69, 166-167).

За висновком суду позовні вимоги позивача до першого відповідача задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Беручи до уваги наведені нормативно-правові приписи, а також висновки суду щодо часткового задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з другого відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в розмірі 858,88 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_12 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2 НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), начальника Генерального штабу Збройних Сил України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , яка виразилась у не переданні для розгляду до Генерального штабу Збройних Силах України рапорту ОСОБА_1 від 16 серпня 2023 року про переміщення/переведення його на вакантну посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 вчинити дії щодо направлення рапорту ОСОБА_1 від 16 серпня 2023 року про переміщення/переведення його на вакантну посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України - для розгляду за належністю до Генерального штабу Збройних Силах України.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_12 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн 88 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна