Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
28 березня 2024 року Справа №200/1671/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства юстиції України (ЄДРПОУ 00015622; юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Городецького, б. 13) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправною відмови, викладеної у листі № 40630/32378-33-24/20.4.1 від 15.03.2024, щодо ненадання інформації, що запитувалась у зверненнях приватного виконавця Матвійчук Наталії Євгеніївни від 15.02.2024 і від 23.02.2024, та зобов'язати повторно розглянути звернення по суті.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України. Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом немає.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів статті 12 та глави 10 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій ст. 257 КАС України.
Відповідно до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників адміністративної справи та у відповідності до ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частиною першою статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне витребувати у ОСОБА_1 :
- письмові пояснення про те, чи є офіційними електронні адреси, на які вона направляла листи від Мін'юсту попереднім членам Дисциплінарної комісії приватних виконавців, і чи були ці запити підписані її електронним цифровим підписом;
- належним чином засвідчені докази на підтвердження інформації, яка буде викладена у письмових поясненнях, що витребовуються.
Крім того, позивачем до позовної заяви додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке вмотивоване важким матеріальним становищем.
Згідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо позивачами є члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї.
Зважаючи на те, що житло позивачки та все майно знищено в результаті воєнних дій, вона є внутрішньо переміщеною особою та багатодітної матір'ю, в даний час знаходиться у скрутному матеріальному становищі, суд вважає за можливе відстрочити їй сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, а у задоволенні клопотання відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 72, 77, 133, 160, 161, 171, 258 КАС України, -
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/1671/24.
У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. До відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Витребувати у ОСОБА_1 :
- письмові пояснення про те, чи є офіційними електронні адреси, на які вона направляла листи від Мін'юсту попереднім членам Дисциплінарної комісії приватних виконавців, і чи були ці запити підписані її електронним цифровим підписом;
- належним чином засвідчені докази на підтвердження інформації, яка буде викладена у письмових поясненнях, що витребовуються.
Витребувані документи надати до суду до 12 квітня 2024 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Суддя С.В. Ушенко