Постанова від 27.09.2010 по справі 2а-1941/10/6/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.09.10Справа №2а-1941/10/6/0170

(15:52)

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.І.,

за участю представників позивача: Потапенка Б.П. та відповідача Грязнової Г.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом за позовом Дочірнього підприємства «САВ-НГ» до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про спонукання певних дій,

Суть спору: ДП «САВ-НГ» звернулося до суду із позовною заявою до Джанкойської ОДПІ з вимогами про визнання неправомірними дії щодо перерахунку та встановлення лімітів каси та розмінної монети в розмірах: з 02.06.08 по 30.06.08 - 10195,86 грн., з 01.07.08 по 31.08.08 - 9442,95 грн., з 01.09.08 по 30.09.08 - 12494,85 грн., з 01.10.08 по наступний час - 12798 грн.

Позов мотивовано, тим що відповідач перевищив свої повноваження та встановив підприємству ліміти каси на вказаний період, що на думку позивача є порушення норм чинного законодавства, тобто протизаконним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.09.10 здійснено заміну відповідача ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим на правонаступника - Джанкойську ОДПІ в АР Крим.

Представник позивача при розгляді справи, наполягав на задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у позові.

Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, наведених у письмових запереченнях.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

На підставі акту планової виїзної перевірки від 09.06.09 №542/23-00/356622077 ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим проведено перевірку дочірнього підприємства «САВ-НГ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 25.02.2008р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 25.02.2008р. по 31.03.2008р.

У ході перевірки встановлено, що підприємство порушило п.2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: ліміт розмінної монети повинен бути в межах, який не перевищує ліміту каси, тобто за період з 25.02.08 по 31.03.09 був завищений ліміт готівкової розмінної монети на суму 184800,39 грн.

Позивач не погодився з такими діями відповідача, вважає перевищеними владні повноваження ДПІ відносно самостійного встановлення лімітів каси підприємства, що стало підставою для звернення до суду.

Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведені конституційні положення, органи державної податкової служби зобов'язані діяти виключно у межах їх компетенції та у спосіб, передбачений законом. Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

Зокрема, право на проведення перевірок по контролю за виконанням податкового законодавства органів державної податкової служби закріплено ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Відповідно до п.1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" із змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Вказана перевірка була проведена відповідно до вищезгаданого пункту статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" з метою здійснення контролю за дотриманням своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових зборів).

Стаття 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлює, що посадові особи ОДПС вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цім та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсними за умови наявності підпису керівника ОДПС, скріпленого відповідною печаткою.

Статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачені підстави і порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як слідує з матеріалів справи, при проведенні перевірки 09.06.09 проводилася планова виїзна перевірка саме з питань дотримання податкового законодавства, валютного та іншого законодавства.

Вказана перевірка проведена на підставі направлення №72/23-00 від 20.05.09, яка оформлена ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим та завчасно, тобто 21.05.09, вручена директору Архіповой С.Г., а тому посилання позивача на відсутність підстав, передбачених ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" є безпідставною.

Крім того, п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначає право податкових органів застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Отже, суд прийшов до висновку, що порядок вищезазначеної перевірки позивача дотриманий відповідачем, відповідно до вимог діючого законодавства України.

Судом, також досліджені дії відповідача щодо перерахунку та встановлення лімітів каси та розмінної монети ДП «САВ-НГ».

Так, правовідносини у сфері здійснення операцій з готівкою в національній валюті між суб'єктами господарювання врегульовано постановою Правління НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Положення).

Згідно п. 1.2 Положення, ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Згідно п. 1.2 абз.3 готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти та монети , у тому числі обігові, пам'ятні та ювілейні монети, які є дійсними платіжними засобами.

Розмінна монета та банкноти ( банкноти та монети для видачі здачі) необхідні для проведення готівкових розрахунків при продажу продукції (товарів та послуг) повністю відповідає визначенню готівка. Отже , якщо підприємство встановлює ліміт розмінної монети в касі підприємства для видачі здачі, він не може бути більше ліміту готівки в касі.

ДП "САВ-НГ" самостійно встановлений ліміт розмінної монети, виходячи з встановленого ліміту каси у перевіряємий період.

Визначений ліміт каси згідно розрахунків позивача на 2008 рік становить :

Наказ № 1-ОБ від 06.03.2008р. - 85000,00 грн. (плановий)

Наказ № 23-ОБ від 02.06.2008 р. - 25000,00 грн. (згідно розрахунку середньодобовий залишок становить 24614,06 грн.)

Наказ № 29- ОБ від 01.07.2008 р. -27000,00 грн.( згідно розрахунку середньодобовий залишок становить 26479,18 грн.)

Наказ № 38-ОБ від 01.09.2008 р. -35000,00 грн.( згідно розрахунку середньодобовий залишок становить 34990,53 грн.)

Наказ № 43-ОБ від 01.10.2008 р. - 24500,00грн.( згідно розрахунку середньодобовий залишок становить 24529,51 грн.)

На 2009 рік ліміт каси не перераховувався. На 2009 рік становить - 24500,00 грн.

Встановлений ліміт розмінної монети згідно розрахунків Дочірнього підприємства "САВ-НГ" : На 2008 рік становить :

Наказ № 3-ОБ від 07.03.2008р. - 85000,00 грн. (плановий) Наказ № 24-ОБ від 02.06.2008 р. - 24500,00 грн. Наказ № ЗО-ОБ від 01.07.2008 р. - 27000,00 грн. Наказ № 37-ОБ від 01.09.2008 р. -35000,00 грн. Наказ № 42-ОБ від 01.10.2008 р. - 24500,00грн

На 2009 рік ліміт розмінної монети не перераховувався. На 2009 рік ліміт розмінної монети становить - 24500,00 грн.

Відповідно режиму роботи ДП «САВ-НГ» працює кожний день без вихідних, що також оговорено в обліковій політиці підприємства

Перевіркою ДПІ в Нижньогірському районі перераховано ліміт каси позивачу згідно п. 5.2, 5.3 Положення в розмірах: з 02.06.08 по 30.06.08 - 10195,86 грн., з 01.07.08 по 31.08.08 - 9442,95 грн., з 01.09.08 по 30.09.08 - 12494,85 грн., з 01.10.08 по наступний час - 12798 грн.

Виходячи з вище вказаного ліміт розмінної монети - граничний розмір наявності готівкових банкнот і монет для видачі здачі, який може залишатися в касі підприємства в позаробочій час, та не перевищує встановленого загального ліміту залишку готівки в касі.

Згідно до п.5.9 ст. 5 Положення, якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він вважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.

Згідно до п.5.14 ст. 5 Положення, керівники підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі».

Відповідно до п.7.1 ст. 7 Положення, вимоги цієї глави застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України. Періодичність проведення цих перевірок та строк, протягом якого вони здійснюються, визначають безпосередньо органи контролю».

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, та згідно з частиною 6 ст.10 цього Закону забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особам підприємств, установ, організацій та громадянами.

На підставі п.7.21 ст. 7 Положення, якщо під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси визначається наявність самостійно встановленого ліміту каси та відповідальність його розрахунку вимогам цього Положення, уточнюються за наказами, розпорядженнями чи іншими розпорядчими документами суми самостійно доведених підприємством (юридичною особою лімітів каси своїм відокремленим підрозділам.

Пункт 7.23 ст.7 Положення визначає, що для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витраті готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися і установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

Відповідно до п.7.26 ст.7 цього Положення, виявлені порушення встановленого ліміту каси відображаються у таблиці розділу ІІІ акту перевірки (зазначаються дані про діючий ліміт каси, фактичні залишки готівки в касі в ті дні, коли було перевищено її ліміт, і також розрахунок загальної суми перевищення встановлених лімітів за кожний день).

На підставі даних пунктів Положення, органи державної податкової служби є органами контролю, і яким згідно вищезгаданих пунктів цього Положення надано право на перевірку встановлених ліміти каси і визначення понадлімітних залишків готівки, перевіркою ДПІ в Нижньогірському районі перераховані ліміти каси ДП «САВ-НГ», та ліміт розмінної монети.

Всього у ході перевірки за період, що перевірявся понадлімітна сума розмінної монети, яка не здається в банк, а залишається в грошовому обігу підприємства для здійснення готівкових розрахунків склала з 25.02.2008р. по 31.03.2009р. - 184800,39 грн.

За виявлені порушення до підприємства були застосовані штрафні санкції у 2-х кратному розмірі виявлених понадлімітних сум, відповідно пункту 1, абз.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню звертання готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95 та склала 369600,78грн. (184800,39 грн. x 2).

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У ході розгляду справи, відповідач надав достатніх доказів правомірності своїх дій щодо перерахунку та встановлення лімітів каси та розмінної монети при проведенні перевірки від 09.06.09, довів, що діяв правомірно, тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що перевірка ДП «САВ-НГ» проведена з дотриманням чинного законодавства України, то суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Виходячи зі змісту ст. 94 КАС України у разі відмови в задоволенні позову, судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду з Держаного бюджету України не повертається.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 04.10.10.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.