27 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/19722/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Іванова С.М., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року (суддя Тулянцева І.В.) в справі № 160/19722/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, -
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУНП в Дніпропетровській області), Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - ГУНП в Донецькій області) про:
визнання протиправним та скасування наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 14 липня 2023 року № 458о/с «По особовому складу» в частині переведення майора поліції ОСОБА_1 для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області та звільнення його з 17 липня 2023 року з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції;
визнання протиправним та скасування наказу ГУНП в Донецькій області від 17 липня 2023 року №298o/с «По особовому складу про призначення майора поліції ОСОБА_1 , який прибув із ГУНП в Дніпропетровській області, оперуповноваженим сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного відділу поліції з 17 липня 2023 року, з посадовим окладом 2400 гривень та установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40%;
визнання протиправним та скасування наказу ГУНП в Донецькій області від 01 вересня 2023 року №365о/с про призначення майора поліції ОСОБА_1 дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Волноваського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2400 гривень та установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40%;
поновлення на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Звертає увагу, що він не звертався із рапортом про переведення його в іншу місцевість та на іншу роботу, будь-якої ініціативи з приводу такого переміщення не проявляв.
Оскільки Законом України «Про Національну поліцію» не врегульоване питання щодо порядку переміщення поліцейського на рівнозначну, вищу або нищу посаду в іншій місцевості, то в цій частині до спірних правовідносин слід застосовувати положення статті 32 КЗпП, якою встановлена можливість переведення на роботу до іншої місцевості тільки за згодою працівника.
Судом першої інстанції не з'ясовано обставини, які б підтверджували легітимність переведення позивача у іншу місцевість.
У відзивах на апеляційну скаргу відповідачі просять залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01 лютого 2021 року до 16 липня 2023 року працював на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції в Дніпропетровській області.
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області №458о/с від 14 липня 2023 року (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 17 липня 2023 року № 463о/с) «По особовому складу», відповідно до частин 1, 7 та 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17 липня 2023 року майора поліції ОСОБА_1 (0049457), звільнивши з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції, на підставі доповідної записки від 14 липня 2023 року № 20/2821 та листа ГУНП в Донецькій області від 12 липня 2023 року №1743/01/12-2023.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 17 липня 2023 року № 298о/с «По особовому складу» відповідно до частин 1, 7 та 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 (0049457), який прибув із Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, оперуповноваженим сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного управління поліції з 17 липня 2023 року, з посадовим окладом 2400 гривень та з установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40%.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 01 вересня 2023 року № 365о/с «По особовому складу» призначено майора поліції ОСОБА_1 (0049457) дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Волноваського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2400 гривень та установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40% та звільнено з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного відділу поліції.
Враховуючи, що переміщення позивача для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області викликано інтересами служби, а також обумовлено ініціативою керівників органу, наявність рапорту позивача від 14 серпня 2023 року про згоду на переведення на посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції Волноваського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність оскаржених позивачем наказів.
Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції в Дніпропетровській області.
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області №458о/с від 14 липня 2023 року (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 17 липня 2023 року № 463о/с) «По особовому складу», відповідно до частин 1, 7 та 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17 липня 2023 року майора поліції ОСОБА_1 (0049457), звільнивши з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Дніпровського районного управління поліції, на підставі доповідної записки від 14 липня 2023 року № 20/2821 та листа ГУНП в Донецькій області від 12 липня 2023 року №1743/01/12-2023.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 17 липня 2023 року № 298о/с «По особовому складу» відповідно до частин 1, 7 та 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 (0049457), який прибув із Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, оперуповноваженим сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного управління поліції з 17 липня 2023 року, з посадовим окладом 2400 гривень та з установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40%.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 01 вересня 2023 року № 365о/с «По особовому складу» призначено майора поліції ОСОБА_1 (0049457) дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Волноваського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2400 гривень та установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40% та звільнено з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного відділу поліції.
Спірним в цій справі є питання правомірності переведення поліцейського для проходження служби у іншу місцевість.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).
Частиною першою статті 59 Закон № 580-VIII встановлено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
За приписами статті 65 Закон № 580-VIII переміщення поліцейських здійснюється:
1) на вищу посаду - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби;
за ініціативою поліцейського;
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації;
у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби);
за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії;
з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації;
у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону;
3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський:
у зв'язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії;
через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей;
за ініціативою поліцейського;
як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону;
4) у зв'язку із зарахуванням на денну форму навчання за державним замовленням, у тому числі до магістратури, ад'юнктури та докторантури закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.
Частиною сьомою статті 65 Закону № 580-VIII встановлено, що переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.
Відповідно до частини восьмої статті 65 Закону № 580-VIII переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.
Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Відтак, приписи статті 65 Закону № 580-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачали такі випадки наявності згоди поліцейського на переміщення: переміщення за ініціативою поліцейського; переміщенні у зв'язку зі скороченням штатів згідно з частиною другою статті 68 цього Закону, а в усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського, в тому числі переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
Судом встановлено, що 13 липня 2023 року до ГУНП в Дніпропетровській області надійшов лист ГУНП в Донецькій області від 12 липня 2023 року №1743/01/12-2023, яким ініційоване питання про переведення для подальшого проходження служби підпорядкованих поліцейських. У листі зазначено про наявність великої кількості вакантних посад, завантаженість працюючих поліцейських, на наявність потреби у додатковому залученні поліцейських.
На виконання доручення та листа складено рапорт начальником ВОАДЗ УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області, доповідна записка начальником УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області.
Відтак, зазначене свідчить, що переведення позивача відбулося за ініціативою керівників органів поліції з метою забезпечення більш ефективної служби, задля інтересів служби, а така підстава згоди поліцейського не потребує.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні, який діє і до тепер.
Згідно з частиною восьмою статті 65 Закону № 580-VIIІ переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.
Частину восьму статті 65 Закону № 580-VIIІ доповнено абзацом другим згідно із Законом України від 15 березня 2022 року № 2123-IX "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану", яка передбачає, що поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Кодекс законів про працю України визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці. В той же час, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюються Законом України "Про Національну поліцію".
У Рішенні від 07 травня 2002 року № 8-рп/2002 (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) Конституційний Суд України зазначив, що при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми Кодексу Законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівників.
Відповідно, трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні питання або коли про це йдеться у спеціальному законі.
У спірному випадку, як вказано вище, частину восьму статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим, який передбачає, що поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою. У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.
Оскільки порядок переміщення поліцейських по службі врегульовано спеціальним Законом України "Про Національну поліцію", а згідно із Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" переведення працівника на іншу роботу можливе без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), до спірних правовідносин положення Кодексу законів про працю України не застосовуються.
Враховуючи наведені норми законодавства, доводи скаржника про протиправність наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 14 липня 2023 року № 458о/с про переміщення позивача на посаду в ГУНП в Донецькій області з підстави ненадання останнім згоди на таке переміщення, не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому є безпідставними.
Оскільки наказ ГУНП в Донецькій області від 17 липня 2023 року №298o/с про призначення позивача оперуповноваженим сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Волноваського районного відділу поліції з 17 липня 2023 року є похідним від наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 14 липня 2023 року № 458о/с, цей наказ також є правомірним та не може бути скасований.
Стосовно наказу ГУНП в Донецькій області від 01 вересня 2023 року №365о/с, яким позивача призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Волноваського районного відділу поліції, суд зазначає таке.
14 серпня 2023 позивач подав рапорт начальнику ГУНП в Донецькій області, яким погодився із запропонованою посадою дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції Волноваського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області, тому є правильним висновок суду першої інстанції, що наказ ГУНП в Донецькій області від 01 вересня 2023 року №365о/с прийнято без порушення вимог законодавства, тому й в цій частині правильно відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи, що судом погоджено висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні вимог про скасування наказів, похідні вимоги про поновлення на посаді в ГУНП в Дніпропетровській області також є необґрунтованими.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа стосується питання прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, а позивач не є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище, ця справа є справою незначної складності у розумінні пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року в справі № 160/19722/23 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року в справі № 160/19722/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття 27 березня 2024 року та відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 27 березня 2024 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов
суддя Д.В. Чепурнов