Справа № 2-А-497/10
06.09.2010 р. м. Одеса
Суворовський районний суду м. Одеси у складі:
головуючого судді - Гусева О.Г.
при секретарі судового засідання - Селімової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо перерахунку допомоги дітям до трьох років, -
23.02.2010 року позивачка звернулась до суду із позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради в якому просить:
визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірною.
стягнути з відповідача на її користь борг у розмірі - 7337 грн. 67 коп.
зобов'язати відповідача виплачувати її допомогу за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у відповідності з діючим законодавством.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є отримувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яку Управління праці та соціального захисту населення призначило в 2008 році, проводило нарахування та виплату цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та „Про Державний бюджет України на 2008 рік". На думку позивачки, відповідач з 20.10.2007 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 цього Закону не призначив щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України від 18.01.2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Крім того розмір допомоги при народженні за дитиною в протиріч ст. 22 Конституції України, обмежується шляхом прийняття відповідних норм в законі «Про Державний бюджет».
Позивачка в судове засідання не з'явилася, свої вимоги підтримала у повному обсягу, просила слухати справу за його відсутності.
Представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення у якому з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що функції по виплаті відповідних соціальних виплат перейшли до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з 01.01.2009 року.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина - ОСОБА_2 та з цього часу отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної адміністрації ОМР призначило та в наступному проводило нарахування цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законами України «Про Державний бюджет України на 2007-2008роки» як різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш як 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.
З 09.07.2007 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України „Про держаний бюджет України на 2007 р”, пункту 7 статті 71 цього Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” управління праці та соціального захисту населення при зверненні позивачки не призначило та не провело перерахунок за 2007 рік державної допомоги по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлені народженням та похованням".
Згідно ст.15 Закону України від 21.11.1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розділом 8 "Прикінцевих положень" цього Закону встановлено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений ст. 1, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
У відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розділом 9 "Прикінцевих положень" цього Закону передбачено:
До приведення законів України та Інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону;
До стабілізації економічного становища в Україні розмір витрат, передбачених ст.43 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення ним рішення про їх неконституційність.
При цьому у п. 6 Конституційний суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції.
15.06.2010 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців було внесено запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - Управління праці та соціального захисту населення Суворовської райадміністрації Одеської міської ради без правонаступників, у зв'язку з чим провадження по справі в частині вимог до Управління праці та соціального захисту населення Суворовської райадміністрації Одеської міської ради було закрито.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки на теперішній час відсутні жодні рішення Конституційного суду України на підставі яких визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
Згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачкою не було надано до суду доказів того, що вона має право на перерахунок й доплату Департаментом праці та соціального захисту населення Одеської міської ради допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Керуючись ст. ст. 10,11,71, 76,79,160,161,163 КАС України суд , -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо перерахунку допомоги дітям до трьох років - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського адміністративного апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: підпис
Вірно
Суддя: