Справа № 2-А-496/10
30.09.2010 р. м. Одеса
Суворовський районний суду м. Одеси у складі:
головуючого судді - Гусева О.Г.
при секретарі судового засідання - Селімової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо перерахунку допомоги дітям до трьох років, -
23.02.10 року позивачка звернулась до суду із позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради в якому просить:
стягнути з відповідача на її користь борг у розмірі - 11 770 грн. 21 коп.
стягнути з відповідача на її користь залишок суми одноразової допомоги у розмірі - 1963,80 коп.
зобов'язати відповідача виплачувати її допомогу за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у відповідності з діючим законодавством.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є отримувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яку Управління праці та соціального захисту населення призначило в 2008 році, проводило нарахування та виплату цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та „Про Державний бюджет України на 2008 рік". На думку позивачки, відповідач з 20.10.2007 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 цього Закону не призначив щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України від 18.01.2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Крім того розмір допомоги при народженні за дитиною в протиріч ст. 22 Конституції України, обмежується шляхом прийняття відповідних норм в законі «Про Державний бюджет».
Позивачка в судове засідання не з'явилася, свої вимоги підтримала у повному обсягу, просила слухати справу за його відсутності.
Представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення у якому з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що функції по виплаті відповідних соціальних виплат перейшли до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з 01.01.2009 року.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила доньку - ОСОБА_2 та з цього часу отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної адміністрації ОМР призначило та в наступному проводило нарахування цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законами України «Про Державний бюджет України на 2007-2008роки» як різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш як 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.
З 09.07.2007 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України „Про держаний бюджет України на 2007 р”, пункту 7 статті 71 цього Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” управління праці та соціального захисту населення при зверненні позивачки не призначило та не провело перерахунок за 2007 рік державної допомоги по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлені народженням та похованням".
Згідно ст.15 Закону України від 21.11.1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розділом 8 "Прикінцевих положень" цього Закону встановлено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений ст. 1, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
У відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розділом 9 "Прикінцевих положень" цього Закону передбачено:
До приведення законів України та Інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону;
До стабілізації економічного становища в Україні розмір витрат, передбачених ст.43 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення ним рішення про їх неконституційність.
15.06.2010 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців було внесено запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - Управління праці та соціального захисту населення Суворовської райадміністрації Одеської міської ради без правонаступників.
Таким чином, приймаючи до уваги рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яке є обов'язковим для застосовування вказаних віще Законів України по виниклим між сторонами правовідносинам, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача в частині відмови в перерахунку допомоги по народженню за дитиною, не проведення перерахунку та доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 31.12.2007 р. та необхідністю зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок та її доплату.
Крім того Департамент праці та соціального захисту населення Одеської міської ради є правонаступником юридичної особи - Управління праці та соціального захисту населення Суворовської райадміністрації Одеської міської ради.
Оскільки згідно до ч. 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ, якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуєтся, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання пр усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача .
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок і доплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною за 2008 -2009 р.р. то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.
На теперішній час відсутні жодні рішення Конституційного суду України на підставі яких визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
Згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачкою не було надано до суду доказів того, що вона має право на перерахунок й доплату Департаментом праці та соціального захисту населення Одеської міської ради допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 -2009 р.р.
Керуючись ст. ст. 10,11,71, 76,79,160,161,163 КАС України суд , -
Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Одеської міської ради провести ОСОБА_1 перерахунок та доплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 31.12.2007 р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського адміністративного апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: