1Справа № 335/1726/24 2/335/1349/2024
18 березня 2024 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Стеценка А.В., за участю секретаря судового засідання Резніченко Ю.В., розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної ради про визнання припиненими трудових відносин,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Запорізької обласної ради про визнання припиненими трудових відносин, в обґрунтування позовних вимог зазначивши наступне.
07.10.2021 Запорізька обласна рада прийняла рішення № 70 «Про призначення переможців конкурсних доборів на посади керівників комунальних закладів, що є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області у галузі культури та укладення з ними контрактів», яким серед іншого, було вирішено призначити ОСОБА_1 директором комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради шляхом укладання з нею контракту строком на 5 (п'ять) років.
08.10.2021 Запорізька обласна рада, як орган управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області, в особі голови Запорізької обласної ради Жук Олени Юріївни з однієї сторони та ОСОБА_1 , з іншої сторони, уклали «Контракт з директором комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області».
Відповідно до умов контракту, ОСОБА_1 було призначено на посаду директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, за результатами конкурсу, на строк дії Контракту.
Відповідно до п. 34 Контракту він діє з 08.10.2021 року по 07.10.2026 року і набирає чинності з дня підписання Сторонами.
Пунктом 29 зазначеного Контракту визначені підстави його припинення, а саме із закінченням строку, на який його укладено; до закінчення строку дії контракту: за угодою сторін; з ініціативи Органу управління у випадках, передбачених (у тому числі, але не виключно) статтями 40, 41 Кодексу законів про працю України та цим контрактом; з ініціативи Керівника у випадках, передбачених статтями 38, 39 Кодексу законів про працю України; з інших підстав, передбачених чинним законодавством України та цим контрактом.
06.02.2024 ОСОБА_1 звернулася до Запорізької обласної ради із заявою про звільнення її з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.
Листом Запорізької обласної ради про надання інформації від 08.02.2024 вих. № 0348/01-16 позивачу було повідомлено, що питання призначення і звільнення керівників об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, належить до виключних повноважень обласної ради, у зв'язку з чим, звільнення позивача з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради може відбутись виключно за рішенням Запорізької обласної ради.
За результатом розгляду заяви позивача від 06.02.2024 було підготовлений проект рішення Запорізької обласної ради «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.
08.02.2024 проект рішення Запорізької обласної ради «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради було опубліковано на сайті Запорізької обласної ради.
Остання сесія Запорізької обласної ради була проведена 15.03.2022 та до теперішнього часу сесії Запорізької обласної ради не проводились.
Вирішення питання про звільнення позивача віднесено до виключної компетенції Запорізької обласної ради, а неможливість проведення сесії та прийняття рішення з питання звільнення позивача, фактично призводить до обмеження та втручання у її трудові права. ОСОБА_1 фактично позбавлена можливості звільнитись з посади керівника комунального підприємства у зв'язку з не проведеннями пленарних засідань Запорізькою обласною радою.
Посилаючись на вищевказані обставини, просить суд визнати припиненими трудові відносини на підставі ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Ухвалою судді від 19.02.2024 відкрито провадження в справі, розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом в судове засідання сторін, встановлено учасникам справи строки на подання заяв по суті справи, призначено судове засідання.
07.03.2024 від представника Запорізької обласної ради Краснокутської Г.Ю. надійшов відзив на позовну заяву, який сформовано в підсистемі «Електронний суд», в якому представник відповідача зазначила, що відповідно до ч. 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Запорізька обласна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції обласних рад віднесено вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених ч. 2 ст. 21 Закону України «Про культуру».
Нормами частини другої статті 21 Закону України «Про культуру» регламентуються особливі умови трудових відносин та працевлаштування в закладах культури на тимчасово окупованих територіях (Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя).
Так, згідно вказаної норми, виключно на пленарних засіданнях обласної ради має вирішуватися питання призначення і звільнення керівників (у тому числі і закладів культури) об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, окрім закладів культури, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях (Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Статуту комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, затвердженого рішенням Запорізької обласної ради від 25.06.2009 № 12, Заклад входить до складу об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області, який здійснює свою діяльність на підставі Статуту (пункт 1.2 розділу І Статуту).
Заклад є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Запорізькій обласній раді
(пункт 1.3 розділу І Статуту).
Управління Закладом здійснює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади рішенням Запорізької обласної ради (пункт 8.1, 8.2 розділу VIII Статуту).
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
За приписами частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ч. 3 ст. 197 Виборчого кодексу України загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати.
Відповідно до ст. 1.3. Регламенту роботи Запорізької обласної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Запорізької обласної ради від 17.03.2016 № 41 «Про регламент роботи Запорізької обласної ради сьомого скликання», загальний склад обласної ради становить 84 депутати.
Отже, для прийняття рішення (в тому числі щодо призначення/звільнення керівника Закладу) за нього мають проголосувати 43 депутати Запорізької обласної ради, тобто більшість від загального складу Запорізької обласної ради (84 депутата).
Так, рішенням Запорізької обласної ради від 07.10.2021 № 70 «Про призначення переможців конкурсних доборів на посади керівників комунальних закладів, що є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області у галузі культури та укладення з ними контрактів» ОСОБА_1 було призначено на посаду директора Закладу шляхом укладання з нею контракту строком на 5 (п'ять) років, за результатами конкурсу, наступного робочого дня після прийняття рішення.
06.02.2024 ОСОБА_1 подала заяву на ім'я голови Запорізької обласної ради про звільнення її з посади за власним бажанням по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.
Листом Запорізької обласної ради від 08.02.2024 №0348/01-16 ОСОБА_1 повідомлено про підготовку проекту рішення про її звільнення.
За результатами розгляду Заяви про звільнення було підготовлено відповідний проєкт рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку», який розміщено на офіційному сайті Запорізької обласної ради в розділі «Проєкти рішень» - «Подані проекти рішень восьмого скликання» за посиланням https://zor.gov.ua/sites/default/files/upload/Projrish8skl/168-8-a.pdf.
Оскільки, питання звільнення ОСОБА_1 із займаної посади може бути вирішено виключно за рішенням Запорізької обласної ради, тобто за вищевказаний проект рішення мають проголосувати більшість депутатів від загального складу Запорізької обласної ради на повноважному пленарному засіданні.
Останнє засідання Запорізької обласної ради відбулося ще у березні 2022 року. Хоча після цієї дати головою Запорізької обласної ради неодноразово видавались розпорядження про скликання сесії Запорізької обласної ради, на її засідання не з'являлася необхідна кількість депутатів ради, у зв'язку з чим, за відсутністю кворуму, сесія не відбувалась.
Перешкодою для зібрання депутатів обласної ради для прийняття рішення є ситуація, яка склалася у зв'язку із військовою агресією російської федерації та ракетними обстрілами м. Запоріжжя.
Наразі в Україні діє воєнний стан, який введено Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року.
Місто Запоріжжя входить до складу Запорізької міської територіальної громади, яка віднесена до території можливих бойових дій, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (зі змінами).
Внаслідок обстрілів військовими російської федерації міста Запоріжжя адміністративний будинок Запорізької обласної ради, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, в якому розміщена сесійна зала обласної ради та де мають проводитись пленарні засідання обласної ради, зазнав пошкоджень, тому проведення пленарних засідань обласної ради у зазначеній будівлі становить певну небезпеку як для депутатів Запорізької обласної ради, так і працівників виконавчого апарату Запорізької обласної ради, які забезпечують здійснення радою повноважень.
Отже, наразі є неможливим забезпечення Конституційних гарантій, передбачених ст. 3 Конституції України щодо недоторканості та безпеки.
Крім того, з початку військової агресії російської федерації проти України (яка триває вже 2 роки) майже 60% території Запорізького регіону є тимчасово окупованими російськими військами. При цьому на цих територіях продовжують проживати депутати обласної ради. Через неможливість покинути окуповану територію частина депутатів обласної ради позбавлена можливості виконувати депутатські обов'язки в частині прийняття участі у засіданнях постійних комісій та пленарних засіданнях обласної ради. Тому, неприбуття достатньої кількості депутатів обласної ради для участі у пленарному засіданні обласної ради призводить до відсутності кворуму необхідного для проведення засідання та прийняття депутатами обласної ради рішень.
У 2023 році головою Запорізької обласної ради чотири рази скликались сесії обласної ради, проте жодне пленарне засідання не було проведено, через недостатню кількість депутатів, які прибули до місця проведення засідання обласної ради.
Усі вищезазначені обставини у сукупності не дозволяють провести пленарне засідання обласної ради та розглянути питання про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади, однак стороною відповідача вжито всіх необхідних заходів для звільнення позивача з займаної посади.
18.03.2024 від ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача, в якій остання наполягала на задоволенні позовних вимог.
18.03.2024від представника відповідача ОСОБА_2 надійшла заява в якій представник відповідача просила суд провести розгляд справи без участі представника Запорізької обласної ради.
В судове засідання сторони та їх представники не з'явилися.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частин 1- 4ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Частиною 1ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 cт. 36 КЗпП України підставою припинення трудового договору є розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39).
Частиною першою ст. 38 КЗпП України передбачено право працівника розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.
Судом встановлено, що рішенням Запорізької обласної ради від 07.10.2021 № 70 «Про призначення переможців конкурсних доборів на посади керівників комунальних закладів, що є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області у галузі культури та укладення з ними контрактів» (далі - Рішення від 07.10.2021 № 70, позивача ОСОБА_1 було призначено на посаду директора Закладу шляхом укладання з нею контракту строком на 5 (п'ять) років, за результатами конкурсу, наступного робочого дня після прийняття цього рішення.
08.10.2021 року Запорізька обласна рада, як орган управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області, в особі голови Запорізької обласної ради Жук Олени Юріївни з однієї сторони та ОСОБА_1 , з іншої сторони, уклали «Контракт з директором комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області».
Відповідно до умов цього контракту, ОСОБА_1 було призначено на посаду директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, за результатами конкурсу, на строк дії цього Контракту.
06.02.2024 ОСОБА_1 подано заяву на ім'я голови Запорізької обласної ради про звільнення її з посади за власним бажанням по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.
Листом Запорізької обласної ради від 08.02.2024 №0348/01-16 ОСОБА_1 повідомлено про підготовку проекту рішення про її звільнення.
За результатами розгляду заяви про звільнення було підготовлено відповідний проєкт рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку», який розміщено на офіційному сайті Запорізької обласної ради в розділі «Проєкти рішень» - «Подані проєкти рішень восьмого скликання» за посиланням https://zor.gov.ua/sites/default/files/upload/Projrish8skl/168-8-a.pdf.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповіде територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваженні місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунально власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклад культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти праві комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Запорізька обласна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції обласних рад віднесено вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених ч. 2 ст. 21 Закону України «Про культуру».
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Статуту комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, затвердженого рішенням Запорізької обласної ради від 25.06.2009 № 12, Заклад входить до складу об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області.
Заклад здійснює свою діяльність на підставі Статуту (пункт 1.2 розділу І Статуту).
Заклад є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Запорізькій обласній раді
(пункт 1.3 розділу І Статуту).
Управління Закладом здійснює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади рішенням Запорізької обласної ради (пункт 8.1, 8.2 розділу VIII Статуту).
Так, відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей Указ був затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022. В подальшому воєнний стан в України неодноразово продовжувався. Указом Президента України 5 лютого 2024 року № 49/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строком на 90 діб.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 10 та абз. 2 ч. 7 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб'єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п'ятої цієї статті, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено відповідно до абзацу першого частини п'ятої цієї статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Отже, відповідно до зазначених норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану» голові обласної ради у період дії воєнного стану надані повноваження щодо призначення на посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, які є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласних рад. При цьому цим законом голові обласної ради не надано повноваження на звільнення таких керівників комунальних підприємств, установ, організацій. У зв'язку з чим, звільнення таких керівників відбувається органом місцевого самоврядування відповідно до п.20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким до компетенції обласних рад віднесено вирішення питання призначення і звільнення керівників об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласних рад, крім випадків, передбачених ч. 2 ст. 21 Закону України «Про культуру».
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Статтею 1.8 Регламенту роботи Запорізької обласної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Запорізької обласної ради від 17.03.2016 №41 «Про регламент роботи Запорізької обласної ради сьомого скликання» (надалі - Регламент роботи ради), передбачено, що пленарні засідання обласної ради проводяться, як правило, у сесійній залі обласної ради. Сесійною залою обласної ради є Велика зала адміністративного будинку Запорізької обласної ради, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, просп. Соборний (колишній проспект Леніна), буд. 164. За кожним депутатом обласної ради у сесійній зал закріплюється комп'ютеризоване робоче місце.
Пленарні засідання можуть проводитися в іншому місці за розпорядженням голови ради.
В такому випадку, виїзне засідання ради проводиться із дотриманням вимог для проведення сесії згідно з цим Регламентом. Рішення від 17.03.2016 №41 зі змінами (від 27.02.2020 №98) знаходиться в загальному доступі - розміщено на сайті Запорізької обласної ради.
Відповідно до ст.1.3. Регламенту роботи ради загальний склад обласної ради визначається радою і становить 84 депутати. Отже, для прийняття рішення за нього мають проголосувати 43 депутати Запорізької обласної ради.
Місто Запоріжжя входить до складу території Запорізького району, який включений до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (зі змінами).
Як зазначено відповідачем у відзиві, внаслідок ракетних обстрілів військовими Російської Федерації міста Запоріжжя адміністративна будівля Запорізької обласної ради, розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, в якому розміщена сесійна зала обласної ради та де мають проводитись пленарні засідання обласної ради, зазнала пошкоджень. Тож проведення пленарних засідань обласної ради у зазначеній будівлі становило та продовжує становити небезпеку як для депутатів Запорізької обласної ради, працівників виконавчого апарату Запорізької обласної ради, які забезпечують здійснення радою повноважень так і інших осіб, які запрошуються на пленарні засідання. Проведення пленарних засідань в іншому місці із дотриманням вимог для проведення сесії згідно з Регламентом роботи ради також ускладняються через загострення збройної агресії. До того ж, з початку військової агресії Російської Федерації проти України майже 60% території Запорізького регіону є тимчасово окупованими російськими військами. При цьому не всі депутати обласної ради продовжують перебувати на території Запорізької області підконтрольній Україні, тому не мають можливості виконувати депутатські обов'язки в частині прийняття участі у засіданнях постійних комісій та пленарних засіданнях обласної ради. А неприбуття достатньої кількості депутатів обласної ради для участі у пленарному засіданні обласної ради призведе до відсутності кворуму, необхідного для проведення засідання та прийняття депутатами обласної ради рішень.
Остання сесія Запорізької обласної ради проведена 15.03.2022. З цього часу до моменту подання позову засідання ради не проводились. За змістом ст. 46 цього Закону, керівник комунального підприємства не може ініціювати скликання сесії ради.
Таким чином, позивач позбавлена можливості звільнитись з посади керівника комунального підприємства у зв'язку з не проведенням пленарних засідань обласною радою. Питання звільнення керівника комунального підприємства, заснованого обласною радою, також не врегульовано Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП України, трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови прані, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно ч. 3 ст. 21 КЗпП України, контракт є особливою формою трудового договору.
За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.
Згідно ч. 1 ст. 39 КЗпП України, строковий трудовий договір підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених частиною першою статті 38 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 38 Кодексу передбачено, що у разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку) роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Частиною другою статті 5 ЦПК України встановлено, що у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно підкреслює цінність та важливість дотримання формалізованих норм цивільного процесу, за допомогою яких сторони забезпечують вирішення спору цивільного характеру, оскільки завдяки цьому може обмежуватися обсяг дискреції, забезпечуватися рівність сторін, запобігатися свавілля, забезпечуватися ефективне вирішення спору та розгляд справи судом упродовж розумного строку, а також забезпечуватися правова визначеність та повага до суду. В той же час «надмірний формалізм» може суперечити вимозі забезпечення практичного та ефективного права на доступ до суду відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Це зазвичай відбувається у випадку особливо вузького тлумачення процесуальної норми, що перешкоджає розгляду позову заявника по суті із супутнім ризиком порушення його чи її права на ефективний судовий захист (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справах «Белеш та інші проти Чеської Республіки» (Beles and Others v. the Czech Republic, заява № 47273/99, § 50-51, 69); «Волчі проти Франції» (Walchli v. France, заява № 35787/03, § 29).
При проведенні оцінювання Європейський суд з прав людини часто наголошує на питаннях «правової визначеності» та «належного здійснення правосуддя» як на двох основних елементах для проведення розмежування між надмірним формалізмом та прийнятим застосуванням процесуальних формальностей. Зокрема, Європейський суд з прав людини виходить з того, що є порушенням права на доступ до суду, коли норми не переслідують цілі правової визначеності та належного здійснення правосуддя та утворюють свого роду перепону, яка перешкоджає вирішенню справи учасників судового процесу по суті компетентним судом (див., наприклад, рішення у справах «Карт проти Туреччини» (Kart v. Turkey [ВП], заява № 8917/05, § 79 (в кінці); «Ефстатіу та та інші проти Греції» (Efstathiou and Others v. Greece, заява № 36998/02, § 24 (в кінці); «Ешим проти Туреччини» (Esim v.Turkey, заява № 59601/09, § 21).
Згідно ч. 2 ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4.XI. 1950), ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов'язкову працю.
З огляду на те, що пред'явлення позову спрямоване на припинення трудових правовідносин між сторонами, суд вважає, що позовні вимоги про визнання припиненими трудових відносин директора комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 з Запорізькою обласною радою у зв'язку зі звільненням із займаної посади за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати припиненими трудові відносини директора Комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради Головко Анни Олександрівни з Запорізькою обласною радою, з дня набрання рішення законної сили у зв'язку із звільненням із у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 , з найманої посади за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Запорізька обласна рада, код ЄДРПОУ 20507422, адреса: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164.
Повне рішення складене 25.03.2024.
Суддя А.В. Стеценко