Ухвала від 20.03.2024 по справі 127/6905/24

Справа №127/6905/24

Провадження № 1-в/127/151/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2024 року місто Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції заяву директора комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» ОСОБА_3 про продовження ОСОБА_4 застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора: ОСОБА_5 ,

представника комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради»: ОСОБА_6 ,

захисника: ОСОБА_7 ,

особи, відносно якої розглядається заява: ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла заява директора комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» ОСОБА_3 про продовження ОСОБА_4 застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

Заява мотивована тим, що ОСОБА_4 перебуває на лікуванні у комунальному некомерційному підприємстві «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» відповідно до ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 18.06.2019 про застосування до нього примусових заходів медичного характеру у вигляді примусового лікування у психіатричній лікарні зі звичайним режимом нагляду.

В подальшому, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 30.11.2020 відносно ОСОБА_4 застосовано примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 09.10.2023 ОСОБА_4 продовжено застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації у заклад з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

Відповідно до висновку комісії лікарів-психіатрів № 9 від 27.02.2024 ОСОБА_4 за своїм психічним станом у теперішній час становить суспільну небезпеку, тому потребує подальшого продовження примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

У ході судового розгляду представник комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» ОСОБА_6 заяву підтримала та просила суд її задовольнити.

Прокурор ОСОБА_5 заяву підтримав та просив її задовольнити.

Захисник ОСОБА_7 та ОСОБА_4 не заперечували проти задоволення заяви про продовження ОСОБА_4 примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

Вислухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали заяви, суд приходить до наступного висновку.

Зі змісту ч. 1 ст. 514 КПК України слідує, що продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється на підставі ухвали суду, в межах територіальної юрисдикції якого застосовується цей захід чи відбувається лікування.

Відповідно до ч. 1 ст. 95 КК України продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника психіатричного закладу (лікаря-психіатра), який надає особі таку психіатричну допомогу, до якої додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів.

Законом України «Про психіатричну допомогу» визначено, що особи, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру, підлягають огляду комісією лікарів-психіатрів не рідше одного разу на 6 місяців для вирішення питання про наявність підстав для звернення до суду із заявою про припинення, продовження або про зміну застосування таких заходів.

Після проведення огляду представник закладу з надання психіатричної допомоги (лікар-психіатр), який надає особі психіатричну допомогу, направляє до суду за місцезнаходженням закладу з надання психіатричної допомоги заяву, до якої додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що містить обґрунтування необхідності продовження зміни або припинення застосування примусового заходу медичного характеру відповідно.

У подальшому продовження застосування примусового заходу медичного характеру проводиться кожного разу на строк, що не перевищує 6 місяців (ст. 19).

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про психіатричну допомогу», перебування особи в закладі з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку може здійснюватися лише протягом часу наявності підстав, за якими було проведено госпіталізацію.

Так, з п. 19 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування» № 7 від 03.06.2005 слідує, що зміна примусового заходу медичного характеру може полягати лише в його пом'якшенні у зв'язку з поліпшенням психічного стану особи (наприклад, у переведенні її з психіатричного закладу з посиленим наглядом до закладу зі звичайним наглядом) чи у скороченні строку перебування у психіатричному закладі.

Судом встановлено, що ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 30.11.2020 до ОСОБА_4 застосовані примусові заходи медичного характеру за вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого ст. 394 КК України у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

У подальшому ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 09.10.2023 відносно ОСОБА_4 продовжено застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації у заклад з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

З висновку комісії лікарів-психіатрів щодо особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру № 9 від 27.02.2024 слідує, що ОСОБА_4 встановлено діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний тип перебігу. Помірно виражений тип дефекту.

За час перебування у відділенні психічний стан пацієнта залишається нестабільним, наявні порушення мислення, емоційно-вольові розлади різної інтенсивності, схильний до невмотивованих агресивних реакцій направлених на оточуючих, епізоди байдужості змінюються дратівливістю, панічними атаками. Схильний до імпульсивних дій.

За своїм психічним станом ОСОБА_4 потребує продовження застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації у заклад з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

Таким чином, в ході судового розгляду судом не встановлено, що ОСОБА_4 видужав та стан його здоров'я значно покращився, внаслідок чого відпала б потреба в раніше застосованих примусових заходах медичного характеру.

За таких обставин, беручи до уваги висновок комісії лікарів № 9 від 27.02.2024, суд вважає за доцільне заяву задовольнити та продовжити ОСОБА_4 застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом.

На підставі викладеного, керуючись ст. 17, 19 Закону України «Про психіатричну допомогу», ст. 95 КК України, ст. 514, 512 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву директора комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» ОСОБА_3 про продовження ОСОБА_4 застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом - задовольнити.

Продовжити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом, але не більше як на шість місяців.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 7 днів з моменту її проголошення.

Суддя:

Попередній документ
117871275
Наступний документ
117871277
Інформація про рішення:
№ рішення: 117871276
№ справи: 127/6905/24
Дата рішення: 20.03.2024
Дата публікації: 26.03.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Вінницький міський суд Вінницької області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях; про продовження, зміну або припинення застосування примусових заходів медичного характеру
Розклад засідань:
20.03.2024 14:15 Вінницький міський суд Вінницької області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГАЙДУ Г В
суддя-доповідач:
ГАЙДУ Г В
особа, стосовно якої розглядається подання, клопотання, заява:
Сенелюк Дмитро Сергійович