21 березня 2024 року справа № 580/834/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/834/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / адреса проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
24.01.2024 вх. №4332/24 позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням вислуги років та здійснити перерахунок у розмірі, передбаченому п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням виплачених сум.
26.01.2024 відкрите спрощене провадження у справі без виклику учасників справи в судове засідання. Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 28.06.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення та виплату пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262, виходячи з вислуги років - 28 років 00 місяців 10 днів, проте відповідач листом від 26.07.2023 №8887-8684/М-03/8-2300/23 повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням календарної вислуги 28 років та призначенні пенсії відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262. У доповнення до адміністративного позову 23.02.2024 вх.№9902/24 позивач зазначив, що звільнений до набрання чинності постановою КМУ від 16.02.2022 №119 щодо пільгового обчислення - 28 років 00 місяців 10 днів. Позивач, вважаючи відмову протиправною, звернувся до суду.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позов не визнав, 01.02.2024 вх.5848/24 надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що позивач з 01.06.2018 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до наданих документів та подання про призначення пенсії Центрального міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України від 21.08.2018 № 52 позивача, капітана внутрішньої служби, звільнено зі служби 31.05.2018 за власним бажанням. Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 пенсії за вислугу років призначаються особам, офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2017 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 23 календарних років та 6 місяців і більше. Згідно з розрахунком вислуги років, складеним на підставі особової справи позивача, загальна вислуга років становить: у календарному обчисленні - 21 рік 00 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 28 років 04 місяці 21 день. Позивач має календарної вислуги лише 21 рік 00 місяців 08 днів, тому пенсія позивачу призначена відповідно до пункту «б» статті 12 (за 28 років вислуги з урахуванням трудового стажу), законодавчі підстави для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням календарної вислуги 28 років відсутні. У задоволенні позовних вимог відповідач просить відмовити повністю.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що відповідно до наказу Державної установи «Уманська виправна колонія (№129)» від 31.05.2018 №73/ОС-18 ОСОБА_1 (черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки державної установи «Уманська виправна колонія (№129)») звільнений зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за п.п.7 п.1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію», 31.05.2018. Згідно наказу вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 (двадцять один) рік, 00 (нуль) місяців, 08 ( вісім) днів. Позивач з 01.06.2018 отримує пенсію відповідно до пункту «б» статті 12 (за 28 років вислуги з урахуванням трудового стажу) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Відповідно до архівної довідки від 22.06.2023 №23, виданої Державною установою «Уманська виправна колонія (№129)» від 22.06.2023 № 23 про те, що він дійсно проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України в період з 07.12.1998 (наказ УДДУПВІІ № 291 о/с від 07.12.1998) до 01.06.1999 - на посаді контролер відділу охорони Уманської виправної колонії №129, в період з 01.06.1999 (наказ УДДУПВП № 147 о/с від 26.05.1999) до 14.10.1999 - на посаді помічник начальника чергової варти відділу охорони установи, з 14.10.1999 (наказ УДДУПВП № 25 о/с від 28.01.2000) до 01.12.1999 - на посаді помічник начальника чергової варти відділу охорони установи, з 01.12.1999 (наказ УДДУПВП № 28 о/с від 31.01.2000) до 01.11.2000 - на посаді помічник начальника чергової варти відділу охорони установи, з 01.11.2000 (наказ УДДУ № 250 о/с від 08.11.2000) до 31.03.2010 -молодший інспектор відділу охорони установи, з 01.04.2010 (наказ УДДУПВП №30 о/с від 31.03.2010) по 01.11.2010 - на посаді начальник чергової варти відділу охорони установи, з 01.11.2010 (наказ УДДУПВП № 193 о/с від 29.10.2010) до 01.12.2010 - на посаді начальник відділу соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи, з 01.12.2010 (наказ УДДУ №204 о/с від 30.11.2010) до 09.04.2012 - на посаді начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення установи, з 09.04.2012 (наказ УДПтСУ № 56 о/с від 05.04.2012) до 06.06.2012 - черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки установи, з 06.06.2012 (наказ УВК-129 № 89 о/с від 31.05.2012) до 21.07.2012- на посаді черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки установи, з 24.07.2012 (наказ УВК-129 № 131 о/с від 24.07.2012) до 17.07.2017 на посаді черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки установи, з 17.07.2017 (наказ УВК -129 №77/ОС-17 від 17.07.2017) до 31.05.2018 на посаді черговий помічник начальника установи відділу ннагляду і безпеки установи. Вислуга років на день звілнення становить: у календарному обчисленні 21 рік 00 місяців, 08 днів; у пільговому обчисленні 28 років, 00 місяців, 10 днів.
23.06.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУПФ України в Черкаській області, де просив призначити та виплатити пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262, виходячи з вислуги років 28 років 00 місяців 10 днів - у пільговому обчисленні.
26.07.2023 ГУПФ України в Черкаській області листом № 8887-8684/М-03/6-2300/23 повідомив, що згідно з розрахунком вислуги років, складеним на підставі особової справи позивача, загальна вислуга років становить: у календарному |обчисленні - 21 рік 00 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 28 років 04 місяці, 21 день. Законодавчі підстави для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням календарної вислуги 28 років відсутні (на день звільнення не мав календарну вислугу 23 календарних років та 6 місяців і більше).
Оскільки позивач має календарну вислугу лише 21 рік 00 місяців 08 днів, пенсію призначено відповідно до пункту «б» статті) 12 (за 28 років вислуги з урахуванням трудового стажу).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем доводи/аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов не належить до задоволення з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон № 2262. Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 пенсії за вислугу років призначаються особам, офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2017 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 23 календарних років та 6 місяців і більше. Відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262 пенсії за вислугу років призначаються особам, офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Суд, звертає увагу, що Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містять норм, що би закріплювали право осіб, які на час внесення змін до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перебували на службі, на призначення пенсії в редакції Закону чинній на час призначення на посаду.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Позивач вказує на необхідність призначити пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262, виходячи з вислуги років - 28 років, 00 місяців, 10 днів, що обчислені позивачем як пільгові.
Згідно з розрахунком вислуги років відповідачем загальна вислуга років позивача становить: у календарному обчисленні - 21 рік 00 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 28 років 04 місяці 21 день.
Постанова Кабінету міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», не містить норм про призначення пенсії на пільгових умовах ніж тих, що зазначені в ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд врахуває правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 по справі № 537/1980/16-а (11-683апп18) щодо призначення пенсії за вислугу років: у разі відсутності у ОСОБА_3 достатньої вислуги років УМВС України в Полтавській області правомірно відмовив їй у направленні до Головного ГУ ПФУ в Полтавській області відповідних документів, що необхідні для призначення пенсії за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років встановлені саме Законом №2262 відповідно до якого час служби, достатній для призначення пенсії, визначається у календарному, а не у пільговому обчисленні.
Верховний Суд у постановах від 27.03.2018, 10.07.2019, 22.08.219, 30.09.2019, 27.03.2020, 23.06.2020,20.01.2021 (справи №№295/6301/17, 1840/3347/18, 295/7220/16-а, 360/1432/19, 569/727/17, 750/10827/16-а, 620/509/19) виснував: задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Пільгове обчислення вислуги років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» враховується лише для обчислення пенсії особам, які мають право виходу на пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України від 23 червня 2005 року № 2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» особам рядового і начальницького складу кримінально- виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів: Особам рядового і начальницького складу кримінально- виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів. Відповідно до п.1.1 та 1.2 Переліку посад та порядок встанов, пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.04.2013 №669/5 «Про затвердження Переліку посад та порядку встановлення пільгового заліку вислуги років дл япризначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України»: 1.1. Особам рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби України, посади яких не передбачені Переліком посад та порядком встановлення пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби України (далі - Перелік), пільговий залік вислуги років для призначення пенсій зараховується на умовах один місяць служби за сорок днів.
Позивач, під час проходження служби у Державній кримінально- виконавчій службі України набув право на зарахування на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів, що враховані позивачеві для обчислення розміру пенсії, що призначена відповідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (за 28 років вислуги з урахуванням трудового стажу).
Вирішуючи спір, суд надає об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначає, чи відповідає обраний спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Суд зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 912/1856/16, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19).
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові (Верховний Суд від 14.08.2018 у справі № 910/1972/17, від 23.05.2019 у справі № 920/301/18, від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19).
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Станом на день звільнення позивача вислуга років в календарному обчислені становила 21 рік 00 місяців 08 днів, пенсію позивачу призначено відповідно до пункту «б» статті 12 Закону №2262, тому відповідач діяв у межах повноважень, у порядку і у спосіб, що передбачені законодавством.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, що є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно.
Оцінюючи доводи та докази сторін, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням вислуги 28 років (з урахуванням пільгового обчислення періоду проходження служби у Державній кримінально- виконавчій службі України) та переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З урахуванням встановлених обставин справи, досліджених доказів і перевірених доводів на підставі аналізу чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не належать.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору розподілу не належать.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам у справі:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538].
Рішення суду складене 21.03.2024.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА