про закриття провадження у справі
21 березня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/2409/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пенсії з урахуванням доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн до розміру пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження її максимальним розміром, а також провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум /а.с 1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем на підставі рішення суду у справі №440/17613/23 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 липня 2021 року та після такого перерахунку відповідний розмір пенсії позивача обмежено максимальним розміром пенсії. Дії відповідача щодо обмеження його пенсії з 01 липня 2021 року максимальним розміром позивач вважає протиправними, адже рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі №7-рп/2016 року визнано неконституційними положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 29/ зазначив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі №440/17613/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року та рішення суду виконане в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 9, 31/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі №440/17613/23 встановлено обставини справи, які в силу частини четвертої статті 78 КАС України, не потребують доказування у цій справі, а саме:
“Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №440/11679/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №440/11679/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2021. Підсумок пенсії з надбавками 28218,69 грн, проте до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії 20084,55 грн” /а.с. 16/.
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження максимальним розміром з 01.07.2021 доплати до пенсії відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі №440/17613/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пенсії з урахуванням доплати до пенсії в сумі 2000 грн до розміру пенсії згідно з постановою КМУ від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплату в сумі 2000 грн до розміру пенсії згідно з постановою КМУ від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно протоколу про перерахунок пенсії Головним управлінням ПФУ в Полтавській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року (підстава перерахунку: рішення суду №440/17613/23), за результатами якого розмір пенсії (з надбавками) склав 28218,69 грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії - 28218,69 грн /а.с. 42/.
Вважаючи, що відповідачем, як і раніше, вчинено дії щодо обмеження його пенсії максимальним розміром пенсії з 01 липня 2021 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною першою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України /надалі - КАС України/ встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з частиною другою статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається подання окремого позову щодо спонукання відповідача до виконання судового рішення та ухвалення судом відповідного рішення.
Положеннями КАС України у ІV розділі врегульовані "Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах".
Зокрема, приписами частини першої статті 383 КАС України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, цією нормою процесуального закону передбачений спосіб контролю за виконанням судового рішення, який має на меті забезпечити повне та належне виконання судового рішення.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення повного та належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
При розгляді позовних вимог стосовно невиконання/неналежного виконання окремого судового рішення суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду, прийняте в іншій справі, шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконання судового рішення являє собою завершальну стадію судового провадження.
Такі висновки відповідають висновкам Верховного Суду, що містяться в постановах від 26 травня 2020 року у справі №522/5265/17, від 24 вересня 2020 року у справі №640/15623/19.
Тож якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен звертатися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а не подавати новий адміністративний позов.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21 листопада 2019 року у справі №802/1933/18-а та від 30 березня 2021 року у справі №580/3376/20.
Звертаючись до суду із позовною вимогою про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження її максимальним розміром, позивач фактично не погоджується з діями ГУ ПФУ в Полтавській області, що мали місце під час виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі №440/17613/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплату в сумі 2000 грн до розміру пенсії згідно з постановою КМУ від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, розгляд заявленої позивачем вимоги по суті буде передбачати надання правової оцінки питанню повного чи неповного, належного чи неналежного виконання або невиконання відповідачем судового рішення у справі №440/17613/23.
Оскільки позов у цій справі фактично спрямований на зобов'язання відповідача виконати (повністю та належним чином) інше судове рішення - рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі №440/17613/23, а питання щодо контролю за виконанням рішення суду вирішується у спеціально встановленому кодексом порядку (зокрема, у порядку статті 383 КАС України), то цю справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Стосовно правозастосування наведеної процесуальної норми Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 травня 2018 року у справі № 9901/505/18 сформулювала наступний висновок: "поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити у світлі частини третьої статті 124 Конституції України в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду. А тому суд першої інстанції правильно не зазначив суд, до юрисдикції якого мав би, за аргументами скаржника, належати розгляд цієї справи".
Враховуючи викладене, провадження у справі підлягає закриттю.
Згідно з частиною другою статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, а доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 238-239, 243, 248, 256, 294, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
Закрити провадження у справі №440/2409/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.І. Слободянюк