Постанова від 14.02.2024 по справі 308/21882/23

Справа № 308/21882/23

3/308/10339/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.02.2024 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби - Зубенка І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Вірменія, радгосп Наірі, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.10.2018, орган, що видав 2101 року, паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм НОМЕР_2 , орган видачі 2110, виданий 25.09.2018 Ужгородським МВ ГУ ДМСУ в Закарпатській області, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_3 , про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил № 1294/30500/23 від 06 грудня 2023 року, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці на постійній основі здійснюються перевірочні заходи щодо дотримання вимог законодавства України під час ввезення на митну територію України гуманітарних вантажів.

У ході проведення перевірки з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ було встановлено, що 08.06.2022 на митний пост «Тиса» Закарпатської митниці по вантажному напрямку «в'їзд в Україну» прибув легковий транспортний засіб, реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 .

До митного контролю легкового автомобіля марки «KIA» моделі «SORENTO», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 , було подано клопотання військової частини НОМЕР_6 до Закарпатської митниці від 06.06.2022 б/н про сприяння в перетині митного кордону, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яка була заповнена громадянином України ОСОБА_1 , в якій вищевказаний транспортний засіб ним заявлений як гуманітарна допомога.

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, відправником вантажу виступає ОСОБА_2 , а отримувачем вказано військову частину НОМЕР_6 . Фактичне місце розвантаження гуманітарного вантажу - АДРЕСА_2 .

З метою перевірки зазначених відомостей Закарпатською митницею 07.06.2023 на адресу військова частина НОМЕР_6 направлений лист від 07.06.2023 № 7.7-20-03/17/4124.

Листом від 08.07.2023 № 13855 військова частина НОМЕР_6 повідомила Закарпатську митницю про те, що, відповідно до заявленого переліку автомобілів, військова частина НОМЕР_6 отримала в якості гуманітарної допомоги для укомплектування штату автомобільного транспорту лише два автомобіля: IZUZU D-MAX Vin-код MPATFS86HAH524053 та MERCEDES-BENZ SPRINTER Vin-код НОМЕР_8 , всі інші автомобілі з зазначеного переліку не були отримані військовою частиною.

З метою з'ясування обставин переміщення на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортного засобу марки «KIA» моделі «SORENTO», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , р.н.з. НОМЕР_9 НОМЕР_4 , Закарпатською митницею 08.11.2023 направлено лист громадянину ОСОБА_1 від 08.11.2023 № 7.7-20-02/17/8343.

На виклик в митницю для з'ясування всіх обставин ОСОБА_1 не прибув.

24 жовтня 2023 року Закарпатська митниця листом від 24.10.2023 №7.7-20-02/17/7972 (з переліком транспортних засобів, які ввозилися на територію України в якості гуманітарної допомоги) повторно звернулася до військової частини НОМЕР_6 з метою підтвердження фактів їх очікування, отримання, а також направлення Закарпатській митниці листів, звернень та клопотань щодо безперешкодного перетину транспортними засобами митного кордону України.

Листом від 02.11.2023 військова частина НОМЕР_6 повідомила, що станом на 01.11.2023, відповідно до переліку зазначеного у листі митниці, військовій частині НОМЕР_6 було передано автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML-270», Vin-код НОМЕР_10 , від благодійного фонду «CHARITY FONDUSYK FONDATION». Стосовно інших транспортних засобів військова частина НОМЕР_6 не направляла жодного із зазначених звернень до Закарпатської митниці, не очікувала та не отримувала перелічені транспортні засоби.

Згідно з інформацією, наявною в мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «KIA» моделі «SORENTO», 2005 року випуску, становить 2990 євро, що станом на 08.06.2022 за курсом НБУ складає 93258,39 гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «KIA» моделі «SORENTO», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 , 2005 року виготовлення, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Зазначені дії містять ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч, 1 ст. 483 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, однак, подав письмові пояснення, у яких просить розглянути справу без його участі. При цьому зазначив, що ввезений ним у якості гуманітарної допомоги автомобіль марки «KIA» моделі «SORENTO», реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 , ідентифікаційний код (VIN) НОМЕР_5 , він передав на потреби 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади ЗСУ через військовослужбовця в/ч НОМЕР_11 , командира відділення взводу радіо-електронної боротьби, на підтвердження чого додав акт прийому-передачі транспортного засобу (гуманітарного вантажу) від 02.01.2024 з додатками.

Заслухавши представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності та взаємозв'язку, суд прийшов до таких висновків.

Згідно з ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно з ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 1 статті 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь- які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.

Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Згідно з ч. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

З протоколу про порушення митних правил за 1294/30500/23 від 06 грудня 2023 року вбачається, що громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «KIA» моделі «SORENTO», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 , 2005 року виготовлення, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Диспозицією статті 358 КК України встановлено кримінальну відповідальність за використання завідомо підробленого документа.

Відомостей про те, що станом на час розгляду справи, за даним фактом є закрите кримінальне провадження митним органом не надано, матеріали справи такі відомості не містять.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст. 458 МК, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП та МК України, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Статтею 253 КУпАП пердбачено, що якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що у порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП, у разі передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, орган (посадова особа), який розглядає справу про адміністративне правопорушення, виносить постанову про закриття справи.

Згідно з ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

На підставі наведеного, беручи до уваги, що при розгляді справи про порушення митних правил суддя дійшов висновку про наявність ознак вчинення кримінального правопорушення, матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 слід передати органу досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 253, 278, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 487, 527МК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про порушення митних правил № 1294/30500/23 від 06.12.2023, запроваджені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України, передати до сектору дізнання відділу поліції № 1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області для проведення досудового розслідування.

Провадження у справі закрити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Н.І. Зарева