11 березня 2024 р.Справа № 520/11946/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Ральченка І.М. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання Шаповал В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Харківміськгаз" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., повний текст складено 02.11.23 року по справі № 520/11946/23
за позовом Акціонерного товариства "Харківміськгаз"
до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про скасування податкових повідомлень-рішень
Акціонерне товариство "Харківміськгаз" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.05.2023 №17235000702, №17335000702 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 р. у задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Харківміськгаз" відмовлено.
Акціонерне товариство "Харківміськгаз", не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу , вважає, що судом помилково зроблено висновок про нібито завищення з боку АТ «Харківміськгаз» придбання обсягів природного газу на нормативні втрати та виробничо-технологічні витрати по завищеним цінам, та як наслідок, неможливість віднесення цих обсягів до використання в межах ліцензійної господарської діяльності підприємства. Вказує , що податкові повідомлення-рішення від 05.05.2023 року №17235000702, №17335000702 Північного міжрегіонального управління ДПС інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, прийняті без урахування вимог діючого законодавства України. Посилаючись на обставини та обґрунтування . викладенні в апеляційній скарзі , просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2023 року, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові подало до суду відзив на апеляційну скаргу , заперечує в повному обсязі проти її задоволення , зазначає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 є повністю законним та обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Представник в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні .
Представник відповідача підтримав свої заперечення та просив суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Згідно з ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що Акціонерне товариство "Харківміськгаз", ідентифікаційний код юридичної особи - 03359552, місцезнаходження юридичної особи: вул. Москалівська, буд. 57/59, м. Харків, 61004, зареєстроване 10.01.1995 та знаходиться на податковому обліку в Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Акціонерне товариство "Харківміськгаз" здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (основний); 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 85.32 Професійно-технічна освіта; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи.
Акціонерному товариству "Харківміськгаз" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу №1174 від 02.04.2015.
Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено документальну позапланову виїзну перевірку щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з державного бюджету АТ "Харківміськгаз".
За результатами проведеної перевірки складено акт від 17.04.2023 №195/35-00-07/03359552 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень".
Перевіркою, зокрема, встановлені наступні порушення, згідно висновку акту:
1) пункту 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) в декларації за січень 2023 року на 601 906 грн.;
2) пункту п. 198.5 ст. 198 з урахуванням п. 200.1, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, п. 11 Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" від 31.12.2015 №1307, не виписано та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати, які придбані по завищеним цінам на суму 3 611 436,24 грн., ПДВ на суму 601 906,04 грн.
На підставі акту перевірки від 17.04.2023 №195/35-00-07/03359552 Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесені податкові повідомлення-рішення:
- за формою "В4" від 05.05.2023 №17235000702, яким зменшено розмір від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду по податку на додану вартість за січень 2023 року в сумі 601 906 грн.;
- за формою "ПН" від 05.05.2023 №17335000702, яким визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 300 953,02 грн. за відсутність складання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, передбачені ст. 201 ПК України, на суму ПДВ 601 906,04 грн.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того , що АТ "Харківміськгаз" за січень 2023 року придбало 6590,39 тис.куб.м. газу вартістю 31 080 087,24 грн. при погодженому з НКРЕКП показнику в межах ліцензійної господарської діяльності на січень 2023 року - 4 540,34 тис.куб.м. Оскільки судовим розглядом встановлено придбання АТ "Харківміськгаз" завищених обсягів газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати у загальній кількості 95,899 тис.м.куб. вартістю 3 009 530,35 грн. без ПДВ, а саме: у кількості 95,679 тис.куб. м. від ТОВ "ЙЕ Енергія" (код 38863790) на загальну суму 3 603 655,43 грн. в тому числі ПДВ 600 609,223 грн. за наявності підписаного договору з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"; у кількості 0,22006 тис.м.куб. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на загальну суму 7780,98 грн. в тому числі ПДВ 1296,83 грн. за умови, що згідно Договору, стороною відповідальною за добовий небаланс балансуючої групи, до якої виключено АТ "Харківміськгаз", ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", тому суд дійшов висновку , що позивач в порушення положень п. 198,5 ст. 198 ПК України не нарахував податкові зобов'язання на вартість таких обсягів природного газу, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання за січень 2023 року на суму ПДВ 601 906,04 грн. Також, судом встановлено , що АТ "Харківміськгаз" не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати, на суму 3 009 530,35 грн., ПДВ на суму 601 906,04 грн., тому відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, виходячи з наступного.
Згідно з п. 2 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодексу ГРМ) річні розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу, визначаються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 № 2033 (із змінами).
Постановою НКРЕКП від 23.08.2022 № 998 «Про встановлення розмірів нормативних та виробничо - технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу на 2023 рік в умовах дії воєнного стану» встановлено розмір нормативних та виробничо - технологічних втрат/витрат природного газу на 2023 рік для операторів газорозподільних систем на рівні встановлених розмірів таких втрат/витрат на 2022 рік. Для АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» розмір нормативних та виробничо - технологічних втрат/витрат на 2023 рік становить 25 565 тис.куб.м.
Згідно з п. 1.2.4. Додатку 2 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою КМУ від 03.06.2022 №222 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 17.06.2022 №699 (надалі - Положення), обсяг (об'єм) природного газу, що передається за договором, складається із:
- обсягу нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат, погоджених НКРЕКП на період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування (обсяг I - фіксований);
- обсягу втрат, зумовлених воєнними діями та понесених у зв'язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій, що розраховуються відповідно до методики визначення вартості втрат (витоку) природного газу у разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розробленої Міненерго на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (обсяг II);
- обсягу понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат на період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування, за винятком обсягів I і II (обсяг III);
Пунктом 1.2.5. Додатку 2 до Положення передбачено , що ціна газу для обсягу I (фіксований) становить 7420 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу;
Згідно п. 1.2.6. Додатку 2 до Положення ціна газу для обсягу II становить 0,01 гривні з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу;
Відповідно до п.1.2.7. Додатку 2 до Положення ціна газу для обсягу III розраховується за спеціальною формулою.
Передбачення в положенні обсягу III понаднормованих втрат та виробничо- технологічних витрат свідчить про той факт, що передбачити на момент укладання договору, з урахуванням всіх чинників, які впливають на обсяги нормованих втрат та виробничо- технологічних витрат, фактичні обсяги природного газу неможливо
З матеріалів справи вбачається , що на виконання постанови КМУ від 06.03.2022 №222 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 17.06.2022 №699 АТ «Харківміськгаз» для забезпечення потреб, пов'язаних з господарською діяльністю, укладено договір від 20.12.2022 №Ю1/ПГ-3760-ОГРМ купівлі-продажу природного газу з ТОВ ГК «Нафтогаз України», як постачальником зі спеціальними обов'язками, на закупівлю природного газу для нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат на період з 01.06.2022 по 31.05.2023.
При укладанні договору НКРЕКП погоджено планований фіксований обсяг нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, який Товариство може отримати по ціні 7 420 гривень з ПДВ, однак, згідно з Положенням, це не є граничним обсягом придбання природного газу.
Зазначеним договором передбачено отримання Товариством в січні 2023 року природного газу для нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат за обсягом І (фіксований), погодженим з НКРЕКП, в розмірі 4 540,340 тис.мЗ.
Так, відповідності із зазначеними актами, товариство отримало в січні 2023 року природний газ:
1.для нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат за договором від 20.12.2022 №101/ПГ-3760-ОГРМ, укладеним з ТОВ «ГК «Нафтогаз України»:
згідно з актом приймання передачі природного газу №1864 від 31.01.2023 узгоджений з НКРЕКП обсяг газу І(фіксований) в розмірі 4 540,340 тис. м3, на суму 33 689 322,78 грн., в тому числі ПДВ 5 614 887,13 грн,
згідно з актом №1866 від 31.01.2023 обсяг газу II, зумовлений воєнними діями, в розмірі 1 954,77658 тис.мЗ на суму 19,54 грн., в тому числі ПДВ 3,26 грн.
згідно з актом №1865 від 31.01.2023 обсяг III понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат в розмірі 0,22006 тис.мЗ на суму 7 780,98 грн., в тому числі ПДВ 1 295,83 грн.
2.для власних потреб за договором від 29.10.2021 № 12А167-1180-21, укладеним з ТОВ «ЙЕ Енергія» згідно з актом приймання-передачі природного газу №РГК83000061 від в обсязі 57,26377 тис.мЗ. на суму 2 156 776,40грн., в тому числі ПДВ 359 462,73 грн.
Таким чином, загальний обсяг отриманого в січні 2023 природного газу для нормативних втрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб склав 6 552.60041 тис.мЗ, шо підтверджено первинними документами .
При цьому , отриманий вище обсяг газу не відповідає обсягу закупівлі природного газу у розмірі 6 590.389 тис.мЗ, який встановлений в ході перевірки.
Доказів в підтвердження встановленого перевіркою обсягу закупівлі природного газу у розмірі 6 590.389 тис.мЗ до матеріалів відповідачем не надано.
Тобто , матеріалами справи підтверджено , що узгоджений постановою НКРЕКП від 23.08.2022 № 998 обсяг газу І (фіксований) , який отримано позивачем в січні 2023 не перевищував встановленого розміру 4 540,340 тис. м3 .
Щодо висновку податкового органу про завищення обсягів закупівлі природного газу для ВТВ ТА НВ , колегія суддів зазначає наступне.
Норми пункту 1.4 Методики №2033 визначають, що нормативні та виробничотехнологічні витрати газу (далі - нормативні витрати газу) - об'єм природного газу, що витрачається під час введення в експлуатацію (підключення/врізки) новозбудованих, реконструйованих або капітально відремонтованих газопроводів для їх заповнення природним газом, продувки та в процесі налаштування обладнання на заданий режим роботи, а також на опалення і технологічний підігрів газу в газорегуляторних пунктах, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою. Нормативні та виробничо-технологічні втрати газу (далі - нормативні втрати газу) - об'єм витоку природного газу з газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших газових приладів та обладнання за їх умовної нормативної герметичності, при якому забезпечується їх надійне функціонування, а також втрати природного газу під час технічного обслуговування та проведення планових ремонтних робіт, що пов'язані з розгерметизацією газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, іншого газового обладнання та приладів, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою.
Пунктом 2.7 Методики № 2033 визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу передбачено, що обсяги нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу, розраховані на підставі цієї Методики, не є підтвердженням фактичних втрат і витрат природного газу під час розподілу природного газу газорозподільною системою. Відповідно, затверджені НКРЕКП згідно вказаної Методики обсяги нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу є обсягами планових, прогнозованих, орієнтовних величин виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу в цілому на рік без розбивки на щомісячні обсяги.
Відповідно до норм пункту 2.9 Методики розрахунок нормативних втрат газу, що виникли внаслідок аварій, проводиться оператором газорозподільної системи самостійно та не враховується при визначенні розмірів нормативних втрат/витрат газу.
Порядок визначення об'єму (обсягу) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу передбачено Кодексом ГРМ. Відповідно до п. 4 глави 6 розділу III Кодексу ГРМ об'єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об'ємом (обсягом) надходження природного газу до ГРМ у відповідний період і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду. Тобто, виробничо-технологічні витрати та втрати природного газу виникають в процесі функціонування газорозподільної мережі при здійсненні газопостачання та зумовлюються об'єктивними факторами технологічного процесу розподілу природного газу.
Тобто, виробничо-технологічні витрати та втрати природного газу виникають в процесі функціонування газорозподільної мережі при здійсненні газопостачання та зумовлюються об'єктивними факторами технологічного процесу розподілу природного газу.
Відтак, обсяги нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу, що розраховуються згідно Методики визначення розмірів нормативних та виробничо- технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033 (із змінами), безпідставно порівнювати з обсягами фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу під час здійснення розподілу природного газу.
Обсяги фактичних виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу визначаються за наслідком здійсненого процесу розподілу природного газу, та включають, з-поміж інших складових обсяги несанкціоновано відібраного природного газу споживачами у відповідному періоді, в зв'язку з чим, з врахуванням впливу на розмір виробничо-технологічних витрат/втрат фактору зношеності газотранспортної системи та зовнішніх чинників, зокрема кліматичних факторів, вказані обсяги в значній мірі визначаються об'єктивними умовами, за яких здійснювався розподіл природного газу у відповідному періоді.
З матеріалів справи вбачається , що обсяг втрат, зумовлених воєнними діями (обсяг II) згідно з чинним законодавством позивачем направлено до НКРЕКП на погодження листом від 08.02.2023 №61103-Сл-974-0223 та здійснено його закупівлю згідно з умовами договору по ціні 0,01 грн. за 1 тис. куб. метрів.
Колегія суддів звертає увагу , що обсяг понаднормованих втрат за винятком обсягів І та II згідно з чинним законодавством НКРЕКП не погоджується і визначається як різниця між загальним обсягом нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, визначеним відповідно до п. 4 глави 6 розділу III Кодексу ГРМ, та обсягами І та II.
Отже, природний газ для нормованих втрат та виробничо- технологічних витрат був закуплений АТ «Харківміськгаз» в січні 2023 року у відповідності із чинним законодавством та за цінами, які відповідали умовам Додатку 2 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою КМУ від 03.06.2022 №222 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 17.06.2022 №699 та умовам договору від 20.12.2022№ № 101/ПГ-3760-ОГРМ з ТОВ ГК «Нафтогаз України», як постачальником зі спеціальними обов'язками.
Для закупівлі природного газу на власні потреби, вартість яких включається до складу планованих прямих матеріальних витрат відповідно до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затверджено постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236, Товариством було укладено договір від 29.10.2021 №12А167-1180-21 з ТОВ «ЙЕ Енергія».
Згідно з актом приймання-передачі природного газу №РГК83000061 від 31.01.2023р. Товариство отримало для власних потреб природний газ в обсязі 57,26377 тис.мЗ.
Позивач вказує , що отриманий природний газ для власних потреб був використаний для забезпечення власних потреб підприємства з метою здійснення фінансово-господарської діяльності, зокрема, для здійснення контролю якості природного газу та для опалення офісних будівель та комплексу виробничих приміщень, у т. ч. для підігріву води/їжі, за адресами: вул. Москалівська, буд. 57/59; вул. Коростельска, буд. 34; вул. Академіка Павлова, 132г; вул. Архітектора Альошина, 18а; пр. Гагаріна, 172, вул. Плеханівська, 126. При цьому, обсяг спожитого газу на власні потреби визначається на підставі показань вузлів обліку природного газу, встановлених на об'єктах споживання.
Інформація про обсяги використання природного газу для забезпечення власних потреб підприємства згідно з вимогами Кодексу ГРМ у встановленому порядку направлена на Інформаційну платформу Оператора ГТС України.
Вищезазначена інформація щодо обсягів використаного природного газу на власні потреби відображена у формах звітності за січень 2023 року, зокрема, у Формі № 8вНКРЕКП-газ-моніторинг «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків» за січень 2023 року.
АТ «Харківміськгаз» не могло отримувати природний газ на власні потреби за договором від 20.12.2022 №101/ПГ-3760-ОГРМ купівлі-продажу природного газу, укладеним з ТОВ ГК «Нафтогаз України», оскільки це протирічить положенням Постанови КМУ від 06.03.2022 №222 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 17.06.2022 №699 та умовам зазначеного договору.
Жодним нормативним документом не передбачено погодження обсягів природного газу на власні потреби на поточний місяць з НКРЕКП або іншим регуляторним органом.
Щодо доводів податкового органу про не встановлення зв'язку з господарською діяльністю підприємства в межах ліцензії та тарифу придбання обсягів газу, колегія суддів зазначає наступне.
АТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу, витрати якого, пов'язані з господарською діяльністю, компенсуються за рахунок тарифу на розподіл природного газу, який встановлюється ліцензіату Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП).
Згідно з розділом 2 Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої Постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236, тариф на послуги розподілу природного газу (Трозп) за одиницю річної замовленої потужності розраховується за формулою
де ТВ - планована річна тарифна виручка суб'єкта господарювання з розподілу природного газу на планований період, тис. грн;
19/розп- загальна планована річна замовлена потужність розподілу природного газу ліцензіата (1000 м-3 на рік), що визначається відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу.
Планована річна тарифна виручка (ТВ) розраховується на основі повної планованої собівартості. До повної планованої собівартості включаються:
планована виробнича собівартість;
плановані адміністративні витрати;
плановані витрати на збут;
інші плановані операційні витрати; плановані фінансові витрати.
До планованої виробничої собівартості включаються: плановані прямі матеріальні витрати; плановані прямі витрати на оплату праці;
планована амортизація виробничих основних засобів та нематеріальних безпосередньо пов'язаних з розподілом природного газу; інші плановані прямі витрати;
плановані змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати, які відносяться до собівартості надання послуг розподілу природного газу.
До складу планованих прямих матеріальних витрат включаються в тому числі і витрати, пов'язані з:
використанням палива, електроенергії та природного газу на власні потреби;
використанням природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу.
використанням сировини, основних і допоміжних матеріалів, запасних частин, купованих комплектувальних виробів, напівфабрикатів та інших матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення основного технологічного процесу, які можуть бути безпосередньо віднесені до послуг розподілу природного газу.
Отже, висновок що, не встановлено зв'язок з господарською діяльністю підприємства в межах ліцензії та тарифу, придбання обсягів газу протирічить розділу 2 Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої Постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236.
Крім того, податковим органо невірно зафіксовані обсяги закупівлі природного газу у постачальника ТОВ «ЙЕ Енергія», так за договором від 29.10.2021 №12А167-1180-21 згідно з актом приймання-передачі природного газу №РГК83000061 від 31.01.2023р. Товариство отримало для власних потреб природний газ в обсязі 57,26377 тис.мЗ. на суму 2 156 776,40 грн., в тому числі ПДВ 359 462,73 грн.
Тобто, отримані відповідно до складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних об'єми природного газу у січні 2023 року для нормованих втрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб, були придбані та використані в межах здійснення ліцензійної господарської діяльності у відповідності до вимог діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене , колегія суддів дійшла висновку , що AT «Харківміськгаз» закуплено природний газ в січні 2023 року для нормованих втрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб у відповідності з чинним законодавством та умовами укладених договорів від 29.10.2021 №12А167-1180-21 та від 20.12.2022 №101/ПГ-3760-ОГРМ. Саме як прямі матеріальні витрати закуплені обсяги природного газу мають пряме відношення до виробничої діяльності AT «Харківміськгаз», пов'язаної з розподілом природного газу згідно з Методикою визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженою Постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236.
Також, позивачем в підтвердження правомірності закупівлі природного газу в січні 2023 у обсягах , встановлених постановами НКРЕКП, для нормованих втрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб, долучено до матеріалів справи документи щодо об'ємів/обсягів природного газу, який надійшов до ГРМ, об'ємів/обсягів природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам, розміру витрат природного газу на власні потреби, розрахунки обсягів (об'ємів) втрат природного газу, зумовлених воєнними діями за січень 2023 року .
Крім того, позивач вважає , що твердження фахівців Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП , які наведені в акті перевірки відносно того, що тариф, затверджений АТ «Харківміськгаз» в межах господарської діяльності та діючий в січні 2023 року, є економічно обґрунтованим та рентабельним, не відповідають нормативним документам щодо затвердження тарифу Товариства з огляду на те , що АТ «Харківміськгаз» неодноразово зверталось до НКРЕКП з заявами про перегляд тарифу для покриття витрат на придбання природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу, але заяви залишені без задоволення. Факти заниження розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу знайшли відображення і при затвердженні тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Харківміськгаз» на 2022 рік. Так, листом від 29.10.2021 №611-Сл-9150-1021 до НКРЕП було направлено заяву та пакет документів на перегляд/встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу на 2022 рік до яких включено обсяг нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу у розмірі 52 411,6 тис.м3. В той же час, Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2772 для АТ «Харківміськгаз» затверджено розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік на рівні 25 565 тис.м3, що менше ніж подані у розрахунках на встановлення тарифу на 26 846,6 тис.м3, або на 51%. У зв'язку з правовим режимом воєнного стану, запровадженим в Україні з 24.02.2022 року, НКРЕКП прийняло Постанову від 02.12.2022 №1600 згідно з якою не проводився перегляд тарифів, встановлених з 01.01.2022 року, на 2023 рік. Обсяги нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2023 рік та встановили їх Постановою від 23.08.2022 №998 на рівні 2022 року у розмірі 25 565тис.м3.
Отже, AT «Харківміськгаз» не мало нараховувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Податкового кодексу України, та не мало складати не пізніше останнього дня звітного податкового періоду та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Таким чином, висновок податкового органу щодо порушення АТ «Харківміськгаз» вимог п.189.1, ст.189, п.198.5 ст.198, п.200.1 і п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, викладений в акті перевірки від 17.04.2023 №195/35-00-07/03359552 , є необґрунтованим та недоведеним.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості прийнятих податкових повідомлень-рішень, що є предметом оскарження позивачем.
За вищевикладених обставин, колегія суддів дійшла висновку , що рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 05.05.2023 №17235000702 та №17335000702 є протиправними та підлягають скасуванню.
Натомість, суд першої інстанції не прийняв до уваги наведених вище обставин, неповно дослідив обставини справи, невірно застосував норми матеріального права, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Суд, у цій справі, також враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (п. 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами п. 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Стосовно розподілу витрат зі сплати судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд ухвалить нове рішення, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Колегія суддів зазначає, що Акціонерним товариством "Харківміськгаз" понесені судові витрати зі сплати судового збору за подання позову в розмірі 11712,59 грн та апеляційної скарги в розмірі 17568, 89 грн, що підтверджується квитанціями , які містяться в матеріалах справи.
Враховуючи те, що апеляційна скарга Акціонерного товариства "Харківміськгаз" судом задоволена, рішення суду першої інстанції скасовано , позовні вимоги задоволено , відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору за подання позову в розмірі 11712,59 грн та апеляційної скарги в розмірі 17568, 89 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 по справі № 520/11946/23 скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким позов Акціонерного товариства "Харківміськгаз" задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 05.05.2023 №17235000702, №17335000702.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Харківміськгаз" за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків судові витрати зі сплати судового збору за подання позову у розмірі 11712,59 грн та за подання апеляційної скарги у розмірі 17568,89 грн. .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло
Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко О.В. Присяжнюк
Повний текст постанови складено 21.03.2024 року