Постанова від 21.03.2024 по справі 360/1284/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2024 року справа №360/1284/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г. суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 р. у справі №360/1284/23 (головуючий І інстанції К.О. Пляшкова) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Управління), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати позивачу з 22 квітня 2023 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», зменшення з 22 квітня 2023 року розміру пенсії з 73 % до 70 % сум грошового забезпечення та обмеженням максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати відповідача поновити з 22 квітня 2023 року виплату позивачу щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн, здійснити з 22 квітня 2023 року виплату пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73 % сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01 квітня 2023 року щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 73 % до 70 % грошового забезпечення, обмеження виплати пенсії максимальним розміром та припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01 квітня 2023 року поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 73 % грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судове рішення у справі № 360/5611/21 не містить зобов'язання щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення. Тому, перерахунок його пенсії проведено відповідно до норм статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку), а саме із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Після проведення перерахунку пенсії у грудні 2022 року на виконання Рішення суду основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, отже підстави для проведення виплати передбаченої Постановою № 713, відсутні.

Розмір пенсії позивача після 01.03.2018 переглядався (перераховувався). Хоча перерахунок пенсії і здійснено на виконання рішення суду, однак нормами Постанови № 713 не розмежовано підстави таких перерахунків (перегляду) пенсій.

Пенсія, яку отримує позивач на підставі Закону № 2262-ХІІ була перерахована, внаслідок чого її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн., що і стало правомірною підставою для припинення виплати спірної доплати, виплата якої позивачу до моменту перерахунку проводилася, що не заперечується позивачем.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року по справі № 360/2562/21, яке набрало законної сили 20 липня 2021 року, позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю; визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 73 % до 70 % сум грошового забезпечення; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду по справі № 360/2562/21 ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії по пенсійній справі № 1203008199 - МВС.

Дослідженням вказаного розпорядження встановлено, що пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,00 грн, премія (5,74 %) - 453,60 грн, всього - 8356,10 грн. Основний розмір пенсії 73 % грошового забезпечення (вислуга років 26) у розмірі - 6099,95 грн, з урахуванням доплати - 9374,26 грн, у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25 %) - 1524,99 грн, щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 на 01.03.2018) - 1749,32 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід 3 групи (ст. 7) - 556,20 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн. Підсумок пенсії з надбавками - 9980,46 грн.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, премія (5,74 %) - 453,60 грн, всього - 8356,10 грн; основний розмір пенсії 73 % грошового забезпечення (вислуга років 26) - 6099,95 грн, з урахуванням індексації - 6953,94 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП (6099,95* 0,140) - 853,99 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 6953,94 грн - 1738,49 грн, в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25 % - 213,50 грн, щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 на 01.03.2018) - 1749,32 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід 3 групи (ст. 7) - 580,00 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, підсумок пенсії з надбавками - 11071,95 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21, яке набрало законної сили з 17 лютого 2022 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФУ в Луганській області від 14 липня 2021 року № 364 «Про відмову в перерахунку пенсії»; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 07 липня 2021 року №33/33-2160, у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду по справі № 360/5611/21 ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2023 року, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії по пенсійній справі № 1203008199 - МВС.

Дослідженням вказаного розпорядження встановлено, що пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 13524,23 грн, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби, премія (55,63 %), всього - 21426,73 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 26) у розмірі - 14998,71 грн, з урахуванням індексації - 17098,53 грн, з урахуванням доплати - 21373,16 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП (14998,71* 0,140) - 2099,82 грн, збільшення основного розміру пенсії (25 %) від суми 17098,53 грн - 4274,63 грн, індексація збільшення пенсії на 25 % - 524,96 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід 3 групи (ст. 7) - 627,90 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн. Підсумок пенсії з надбавками - 22051,06 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн.

Також згідно із розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203008199 за дорученням № Д 1203008199/9 позивачу на виконання рішення суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21 за період з 01 грудня 2019 року по 31 грудня 2022 року донараховано пенсію в загальній сумі 328081,06 грн.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року позивачу пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби, премія (55,63 %) - 13524,23 грн, всього - 21426,73 грн; основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 26) - 14998,71 грн, з урахуванням індексації - 19123,49 грн, з урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (18748,38* 0,140) - 2624,78 грн, індексація базового ОСНП 2023 (21373,17* 0,197) - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14998,71 грн - 3749,68 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід 3 групи (ст. 7) - 627,90 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн. Підсумок пенсії з надбавками - 23551,07 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн.

Позивач 08 жовтня 2023 року звернувся до відповідача за перерахунком пенсії щодо призначення пенсії в розмірі 73 % сум грошового забезпечення з дня протиправного зменшення до 70 % сум грошового забезпечення, та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії; поновлення виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з дня припинення виплати; здійснення виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром з моменту обмеження, та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Листом від 19 жовтня 2023 року № 6232-6676/П-02/8-1200/23 ГУПФУ в Луганській області відмовило позивачу у проведенні відповідних перерахунків та виплат зазначивши, що розмір пенсійного забезпечення позивача обчислено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року № 360/5611/21, яким зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 07 липня 2021 року №33/33-2160. Перерахунок пенсії на виконання рішення суду проведено у грудні 2022 року в межах покладених зобов'язань та з дотриманням норм законодавства, чинного на дату визначення права на перерахунок. Судове рішення у справі № 360/5611/21 не містить зобов'язань, що під час його виконання має бути враховано резолютивну частину рішення суду по справі №360/2562/21 від 18 червня 2021 року, яким зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Після проведення перерахунку пенсії у грудні 2022 року на виконання рішення суду у справі № 360/5611/21 з 01 грудня 2019 року основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 грн. Отже підстави для поновлення нарахування з 01 липня 2021 року доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абзац третій преамбули Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (20 жовтня 2010 року), передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».

Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (тут і надалі норми Закону наведено в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 11 листопада 2015 року прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).

Крім того, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Постанови № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Постанови № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Вирішуючи спір в частині позовних вимог щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 73 % до 70 %, суд виходить з такого.

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2023 року, здійсненого на виконання рішення суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21, судом встановлено, що ГУПФУ в Луганській області зменшено відсотковий розмір пенсії позивача з 73 % до 70 % сум грошового забезпечення за довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 07 липня 2021 року № 33/33-2160.

Однак, з системного аналізу вище наведених положень Закону № 2262-ХІІ суд дійшов висновку, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії, а розміри складових грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, складові грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу пенсія призначена з 16 квітня 2014 року, її розмір склав 73 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії був обмежений 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону № 2262-ХІІ неодноразово зазнавала змін в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Однак, системний аналіз вище наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.

Таким чином, застосування відповідачем граничного розміру пенсії, установленого статтею 13 Закону № 2262-ХІІ на рівні 70 % грошового забезпечення, під час здійснення перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на виконання рішення суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21 є безпідставним.

Суд вважає, що такий граничний розмір пенсії застосовний виключно до пенсій, що призначаються після внесення цих змін до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, а не перерахунку раніше призначених.

Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у рішенні від 04 лютого 2019 року по зразковій справі № 240/5401/18.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача при перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на виконання рішення суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21 були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Оскільки у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір в частині щодо встановлення та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713, суд виходить з такого.

Як вже вище вказано, позивачу з 16 квітня 2014 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року по справі № 360/2562/21 зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Внаслідок здійсненого на виконання цього рішення суду перерахунку пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року збільшився з 5849,27 грн до 6099,95 грн, тобто на 250,68 грн, у зв'язку з чим ГУПФУ в Луганській області з 01 вересня 2021 року встановлено позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 1749,32 грн - в сумі, якої не вистачає до визначеного Постановою № 713 розміру.

У подальшому рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21 зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 07 липня 2021 року № 33/33-2160, у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Внаслідок здійсненого на виконання рішення суду від 08 листопада 2021 року по справі № 360/5611/21 перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2023 року збільшився з 6099,95 грн до 14998,71 грн, тобто на 8898,76 грн - суму більше 2000 грн, яка визначена Постановою № 713. У зв'язку з чим позивачу з 01 січня 2023 року припинено виплату доплати, визначеної Постановою № 713.

Проте суд не погоджується з такими діями відповідача з огляду на таке.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 08 листопада 2022 року в аналогічній справі № 420/2473/22 (п.46) перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Такий же висновок зроблений Верховним Судом в постанові від 02 березня 2023 року в справі №600/870/22-а.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд врахував висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

За наслідками судового розгляду, місцевий суд дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 р. у справі №360/1284/23 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 р. у справі №360/1284/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 21 березня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді А.А. Блохін

І.В. Сіваченко