11 березня 2024 рокусправа № 380/27068/23
зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Ящишин І.А.,
за участю:
представника позивача Лісунової А.А.,
представника відповідача Несторак Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку загального позовного провадження в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ядзакі Україна» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ядзакі Україна» (місцезнаходження: 89424, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Минай, вул. Туряниці, 7, код ЄДРПОУ 32269989) (далі - позивач, ТзОВ «Ядзакі Україна») звернулось до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79028, вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 44045187) (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023, в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ядзакі Україна» (код ЄДРПОУ 32269989) штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023 в сумі 278 283,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з висновками, викладеними в Акті перевірки та з податковим повідомленням - рішенням № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023 Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, оскільки такі є необґрунтованими та неправомірними, не базуються на нормах чинного законодавства України виходячи з наступного.
Зазначає, що відповідачем в Акті перевірки та в оскаржуваному ППР Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків по податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023 неправомірно застосовано розмір штрафу 40% сум податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних, що був встановлений на день реєстрації податкових накладних пунктом 120-1.1. ст. 120-1 ПК України, а не на день прийняття податкового повідомлення-рішення, що становить 15% суми податку на додану вартість відповідно до п. 90 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України. Позивач вважає, що відповідач протиправно не врахував положення статті 58 Конституції України та пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Звертає увагу, що до спірних правовідносин необхідно застосувати принцип подолання темпоральної колізії норм права, відповідно до якого має застосовуватися норма, яка прийнята пізніше, а саме п. 89, п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України ПК України.
Таким чином вважає, що на день прийняття оскаржуваного ППР № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023 вже набрали чинності зміни до ПК України, які пом'якшували відповідальність платника податку за порушення строків реєстрації податкової накладної (зменшували розмір штрафу), а тому контролюючий орган мав обчислювати суму штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної згідно з новими, зменшеними розмірами. На підставі викладеного зазначає, що відповідачем розрахунок штрафних санкцій здійснено неправомірно, без урахування внесених у податкове законодавство змін, що має своїм наслідком визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023.
Ухвалою від 22.11.2023 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач 08.12.2023 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований таким. На підставі пп. пп.19-1.1.1, 19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VІ (із змінами і доповненнями), Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі виписаних ТзОВ «Ядзакі Україна» (код ЄДРПОУ 32269989) податкових накладних, результати якої оформлені актом від 07.09.2023 №570/33-00-50-10. За наслідками перевірки Західним МУ ДПС по роботі з ВПП винесено Податкове повідомлення-рішення від 18.10.2023 №857/33-00-50-10, яким до ТОВ «Ядзакі Україна» за порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Кодексу, на суму 332 400,11 грн. за затримку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Ядзакі Україна» відповідно до ст.192, п.201.10 ст.201 та підпункту 69.1, 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних. Звертає увагу суду на те, що позивачем не заперечується факт порушення граничних термінів реєстрації ПН/РК.
Відповідач зазначає, що з 08 лютого 2023 року набрав чинності Закон України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон №2876-IX). Законом №2876-IX підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу. Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876 - ІХ (тобто з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Вказує, що штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання починаючи з 16 січня 2023 року. При цьому, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до податкових накладних з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу.
З цих підстав відповідач вважає, що до спірних правовідносин щодо реєстрації податкових накладних складених за періоди вересень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, неможливо застосовувати положення пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, оскільки граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних припадає на дати, до дня набрання чинності Законом № 2876-ІХ.
З урахуванням наведених обставин відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідно до вимог законодавства та є правомірним. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Представником позивача 14.12.2023 подано відповідь на відзив за вх. №23863.
Від представника відповідача 16.02.2024 на адресу суду надійшли додаткові пояснення, з посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2024 у справі №160/10740/23.
Представник позивача 19.02.2024 подав додаткові пояснення.
Ухвалою від 21.02.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових поясненнях. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТзОВ «Ядзакі Україна» зареєстроване юридичною особою, перебуває на податковому обліку в Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків та є платником податку на додану вартість.
Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка щодо своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ТзОВ «Ядзакі Україна» (код ЄДРПОУ 32269989).
За результатами перевірки складено акт від 07.09.2023 №570/33-00-50-10/32269989 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Ядзакі Україна» (код ЄДРПОУ 32269989)», згідно з яким встановлено, що за даними Єдиного реєстру податкових накладних ТзОВ «Ядзакі Україна» здійснено реєстрацію податкових накладних з порушенням термінів, визначених п. 201.10 ст. 201 та згідно з пунктом 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ.
Відповідно до Додатку 1, яким визначено перелік податкових накладних/розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено/не зареєстровано, а саме:
- податкової накладної №112 від 24.11.2022 на суму ПДВ 22647,66 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 15.12.2022. Порушено строк реєстрації на 133 дні;
- податкової накладної №115 від 24.11.2022 на суму ПДВ 31706,72 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 15.12.2022. Порушено строк реєстрації на 133 дні;
- податкової накладної №117 від 19.12.2022 на суму ПДВ 102422,78 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 15.01.2023. Порушено строк реєстрації на 102 дні;
- податкової накладної №109 від 02.12.2022 на суму ПДВ 268581,15 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 31.12.2022. Порушено строк реєстрації на 117 дні;
- податкової накладної №110 від 14.12.2022 на суму ПДВ 120980,61 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 31.12.2022. Порушено строк реєстрації на 117 дні;
- податкової накладної №437 від 08.12.2022 на суму ПДВ 26773,62 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 31.07.2023. Граничний строк реєстрації 31.12.2022. Порушено строк реєстрації на 212 дні;
- податкової накладної №114 від 30.09.2022 на суму ПДВ 9957,11 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 15.10.2022. Порушено строк реєстрації на 194 дні;
- податкової накладної №113 від 30.09.2022 на суму ПДВ 59742,65 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 15.10.2022. Порушено строк реєстрації на 194 дні;
- податкової накладної №111 від 13.01.2023 на суму ПДВ 52895,81 грн, яку зареєстровано в ЄРПН 27.04.2023. Граничний строк реєстрації 31.01.2023. Порушено строк реєстрації на 86 дні.
На підставі висновків акту перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 332400,11 грн, за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних /розрахунків коригування в ЄРПН) № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023.
Позивач, вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.
Суд враховує, що позивач фактично не заперечує факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023. Мотивами позову є неправомірне, на думку позивача, застосування відповідачем розміру штрафу - 40% від суми податку на додану вартість за податковими накладними.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з пунктом 14.1.60 ПК України, ЄРПН - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків, зокрема, зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Вказані норми ПК України є чинними, їх дія не була зупинена та на момент складення податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023 та до 08.02.2023 підлягали застосуванню.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Водночас, 08.02.2023 набрав чинності Закон № 2876-ІХ від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким, зокрема тимчасово встановлено інші граничні строки реєстрації податкових накладних та встановлено інші розміри штрафів за їх несвоєчасну реєстрацію.
Законом № 2876-ІХ підрозділ 2 розділу XX ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120.1.1 статті 120.1 Кодексу.
Так, відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Детальний аналіз вказаних норм ПК України дає підстави суду дійти до таких висновків:
по- перше, зміна строків реєстрації податкових накладних є тимчасовою, та діє лише на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця в якому воєнний стан буде припинено;
по- друге, визначені пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних застосовуються лише щодо тих податкових накладних, які зареєстровані з порушенням встановлених пунктом 89 цього підрозділу строків, тобто відносно податкових накладних, граничні строки реєстрації яких припадають на період, коли ця норма вже діяла (після 08.02.2023);
по-третє, норми пунктів 89 та 90 ПК України застосовуються з 08.02.2023, тобто з дати набрання чинності Закону № 2876-ІХ.
Надаючи оцінку доводам сторін щодо розміру штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023 суд враховує, що всі ці податкові накладні складені і мали бути зареєстровані до внесення змін до ПК України, тобто до 08.02.2023. Однак, такі податкові накладні зареєстровані позивачем 27.04.2023 та 31.07.2023.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не закінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Тому, суд відхиляє доводи позивача щодо наявності у даній спірній ситуації колізії між нормами пункту 201.10 статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 ПК України та пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, оскільки, як зазначалось вище, розміри штрафу, передбачені пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України застосовується лише щодо податкових накладних, граничні строки реєстрації яких припадають на період, з часу набрання чинності пунктом 89 цього підрозділу, тобто з 08.02.2023. Щодо податкових накладних, які зареєстровані з порушення граничних строків, які діяли до набрання чинності Законом № 2876-ІХ, застосовуються розміри штрафу, передбачені пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення правомірно застосував штраф в розмірі 40% суми ПДВ за затримку реєстрації п податкових накладних № 112 від 24.11.2022, № 115 від 24.11.2022, № 117 від 19.12.2022, № 109 від 02.12.2022, № 110 від 14.12.2022, № 437 від 08.12.2022, № 114 від 30.09.2022, № 113 від 30.09.2022, № 111 від 13.01.2023.
Інші доводи позивача висновків суду не спростовують.
З огляду на викладене та на підставі досліджених доказів у справі суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 857/33-00-50-10 від 18.10.2023, яким до ТзОВ «Ядзакі Україна» застосовано штрафні санкції у сумі 332400,11 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних /розрахунків коригування в ЄРПН), вцілому винесено відповідачем з дотримання вимог закону, а тому відсутні підстави для його скасування в оскаржуваній позивачем частині.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ядзакі Україна» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 21.03.2024.
Суддя Р.І. Кузан