3/441/236/2024 441/385/24
20.03.2024 суддя Городоцького районного суду Львівської області Ференц О.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Відділення поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , одруженого, непрацюючого, -
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 665599 від 11.02.2024 в цей же день близько 10 год. 00 хв. на вулиці Заводська, 2 в м. Городок Львівського району Львівської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки “Mercedes Benz 9011611”, р.н. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився на спеціальному технічному пристрої «Алкотест Драгер 6820», тест № 2122, показник 1.91 % - позитивний. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.9 А Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не визнав, подав письмове клопотання про закриття справи відносно нього за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення з наступних підстав. Причиною його зупинки була відсутність полісу про обов'язкове страхування, що не відповідає вимогам ст.35 Закону України «Про національну поліцію України». Після зупинки керованого ним транспортного засобу поліцейський не повідомив йому причину зупинки, правил дорожнього руху він не порушував, відтак така зупинка була безпідставною. Крім цього інспектором поліції не вжито жодних дій щодо надання йому можливості реалізувати його право на отримання правової допомоги, чим порушив його права. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи письмового клопотання ОСОБА_1 , приходжу до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі: якщо водій порушив Правила дорожнього руху; якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв; якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Поліцейський зобов'язаний зупиняти транспортні засоби у разі: якщо є інформація, що свідчить про порушення власником транспортного засобу митних правил, виявлені митними органами відповідно до Митного кодексу України, а саме: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого транспортного засобу особистого користування, використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, розкомплектування чи передачу у володіння, користування або розпорядження такого транспортного засобу особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту; якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб, який зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки чи перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, чи використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, чи переданий у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Ізвідеозапису, який міститься в матеріалах справи, вбачається, що транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 був зупинений поліцейськими у зв'язку з наявними пошкодженнями транспортного засобу, що могло вказувати на причетність до дорожньо-транспортної пригоди. Між тим у матеріалах справи відсутні відомості про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, немає інформації про причетність керованого ним автомобіля до будь-якої ДТП чи інформації, яка б свідчила про те, що цей транспортний засіб може бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди. Інших причин зупинки працівниками поліції при зупинці транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 на відеозаписі не озвучено і матеріалами справи не підтверджено.
З огляду на зазначене приходжу до переконання, що працівниками поліції не було дотримано вимог цитованих вище нормативно-правових актів, а автомобіль ОСОБА_1 було зупинено незаконно, внаслідок чого було порушено його права.
Оскільки автомобіль ОСОБА_1 було зупинено з порушенням вимог ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію», відповідно до доктрини «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree), сформульованої Європейським судом з прав людини у справах «Гефген проти Німеччини», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Шабельник проти України» «Балицький проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України»,«Яременко проти України», недопустимими є всі наступні докази, отримані внаслідок зупинки транспортного засобу, в тому числі результати огляду на стан сп'яніння, протокол про адміністративне правопорушення, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі вищенаведеного та враховуючи наявність у даній справі обґрунтованих сумнівів щодо доведеності вини особи, приходжу до переконання про відсутність належних та допустимих доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а відтак провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ч.1 ст.130, п.1 ст.247, 284 КпАП України, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником до апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення у виді адміністративного арешту.
Суддя О.І. Ференц