Постанова від 20.03.2024 по справі 380/22643/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/22643/23 пров. № А/857/2028/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року в справі №380/22643/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної військової адміністрації за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерства у справах ветеранів України, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції - Ланкевич А.З.,

час ухвалення рішення - 10.01.2024 року,

місце ухвалення рішення - м.Львів,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної військової адміністрації, в якому просив:

1) визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо неналежного розподілу субвенції, отриманої у 2023 році відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214;

2) визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації від 19.06.2023 року №461/0/5-23ВА «Про субвенції на виплату грошової компенсації для отримання житла» в частині розподілу субвенції відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214;

3) зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації здійснити розподіл субвенції отриманої у 2023 році у відповідності до вимог Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 з врахуванням інформації щодо призначеної грошової компенсації ОСОБА_1 ;

4) стягнути з Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2684,00 грн у відшкодування завданої моральної шкоди.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що в порушення п. 6 Порядку та Умов, п. 4 Порядку, абзацу 10 п. 18 Порядку, затверджених постановою КМУ від 28.03.2018 року № 214 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей» Департаментом соціального захисту населення ЛОДА порушено черговість виплати грошової компенсації.

Твердить скаржник, що ним було скеровано на адресу ЛОДА копію рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/16783/22 з відміткою про набрання законної сили ще 07.04.2023 року, відтак відповідачі, на момент розподілу субвенції (станом на 19.06.2023) були обізнані з судовим рішенням, яким зобов'язано Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю вчинити дії, передбачені Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей» від 28.03.2018 № 214, щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення із урахуванням черговості, передбаченої п. 4 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214.

На переконання скаржника інформація про потребу у виділенні позивачу коштів була відсутня у відповідачів станом на 01.03.2023 саме з вини їх підконтрольного та підзвітного Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації та відповідної Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів.

Відповідачі подали до суду відзив на апеляційну скаргу позивача, у яких висловили незгоду з її доводами, вважають оскаржуване рішення суду обґрунтованим та законним. Просить оскаржене позивачем рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, підтвердженням чого є посвідчення від 20.02.2014 серії НОМЕР_1 .

Згідно рішення виконавчого комітету Опарівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області від 18.05.2018 року №20, позивача зараховано на квартирний облік у виконкомі Опарівської сільської ради. Підстава: неналежні санітарно-технічні умови проживання та відсутність відповідної житлової площі.

08.08.2018 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації із заявою про призначення йому грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Згідно рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації від 03.06.2020 року №2, позивачеві, як особі з інвалідністю ІІ групи (Афганістан), який брав участь у бойових діях на території інших держав, призначено грошову компенсацію в розмірі 721730,88 грн.

Згідно рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації від 04.03.2021 року №1 позивачеві проведено перерахунок розміру грошової компенсації та призначено грошову компенсацію в розмірі 495079,20 грн.

Відповідно до протоколу №2 засідання Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації від 24.03.2021 року, вирішено, що згідно п.15 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 (далі - Порядок та умови надання субвенції на виплату грошової компенсації; Порядок №214), заявник не має права на грошову компенсацію.

Позивач, не погодившись із вказаними рішеннями відповідача, звернувся до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 року у справі №380/7051/21 (набрало законної сили 06.12.2021 року) позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дії задоволено частково. Зокрема:

визнано протиправним та скасовано рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів від 04.03.2021 року №1 про проведення перерахунку розміру грошової компенсації ОСОБА_1 ;

визнано протиправним та скасовано рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів, оформлене протоколом №2 від 24.03.2021 року про відмову у наданні грошової компенсації ОСОБА_1 ;

зобов'язано Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів, повторно провести перерахунок розміру грошової компенсації, що належить до виплати ОСОБА_1 за належне для отримання жиле приміщення інваліду війни ІІ групи за формулою визначеною в п.20 Порядку виплати грошової компенсації, чинного на момент звернення з відповідною заявою, а саме 08.08.2018 року.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 року у справі №380/7051/21 Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації проведено перерахунок розміру грошової компенсації позивачу за неотримане житло.

Згідно Протоколу №2 засідання комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 14.09.2022 року, розмір грошової компенсації, що належить до виплати позивачеві, становить 804609,40 грн.

Також, згідно п.2 Протоколу №2 від 14.09.2022 року Комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації на підставі п.1 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214, чинної на момент звернення (у зв'язку з тим, що позивач не перебував на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР станом на 01.01.2018 року).

Не погодившись із цим, позивач звернувся до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 року у справі №380/16783/22 (набрало законної сили 20.03.2023 року) позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії задоволено:

визнано протиправним та скасовано п.2 рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю в частині відмови ОСОБА_1 у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, оформлене Протоколом №2 від 14.09.2022 року;

визнано протиправною бездіяльність Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошової компенсації у зв'язку із зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства розвитку громад та територій України, чинним на час проведення перерахунку;

зобов'язано Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю провести перерахунок розміру грошової компенсації, що належить до виплати ОСОБА_1 за належне для отримання жиле приміщення як особі з інвалідністю ІІ групи війни, у зв'язку із зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства розвитку громад та територій України, чинним на час проведення перерахунку;

зобов'язано Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю вчинити дії, передбачені Порядком №214, щодо виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення із урахуванням черговості, передбаченої п.4 Порядку №214;

стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2481,00 грн відшкодування завданої моральної шкоди.

21.04.2023 року, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 року у справі №380/16783/22, Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації проведено перерахунок розміру грошової компенсації позивачу за належне для отримання жиле приміщення.

Згідно п.2 Протоколу засідання Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації №3 від 21.04.2023 року вирішено: «…Управлінню праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації подати в Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації інформацію щодо потреби у наданні грошової компенсації за належне для отримання ОСОБА_1 жиле приміщення, передбаченої Порядком №214».

Аналогічне вирішено і у п.п.1, 2 Протоколу засідання Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації № від 07.06.2023 року.

Між тим, суд встановив, що 22.02.2023 року Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації звертався до сільських, селищних, міських рад територіальних громад Львівської області та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та територіальних громад, до складу яких увійшли міста обласного значення (місцевих органів соціального захисту населення), з листом №20-856/0/2-23 щодо надання інформації про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року. Інформацію зобов'язано надіслати до 07.03.2023 року за формою, встановленою Порядком №214.

У відповідь на вищевказаний лист Управлінням соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації подано інформацію щодо відсутності потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 Львівська обласна військова адміністрація листом від 05.04.2023 року №22-2996/0/2-23/6-20 надала Міністерству у справах ветеранів України №1878/1.2/4.3-23 інформацію про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року, серед якої, позивач відсутній.

26.05.2023 року Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №463-р «Про розподіл у 2023 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей». Згідно з цим розпорядження, обласному бюджету Львівської області виділено субвенцію із загального фонду у сумі 112020,196 тис. грн.

19.06.2023 року Львівською обласною військовою адміністрацією видано розпорядження №461/0/5-23ВА «Про субвенції на виплату грошової компенсації для отримання житла». Пунктом 3 розпорядження №461/0/5-23ВА зобов'язано Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації надати місцевим бюджетам субвенції із загального фонду обласного бюджету згідно з додатком 3, втім, позивач у цьому додатку відсутній.

Не погодившись із такими діями відповідачів, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Колегія суддів апеляційного суду враховує, що як видно з матеріалів розглядуваної справи, позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, особою з інвалідністю II групи й має право на пільги, передбачені Законом України від 22.10.1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).

Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.6 Закону №3551-ХІІ, учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Згідно з п.7 ч.2 ст.7 Закону №3551-ХІІ, до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.

У п.18 ч.1 ст.13 Закону №3551-ХІІ передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок та умови надання субвенції на виплату грошової компенсації) та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок виплати грошової компенсації).

Відповідно до п.1 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації, ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних із перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими цим пунктом (далі - квартирний облік).

За змістом п.1 Порядку виплати грошової компенсації, цей Порядок визначає умови та механізм виплати вищевказаної грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація).

Пунктом 5 Порядку виплати грошової компенсації встановлено, що за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м.Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія). До складу комісії входять представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об'єднань ветеранів (за їх згодою).

Згідно п.6 Порядку виплати грошової компенсації, до повноважень комісії належить, серед іншого: прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у майновому стані, у складі сім'ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла, у зв'язку із втратою статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку тощо); скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами; прийняття рішення про відмову у виплаті грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації;

Відповідно до п.4 Порядку виплати грошової компенсації, грошова компенсація членам сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особам з інвалідністю виплачується в повному обсязі, за винятком випадків, передбачених абзацами сьомим і восьмим пункту 18 цього Порядку, у порядку черговості відповідно до дати взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних із перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).

Згідно п.п.23, 24 Порядку виплати грошової компенсації, особам з інвалідністю та членам сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, яким призначено грошову компенсацію, її виплата здійснюється відповідно до рішення комісії про призначення грошової компенсації незалежно від зміни групи інвалідності та категорії одержувача грошової компенсації після прийняття рішення.

Після отримання копії рішення комісії про призначення грошової компенсації заявник звертається до уповноваженого банку із заявою про відкриття спеціального рахунка. До заяви додається копія рішення комісії про призначення грошової компенсації.

Відповідно до п.25 Порядку виплати грошової компенсації, після відкриття спеціального рахунка заявник протягом 10 робочих днів повідомляє про його реквізити органові соціального захисту населення шляхом надання копії договору про відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку, а заявник, який перемістився, - уповноваженому органу.

Орган соціального захисту населення після надходження субвенції на рахунки відповідних місцевих бюджетів, відкриті в органах Казначейства, перераховує на спеціальний рахунок заявника, а уповноважений орган - на спеціальний рахунок заявника, який перемістився, кошти грошової компенсації в розмірі, визначеному у відповідному рішенні комісії, про що повідомляється заявникові (заявникові, який перемістився) письмово не пізніше ніж через три робочих дні з дати переказу грошової компенсації на його спеціальний рахунок (п.26 Порядку виплати грошової компенсації).

Пунктом 2 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації визначено, що головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів.

Згідно п.3 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації, розпорядниками субвенції є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення).

Відповідно до п.5 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації, розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м.Києва здійснюється Мінветеранів в обсязі, передбаченому в державному бюджеті на відповідний рік, пропорційно до потреби в наданні грошової компенсації на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення Мінветеранів інформації станом на 1 березня поточного року за формою згідно з додатком до 15 березня поточного року.

Під час розподілу субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м.Києва враховується обов'язкова виплата грошової компенсації на одного одержувача грошової компенсації з урахуванням норм пунктів 4 і 19 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. №214.

Згідно п.6 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації, регіональні органи соціального захисту населення здійснюють розподіл субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби в наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена за формою згідно з додатком на підставі рішень комісій про розгляд заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 березня поточного року з урахуванням положень, визначених пунктом 4 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. №214 (Офіційний вісник України, 2018 р., №29, ст. 1029; 2021 р., №64, ст. 4017), і повідомляють місцевим органам соціального захисту населення про розподілений обсяг субвенції та про одержувачів грошової компенсації, на яких її розподілено.

Якщо в кількох одержувачів грошової компенсації однакова дата рішень виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах, селищних, сільських рад про взяття на квартирний облік у межах м. Києва або в межах однієї області черговість виплати грошової компенсації визначається з урахуванням дати подання ними заяви про призначення грошової компенсації з усіма необхідними документами.

У разі коли у кількох одержувачів грошової компенсації однакова дата рішення одного і того ж виконавчого комітету районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради про взяття на квартирний облік, черговість виплати грошової компенсації в такому разі визначається за датою взяття такого одержувача на квартирний облік.

Субвенція розподіляється регіональними органами соціального захисту населення між місцевими органами соціального захисту населення на одержувачів грошової компенсації, якими відкрито поточний рахунок (за стандартом IBAN) із спеціальним режимом використання у відділенні АТ «Ощадбанк».

Колегія суддів наголошує, що грошова компенсація виплачується у порядку черговості відповідно до дати взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. При цьому, Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації здійснює розподіл субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби в наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена за формою згідно з додатком на підставі рішень Комісій про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 березня поточного року.

Відтак оскільки інформація щодо наявної потреби у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації ОСОБА_1 подана місцевим органом соціального захисту населення (Управлінням праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації) лише 26.04.2023 року, відтак у регіонального органу соціального захисту (Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації) були відсутні правові підстави для виплати позивачеві спірної компенсації.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на межі заявлених позовних вимог та склад учасників справи, в цій адміністративній справі не надається оцінка діям Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації.

Суд апеляційної інстанції відхиляє доводи скаржника про порушення черговості виплати грошової компенсації, адже останній не був у списках одержувачів грошової компенсації станом на 1 березня поточного року за формою згідно з додатком до Порядку №214, які подавались Мінветеранів.

З цих ж мотивів, колегія суддів відхиляє посилання апелянта на скерування ним 07.04.2023 на адресу ЛОДА копію рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/16783/22 з відміткою про набрання законної сили та обізнаність відповідачів, на момент розподілу субвенції (станом на 19.06.2023) з відповідним судовим рішенням, враховуючи те, що вже станом на 05.04.2023 року інформація про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення на 01.03.2023 року була сформована та надана Міністерству у справах ветеранів України.

В даному контексті варто також зазначити, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/16783/22 набрало законної сили лише 20.03.2023 року, при цьому відповідно до п.5 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації, розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м.Києва здійснюється Мінветеранів в обсязі, передбаченому в державному бюджеті на відповідний рік, пропорційно до потреби в наданні грошової компенсації на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення Мінветеранів інформації станом на 1 березня поточного року за формою згідно з додатком до 15 березня поточного року.

Між тим, суд встановив, що 22.02.2023 року Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації звертався до сільських, селищних, міських рад територіальних громад Львівської області та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та територіальних громад, до складу яких увійшли міста обласного значення (місцевих органів соціального захисту населення), з листом №20-856/0/2-23 щодо надання інформації про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року. Інформацію зобов'язано надіслати до 07.03.2023 року за формою, встановленою Порядком №214.

Позаяк у відповідь на вищевказаний лист Управлінням соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації подано інформацію щодо відсутності потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року, відтак на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 Львівська обласна військова адміністрація листом від 05.04.2023 року №22-2996/0/2-23/6-20 надала Міністерству у справах ветеранів України №1878/1.2/4.3-23 інформацію про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01.03.2023 року, серед якої, позивач відсутній.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідачі у спірних правовідносин діяли у межах та у спосіб, визначений законодавством, зокрема, Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, у зв'язку з чим оскаржувані дії та розпорядження є правомірними та не підлягають скасуванню.

Також суд першої інстанції підставно звернув увагу позивача, що в силу вимог п.28 Порядку виплати грошової компенсації, право на отримання грошової компенсації вважається використаним з моменту перерахування коштів грошової компенсації в повному обсязі на спеціальний рахунок члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю в уповноваженому банку. Таким чином, позивач має можливість використати таке право в наступному бюджетному році, тобто - 2024 році.

Варто зазначити, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Дослідивши обставини справи у відповідності до наведених правових норм, суд апеляційної інстанції доходить переконання, що визначені позивачем відповідачі у справі в спірних правовідносинах не порушували прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 , відповідно, правильним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року в справі №380/22643/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. І. Мікула

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 20 березня 2024 року.