Постанова від 20.03.2024 по справі 520/27822/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2024 р. Справа № 520/27822/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 31.10.23 по справі № 520/27822/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років та її індексації в частині обмеження її максимальним (граничним) розміром з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року у розмірі 62% грошового забезпечення, з урахуванням індексації без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум.

В обгрунтування позову зазначив, що унаслідок вчинення відповідачем протиправних дій, позивач не отримує пенсію у належному розмірі.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 позов - задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI.

Позов у решті вимог залишено без задоволення.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (РНОКПП 14099344) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 300 (триста) грн 00 коп. у якості компенсації витрат на оплату судового збору.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 в частині залишених без задоволення позовних вимог та ухвалити у цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що позивачу нараховувалася індексація з 01.03.2022, а також з 01.03.2023, проте застосовано обмеження пенсії максимальним розміром (перерахунками за пенсійною справою станом на 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року).

Щодо наявності у пункті 2 постанови №168 положення про підвищення пенсій з 01.03.2023 "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", апелянт зазначає, що незважаючи на наявність у постанові №168 вимог про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України. Будь-якого іншого діючого та спеціального закону, невизнаного Конституційним Судом України таким, що не відповідає Конституції України, та який би надавав право відповідачу зменшувати розмір пенсії позивача максимальним рівнем (із визначенням розміру такого максимального рівня) станом на 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, тобто проведення індексації пенсії у 2022 та 2023 роках, - відповідачем не зазначено, а відповідно позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Апелянт посилався на те, що Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії відповідача є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам частини другої Конституції України.

Суд першої інстанції у рішенні від 31.10.2023 прийшов до висновку, що нормами постанов Уряду України передбачено не перерахунок пенсії у порядку ст.63 Закону України від 09.04.1992р. №2662-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у зв'язку із зростанням розміру видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових видів грошового забезпечення), а виключно збільшення розміру пенсії за рахунок призначення щомісячної доплати до пенсії та підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, то відсутні підстави для обтяження суб'єкта владних повноважень обов'язком здійснювати перерахунок пенсії заявника з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Крім того, суд першої інстанції зазначив, що у порядку постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023 №168 відбувається не перерахунок пенсії у розумінні ст. 63 Закону України №2262-ХІІ та п. 5 Порядку №45, а виключно підвищення пенсії за рахунок застосування механізму індексації пенсії. А тому, суд не знаходить підстав для зобов'язання відповідача провести саме перерахунок пенсій, призначених відповіднодо Закону України №2262-ХІІ у порядку постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023 №168 станом на 01.03.2022 та станом на 01.03.2023.

Апелянт вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим, оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31 березня 2023 року по справі № 520/11766/22 адміністративний позов ОСОБА_1 частково задоволено. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2021 перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Харківській від 01.12.2022 №136 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2022 перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області від 01.12.2022 №137 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.

Тобто, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з датами перерахунку: з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року з підставою перерахунку: рішення суду.

Отже, відповідачем підтверджено проведення перерахунку на виконання судового рішення у справі №520/11766/22, за якими розмір пенсії позивача обмежено максимальним розміром пенсії.

Таким чином, висновок суду про відсутність підстав для обтяження суб'єкта владних повноважень обов'язком здійснювати перерахунок пенсії заявника з 01.03.2022 та з 01.03.2023 не відповідає фактичним обставинам справи, а заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 у справі № 520/27822/23 не сформульовані так, як вони пов'язані з перерахунком, проведеним п.2 постанови КМУ від 16.02.2022 №118, п.2 постанови КМУвід 24.02.2023 №168.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач отримує пенсію у розмірі 62% грошового забезпечення у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", яка розрахована за складовими грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704, як такий, що проходив службу в органах Служби безпеки України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі №520/11766/22, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2020р. перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Харківській від 01.12.2022 № 135 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р. з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2021р. перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Харківській від 01.12.2022 № 136 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021р. з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2022р. перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Харківській від 01.12.2022 №137 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022р. з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 4. ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі №520/11766/22 виконано, та станом на 01.03.2022 розмір нарахованої пенсії позивача становив 22505,16 грн (основний розмір пенсії 19282,16 грн як 62% грошового забезпечення + 2699,50 грн індексації у порядку постанови КМУ №118 від 16.02.2022 + 483,50 грн +40,00 грн доплата як учаснику бойових дій).

При цьому, сума пенсії до виплати визначена відповідачем у розмірі 19340,00 грн.

Станом на 01.03.2023 розмір нарахованої пенсії позивача становив 24044,91 грн (основний розмір пенсії 19282,16 грн як 62% грошового забезпечення + 2699,50 грн. індексації у порядку постанови КМУ №118 від 16.02.2022 + 1500,00 грн індексації у порядку постанови КМУ №168 від 24.02.2022 р.+ 523,25 грн +40,00 грн доплата як учаснику бойових дій).

При цьому, сума пенсії до виплати визначена відповідачем у 20930,00 грн.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з підстав зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право громадян України на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України, конкретизовано п.6 ч.1 ст.92 Конституції України і з 01.01.2004 деталізовано нормами, Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Відповідно до положень ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.

Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з ст.64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Умовою індексації пенсії є відсутність протягом проміжку часу - попередній календарний рік - дата індексації пенсії у поточному календарному році включно події перерахунку пенсії у порядку ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Проте, абз.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 1 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 запроваджено коефіцієнт збільшення у розмірі - "1,14".

Абзацом 3 п.2 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 передбачено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується крім випадку перерахунку пенсії, що проводився у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Абзацом 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 запроваджено коефіцієнт збільшення у розмірі - "1,197".

Судовим розглядом встановлено, що після перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021, з 01.02.2022 відповідачем вчинялись дії з приводу обчислення суми пенсії позивача до нарахування станом на 01.03.2022р. і станом на 01.03.2023р. без обмеження максимальним розміром, але сума пенсії до виплати визначалась у межах максимального розміру (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Отже, відповідач визнав право позивача на збільшення пенсії за процедурою у порядку постанови КМУ від 16.02.2022 №118 та у порядку постанови КМУ від 24.02.2023 №168, провівши такий перерахунок.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про правомірність дій відповідача з приводу обчислення у спірних правовідносинах нового розміру пенсії станом на 01.03.2022р. із використанням норм постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 та станом на 01.03.2023р. із використанням норм постанови КМУ від 24.02.2022р. №168.

Стосовно обмеження пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 максимальним розміром, колегія суддів зазначає наступне.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до ст.2 Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

До того ж, абз.2 п.2 розділу ІІ Закону України від 08.07.2011р. №3668-VI запроваджено одночасно три нових взаємопов'язаних правила, а саме: 1) обмеження максимального розміру при призначенні нових пенсій показником у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; 2) непорушність (недоторканність) розміру раніше призначених пенсій; 3) мораторій на перерахунок раніше призначених пенсій, розмір яких перевищує показник у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, існують два законодавчих обмеження максимального розміру пенсії, котрі можуть бути застосовані до позивача, а саме: 1) за ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції законів України від 08.07.2011р. №3668-VI, від 24.12.2015 №911-VIII, від 06.12.2016 №1774-VIII на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; 2) за п.1 ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України від 08.07.2011 №3668-VI у розмірі величини пенсії станом на 01.10.2011 або на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У даному випадку позивач наполягає на обчисленні розміру пенсії у зв'язку із збільшенням поточної винагороди за працю/службу діючого публічного службовця та виплаті пенсії після такого обчислення без жодних обмежень за критерієм розміру.

У минулому правило обмеження пенсії на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність запроваджено ч.7 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Дія ч.7 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ припинена унаслідок прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016 у зв'язку із невідповідністю ст.17 Конституції України.

Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 по справі №3-102/2021 (231/21, 415/21) визнано поширення приписів ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, а відтак визнано запровадження обмеження розміру пенсії військовослужбовця у відставці максимальною сумою до виплати у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; але при цьому визнано і неконституційність в цій частині ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI у зв'язку із невідповідністю ст.17 Конституції України.

Тому, з огляду на приписи ч.3 ст.7 та ч.4 ст.7 КАС України суду у даному конкретному випадку належить застосувати положення ч.5 ст.17 Конституції України, поклавши на відповідача обов'язок до настання події набрання чинності іншою обов'язковою до застосування нормою права вищої юридичної сили здійснити виплату позивачу пенсії без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI.

Оскільки цими нормами постанов Уряду України передбачено не перерахунок пенсії у порядку ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2662-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у зв'язку із зростанням розміру видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових видів грошового забезпечення), а виключно збільшення розміру пенсії за рахунок підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, то відсутні підстави для обтяження відповідача обов'язком здійснювати перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Таким чином, у порядку постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023 №168 відбувається не перерахунок пенсії у розумінні ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 2262-ХІІ та п.5 Порядку №45, а виключно підвищення пенсії за рахунок застосування механізму індексації пенсії.

За таких обставин, відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ у порядку постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023. №168 станом на 01.03.2022 та станом на 01.03.2023.

Колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 по справі №3-102/2021 (231/21, 415/21) запровадження максимального розміру пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ відносно окремих категорій громадян визнано неконституційним.

В спірних правовідносинах застосуванню підлягають норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.

Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 по справі № 520/27822/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова