Рішення від 23.02.2024 по справі 905/556/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

23.02.2024 Справа №905/556/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Кучерявої О.О.

при секретарі судового засідання Мухіній А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»

до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»

про визнання недійсним та скасування рішення,

за участі представників сторін:

від позивача: Авчиєв Т.О.,

від відповідача: Виноградов В.О.,

СУТЬ СПОРУ

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» про визнання недійсним та скасування рішення, оформлене Протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення № 967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, № 969 від 16.03.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Акти про порушення № 967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, № 969 від 16.03.2021 відносно ВО «Слов'янськтепломережа» (котельня №1 по вул. Торська, 16а, м. Слов'янськ Донецької області, котельня №2 по вул. Г.Батюка, 4, м. Слов'янськ Донецької області, котельні №37 - площа Привокзальна, 3А, м. Слов'янськ Донецької області) складено відповідачем з порушенням Кодексу газорозподільних систем (далі по тексту - Кодекс ГРС), зокрема вимог Додатку 16 Кодексу ГРС, оскільки такі Акти не містять вказівки на конкретний документ, який позивач мав надати відповідачу на підтвердження відповідних характеристик похибок або які дії вчинити та у який строк. Вказані акти про порушення були підписані позивачем з запереченнями. На думку позивача, в оспорюваному рішенні, оформленим Протоколом №260 від 24.03.2021, безпідставно не взято до уваги заперечення позивача до Актів про порушення. Позивач вважає висновки у Протоколі комісії та Актах №№ 967, 968, 969 необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС зокрема, не виявлені ознаки позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку газу (далі ВОГ), визначені у п.6 гл.6 розд. Х Кодексу ГРС. Також вважає незаконною та безпідставною вимогу відповідача надати документально підтверджену оцінку відповідності ВОГ в цілому, який перебуває в експлуатації, оскільки з 01.01.2016 Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не передбачає свідоцтва про державну метрологічну атестацію; за фактичної відсутності визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ і пошкодження засобів вимірювальної техніки (далі ЗВТ) в Акти внесені завідомо неправдиві відомості про порушення, визначене підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС (немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ), що призвело до безпідставного донарахування позивачу об'ємів спожитого природного газу.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.05.2023 для розгляду даної справи визначено суддю Кучеряву О.О.

Ухвалою суду від 15.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/556/23, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.06.2023; встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті справи, доказів тощо.

Ухвалою суду від 29.06.2023 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 26.07.2023, сторонам продовжено сторонам строки на подання заяв по суті справи, доказів.

12.07.2023 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що вузол обліку газу може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу. Ненадання позивачем відповідних документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, на переконання АТ «Донецькоблгаз», слід кваліфікувати саме як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі пп. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС. Відповідач вважає оспорюване рішення правомірним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 26.07.2023 повідомлено сторін про оголошення перерви у підготовчому засіданні до 21.08.2023.

З 21.08.2023 суддя Кучерява О.О. перебувала у відпустці.

У зв?язку з перебуванням судді Кучерявої О.О. у відпустці та відсутністю підстав для передачі справи на повторний автоматизований розподіл справ відповідно до статті 32 ГПК України, підготовче засідання 21.08.2023 не відбулось, на підставі чого сторін у справі №905/556/23 було повідомлено листом від 21.08.2023, що про дату, час та місце наступного судового засідання буде повідомлено у встановленому порядку після виходу судді Кучерявої О.О.

Ухвалою від 16.10.2023 призначено підготовче засідання на 31.10.2023, повідомлено учасників справи про дату та час проведення судового засідання.

30.10.2023 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких останній зазначив, що до 01.01.2016 ним була проведена метрологічна атестація на вимогу відповідача та отримані «Акти експертизи вузла обліку природного газу», видані позивачу Краматорським відділом ДП «Донецьк стандартметрологія», відповідно до яких вузли обліку природного газу відповідають вимогам чинної нормативної документації на засоби вимірюваної техніки. Разом із додатковими поясненнями надав акти експертизи вузла обліку природного газу від 30.09.2013, від 14.10.2005, від 30.09.2013.

Ухвалою суду від 31.10.2023 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відкладено підготовче засідання на 30.11.2023.

01.11.2023 представником позивача через підсистему «Електронний суд» надані додаткові письмові пояснення разом із типовим договором розподілу природного газу та додатковими угодами до договору.

Ухвалою суду від 30.11.2023 закрито підготовче провадження у справі №905/556/23 та призначено розгляд справи по суті на 22.01.2024.

Ухвалою суду від 22.01.2024 повідомлено сторін про те, що судове засідання призначене на 22.01.2024 о 14:00 год. не відбулось у зв'язку з надходженням сигналу «Повітряна тривога» у м. Харкові. Призначено судове засідання на 23.02.2024 о 10:00 год.

Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 202 ГПК України.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 23.02.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з?ясувавши всі фактичні обставини, об?єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (Споживач, позивач) та Публічне акціонере товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (Оператор ГРМ, відповідач) уклали Договір розподілу природного газу (далі Договір) шляхом подання Споживачем Заяви-приєднання №юр/3019 від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим. Присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу-56Х09014D9F2DD03.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року N 2498, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1384/27829 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року N 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем, КГС).

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Згідно із розділом ІІ «Предмет договору»: 2.1. За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. 2.2. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. 2.3. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Абзацом два пункту 3.2 цього Договору встановлено, що приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта Споживача.

Розділом V типового договору передбачений порядок обліку природного газу, що передається Споживачу.

Так, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.5.1 договору).

Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ; у разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача. При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі ГРС. У разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС при обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРС. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього договору (п.5.2, 5.3, п.5.4 типового договору.).

Згідно із розділом VІI «Права та обов'язки Сторін» Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); Споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Коде

Стверджуваний позивачем факт включення комерційного ВОГ на котельнях №1 (вул. Торська, 16а, м. Слов'янськ, Донецької області), №2 (вул. Г.Батюка, 4, м. Слов'янськ, Донецької області), №37 (площа Привокзальна, 3А, м.Слов'янськ, Донецької області) ВО «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» до переліку ВОГ до договору відповідач протягом справи не заперечував.

Відповідно до акту експертизи вузла обліку природного газу від 30.09.2013, виданого Краматорським відділом Державного підприємства «Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, встановленого у котельні № 1 «Педінститут», вул. Комунарів,16а, м.Слов'янськ (перейменовано на вул. Торська, 16а, згідно рішення міської ради від 11.09.2015 №23-LXXXII-6) відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу «Зонд 1 G160-1» заводський номер 00227 клас точності « 1,0», манометр типу датчик тиску тиску заводський номер 02118 клас точності «± (0,15-0,03Рmax/Рв)%», термометр типу Pt 1000 клас точності «+/- 0,1°С» та коректор типу В25 заводський номер 01040 клас точності «± (0,2+0,03Рmax/Рв)%» відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (т.2, а.с.135).

Відповідно до акту експертизи вузла обліку природного газу від 30.09.2013, виданого Краматорським відділом Державного підприємства «Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, встановленого у котельні № 2, вул. Г. Батюка, 4, м. Слов'янськ відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу «Зонд 1 G160-1» заводський номер 00228 клас точності « 1,0», манометр типу датчик тиску тиску заводський номер 02074 клас точності «± (0,15-0,03Рmax/Рв)%», термометр типу Pt 1000 клас точності «+/- 0,1°С» та коректор типу В25 заводський номер 01033 клас точності «± (0,2+0,03Рmax/Рв)%» відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (т.2, а.с.137).

Відповідно до акту експертизи вузла обліку природного газу від 14.10.2005, виданого Краматорською філією Державного підприємства «Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, встановленого у котельні № 37 «Привокзальна» ВО «Слов'янськтепломережа» відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу «GMS-G 160-80-1» заводський номер 115972 клас точності « 1,0», манометр типу датчик тиску тиску заводський номер 04052 клас точності «± (0,15-0,03Рmax/Рв)%», термометр типу Pt 1000 клас точності «+/- 0,1°С» та коректор типу В25 заводський номер 004074 клас точності «± (0,2+0,03Рmax/Рв)%» відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (т.2, а.с.136).

Так, на об'єкті виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (Котельня № 1 за адресою: вул. Торська, 16а, м. Слов'янськ) встановлено комерційний вузол обліку газу (далі - ВОГ), зокрема: лічильник газу ЗОНД-1 G-160-1 № 00227, діапазон вимірювання 1,6-250 м?/год, коректор об'єму природного газу В-25 № 19039 в комплекті з датчиком тиску № 19024 та датчиком температури № Рt-1000б/н, радіотермінал інтелектуальний № 09953 iMod-Vega, що включено до переліку комерційних ВОГ до Договору.

Копія формуляра на лічильник газу типу G-160-1 заводський номер 00227 наявна у матеріалах справи. Згідно з розділом 2 формуляра лічильника міжповірочний інтервал складає 2 роки та відповідно до розділу 12 формуляра востаннє замінене 03.09.2020. Паспорт (формуляр) містить відмітку про проведену повірку 22.09.2020. Також, в матеріалах справи міститься Протокол №77 від 22.09.2020 повірки лічільників з висновком про придатність. У паспорті (формулярі) коректора об'єму газу з вбудованим датчиком тиску та температури №19039 міститься відмітка про проведену повірку 29.09.2020.

Проведення останньої повірки коректора об'єму газу лічильника газу В-25 заводський № 19039 також підтверджується протоколом №037 від 29.09.2020 зі встановленням результатів відповідності вимогам нормативних документів та дозволу до застосування в якості засобу вимірювальної техніки.

Також в матеріалах справи міститься Свідоцтво №05/1/М/234 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022). За змістом даного Свідоцтва за результатами повірки встановлено: ЗВТ (коректор об'єму газу типу «В-25», в комплекті з датчиком тиску №19024, заводський номер 19039, виробник НВП «Вимірювальні технології», відповідає вимогам документа «ААОЯ. 413154.001.МП. Методика повірки»; межі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ± (0,2+0,018 х Рmax/Рв)% (т. 1, стор. 185).

В акті обстеження вузла обліку газу котельні №1 від 19.10.2020 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження характеристик похибок або невизначеності вимірювань змін вузла обліку природного газу. ЗУ не є комерційним до усунення вище вказаних зауважень. Розрахунок за спожитий газ буде проводитись згідно Кодексу ГРС». На акті міститься запис представника Споживача: «Із зауваженнями не згоден з наданням у письмовому вигляді».

В акті обстеження вузла обліку газу котельні №1 від 04.11.2020 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.4гл.1 розділу Х Кодексу ГРС вузол обліку газу не може вважатися комерційним». На акті міститься запис представника Споживача: «Із зауваженнями не згоден з наданням у письмовому вигляді».

За змістом складеного відповідачем Акта №968 від 16.03.2021 про порушення у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №1 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа». На Акті №968 міститься запис представника Споживача, про не згоду із зауваженнями з наданням пояснень у письмовому вигляді.

До Акта про порушення №968 доданий акт обстеження ВОГ від 16.03.2021. В акті обстеження вузла обліку газу котельні №1 від 16.03.2021 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним».

На акті обстеження вузла обліку газу котельні №1 від 16.03.2021 міститься запис представника Споживача, відповідно якого останній вважає даний акт неправомірним, зокрема, зазначив, що обставини і суть порушення, зазначені в акті не відповідають таким, що визначені в главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абз.2 п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово надавались оригінали та копії документів, які пред'являлись при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 №618. Також зазначив, що під час перевірки було надано документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок вимірювань.

На об'єкті виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (Котельня № 2 за адресою: вул. Г.Батюка, 4, м. Слов'янськ) встановлено комерційний вузол обліку газу (далі - ВОГ), зокрема: лічильник газу ЗОНД-1 G-160-1 № 00228, коректор об'єму природного газу В-25 № 08131 в комплекті з датчиком тиску № 07203 Р1max=0,5 MПа, та калібратором температури Рt-1000б/н, радіотермінал інтелектуальний № 10778 iMod-Vega, що включено до переліку комерційних ВОГ до Договору.

Копія формуляра на лічильник газу типу G-160-1 заводський номер 00228 наявна у матеріалах справи. Згідно з розділом 2 формуляра лічильника міжповірочний інтервал складає 2 роки та відповідно до розділу 12 формуляра востаннє замінене 03.09.2020. Паспорт (формуляр) містить відмітку про проведену повірку 22.09.2020.

У паспорті (формулярі) коректора об'єму газу з вбудованим датчиком тиску та температури типу В-25 № 08131 стоїть відмітка про проведення повірки 27.09.2017 та 30.06.2021.

Проведення останньої повірки коректора об'єму газу лічильника газу В-25 заводський №08131 також підтверджується протоколом №025 від 30.09.2021 зі встановленням результатів відповідності вимогам нормативних документів та дозволу до застосування в якості засобу вимірювальної техніки. Також, в матеріалах справи міститься Протокол №78 від 22.09.2020 повірки лічільника газу ЗОНД-1 G-160- 1, заводський номер 00228 зі встановленням результатів визначення основної відносної похибки за витратиQ: Qmin

Також в матеріалах справи міститься Свідоцтво №36П-11/21 від 30.06.2021 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 30.06.2023). За змістом даного Свідоцтва за результатами повірки встановлено: ЗВТ (коректор об'єму газу типу «В-25», заводський номер 19039, виробник ТОВ НВП «Вимірювальні технології», відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.МП. Методика повірки» з граничною відносною похибкою вимірювання обєму газу приведеного до стандартних умов +/-(0,2+0,02·Pmax/Pw)% (т.1, стор.240).

За змістом складеного відповідачем Акта №969 від 16.03.2021 про порушення, у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №2 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа». На Акті №969 міститься запис представника Споживача, про не згоду із зауваженнями з наданням пояснень у письмовому вигляді.

До Акта про порушення №969 доданий акт обстеження ВОГ від 16.03.2021. В акті обстеження вузла обліку газу котельні №2 від 16.03.2021 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним. Складено акт порушення».

На акті обстеження вузла обліку газу котельні №2 від 16.03.2021 міститься запис представника Споживача, відповідно якого останній вважає даний акт неправомірним, зокрема, зазначив, що обставини і суть порушення, зазначені в акті не відповідають таким, що визначені в главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абз.2 п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово надавались оригінали та копії документів, які пред'являлись при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 №618. Також зазначив, що під час перевірки було надано документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок вимірювань.

В акті обстеження вузла обліку газу котельні №2 від 19.05.2021 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним. До усунення порушень не буде надано дозволу на відновлення газопостачання». На акті міститься запис представника Споживача про незгоду із данними зауваженнями.

На об'єкті виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (Котельня № 37 за адресою: площа Привокзальна, 3А, м. Слов'янськ) встановлено комерційний вузол обліку газу (далі - ВОГ), зокрема: лічильник газу роторний GMS-G-160-80-1,0-73,1-117 заводський номер 115972, коректор об'єму природного газу В-25 № 18116 в комплекті з датчиком тиску № 18049, що включено до переліку комерційних ВОГ до Договору.

Копія формуляра на лічильник газу роторний GMS-G-160-80-1,0-73,1-117 заводський номер 115972 наявна у матеріалах справи. Згідно із сертифікатом затвердження типу засобів вимірювальної техніки серії А №002336 лічильники газу роторні GMS під час випуску з виробництва підлягають повірці. Міжповірочний інтервал, встановлений під час затвердження типу - не більше 2 років.

В матеріалах справи міститься паспорт (формуляр) з відміткою про повірку лічильника газу роторний GMS-G-160-80, заводський номер 115972 - 25.05.2018 (розділ 10.1 паспорту, таблиця). Наступна відмітка про повірку зроблена повірником у наступному паспорті цього лічильника «Паспорт №30» з датою повірки 26.08.2020.

Також, в матеріалах справи міститься Протокол №30 від 26.08.2020 повірки лічільника газу GMS-G-160-80, заводський номер 115972 зі встановленням результатів визначення основної відносної похибки за витратиQ: Qmin

Проведення останньої повірки коректора об'єму газу лічильника газу з вбудованим датчиком тиску та температури В-25 заводський №18116 підтверджується відміткою у паспорті про проведену повірку 29.09.2020, а також протоколом №031 від 29.09.2020 повірки коректора об'єму газу модель В25, заводськой номер 18116, датчик тиску №18049, виробник ТОВ «ВТ» зі встановленим висновком: за результатами повірки проведеної згідно з «ААОЯ.413154.001.МП коректор обєму газа «В25» відповідає вимогам нормативних документів та дозволяється до застосування в якості засобів вимірювальної техніки.

В матеріалах справи міститься Свідоцтво №05/1/М/228 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022). За змістом даного Свідоцтва за результатами повірки встановлено: ЗВТ (коректор об'єму газу типу «В-25», заводський номер 18116, відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.МП. Методика повірки» з граничною відносною похибкою вимірювання обєму газу приведеного до стандартних умов +/-(0,2+0,018Pmax/Pw) % (т.1, стор.291).

За змістом складеного відповідачем Акта №967 від 12.03.2021 про порушення, у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №37 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа». На Акті №967 міститься запис представника Споживача, про не згоду із зауваженнями з наданням пояснень у письмовому вигляді.

До Акта про порушення №967 доданий акт обстеження ВОГ від 12.03.2021. В акті обстеження вузла обліку газу котельні №37 від 12.03.2021 представник Оператора ГРМ ПАТ «Донецькоблгаз» навів такі зауваження: «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним. Складено акт порушення».

На акті обстеження вузла обліку газу котельні №37 від 12.03.2021 міститься записи представника Споживача, відповідно яких останній вважає даний акт неправомірним, зокрема зазначив, що представникам оператора ГРМ було надано документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок вимірювання та відповідають вимогам розділу 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 №618.

Протоколом №260 від 25.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення (далі-Протокол) оформлене рішення про задоволення Актів про порушення. Зі змісту протоколу вбачається, що викладені в Актах №967, №968, №969 порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого, витрата природного газу не обліковується або обліковується некоректно згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС. Згідно з п.6 гл.6 розд. Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає, зокрема, інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання. Запропоновано перерахунки об'ємів природного газу здійснювати по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання за фактичний час тривалості позаштатної ситуації згідно з підп.2 п.4 гл.4 розд. ХІ Кодексу ГРС. Вузол обліку природного газу не може вважатися комерційним, а саме немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

До актів про порушення додани Акти-розрахунки об'єму необлікованого природного газу згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС, яке виявлене по ВОГ підприємства ВО «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» котельням №№1,2,37. Розрахунки виконані за номінальними витратами газоспоживаючого обладнання:

акт-розрахунок до акту порушення №967 від 12.03.2021 (котельня №37 за адресою: пл. Привокзальна, 2 м. Слов'янськ), за період з 01.03.2021. Розрахований об'єм газу 79 980, 00 м. куб;

акт-розрахунок до акту порушення №967 від 12.03.2021 (котельня №37 за адресою: пл. Привокзальна, 2 м. Слов'янськ), за період з 01.04.2021. Розрахований об'єм газу 3 655, 00 м. куб;

акт-розрахунок до акту порушення №968 від 16.03.2021 (котельня №1 за адресою: вул. Торська,16, м. Слов'янськ), за період з 01.03.2021. Розрахований об'єм газу 139 098,24 м. куб;

акт-розрахунок до акту порушення №968 від 16.03.2021 (котельня №1 за адресою: вул. Торська,16, м. Слов'янськ), за період з 01.04.2021 (з урахуванням листа відповідача від 13.06.2023 щодо допущення описки у визначенні місяця нарахування обсягів споживання природного газу). Розрахований об'єм газу складає 14 582, 88 м. куб;

акт-розрахунок до акту порушення №969 від 16.03.2021 (котельня №2 за адресою: вул. Г. Батюка,4, м. Слов'янськ), за період з 01.03.2021. Розрахований об'єм газу 159 960, 00 м. куб;

акт-розрахунок до акту порушення №969 від 16.03.2021 (котельня №2 за адресою: вул. Г. Батюка,4, м. Слов'янськ), за період з 01.04.2021. Розрахований об'єм газу 22 575, 00 м. куб.

Протокол розгляду актів про порушення від 24.03.2021 підписано комісією оператора ГРМ та містить відомості про участь представників споживача у засіданні комісії, але не містить підпису останніх.

Супровідним листом від 02.04.2021 №1289/010 Виробничою одиницею «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» надано Слов'янському управлінню по газопостачанню і газифікації АТ «Донецькоблгаз» на виконання вимог п.4 гл.3 розділу ІХ Кодексу ГРС два примірники звітів про дані комерційних вузлів обліку (роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень) за об'єктами споживача, у тому числі по котельням №1, №2, №37. В тому числі, в даному листі споживач просив здійснювати визначення загального об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єктам Виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за березень 2021 року на підставі наданих звітів про спожиті об'єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку.

Вказаний лист з додатками отримано Слов'янським УГГ АТ «Донецькоблгаз» 02.04.2021, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відповідача.

Листом від 08.04.2021 №1356/12 позивачем в адресу ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» надіслані акти приймання-передачі природного газу за березень 2021, підписані з боку споживача. В листі споживач зазначив, що не визнає об'єми за даними ПАТ «Донецькоблгаз» за березень 2021, в тому числі по котельням №1, №2, №37.

Супровідним листом від 19.04.2021 №1483/010 Виробничою одиницею «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» надано Слов'янському управлінню по газопостачанню і газифікації АТ «Донецькоблгаз» на виконання вимог п.4 гл.3 розділу ІХ Кодексу ГРС два примірники звітів про дані комерційних вузлів обліку (роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень) за об'єктами споживача, у тому числі по котельням №1, №2, №37. В тому числі, в даному листі споживач просив здійснювати визначення загального об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єктам Виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за квітень 2021 року на підставі наданих звітів про спожиті об'єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку.

Вказаний лист з додатками отримано Слов'янським УГГ АТ «Донецькоблгаз» 19.04.2021, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відповідача.

Листом від 11.05.2021 №1738/12 позивачем в адресу ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» надіслані акти приймання-передачі природного газу за квітень 2021, підписані з боку споживача. В листі споживач зазначив, що не визнає об'єми за даними ПАТ «Донецькоблгаз» за квітень 2021 року, в тому числі по котельням №1, №2, №37.

Так, за змістом створеного Звіту по об'єкту Котельня № 1 об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01/02.03.2021-01.04.2021, складає 69439,7 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 1,60м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 01.03.2023, 11:32:45; час роботи: 29522:37:16; час роботи LCD: 54:03:24; час аварійної роботи: 1:02:54. Об'єм за лічильником газу = 795650,0 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 795650,4 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 192617,9 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 01.03.21-28.03.21 втручання не виявлені.

За Протоколом аварійних ситуацій за період 06.03.21-22.03.21 кількість аварійних ситуацій - 3, тривалість - 5:35:14 (06.03.2021), 1:10:31 (07.03.2021) та 0:00:26 (22.03.2021).

За змістом створеного Звіту об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача (по об'єкту Котельня № 1) за період 01/02.04.2021-09/10.04.2021, складає 12142,60 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 1,60м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 05.04.2023, 07:22:28; час роботи: 30357:26:59; час роботи LCD: 55:11:40; час аварійної роботи: 1:02:54. Об'єм за лічильником газу = 805720,1 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 805730,6 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 221370,7 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 01.04.21-01.04.21 втручання не виявлені.

За Протоколом аварійних ситуацій за період 02.04.21-09.04.21 кількість аварійних ситуацій - 2, тривалість - 5:56:34 (02.04.2021), 2:24:35 (07.04.2021).

За змістом створеного Звіту по об'єкту Котельня № 2 об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01/02.03.2021-01.04.2021, складає 104325,00 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 1,60м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 26.12.2022, 09:56:39; час роботи: 28340:49:54; час роботи LCD: 108:29:31; час аварійної роботи: 1:29:30. Об'єм за лічильником газу = 1701802,9 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 1701822,6 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 652990,6 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 01.03.21-28.03.21 втручання не виявлені.

За Протоколом аварійних ситуацій за період 18.03.21-18.03.21 кількість аварійних ситуацій - 1, тривалість - 0:23:10.

За змістом створеного Звіту по об'єкту Котельня № 2 об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01/02.04.2021-12/13.04.2021, складає 18659,4 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 1,60м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 26.12.2022, 09:56:39; час роботи: 28340:49:54; час роботи LCD: 108:29:31; час аварійної роботи: 1:29:30. Об'єм за лічильником газу = 1701802,9 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 1701822,6 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 652990,6 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 02.03.21-02.04.21 втручання не виявлені.

За Протоколом аварійних ситуацій за період 02.04.21-09.04.21 кількість аварійних ситуацій - 2, тривалість - 5:51:39 (02.04.21) та 2:01:54 (07.04.21).

За змістом створеного Звіту по об'єкту Котельня №37 об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01/02.03.2021-01.04.2021, складає 16113,1 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 2,50м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 01.04.2021, 07:59:14; час роботи: 12813:55:34; час роботи LCD: 117:44:07; час аварійної роботи: 4:50:51. Об'єм за лічильником газу = 729957, 6 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 729989, 4 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 90283, 8 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 01.03.21-28.03.21 втручання не виявлені.

За Протоколом аварійних ситуацій за період 04.03.21-31.03.21 кількість аварійних ситуацій - 15, тривалість - 0:17:43 (04.03.21), 0:20:12 (04.03.21), 4:16:18 (07.03.21), 0:19:03 (14.03.21), 0:11:02 (17.03.21), 0:12:56 (17.03.21), 0:13:03 (21.03.21), 0:14:52 (26.03.21), 1:21:29 (27.03.21), 0:19:45 (28.03.21), 0:21:05 (28.03.21), 0:21:01 (28.03.21), 0:20:11 (29.03.21), 1:03:40 (31.03.21), 0:20:10 (31.03.21).

За змістом створеного Звіту по об'єкту Котельня №37 об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01/02.04.2021-12/13.04.2021, складає 2995,7 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 2,50м.куб/год, Qmax = 250,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 14.04.2021, 14:38:04; час роботи: 13132:34:24; час роботи LCD: 120:04:43; час аварійної роботи: 4:50:51. Об'єм за лічильником газу = 730868,6 м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 730901,4 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 93253 м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб.

За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 02.04.21-02.04.21 втручання не виявлені.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що донарахування згідно спірного рішення здійснені відповідачем у зв'язку з ненаданням позивачем документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань на перевірені ВОГ, що, на думку відповідача, свідчить про неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача та слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, а саме як інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результат, вимірювання

Позивач вважає зазначені у Протоколі комісії та Актах про порушення висновки відповідача необґрунтованими та не погоджуючись із здійсненим відносно ОКП «Донецьктеплокомуненерго» донарахуванням об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, звернувся до суду з даним позовом.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об?єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, зокрема, щодо умов забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначається Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. №2494 (надалі - Кодекс газорозподільних систем, Кодекс ГРС).

Згідно із пунктом 3 глави 1, розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним (ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу»).

Типовий договір розподілу природного газу затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП або Регулятор) від 30.09.2015 № 2498.

Між позивачем та відповідачем існують правовідносини щодо розподілу природного газу, які врегульовані Типовим договором розподілу природного газу.

Істотною умовою правовідносин зі споживання послуг розподілу природного газу є облік його споживання.

Порядок обліку природного газу, що передається споживачу передбачений у розділі V Договору. Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно із пунктом 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до підп. 2 п. 1 гл. 9 розд.Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акту про порушення та в порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

За змістом підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Відповідно до абз. 2-8 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.

Згідно із абзацом 2 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Проте, в Актах про порушення № 967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, №969 від 16.03.2021 відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача.

Докази ініціювання відповідачем проведення експертизи ВОГ котельні №1 (вул. Торська, 16а, м. Слов'янськ), котельні №2 (вул. Г.Батюка, 4, м. Слов'янськ), котельні №37 (площа Привокзальна, 3А, м. Слов'янськ) Виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» на відповідність метрологічним характеристикам у матеріалах справи відсутні, як і задокументовані результати такої експертизи або докази перешкоджання позивачем її проведенню.

Зазначення в рішенні оператора ГРМ, оформленому протоколом № 260 від 24.03.2021 та Актах про порушення № 967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, №969 від 16.03.2021про те, що споживачем «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним», «порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно» - є лише припущеннями, не доведеними ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані їх експертизою, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період березень-квітень 2021 року.

Поданими сторонами доказами не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Суд вважає, що позивач надав відповідачу документи, які передбачені главою 4 розділу Х Кодексу ГРС, зокрема, паспорти на складові ВОГ та свідоцтва про повірку ВОГ, а оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов'язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.

Суд зазначає, що для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» № 1765-IV (який втратив чинність), так і ст. 17 Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» (який був чинний станом на момент виникнення спірних відносин).

Відповідач не врахував, що відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідних повірок. При цьому, у разі, якщо у відповідача були обґрунтовані сумніви щодо відповідних відомостей, він не був позбавлений можливості вирішити це питання шляхом звернення до уповноваженої установи про проведення експертної повірки.

При цьому, відповідно до ст. 22 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який чинний на момент спірних перевірок, під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За наявності сумнівів щодо коректної роботи перевірених ВОГ відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача та не ініційовано проведення експертизи ВОГ на відповідність метрологічним характеристикам.

Визначене відповідачем порушення як «відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань», за висновком суду, не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

Згідно із підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації

Таких обставин в даній справі судом не встановлено, відповідачем не доведено.

Відсутні будь-які підтвердження того, що комерційні ВОГ позивача на перевірених котельнях не обліковували чи обліковували частково природний газ, який проходив через ці ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об'ємів природного газу на підставі п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

За умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність визначених в актах №967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, №969 від 16.03.2021 порушень і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельням №1 (вул. Торська, 16а, м. Слов'янськ Донецької області), № 2 (по вул. Г.Батюка, 4, м. Слов'янськ Донецької області), №37 (площа Привокзальна, 3А, м. Слов'янськ Донецької області) на підставі рішення, яке оформлено протоколом № 260 від 24.03.2021.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного задоволення судом.

На підставі ст. 129 ГПК України, у зв'язку із задоволенням позову, витрати позивача щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76, 86, 91, 123, 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» про визнання недійсним та скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», оформлене Протоколом №260 від 24.03.2021 засідання Оператора газорозподільних мереж (Слов'янське управління по газопостачанню та газифікації) по розгляду актів про порушення та актами-розрахунками до актів про порушення б/н щодо задоволення актів про порушення №967 від 12.03.2021, №968 від 16.03.2021, №969 від 16.03.2021.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (84313, Донецька область, м.Краматорьск, вул. Південна,1, ЄДРПОУ 03361075) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька обл., м. Краматорськ, провулок Земляний, буд.2; код ЄДРПОУ 03337119) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного рішення

У судовому засіданні 23.02.2024 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено та підписано 04.03.2024.

Суддя О.О. Кучерява