Справа №: 465/8427/23
3/465/301/24
судового засідання
19.03.2024 рокум. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Величко О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1
за ст.185 КУпАП,
встановив:
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 028075 від 22.10.2023 року, складеного працівниками ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області, ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 22.10.2023 року о 23 год. 15 хв. по вул. Героїв УПА, 78 у м. Львові вчинив злісну непокору законній вимозі поліцейського, а саме п.5 ст.31 Закону України «Про Національну поліцію» - вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території, ст. 36 Закону України «Про національну поліцію», за що відповідальність передбачена ст. 185 КУпАП.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Так, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, виражається у злісній непокорі, тобто відмові виконати законне розпорядження або вимогу працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчиненні таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Однак, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 028075 від 22.10.2023 року, в такому не розкрито об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, зокрема не зазначено, конкретно яке місце чи територію повинен був залишити ОСОБА_1 та які підстави були наявні у працівників поліції для висловлення такого розпорядження і хто саме таке розпорядження здійснив.
Окрім того, як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових пояснень ОСОБА_1 (без дати), такі адресовані начальнику ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області та в них зазначено про визнання особою факту вчинення злісної непокори законній вимозі поліцейського, водночас в таких відсутній підпис особи, яка надавала пояснення, та зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підпису в присутності понятих, що ставить під сумнів обставини, за яких такі пояснення оформлялися.
Більш того, попри вимоги ст. 256 КУпАП матеріали протоколу про адміністративне правопорушення не містять відеозапису із нагрудних камер поліцейських.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, у судді немає реальної можливості дати оцінку неналежно та неповно зібраним доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративних матеріалів.
Відтак, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Разом із тим суд зазначає, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 028075 від 22.10.2023 року ОСОБА_1 вказав, що працівники поліції застосовували до нього фізичну силу, били. Більше того, із протоколу про адміністративне затримання серії АА № 001427 від 22.10.2023 року вбачається, що при особистому огляді ОСОБА_1 виявлені тілесні ушкодження, а саме садно на лівій руці, ушкодження шкірного покриву на обличчі, у зв'язку з чим викликалася бригада швидкої медичної допомоги. Вказане потребує перевірки доводів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відтак, постанову суду слід також скерувати у Франківську окружну прокуратуру м. Львова Львівської області для здійснення перевірки обставин появи в адмінзатриманого ОСОБА_1 тілесних ушкоджень.
За таких обставин адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП слід повернути ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП, -
Адміністративну справу про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП повернути ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області для дооформлення.
Копію постанови скерувати до Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області для організації перевірки пояснень ОСОБА_1 про його побиття працівниками поліції.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Величко О.В.