Постанова від 19.03.2024 по справі 458/103/24

Справа № 458/103/24

3/458/113/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2024 м. Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., секретар судового засідання Сисан С.І., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 , громадянки України, неодруженої, непрацюючої, має на утриманні троє неповнолітніх дітей,

за ч. 1 ст. 156 КУпАП, якій роз'яснені її права за ст. 268 КУпАП,

постановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024, ОСОБА_1 31.01.2024 о 15.15 год. в АДРЕСА_2 здійснила торгівлю тютюновими виробами, а саме, однієї пачки сигарет марки "Compliment", за ціною 49 грн за 1 (одну) пачку сигарет без марок акцизного податку, чим порушила абзац 3 пункт 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що її цивільний чоловік ОСОБА_2 є фізичною особою підприємцем та здійснює торгівлю в магазині, що в АДРЕСА_2 . 31.01.2024 вона допомагала йому в магазині розкладати товар. У цей час зайшов якийсь чоловік та попросив продати йому сигарети марки "COMPLIMENT". Оскільки, ОСОБА_2 був зайнятий, то вона продала тому чоловіку пачку сигарет. Після цього, зайшли працівники поліції, які склали на неї протокол за торгівлю сигаретами без марок акцизного податку, а також вилучили з магазину сигарети, які їм добровільно видав ОСОБА_2 . Пояснила, що вона особисто не здійснює торгівлю, не є підприємцем і продавцем. Цим усім займається ОСОБА_2 .

У судовому засіданні ДОП СП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенант поліції Гавдан М.М., яка склала протокол серї ВАБ № 949811 від 31.01.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП, не змогла пояснити хто є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП. Протокол склала відносно ОСОБА_1 , тому що вона продала сигарети, однак вказала, що як ФОП зареєстрований ОСОБА_2 і він здійснює торгівлю в цьому магазині.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, виходячи з таких мотивів та встановлених конкретних обставин справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП уповноваженою особою Відділення поліції №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенантом поліції Гавдан М.М. надано суду протокол серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024, рапорт чергового ЧЧ ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Ревняка М.В. від 31.01.2024, письмове пояснення ОСОБА_1 від 31.01.2024, пояснення ОСОБА_3 від 31.01.2024, копію виписки, що стосується фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , рапорт ДОП СП ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Гавдан М., відеозапис, інформацію, що відомості про те, чи ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем - відсутні.

Однак, обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024 не підтверджуються доданими до нього доказами.

Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

У діях ОСОБА_1 є ознаки об'єктивної сторони - роздрібної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку.

Проте, ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки суб'єктом цього правопорушення можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях, якою ОСОБА_1 не є, що підтверджено інформацією Відділу "Центру надання адміністративних послуг" апарту Турківської міської ради Самбірського району Львівської області від 09.02.2024 № 302-02.17.

Під час складання адміністративного протоколу уповноважена особа органу поліції цього не врахувала та дійшла помилкового висновку щодо суб"єкта вказаного правопорушення.

Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Постанова судді згідно зі ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

У відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, зокрема відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Беручи до уваги те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, тому провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Згідно з ст. 265 КУпАП залежно від результатів розгляду адміністративної справи вилучені речі у встановленому законом порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Як видно з матеріалів справи вилучені згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024 товари не містять марок акцизного податку, відтак товар підлягає вилученню з таких підстав.

Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» до неякісної та небезпечної продукції відноситься продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу.

З урахуванням наведеного та беручи до уваги те, що вилучений товар згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024 не містить марок акцизного податку, які б підтверджували якість та безпеку продукції, відтак вилучений товар підлягає вилученню з обігу шляхом конфіскації у власність держави, а в разі неможливості звернення цього майна в дохід держави - знищенню.

Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, тому підстав для стягнення судового збору з ОСОБА_1 відповідно до ст. 40-1 КУпАП немає.

Керуючись ст. 40-1, п. 1 ст. 247, ст. 245, 251, 283, 284 КУпАП,

постановив:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вилучені тютюнові вироби згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 949811 від 31.01.2024, а саме: 30 (тридцять) пачок сигарет марки "MARVEL RED", 28 (двадцять вісім) пачок сигарет марки "COMPLIMENT RED", 12 (дванадцять) пачок сигарет марки "COMPLIMENT BLU", 45 (сорок п'ять) пачок сигарет марки "MARVEL BLU", 41 (сорок одну) пачку сигарет марки "LM LOFT" без марок акцизного податку - конфіскувати у власність держави, а в разі неможливості звернення цього майна в дохід держави - знищити.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.

Повний текст постанови складено та підписано 19.03.2024.

Суддя О.І. Кшик