ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" березня 2024 р. справа № 300/1815/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню виданого у справі №300/1815/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
07.03.2024 до суду надійшла заява Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області” про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №300/1815/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявником добровільно виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі №300/1815/23, у зв'язку із чим виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 28.08.2023 №2824. Щодо включення до довідки щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2023, то станом на 01.01.2023 за посадою, відповідною (аналогічною) посаді командира відділення СДПЧ-1 м. Івано-Франківськ УДПО УМВС основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, у тому числі надбавка за особливості проходження служби та премії, обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, не виплачувалися, і конкретний розмір в довідці (0%) зазначено згідно інформації Державної служби з надзвичайних ситуацій, наданої на запит Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області”. Зазначені обставини добровільного виконання вимог виконавчого листа по справі №300/1815/23, на думку заявника, є підставами для визнання цього виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 відмовлено в задоволенні клопотання заявника про зупинення виконання за виконавчим листом № 300/1815/23 до розгляду судом заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до положень частини 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає заяву (про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню) в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 цього Кодексу).
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви, у судове засідання по розгляду заяви не прибули.
Від заявника 14.03.2024 на електронну адресу надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, у зв'язку із неможливістю забезпечити його явку.
За таких обставин, суд вважає за необхідне розглянути заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Івано-Франківський окружного адміністративного суду від 13.06.2023, серед іншого, зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із визначенням посадового окладу і окладу за спеціальним (військовим) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 (а.с. 29-40).
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі №300/1815/23 набрало законної сили 21.08.2023 (а.с. 55).
На виконання даного рішення суду Івано-Франківський окружний адміністративний суд 03.11.2023 видав виконавчий лист №300/1815/23 про зобов'язання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із визначенням посадового окладу і окладу за спеціальним (військовим) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Суд вказує, що виконання судового рішення згідно із ч. 1 ст. 373 КАС України здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
На підставі ч. 2 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавчий документ - це письмовий документ встановленої форми і змісту, який видається судом для примусового виконання прийнятих ним у справах рішень, ухвал, постанов як підстава для їх виконання.
Порядок і умови примусового виконання судових рішень та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України “Про виконавче провадження”.
За змістом ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження” початком примусового виконання рішення є винесення виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Порядок визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, визначений статтею 374 КАС України.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 у справі №752/2391/17 зробив висновок, що наведені в ст. 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: процесуально-правові і матеріально-правові.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Отже зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.
Судом встановлено, що 28.08.2023 заявником на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі №300/1815/23 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача №2824, в якій зазначено: посадовий оклад 4 700,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 450,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2 767,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 0%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 0%; надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію - 1 клас - 0%; премія - 0%. Всього грошове забезпечення визначено в сумі 8 917,50 грн (а.с. 73).
11.12.2023 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №73550585 з примусового виконання виконавчого листа №300/1815/23, виданого 03.11.2023 (а.с. 74), постанову про стягнення виконавчого збору (а.с. 75) та постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (а.с. 76).
Отже, суд констатує, що Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області” виконано рішення суду добровільно, оскільки відповідну довідку про розмір грошового забезпечення позивача №2824 видано 28.08.2023, тобто до відкриття державним виконавцем виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №300/1815/23, виданого 03.11.2023.
Суд також встановив, що 28.12.2023 Державна установа “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області” направила старшому державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомлення про добровільне виконання рішення суду по справі №300/1815/23 до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с. 77-79). До вказаного повідомлення заявником долучено, серед іншого, довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 28.08.2023 №2824.
Отже, державний виконавець обізнаний про добровільне виконання боржником рішення суду.
Враховуючи наведене, суд вважає, що обов'язок боржника (Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області”) по виконанню виконавчого листа, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 03.11.2023 №300/1815/23 відсутній у зв'язку із його добровільним виконанням, а, тому заяву про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, слід задовольнити.
Керуючись статтями 241, 248, 374 КАС України, суд
заяву Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області” (вул. Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 08734204) про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист, виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 03.11.2023 у справі №300/1815/23 про зобов'язання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із визначенням посадового окладу і окладу за спеціальним (військовим) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Державній установі “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області” ухвалу надіслати через підсистему “Електронний суд”.
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи”.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.