Рішення від 18.03.2024 по справі 280/1208/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 березня 2024 року о/об 14 год. 00 хв.Справа № 280/1208/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.11.2023 щодо від мови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області винести рішення про зменшення ОСОБА_1 віку виходу на пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У позовній заяві зазначено наступне: «… Згідно Повідомлення про відмову у призначенні пенсії від 29.11.2023 №0600-0211-8/127433 ГУ ПФУ у Запорізькій області 23 листопада 2023 року винесено рі шення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраж дали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки документально не підтвер джено 3 роки постійного проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення за станом на 01.01.1993 року. При цьому, відповідач не встановив тривалості мого проживання у зоні гаран тованого добровільного відселення. Вважаю Рішення відповідача протиправним, виходячи з нижченаведеного. Згідно ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали вна слідок Чорнобильської катастрофи» особи, які працювали або проживали на терито ріях радіоактивного забруднення, пенсії призначають із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 ЗУ «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років змен шення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, при призначенні пенсії згідно зі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» докумен тами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсій ного віку є, зокрема, документи про період (періоди) проживання (роботи) на тери торіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (під приємствами, установами, організаціями), та посвідчення потерпілого від Чорно бильської катастрофи. Чорнобильське посвідчення, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії (видане 06.01.1998). Згідно абз.3 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997р. №51 (діючий до 11.07.2018), потерпілим, які постійно проживають або постійно працюють на території зони гарантованого добровільного відсе лення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видається посвідчення зеленого кольору, серія В. Таким чином, документально підтверджено, що я станом на 01 січня 1993 року проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю 3 роки. Єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право ко ристування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний за хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильсь кій АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про еваку ацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на за бруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому по рядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або поте рпілих від Чорнобильської катастрофи. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вважає, що позовні вимоги не можуть бути задоволені з наступних підстав. Перш за все, слід зазначити, з 01.04.2021 року при опрацювання заяв про призначення перерахунок пенсійні органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності. Нова технологія опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. … Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не вчиняло жодних протиправних дій стосовно не призначення пенсії позивачу. Оскільки призначення та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було уповноважене лише на розгляд конкретної заяви позивача на прийняття відповідного рішення у відповідності до п.4.2. Порядку №22-1, на підставі чого Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не наділене повноваженнями щодо призначення пенсії, оскільки позивач проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. … Щодо відмови у призначенні пенсії. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 17.11.2023 року звернулася з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.11.2023 №064250008196, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, позивачці відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з огляду на наступне. Вік позивачки 54 роки 5 місяців 17 днів. Відповідно до ст.55 Закону Закон №796 особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Початкова величина зниження пенсійного віку на 3 роки встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Страховий стаж позивачки становить 22 роки 6 місяців 2 дні. За наданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. За результатами розгляду заяви прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії відповідно до п.2 ст.55 Закону №796, оскільки відсутні документи, підтверджуючі факт проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 - 3 роки (у рішенні помилково зазначено 4 роки) та відсутній необхідний страховий стаж. Після винесення оскаржуваного рішення воно було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для долучення до матеріалів електронної пенсійної справи позивачки. Щодо умов призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796. … За наданими документами не підтверджено факт проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 - 3 роки. Інші документи, що відповідно до чинного законодавства підтверджують період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення до відповідача 2 не надавались, тобто не підтверджено право на зниження пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796. Також зазначаємо, що відповідно до ч.3 ст.65 Закону України №796 посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Законодавством чітко встановлено перелік документів, які дають право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку потерпілим від Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України №796. Таким чином, виходячи з вищезазначеного, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не суперечать чинному законодавству України, тому підстави для задоволення вимог позивачки повністю відсутні. Щодо обраного способу захисту права позивача. … Уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надавалась оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії. … Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання винести рішення про зменшення ОСОБА_1 віку виходу на пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підлягає задоволенню, оскільки призначення пенсії є дискреційною функцією Пенсійного фонду. …».

Ухвалою судді від 12.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_2 (виданого 22.07.2002 Коростенським МРВ УМВС України в Житомирській області) ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Коростень Житомирської області.

Згідно з Дипломом ЖТ №767162 та Трудовою книжкою АТ- НОМЕР_3 ОСОБА_2 у період з 01.09.1984 по 05.03.1988 навчалась у Калязінському ордена «Знак Пошани» машинобудівному технікумі.

При цьому, місто Калязін знаходиться у Росії у Тверській області.

За Свідоцтвом про розірвання шлюбу НОМЕР_4 розірвано шлюб 05.10.1995 між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

На Свідоцтві про розірвання шлюбу НОМЕР_4 є відтиски печаток: «ОТДЕЛ ЗАГС Администрация г.Твери», «Отдел записи актов гражданского состояния. Администрация г.Твери Тверской области».

Як зазначено у Трудовій книжці НОМЕР_5 , ОСОБА_2 у період з 14.04.1988 по 31.12.1996 працювала у транспортній дільниці на посаді економіста, згодом на посаді диспетчера транспортної дільниці Калінінського ордену Трудового Червоного Прапору механічному заводі ПО «Калінінмашдеталь», згодом АТВТ «Легмашдеталь» (Росія, Тверська область, м.Тверь).

У Довідці Відділу реєстрації місця проживання Виконавчого комітету Коростенської міської ради від 16.11.2023 за №4152 зазначено: «… ДОВІДКА про період проживання на території, яка згідно Постанови КМУ №106 від 23.07.1991 року, віднесена до зони гарантованого добровільного відселення (3 зона) Видана на підставі заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що він (вона) постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_2 , з 21.08.1997р., по теперішній час. Інформація міститься в архівних документах відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Коростенської міської ради. …».

06.04.1998 Житомирською облдержадміністрацією ОСОБА_1 було видано Посвідчення Серії НОМЕР_6 громадянина (громадянки), який (яка) потерпів(ла) від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3).

За результатами розгляду заяви від 17.11.2023 щодо призначення пенсії за віком відповідачем прийнято Рішення №064250008196 від 23.11.2023 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії за віком (3 кат. ЧАЕС) ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду 17.11.2023р. за призначенням пенсії за віком згідно із ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від №796-ХІІ від 28.02.1991 зі змінами. Пенсійний вік становить 54 років. Вік заявника 54 роки 5 місяців 17 днів. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку. Згідно п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», потерпілим від Чорнобильської катастрофи пенсії надаються із зниженням пенсійного віку, якщо вони постійно проживали у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. При цьому застосовується зменшення пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Страховий стаж заявника становить 22 роки 6 місяців 2 дня. Прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно до п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відсутні документи підтверджуючи факт проживання станом на 1 січня 1993 року (4 роки) та відсутній необхідний страховий стаж. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. …».

Судом досліджено всі документи наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

У ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено: «Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: … 2.Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: … - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років … * Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. …».

У ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; …».

Згідно з абз.3 п.5 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 20.01.1997 постановою Кабінету Міністрів України №51 (втратив чинність 25.07.2018), потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, чи таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія Б.

За «Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи», який є Додатком №1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 за №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"», місто Коростень Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

За матеріалами справи, за станом на 01.01.1993 позивач не прожив або не відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років.

Позивач у період з 01.09.1984 по 31.12.1996 навчався, працював та проживав у Росії у Тверській області у містах Калязін та Тверь.

На думку суду, наявність у позивача Посвідчення Серії НОМЕР_6 громадянина (громадянки), який (яка) потерпів(ла) від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3), виданого 06.04.1998 Житомирською облдержадміністрацією, з урахуванням інших документів у даній адміністративній справі, не може свідчити, що позивач за станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років.

Суд погоджується з наведеним відповідачем в оскаржуваному Рішенні №064250008196 від 23.11.2023 про відмову у призначенні пенсії.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі №286/4052/17 (адміністративне провадження №К/9901/68573/18), від 29.01.2020 у справі №572/245/17 (адміністративне провадження №К/9901/45843/18).

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення №064250008196 від 23.11.2023 про відмову у призначенні пенсії прийнято відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним і не підлягає скасуванню.

Звідси, не підлягає задоволенню позовна вимога - «зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області винести рішення про зменшення ОСОБА_1 віку виходу на пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»».

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 18.03.2024.

Суддя О.О. Прасов