Рішення від 04.03.2024 по справі 906/943/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" березня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/943/23

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.

за участю представників сторін:

від позивача: Хомчук В.А., юрисконсульт, дов. №10/14 від 02.01.24р.

від відповідача: Приведьон В.М., адвокат, ордер серії АМ №1038428 від 06.01.23р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради

до Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства

за участю третьої особи на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (м. Київ)

про стягнення 3 485 945, 08 грн

Процесуальні дії по справі.

Господарський суд Житомирської області відповідно до ухвали суду від 18.07.2023р. за правилами загального позовного провадження розглянув справу за позовом Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради до відповідача Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства про стягнення 3 485 945,08 грн., перше підготовче засідання призначено на 08.08.2023р. о 10:00.

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 08.08.2023р. відклав підготовче засідання на 18.09.2023р. о 10:00 год.

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 18.09.2023р. закрив підготовче провадження та призначив справу №906/943/23 до судового розгляду по суті на 05.10.2023р. о 10:00 год.

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 05.10.2023р. відклав розгляд справи по суті на 30.10.2023р. о 11:00 год.

В судовому засіданні 30.10.2023р. оголошувалась перерва до 02.11.2023р. о 9:30 год.

Господарський суд ухвалою від 02.11.2023р. перейшов зі стадії розгляду справи по суті до стадії підготовчого провадження для вчинення відповідних процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження, залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19), призначив підготовче засідання на 27.11.2023р. о 14:30 год.

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 27.11.2023р. відклав підготовче засідання на 14.12.2023р. о 12:30 год.

Ухвалою від 14.12.2023р. господарський суд відклав підготовче засідання на 11.01.2024р. о 14:30 год.

Ухвалою від 11.01.2024р. господарський суд відклав підготовче засідання на 25.01.2024р. о 14:30 год.

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 25.01.2024р. закрив підготовче провадження та призначив справу №906/943/23 до судового розгляду по суті на 04.03.2024р. о 14:30 год.

В судовому засіданні з розгляду справи по суті 04.03.2024 оголошено вступну та резолютивну частини рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради звернувся з позовом до відповідача Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства про стягнення 3 485 945, 08 грн (надалі за текстом - Позивач, Відповідач).

В обґрунтування підстав поданого позову Позивач посилається на те, що відповідно до п. 2.1. Договору №1438 від 20.01.2010 про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізаційну систему Відповідач зобов'язався своєчасно і в повному обсязі на умовах даного договору оплачувати надані йому Позивачем послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами згідно виставлених рахунків.

У позовній заяві Позивач доводить, що тарифи згідно постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 з 01.01.2022 становлять: централізоване водопостачання - 18,26грн з ПДВ, централізоване водовідведення - 19, 27 грн з ПДВ та на час спірного періоду є незмінними.

Позивач у позові зазначає, що Відповідач в період з грудня 2022 по червень 2023 включно отримував послуги з відпуску води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізацію (централізованого водопостачання, централізованого водовідведення) та протягом вказаного періоду на підставі п. 5.6. вказаного Договору були вручені платіжні документи (рахунки-фактури на оплату), однак Відповідач не здійснював їх оплату, внаслідок чого утворилася заборгованість на суму 3 485 945, 08 грн.

Правовими підставами позову визначено ст.ст. 525, 526, 530, 629, 901 ЦК України, ст. ст. 173, 174 ГК України.

Відповідач у відповіді на відзив позовні вимоги визнає частково на суму 2 442 855, 20 грн, в свою чергу, заперечує на суму 1 043 089, 88 грн та доводить, що Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №302 від 10.03.2016 передбачено, що тарифи ліцензіатами на централізоване водопостачання та на централізоване водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, розраховується окремо і застосовується при розрахунках із даними суб'єктами господарювання.

У відзиві Відповідач визнає, що ним за Договором №1438 отримується послуга із постачання води та приймання стічних вод у Позивача для провадження своєї господарської діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а не для власних потреб, як юридичної особи. Доводить, що за Договором №1438 Відповідач є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, про що Позивачу достеменно відомо, що підтверджується листами позивача №5/1228 від 02.08.2018, №1129-кол від 26.12.2019, №2/575 від 01.04.2020 та №2/703 від 29.04.2020. Відповідач доводить, що листом №345 від 29.11.2021 звернувся до Позивача з проханням розробити окремий тариф для Новогуйвинського ВЖРЕКП, як суб'єкта господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, однак листом №2/2185 від 22.12.2021 Позивач відмовився розробити окремий тариф. Так, листом №374 від 29.12.2021 повторно звернувся до Позивача з проханням розробити окремий тариф у відповідності до Постанови НКРЕКП №302 від 10.03.2016, а також листом за №14 від 11.01.2022 звернувся до НКРЕКП щодо неправомірних дій Позивача. Згідно відповіді НКРЕКП №1713/19.3.2/7-22 від 15.02.2022 Позивач має здійснити розрахунки тарифів на ЦВВ з урахуванням особливостей їх формування, передбачених главами 4 та 5 цього Порядку та надати їх для розгляду та встановлення до НКРЕКП. Листом від 19.04.2022 за №15/391 Позивач повідомив, що рахунки будуть подані лише на 2023, хоча законодавством України не забороняється подавати тарифи на затвердження в будь-який час.

У відзиві Відповідач доводить, що не може застосовувати тариф визначений постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021, оскільки не визнає тариф для суб'єкта господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Затвердження тарифу для суб'єкта господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення прямо залежить від поведінки Позивача, оскільки за наявності відповідного контрагента по Договору №1438 КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради зобов'язане виконати відповідні розрахунки тарифу та подати їх на затвердження до НКРЕКП.

Відповідач стверджує, що за наявності поведінки Позивача, що полягає у свідомому неподанні розрахунків до уповноваженого органу, Відповідач вправі ставити питання про звільнення себе від відповідальності та заперечувати стосовно грошового виразу утвореної заборгованості, адже відсутність затвердженого тарифу ставить Відповідача у правову невизначеність стосовно тарифу за яким Позивачем послуги надавалися. Своєчасне вчинення сторонами відповідних дій щодо заміни тарифу на послуги водопостачання та водовідведення має на меті забезпечити стабільність, послідовність та правову певність поведінки учасників договірних відносин, що гарантує справедливість, розумність й добросовісність сторін під час виконання договору. Водночас, їх недотримання виходить за обумовлені сторонами межі здійснення прав та обов'язків по договору, й надає одній зі сторін, яка його порушує, безпідставну перевагу в цих господарських відносинах, внаслідок чого порушується баланс приватноправових інтересів сторін договору.

У відзиві Відповідач вказує на те, що згідно постанови НКРЕКП від 29.06.2023 №1189 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради" установлено КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради тарифи: 1) на період з 01 липня 2023 до 31 серпня 2023 року включно: а) на централізоване водопостачання: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 11,26 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення - 10,66 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість). Тобто на централізоване водопостачання тариф з ПДВ становить 13, 51 грн (11,26 + 20% ПДВ (2,25 грн) та на централізоване водовідведення тариф з ПДВ становить 12,79 грн (10,66 +20% ПДВ (2,13 грн), загальний 26,30 грн.

Відповідно до постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 з 01.01.2022 для всіх споживачів за 1 куб. м. тариф з водопостачання становив18,26 грн (з ПДВ) та тариф з водовідведення в сумі 19,27 грн (з ПДВ), а загальний 37,53 грн. Таким чином, для визначення загальної кількості куб.м. з водопостачання та водовідведення 3 485 945, 08 грн ділимо на загальний тариф 37,53 грн, що становить 92884, 2281 куб.м.

Відповідач у відзиві доводить, що виходячи із загального тарифу в сумі 26,30 грн, затвердженого постановою НКРЕКП від 29.06.2023 №1189 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради" обґрунтована вартість послуг з водопостачання та водовідведення, яка повністю відшкодує експлуатаційні витрати Позивача за період з грудня 2022 по червень 2023 для Новогуйвинського ВЖРЕКП становить 2 442 855, 20 грн (92884,2281 куб.м. х 26,30).

Третя особа НКРЕКП у поясненні від 28.11.2023 (вх. г/с №19956/23 від 04.12.2023) вказала на те, що Новогуйвинське ВЖРЕП не є ліцензіатом НКРЕКП у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тому НКРЕКП не регулює діяльність цього підприємства. Посилаючись на ст. 193 ГК України доводить, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У поясненні Третя особа доводить, що договірні відносини у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення між суб'єктами цих відносин здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Згідно зі статтею 19 Закону про питну воду, послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону про облік на підставі договору, зокрема, з підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управління яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення.

Відповідач 09.01.2024 подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи доказів - Витяг з Протоколу №31 засідання НКРЕКП, яке проводилося у формі засідання 31.05.2023, 02.06.2023, 28.06.2023, 29.06.2023.

Відповідач у клопотанні про витребування доказів від 24.01.2024 (вх. г/с №01-44/290/24 від 24.01.2024) просив суд витребувати у Позивача інформацію згідно наведеного переліку.

Позивач у поясненні від 20.02.2024 (вх. г/с №2793/24 від 20.02.2024) вказав про те, що відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.03.2016 №302, у редакції Постанови НКРЕКП від 14.03.2019 №339, підприємство після отримання від Новогуйвинського ВЖРЕП листа-заяви за №108 від 22.04.2022 з копією ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та планових обсягів придбання питної води та подачі стічних вод протягом 2023, було подано НКРЕКП відповідно до п. 1.9. вищевказаної постанови (до 01 червня 2022) заяву про встановлення тарифів для Новогуйвинського ВЖРЕКП.

Позивач зазначає, що підставою для звернення Підприємства до НКРЕКП для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення відповідно до п. 1.9. Постанови НКРЕКП №339 було надання Новогуйвинським ВЖРЕКП необхідних та обов'язкових підтверджувальних матеріалів і документів для проведення розрахунків, без яких провести це було не можливо. До даного періоду Підприємство не отримувало необхідних для розрахунку тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення документів.

Позивач вказує, що 27.12.2022 відбулося засідання НКРЕКП на якому розглядалося питання про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП "Житомирводоканал" на період з 01.01.2023 з розробкою тарифів споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Позивач доводить, що тарифи встановлені для споживача, який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення повинні були застосовуватися до Відповідача з 01.01.2023, однак враховуючи умови воєнного часу та негативні наслідки різкого підвищення тарифів для споживачів, НКРЕКП не прийняло постанову про встановлення нових тарифів на 2023 рік, в тому числі і для Відповідача. Таким чином, підприємство згідно законодавства повинно дотримуватися постанов, прийнятих єдиним регулятором тарифів - НКРЕКП.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

20.01.2010 між КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (Позивач, Виконавець) та Новогуйвинським виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним комунальним підприємством (Відповідач, споживач) укладено Договір №1438 про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізацію (тут і далі за текстом - Договір №1438), відповідно до п. 1.1. якого Позивач зобов'язався постачати відповідачу воду із комунального водопроводу і приймати від нього стоки у комунальну каналізаційну систему міста Житомира.

Відповідач, в свою чергу, зобов'язався своєчасно і в повному обсязі на умовах даного договору оплачувати надані позивачем послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими органами місцевого самоврядування тарифами згідно виставлених рахунків, а також додержуватися встановленого порядку обліку води (п.п. 1.2, 2.2 Договору №1438).

Відповідно до п. 2.3 Договору №1438 при його виконанні сторони зобов'язані керуватись діючими "Правилами користування системами центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", Правилами приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира", а також рішеннями органів місцевого самоврядування.

Зняття показників водоміру проводиться помісячно представником позивача в присутності представника відповідача (п. 3.2 Договору №1438).

Згідно з пп. 4.1.1 п.4.1. Договору №1438 Позивач зобов'язався забезпечити відповідача водою для господарсько-побутових потреб в обсязі 18000 куб. м. на рік та 1500 куб. м. на місяць.

За п. 5.1 Договору №1438 розрахунок за воду і прийняті стоки проводиться згідно показань водоміра за рахунком відповідно договірним та затвердженим тарифам тарифам 2,72 грн за 1 куб.м води і 3,05 грн за 1 куб.м прийнятих стоків. При встановленні нових тарифів на постачання води і приймання стоків при розрахунках з споживачем.

Розрахунковий період за послуги позивача встановлюється в один календарний місяць, з першого календарного дня по останній календарний день місяця в якому відповідач користувався послугами Виконавця (п. 5.4 Договору №1438).

Платіжні документи за відпущену воду і прийняті стічні води, а також підвищений тариф за скид понаднормативних забруднень належить сплаті в п'ятиденний період з дня їх вручення (п. 5.6 Договору №1438).

Згідно з п. 5.7 Договору №1438 у разі виникнення у відповідача заборгованості за даним договором, позивач має право всі кошти, перераховані відповідачем за водопостачання та водовідведення, зараховувати в погашення існуючої заборгованості з найдавнішим терміном її виникнення.

Даний договір укладений терміном до 31.12.2020 і набирає чинності з дня його підписання обома сторонами та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не заявлено однією із сторін про відмову від діючого договору або про його перегляд (п. 7.1 Договору №1438).

Як встановлено судом, Договір №1438 діє у первинній редакції.

Згідно з п.п. 1,3 Постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022 встановлено тарифи на централізоване водопостачання у розмірі 15,22грн за 1 куб. м. (без податку на додану вартість), а на централізоване водовідведення - 16,06грн за 1 куб. м. (без податку на додану вартість).

На виконання умов договору Позивач надав Відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 3485945,08грн, що підтверджується рахунками - фактурами:

- за грудень 2022 року №1438/186769 від 31.12.2022р. на суму 490178,71 грн.;

- за січень 2023 року №1438/189241 від 31.01.2023р. на суму 494112,94 грн.;

- за лютий 2023 року №1438/191891 від 28.02.2023р. на суму 475830,77 грн.;

- за березень 2023 року №1438/194610 від 31.03.2023р. на суму 482888,66 грн.;

- за квітень 2023 року №1438/197294 від 30.04.2023р. на суму 480656,78 грн.;

- за травень 2023 року №1438/200015 від 31.05.2023р. на суму 562414,22 грн.;

- за червень 2023 року №1438/202691 від 30.06.2023р. на суму 499863,00 грн.

Відповідач за вказаний період не здійснив оплату за надані послуги.

У зв'язку з неналежним та несвоєчасним виконанням Відповідачем зобов'язань згідно з Договором №1438, Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення основного боргу у розмірі 3 485 945, 08 грн.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

1. Предметом спору є матеріально-правова вимога про стягнення основного боргу за неналежне виконання відповідачем Договору №1438 від 20.01.2010 про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізацію.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (тут і надалі за текстом - ЦК України) встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Частинами першою та другою статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до статті 526 ЦК України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

2. Правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, які спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою врегульовано нормами Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

Дія Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" поширюється на всіх суб'єктів господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, надають послуги з водовідведення, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води та/або послуг з водовідведення, станом джерел, систем питного водопостачання та водовідведення, а також споживачів питної води та/або послуг з водовідведення (стаття 2 Закону).

Згідно зі статтями 19, 20 зазначеного Закону послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються на договірній основі.

За приписами статті 32 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку. Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлюється законодавством. Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення.

Згідно ч.4 ст.11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" органом державного регулювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення є НКРЕКП.

Як встановлено судом, тариф (ціна) на послуги з водопостачання та водовідведення, які надає КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради за Договором №1438 Новогуйвинському ВЖРЕП, є державною регульованою ціною, яка запроваджується органом виконавчої влади, відповідно до його повноважень у встановленому законодавством порядку (частина третя статті 189, стаття 191 ГК України).

У частині 1 ст.1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII, НКРЕКП (далі - Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3 ч.2 та п.6 ч.3 ст.3 зазначеного Закону, основним завданням Регулятора є, серед іншого, реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 17 зазначеного Закону визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП, серед іншого, приймає обов'язкові до виконання рішення (постанови, розпорядження) з питань, що належать до її компетенції.

Рішення (постанови, розпорядження) Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (частина 9 статті 14 Закону).

Частиною 7 статті 14 зазначеного Закону встановлено, що рішення Регулятора, що мають ознаки регуляторних актів, а також рішення з питань встановлення тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій, цін (тарифів) для населення (якщо відповідні повноваження щодо встановлення цін (тарифів) надані спеціальними законами) набирають чинності з дня, наступного за днем їх опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр", якщо більш пізній строк набрання ними чинності не встановлено самим рішенням, але не раніше дня офіційного опублікування рішення.

22.12.2021 НКРЕКП прийнято постанову №2859 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради", якою встановлено з 01.01.2022 тарифи на централізоване водопостачання у розмірі 15,22 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість), а на централізоване водовідведення - 16,06 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість) незалежно від того чи є споживач цих послуг суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення (ліцензіатом), чи ні.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор здійснює державне регулювання шляхом ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, згідно з пунктами 1.4, 1.5 яких НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб'єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та / або очищення стічної води) для суб'єктів господарювання, що не підпадають під критерії регулювання НКРЕКП, визначені пунктом 1.4 цих Ліцензійних умов.

Судом встановлено, що 31.03.2014 Новогуйвинському ВЖРЕКП (код ЄДРПОУ 30273396) Житомирською обласною державною адміністрацією було видано ліцензію серії АЕ №198485 (дата видачі ліцензії 17.04.2014) зі строком дії з 31.03.2014 до 31.03.2019 (а.с. 43).

Як вбачається із матеріалів справи, Житомирська ОДА листом від 23.10.2015 за №07-436 повідомила Відповідача про те, що 28.06.2015 року вступив в силу Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та вказав, що на підставі п. 6 ст. 21 вказаного Закону, ліцензії, які на 28.06.2015 року були чинними, продовжують діяти, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліцензіата переоформлені безкоштовно у тижневий строк (а.с. 45).

Як встановлено судом та не заперечується Відповідачем, Новогуйвинський ВЖРЕКП продовжує використовувати ліцензію серії АЕ №198485 зі строком дії з 31.03.2014 до 31.03.2019.

Отже, Новогуйвинський ВЖРЕКП є споживачем, який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

3. Суд констатує, що предметом спору у даній справі є застосування до Новогуйвинського ВЖРЕКП тарифу для оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, наданих КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради.

У спірний період тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення були встановлені Постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради".

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення визначає Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, який затверджений постановою НКРЕКП від 10.03.2016 №302 (тут і далі за текстом - Порядок).

Як передбачено п.1.4 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, облік яких ведеться ліцензіатом окремо у розрізі споживачів: споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення; споживачі, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до п.1.3 Порядку споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення ліцензіати, які придбавають в іншого ліцензіата питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подають стічні води для централізованого водовідведення іншому ліцензіату за тарифами, розрахованими відповідно до глав 4 та 5 цього Порядку.

Пунктом 1.9 Порядку передбачено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат подає до НКРЕКП у термін до 01 червня кожного року у друкованому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів та розрахунки тарифів за встановленими формами з підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися для розрахунків.

Згідно з п.1.15 Порядку у разі якщо ліцензіат не надав до НКРЕКП у встановлений пунктом 1.9 цієї глави термін відповідну заяву та розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, НКРЕКП на підставі даних звітності за звітний та базовий періоди, наданих до НКРЕКП розрахунків за звітний та базовий періоди може самостійно визначити та встановити тарифи.

Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №364 затверджено Процедуру встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (тут і далі за текстом - Процедура).

Ця Процедура застосовується НКРЕКП при встановленні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення і поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали у встановленому законодавством порядку ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та ліцензування яких здійснюється НКРЕКП (пункт 1.2 Процедури).

Пунктом 1.3 Процедури визначено такі терміни: встановлення тарифів - встановлення для ліцензіатів тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення за визначеною структурою таких тарифів; заява - письмове звернення до НКРЕКП щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з повним комплектом документів, передбачених цією Процедурою; заявник - ліцензіат, який звертається до НКРЕКП із заявою про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Як встановлено п.2.2 Процедури для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення заявник подає до НКРЕКП у паперовому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів (додаток 2), а також розрахунки, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.

Згідно з пунктом 4.1 Процедури зміна тарифів може бути ініційована ліцензіатом шляхом надання до НКРЕКП відповідної заяви щодо встановлення тарифів та доданих до неї документів, зазначених у пункті 2.2 розділу ІІ цієї Процедури, або НКРЕКП без надання ліцензіатом зазначеної заяви.

4. Як вбачається із Постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021, що з 01.01.2022 установлено Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради тарифи зі структурою, наведеною в додатку до цієї постанови:

- на централізоване водопостачання - 15,22 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

- на централізоване водовідведення - 16,06 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

При цьому, визначені у вказаній постанові тарифи встановлено незалежно від того чи є споживач цих послуг суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення (ліцензіатом), чи ні.

Крім того, суд зазначає, що 27.12.2022 відбулося засідання НКРЕКП на якому розглядалося питання про прийняття постанов НКРЕКП про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, серед інших, КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради, однак направлено для доопрацювання (коригування) (пункт 17).

Таким чином, з 01.01.2023 залишилася діяти Постанова НКРЕКП №2859 від 22.12.2021.

Суд також встановив, що Постановою НКРЕКП №1189 від 29.06.2023 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення" Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради було установлено КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради тарифи: 1) на період з 01 липня 2023 року до 31 серпня 2023 року включно: а) на централізоване водопостачання: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 11,26 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення/, - 19,86 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,66 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 20,26 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); структуру тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно з додатком 1; 2) з 01 вересня 2023 року: а) на централізоване водопостачання: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 13,42 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 25,22 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 14,75 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 27,79 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); структуру тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно з додатком 2.

Разом з тим, зазначена постанова скасована з 01.07.2023 на підставі Постанови НКРЕКП від 03.07.2023 за №1218. Більше того, встановлені Постановою НКРЕКП №1189 від 29.06.2023 тарифи споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення вводились у дію з 01 липня 2023, тоді як спірний період охоплює грудень 2022 - червень 2023.

Суд констатує, що відповідно до умов Договору №1438, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Відповідачу фактично були надані, суд дійшов висновку про можливість застосування тарифів, які були встановлені постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022, хоча вказаною постановою і не було визначено окремо тарифи для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, для обрахунку тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яким є Відповідач, можуть бути лише ті тарифи, які були затверджені відповідною постановою НКРЕКП у період, коли вказані послуги надавалися Відповідачу.

Як свідчать матеріали справи, Позивач у період з грудня 2022 року по червень 2023 року надсилав Відповідачу рахунки-фактури на оплату на загальну суму 3 485 945, 08 грн за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, однак які залишилися несплаченими.

З урахуванням наведеного, позовна вимога про стягнення з Відповідача основного боргу на суму 3 485 945, 08 грн доведена в повному обсязі та підлягає задоволенню.

5. Відповідно до ст.76 ГПК належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З'ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених ст. 86 ГПК України, щодо відсутності у будь-якого доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності.

Позивач довів обґрунтованість позовних вимог, тоді як Відповідач належними та допустимими доказами їх не спростував.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України визначено, що с удові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

За подання позовної заяви Позивач сплатив судовий збір на суму 52 289, 18 грн із ціни позову 3 485 945, 08 грн.

Відповідно до ч.1 ст.130 ГПК України та ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи наведені норми законодавства та визнання відповідачем позову в частині основного боргу у розмірі 2 442 855, 20 грн, слід повернути Позивачу з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову за позовну вимогу у вказаному розмірі, тобто 18 321, 42 грн судового збору.

Решта судового збору, сплаченого при поданні позову, зважаючи на задоволення позовних вимог, відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства (12441, Житомирська область, Житомирський район, смт. Новогуйвинське, вул. Миру, 15, код ЄДРПОУ 30273396) на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (10005, м. Житомир, вул. Чуднівська, 120, код ЄДРПОУ 03344065): - 3 485 945,08грн основного боргу; - 33 967, 76 грн судового збору. Видати наказ.

3. Повернути Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (10005, м. Житомир, вул. Чуднівська, 120, код ЄДРПОУ 03344065) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 18 321,42грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією №2061 від 13.07.2023 ухвалою суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 18.03.24

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати:

1 - в справу

2-позивачу (через Ел. суд)

3- відповідачу (через Ел. суд)

4 - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (через Ел. каб)на ел. пошту box@nerc.gov.ua.