15 березня 2024 року № 320/11744/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії за минулий час для ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно призначив позивачу пенсію з жовтня 2020 року, а не з 2018 року, коли позивачка вперше звернулась з відповідною заявою про призначення пенсії до Макарівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду з повідомленням сторін на 08.02.2022 р.
В судовому засіданні 08.02.2022 р. позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали. Повідомили, що вони оскаржують дії відповідача з 2018 року, а саме з часу першого звернення з заявою про призначення пенсії. Тому, вважають, що відповідач протиправно не нараховує та не виплачує позивачу пенсію з 2018 року.
Відповідач у відзиві та в судовому засіданні проти позову заперечив. Зазначив, що оскільки позивач вперше з заявою про призначення звернувся 06.10.2020 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області і було призначено пенсію за віком ОСОБА_1 саме з часу подання відповідної заяви - 06.10.2020 р. Також відповідач заперечив звернення позивача у 2018 році з приводу призначення пенсії.
В судовому засіданні 08.02.2022 р. було допитано свідка ОСОБА_2 .
У зв'язку з поданням позивачем клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 від 08.02.2018 р.
Відповідно до картки пенсіонера, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за віком з 06.10.2020р., рішення про призначення пенсії № 104650005335 від 08.10.2020 р., страховий стаж 23 роки 11 місяців 1 день.
Підставою даного позову є посилання позивача на те, що право позивача на пенсію виникло ще у 2009 році, проте відповідачем протиправно не призначено пенсію з 2018 року, часу звернення з першою заявою, та не виплачено відповідно нараховану пенсію.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії врегульовано статтею 44 Закону № 1058-IV.
Так, відповідно ст. 44 Закону № 1058-IV (в редакції станом на 06.10.2020 р.) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч.1 ст. 45 Закону № 1058-IV (в редакції станом на 06.10.2020 р.) пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії ч.5 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Аналізуючи наведені вище приписи, слід дійти висновку, що за загальним правилом пенсія особі призначається, за наявності відповідних підстав, саме з дня звернення такої особи з відповідною заявою до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України.
Позивачем, як до позовної заяви, так і під час розгляду справи по суті, не подано доказів звернення ОСОБА_1 до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії, яка б була датована раніше ніж 06.10.2020 р.
Додання до позовної заяви великого переліку різноманітних звернень до різноманітних установ датованими після 06.10.2020 р., не є доказами звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії до 06.10.2020 р.
Допитаний в судовому засіданні 08.02.2022 р. свідок ОСОБА_2 , пояснила, що дійсно в березні 2018 року вона двічі їздила з ОСОБА_1 до Макарівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Проте пояснила, що до кабінету ОСОБА_1 заходила сама. Також ОСОБА_2 пояснила, що їй не відомо, чи подавалась заява на призначення пенсії та чи є відмітка про прийняття такої заяви.
Таким чином, на переконання суду, свідок ОСОБА_2 не змогла чітко підтвердити ту обставину, що у березні 2018 року ОСОБА_1 , у встановленому законом порядку, було подано заяву до Пенсійного фонду України про призначення їй пенсії і таку заяву будо прийнято.
Таким чином, вислухавши пояснення представників сторін, свідка, аналізуючи наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність будь-яких документальних свідчень щодо звернення ОСОБА_1 до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії, яка б була датована раніше ніж 06.10.2020 р.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.