Рішення від 14.03.2024 по справі 200/754/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 року Справа№200/754/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Єрьоміну Вікторію Анатоліївну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 лютого 2021 року на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 06/25045 від 24 листопада 2023 року, виданої станом на 1 січня 2021 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 1 лютого 2021 року перерахувати та виплачувати пенсію позивачу на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 06/25045 від 24 листопада 2023 року, виданої станом на 1 січня 2021 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1 лютого 2021 року по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначає, що з 2006 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

У зв'язку із набранням 29 січня 2020 року законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, у позивача є право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року у справі № 200/3101/23 зобов'язано Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розміри грошового забезпечення станом на 1 січня 2021 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

24 листопада 2023 року Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року у справі № 200/3101/23 позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, основного і начальницького складу а деяких інших осіб» станом на 1 січня 2021 року.

29 листопада 2023 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24 листопада 2023 року № 06/25045, який визначений у розмірі 24 214,28 грн; до заяви додав копію довідки від 24 листопада 2023 року № 06/25045 та копію супровідного листа ТЦК до цієї довідки від 24 листопада 2023 року № 06/25046.

Листом від 8 грудня 2023 року відповідач повідомив позивачу, що законодавчі підстави для проведення перерахунку призначеної заявнику пенсії згідно із оновленою довідкою від 24 листопада 2023 року № 06/25045 про розмір грошового забезпечення відсутні.

Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії за оновленою довідкою такими, що порушують його право на соціальний захист та просить суд позов задовольнити (а.с. 1-6).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262.

Відповідно до ст. 63 зазначеного закону перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року [...], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Згідно з п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі оновленої довідки.

Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45, визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року.

Після визнання протиправним та скасування зазначеним судовим рішенням пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося; повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило; асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, тому пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили рішенням суду, з урахуванням відповідних бюджетних асигнувань.

Розділом ІІ Постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 2 березня 2023 року № 10-1) надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами ПФУ та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, і даний перелік не містить заяви пенсіонера про перерахунок у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, питання проведення перерахунку пенсії у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 законодавчо не врегульовано.

Враховуючи наведене, дії управління є правомірними, оскільки відповідають приписам Закону № 2262-ХІІ.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог у повному обсязі (а.с. 46-47).

Ухвалою суду від 12 лютого 2024 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні в письмовому порядку; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі, в тому числі: копію рішення (протоколу, розпорядження) про призначення позивачу пенсії за вислугу років; копії рішень (протоколів, розпоряджень) про перерахунок призначеної позивачу пенсії за періоди починаючи з 1 січня 2021 року, в тому числі копію рішення, прийнятого за результатом розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки № 06/25045 від 24 листопада 2023 року, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (у випадку його прийняття) (а.с. 19-20).

4 березня 2024 року судом отримано від відповідача додаткові докази по справі - копії матеріалів з пенсійної справи позивача (а.с. 26-45).

5 березня 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов (а.с. 46-50).

13 березня 2024 року судом отримано від позивача додаткові докази (а.с. 51-52).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX«Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 451/2023, від 6 листопада 2023 року № 734/2023, від 5 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), від 2 травня 2023 року № 3057-IX, від 27 липня 2023 року № 3275-IX, від 8 листопада 2023 року № 3429-IX, від 6 лютого 2024 року № 3564-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Станом на день розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування згідно довідки від 2 серпня 2016 року № 3002002912 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 ; є особою з інвалідністю 2 групи відповідно до довідки МСЕК ДОН-05 № 211857 від 3 квітня 2006 року (а.с. 9-11, 32, зв.бік а.с. 29).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві, код ЄДРПОУ 42098368, зареєстроване місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 48).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач з 1 лютого 2006 року є отримувачем пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; пенсія нараховується у розмірі 60% грошового забезпечення; пенсійна справа - ФА-2601025519 (Міноборони); станом на час виникнення спірних правовідносин перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в м. Києві (а.с. 16, 27, 30-36, 39-41).

Відповідно до протоколу від 23 травня 2018 року основний розмір пенсії позивачу розраховувався виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 920,00 грн; оклад за військове звання - 1 410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 3298,50 грн; всього - 10 628,50 грн. Загальний розмір пенсії склав 6 377,10 грн (а.с.31).

Розпорядження про перерахунок пенсії позивача від 21 грудня 2019 року (підстава: рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 жовтня 2019 року по справі № 640/5804/19) розмір пенсії позивача складав 6 377,10 грн (зв.бік а.с. 32).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 червня 2022 року по справі № 610/10315/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення позивачу у перерахунку і виплати з 1 квітня 2019 року пенсії відповідно до довідки від 15 грудня 2020 року № ВСЗ/6390/4; зобов'язано провести з 1 квітня 2019 року перерахунок і виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до довідки від 15 грудня 2020 року № ВСЗ/6390/4 з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 37, https://reyestr.court.gov.ua/Review/105917769).

На підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 червня 2022 року у справі № 610/10315/21 у листопаді 2022 року відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 квітня 2019 року, за наслідком якого загальний розмір пенсії склав 11 239,97 грн (зв.бік а.с. 36).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/3101/23 зобов'язано Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розміри грошового забезпечення позивача, станом на 1 січня 2021 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270,00 грн), встановленого законом на 2021 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до рішення Міністра оборони України, доведеного телеграмою від 27 січня 2021 року № 248/612 щодо нарахування надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 1 лютого 2021 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113205736).

24 листопада 2023 року Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку (вих. № 06/25045) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про те, що згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року № 200/3101/23 та відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір грошового забезпечення станом на січня 2021 року за посадою заступник командира зенітно-ракетного полку кадру становить: посадовий оклад - 8 370,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 2 040,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 4 684,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 248,78 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 783,00 грн, надбавка за кваліфікацію офіцер, прапорщик 1 класу 5,0 % - 261,00 грн, премія (35% посадового окладу) - 1 827,00грн, всього: 24 214,28 грн. У примітці до довідці вказано, що довідку складено з урахуванням розмірів посадового окладу за спеціальним званням визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 1 січня 2021 рік на відповідні тарифні коефіцієнти (а.с. 52, зв.бік а.с. 40).

Листом від 24 листопада 2023 року (вих. № 06/25046) Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку від 24 листопада 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії (а.с. 40).

Вказана довідка отримана відповідачем 28 листопада 2023 року (вх. № 8732/5) (а.с. 40).

29 січня 2023 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з проханням здійснити обчислення, перерахунок розміру та виплату його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, на підставі нової довідки від 24 листопада 2023 року № 06/25045, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі за рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/3101/23 (а.с. 13).

Листом від 8 грудня 2023 року (вих. № 41756-43180/Х-02/8-2600/23) відповідач повідомив позивачу, крім іншого, про те, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262. Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для проведення перерахунку призначеної заявнику пенсії згідно з оновленою довідкою від 24 листопада 2023 року №06/25045 про розмір грошового забезпечення відсутні (а.с. 14).

У відповідь на адвокатський запит представника позивача, зареєстрований 28 грудня 2023 року за № 112788/8, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, отримує пенсію з 1 лютого 2006 року, виплата пенсії проводиться за макетом електронної пенсійної справи як внутрішньо-переміщеній особі. До відповіді додано копії протоколів про призначення/перерахунок пенсії станом на: 1 липня 2021 року, 1 серпня 2021 року, 1 березня 2023 року (а.с. 15).

Як вбачається з розпорядження відповідача від 5 лютого 2024 року (підстава перерахунку: уточнення роботи пенсіонера /влаштування на роботу або її припинення) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2024 року, внаслідок якого загальний розмір пенсії позивача склав 14 313,57 грн; пенсія розрахована виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад 5 220,00 грн, оклад за військове звання 1 410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45%) 2 983,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. 9 119,78 грн, всього - 18 733,28 грн; основний розмір пенсії (60% грошового забезпечення) склав 11 239,97 грн, індексація ОСНП за 2022 рік - 1 573,60 грн, індексація ОСНП за 2023 рік - 1 500 грн (а.с. 41).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 листопада 2023 року № 06/25045, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, […]. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою затверджено, в тому числі, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14).

Згідно з п. 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, в яких наведений порядок арифметичних дій (множення), який застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням та правила заокруглення результату розрахунків, і відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року» (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі й до Постанови № 704, пункт 4 якої викладено в такій редакції:

«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

При цьому зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни, зокрема, до п. 4 Постанови № 704.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд в постанові від 2 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 вказав наступне:

«[…] з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірнихправовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званнямрозміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік)» (п. 49);

«[…] встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.» (п. 58)

Аналогічний висновок наведений Верховним Судом в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 15 червня 2023 року у справі № 400/6214/21, від 15 листопада 2023 року у справі № 120/965/22-а.

Отже, зміни до п. 4 Постанови № 704, внесені п. 6 Постанови № 103, з 29 січня 2020 року не підлягали застосуванню - з цієї дати відновили свою дію приписи цього пункту, у редакції до внесення змін пунктом 6 Постанови № 103, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно здодатками 1, 12, 13, 14.

При цьому порядок проведення перерахунку пенсій у зв'язку із втратою чинності положеннями п. 6 Постанови № 103 та змін до п. 4 Постанови № 704 не змінився.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальні органи Пенсійного фонду України та державні органи, з яких осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).

Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 3-1).

Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовці та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений Порядком № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду у справі № 200/3101/23 Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відповідно до приписів Постанови № 704 видав довідку від 24 листопада 2023 року № 06/25045 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 1 січня 2021 року за посадою заступник командира зенітно-ракетного полку; зазначена довідка складена з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти.

Враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи та висновки Верховного Суду, суд висновує, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 листопада 2023 року № 06/25045.

Вказаний висновок суду узгоджується із висновками Верховного Суду, наведеними у постановах від 2 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/2392/21, від 16 березня 2023 року у справі № 500/8486/21.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо строку, протягом якого мала бути перерахована призначена позивачу пенсія, суд зазначає, що згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, заява позивача від 29 листопада 2023 року та додана до неї довідка від 24 листопада 2023 року № 06/25045 про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку з 1 лютого 2021 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) призначеної позивачу пенсії.

Як наслідок, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною відмови відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі довідки від 24 листопада 2023 року № 06/25045 та в частині зобов'язання відповідача здійснити з 1 лютого 2021 року перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в подальшому в и п л а ч у в а т и позивачу пенсію, перераховану на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24 листопада 2023 року № 06/24021, суд зазначає, що вказані вимоги задоволенню не підлягають як такі, що заявлені на майбутнє, оскільки судовому захисту підлягає лише порушене право.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, зареєстроване місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 лютого 2021 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 листопада 2023 року № 06/25045, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 1 січня 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 1 лютого 2021 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 листопада 2023 року № 06/25045, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 1 січня 2021 року, - з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна