14 березня 2024 р. м. Чернівці справа № 600/7238/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08510189) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.05.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- зобов'язати Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08510189) розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуваючи на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із тим, що являється здобувачем вищої освіти за денною формою навчання. Позивач вказував, що його заяву разом із копіями необхідних для відстрочки документів направлено відповідачу цінним листом з описом вкладення, який отриманий відповідачем 22.05.2023р. Проте, зазначив, що при зверненні особисто до ТЦК за відповіддю (довідкою) та задля внесення даних щодо відстрочки у військовий квиток - відповіді на заяву не отримав. Позивач зазначив, що за наслідками розгляду поданих ним заяви та документів, відповідь не надано навіть на адвокатський запит його адвокату. Указане, на думку позивача, свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду питання про надання йому відстрочки.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в обґрунтування якого зазначив, що позивач станом на сьогодні, беручи до уваги наявні у нього підтверджуючі документи, згідно ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації не підлягає. Мобілізаційні заходи щодо позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 не проводились.
Крім того, відповідач зазначив, що на сьогодні Чернівецький МТЦК та СП в межах повноважень, визначених Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, можливості надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації не має, у зв'язку із відсутністю встановленого порядку надання відстрочки від призову під час мобілізації.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач - ОСОБА_1 , згідно довідки від 09.05.2023р. №7726-5002751965 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Позивача 11.03.2022р. взято на військовий облік офіцерів запасу Чернівецьким МТЦК та СП за адресою тимчасового місця проживання: АДРЕСА_3 . Про взяття на облік ТЦК 11.03.2022р. зроблено відмітку у військовому квитку.
Згідно Витягу з Наказу від 14.04.2023 №308-С ОСОБА_1 зараховано на підготовку (навчання) до аспірантури Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця за спеціальністю 051 Економіка на очну (денну) форму здобуття вищої освіти з 15.04.2023р.
Згідно Довідки від 19.04.2023р. №248/52, виданої лейтенанту запасу ОСОБА_1 , останній у 2023 році вступив до аспірантури Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця і зараз навчається на 1 курсі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти на очній (денній) формі здобуття вищої освіти.
До матеріалів справи додано свідоцтво аспіранта №4/23 на ім'я ОСОБА_1 , дійсне до 14.04.2024 року.
Позивачем у повідомленні відповідно до ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» поставлено до відома начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про зарахування його на підготовку (навчання) до аспірантури на очну (денну) форму здобуття вищої освіти до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця обставини. У повідомлені зазначено, що такі обставини дають підстави для надання йому відстрочки від мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Також, позивачем на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено заяву про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Указані повідомлення та заява направлені 19.05.2023р. позивачем засобами поштового зв'язку разом із документами, які на думку позивача, підтверджують підстави надання йому відстрочки від призову.
Адвокат Сластнікова Г.О. в інтересах ОСОБА_1 звернулась до Чернівецького МТЦК та СП із запитом щодо рішення, ухваленого за результатом розгляду заяви про надання відстрочки.
Станом на момент розгляду даної справи судом в її матеріалах відсутні рішення відповідача щодо розгляду заяви та документів позивача, та/або письмові відповіді з повідомленням позивача чи його адвоката про наслідки розгляду даного питання.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан.
При цьому, Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено проведення загальної мобілізації.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Згідно із частиною 9 статті 1 Закону України №2232-XII від 25.03.1992р. "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
Статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено підстави надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у відповідності до абз.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
З матеріалів справи вбачається, що позивача взято на військовий облік офіцерів запасу Чернівецького МТЦК та СП.
Наказом Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця від 14.04.2023 №308-С ОСОБА_1 зараховано на підготовку (навчання) до аспірантури Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця за спеціальністю 051 Економіка на очну (денну) форму здобуття вищої освіти з 15.04.2023р.
Довідкою Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця від 19.04.2023р. №248/52 підтверджується, що ОСОБА_1 , у 2023 році вступив до аспірантури Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця навчається на 1 курсі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти на очній (денній) формі здобуття вищої освіти.
Зазначені обставини підтверджуються також свідоцтвом аспіранта №4/23 на ім'я ОСОБА_1 , яке дійсне до 14.04.2024 року.
З урахуванням наведених обставин, які підтверджені документально, суд доходить висновку, що позивач має право на відстрочку, передбачену абзацом 1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як здобувач вищої освіти за денною формою здобуття освіти.
При цьому, відповідачем у відзиві визнається, що на підставі наявних у позивача підтверджуючих документів він згідно ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації не підлягає.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022р. №1487 затверджений "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п.2 вказаного Порядку військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пп.8 п.1 "Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (додаток 2 до Порядку) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зазначена вимога кореспондується з правилом, встановленим п.11 ст.38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", яким передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Отже, позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 "Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022р. №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Зважаючи на зазначені норми, суд звертає увагу на те, що ведення військового обліку, в тому числі, шляхом внесення змін до облікових даних, та як наслідок оформлення та видання військово-облікових документів призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, - є обов'язком відповідача.
З урахуванням зазначеного вище правового регулювання, Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як суб'єкт владних повноважень до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від ОСОБА_1 заяви та документів, які підтверджують наявність підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, повинен був розглянути зазначене питання.
Звертаючись до суду, позивач у позовній заяві зазначає про те, що повідомив відповідача про зарахування на навчання до аспірантури Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця та подав до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання. Так, 19.05.2023р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до Чернівецького МТЦК та СП із заявою та підтверджуючими документами для отримання відстрочки від призову під час мобілізації. Натомість питання про надання відстрочки відповідачем вирішено не було.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Саме тому, визначаючись щодо способу поновлення порушеного права позивача, а також враховуючи висновок суду про наявність у позивача підстав для відстрочки на підставі абз.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", керуючись положеннями ст.245 КАС України, суд вважає, що необхідно зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано суду обґрунтованих доводів щодо виконання обов'язку з належного розгляду питання про відстрочку згідно поданих позивачем документів.
Доводи відповідача з приводу не проведення у відношенні позивача жодних мобілізаційних заходів не спростовують наявність у позивача права на відстрочку на підставі абз.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як здобувача вищої освіти за денною формою здобуття освіти. Крім того, зазначена норма Закону не містить умов щодо надання відстрочки у випадку здійснення чи не здійснення щодо особи мобілізаційних заходів.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з мотивів, наведених вище.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позов задоволено повністю, судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.05.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
3. Зобов'язати Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Головна, 119, м. Чернівці, 58001; код ЄДРПОУ 08510189)
Суддя В.О. Кушнір