Рішення від 14.03.2024 по справі 160/2078/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 рокуСправа №160/2078/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради яка полягає у припиненні надання ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на підставі його заяви від 10.05.2023 року;

- зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно його заяви від 10.05.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10.05.2023 року позивач став на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою переселенця №1202-7501624362 від 10.05.2023 року. Одночасно з цим 10.05.2023 року позивач звернувся із заявою до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про надання йому допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Позивач почав отримувати від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Вказана допомога була отримана позивачем за два місяця за травень та червень 2023 року. В подальшому на початку червня 2023 року позивач переїхав з міста Дніпро до селища Орлівщина Дніпропетровської області, де проживав за адресою АДРЕСА_1 . 16.06.2023 року позивач звернувся до Піщанської сільської ради, де був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за новим місцем проживання, що підтверджується довідкою від 16.06.2023 року № 1226-7001812273. Починаючи з липня 2023 року позивач перестав отримувати від Управління соціального захисту населення Центрального району м. Дніпра та від будь-яких інших уповноважених органів державної влади допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Позивач вважає, що звернувшись 16.06.2023 року до Піщанської сільської ради, де був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за новим місцем проживання, йому й надалі повинна була виплачуватись допомога на проживання внутрішньо переміщеній особі, оскільки сама по собі зміна позивачем місця обліку як внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для відмови у виплаті допомоги на проживання. У зв'язку з наведеним позивач вважає, що має право на виплату допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб, в розмірі 2000 грн. щомісячно згідно його заяви від 10.05.2023 року. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 09.02.2023 року. Також зобов'язано відповідача надати до суду додаткові докази в даній справі.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

12.02.2024 року на адресу суду від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач не погоджується з доводами та аргументами, викладеними позивачем у позовній заяві, оскільки вважає їх необгрунтованими та такими, що не містять під собою правових підстав, виходячи з наступного. Згідно норм Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок №509), позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Управлінні, включено інформацію про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та видано довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.05.2023 року № 1202-7501624362. На підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання з 01.05.2023 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно. Згідно Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 з 16.06.2023 року знятий з обліку в Управлінні з ознакою «Вибув в інший район», а саме до управління соціального захисту населення в Новомосковському районі Дніпропетровської області. Наголошує, що за період перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб в Управлінні, а саме за травень-червень 2023 року ОСОБА_1 отримав допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у повному обсязі (що не заперечується позивачем у позовній заяві), тому позовні вимоги до Управління, що стосуються невиплати допомоги з липня 2023 року не містять під собою правових підстав. Враховуючи викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 зареєстрований та станом на 2022 рік проживав за адресою: АДРЕСА_2 .

Після початку повномасштабного збройного конфлікту та окупації російською федерацією міста Гола Пристань позивач був вимушений покинути свій дім, та переїхав до міста Дніпро.

10.05.2023 року позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради, включено інформацію про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та видано довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.05.2023 року № 1202-7501624362.

Одночасно з цим 10.05.2023 року позивач звернувся із заявою до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про надання йому допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

На підставі заяви від 10.05.2023 року ОСОБА_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання з 01.05.2023 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

В подальшому на початку червня 2023 року позивач переїхав з міста Дніпра до селища Орлівщина Дніпропетровської області, де проживав за адресою АДРЕСА_1 .

16.06.2023 року позивач звернувся до Піщанської сільської ради та був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за новим місцем проживання, що підтверджується довідкою Піщанської сільської ради Дніпропетровської області від 16.06.2023 року № 1226-7001812273.

Починаючи з липня 2023 року позивач перестав отримувати від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та від будь-яких інших уповноважених органів державної влади допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

З 01.08.2023 року по теперішній час позивач перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб в управлінні соціального захисту населення Одеського району Одеської області, що підтверджується що підтверджується довідкою від 01.08.2023 року № 5125-7001851871.

Позивач, не погодившись із припиненням відповідачем з липня 2023 року виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державні влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачене Конституцією та законами України.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок №509).

Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 332).

Згідно норм Порядку № 509, позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Управлінні, включено інформацію про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та видано довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.05.2023 № 1202-7501624362.

Абзацом 8 пункту 3 Порядку № 332 (в редакції на дату звернення за призначенням допомоги) встановлено, що починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

На підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання з 01.05.2023 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

Абзацом 1 пункту 9 Порядку № 509 (в редакції на дату зняття позивача з обліку в Управлінні) встановлено, що у разі зміни фактичного місця проживання/перебування заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання/перебування, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Згідно пункту 9-1 Порядку № 509 (в редакції на дату зняття позивача з обліку в Управлінні) заявник має право подати до уповноваженого органу повідомлення про зміну фактичного місця проживання/перебування або про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання (далі - повідомлення) через Портал Дія.

Сформоване повідомлення передається засобами Порталу Дія через інформаційні системи Мінсоцполітики до уповноважених органів за попереднім і новим фактичним місцем проживання/перебування заявника.

Уповноважений орган за новим фактичним місцем проживання/перебування заявника розглядає отримане повідомлення відповідно до положень цього Порядку та протягом одного робочого дня вносить відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Інформація про зміну фактичного місця проживання/перебування відображається з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та передається через інформаційні системи Мінсоцполітики до Порталу Дія.

Згідно Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 з 16.06.2023 року знятий з обліку в Управлінні з ознакою «Вибув в інший район», а саме до управління соціального захисту населення в Новомосковському районі Дніпропетровської області.

Відповідно до пункту 8.1 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345, у разі переїзду отримувача соціальної допомоги в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання (реєстрації) припиняється.

Пунктом 9 Порядку № 332 (в редакції на дату зняття позивача з обліку в Управлінні) встановлено, що список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”.

За технічної можливості централізоване нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі сформованого Мінцифри переліку, сформованого органами соціального захисту населення списку внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, та заяв, поданих засобами Порталу Дія.

Згідно пункту 10 Порядку № 332 (в редакції на дату зняття позивача з обліку в Управлінні), державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення або централізованого нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам, щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, через АТ “Ощадбанк” на банківський рахунок (за стандартом ІВАN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.

Отже, відповідно до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБДВПО), позивач:

- з 10.05.2023 року по 16.06.2023 року перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради;

- з 16.06.2023 року по 01.08.2023 року перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб в управлінні соціального захисту населення в Новомосковському районі Дніпропетровської області;

- з 01.08.2023 року по теперішній час перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб в управлінні соціального захисту населення Одеського району Одеської області.

Слід зазначити, що за період перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради, а саме за травень-червень 2023 року ОСОБА_1 отримав допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у повному обсязі, що не заперечується позивачем у позовній заяві, тому позовні вимоги до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, що стосуються невиплати допомоги з липня 2023 року не містять під собою правових підстав.

Відповідно до абзацу 2 пункту 21 Порядку № 332 (в чинній редакції) якщо отримувач змінював місце обліку та не отримав допомогу, на яку він мав право, або змінив місце обліку засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), допомога нараховується (з урахуванням коштів, отриманих за відповідний період) за останнім місцем обліку.

З урахуванням вищевикладеного, позивач не позбавлений можливості звернутися з позовом до управління соціального захисту за останнім місцем обліку.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не є обґрунтованими, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, а отже, задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна