13 листопада 2023 рокуСправа №160/22651/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи на стороні відповідача: Дніпропетровський обласний центр комплектування та соціальної підтримки, Дніпровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
06.09.2023 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, треті особи на стороні відповідача: Дніпропетровський обласний центр комплектування та соціальної підтримки, Дніпровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якій просить:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення Міністерства оборони України від 19.06.2023 року за №10/д, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (пункт 21), в поверненні на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву з доданими документами ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , з яким вона проживала однією сім'єю як дружина та чоловік без реєстрації шлюбу і перебувала на утриманні, на підставі Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що рішення Міністерства оборони України від 19.06.2023 року за №10/д є протиправним та необгрунтованим, оскільки позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги, зважаючи на наявність рішення суду (від 14.12.2022 року по справі №187/1344/22), яким встановлено факт проживання позивача однією сім'єю з загиблим без реєстрації шлюбу.
Ухвалою від 11.09.2023 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
16.10.2023 року представником Міністерства оборони України подано відзив на позовну заяву, яким заперечується проти задоволення позовних вимог, оскільки відповідач не вчиняв жодних протиправних дій щодо позивача. Відповідач вказує, що відповідно до наданих документів заявниця не відноситься до батьків, одного з подружжя або неповнолітньої дитини. Відповідно до рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 14.12.2022 року по справі №187/1344/22 було встановлено лише факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця. Крім того, Міністерство оборони України до розгляду зазначеної справи залучено не було. Тобто факт перебування заявниці на утриманні ОСОБА_2 не встановлено. З огляду на викладене документи ОСОБА_1 були повернуті на доопрацювання, з метою надання документів, що встановлюють факт перебування на утриманні загиблого, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки без цих документів Комісія не має правових підстав для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги заявниці.
19.10.2023 року представником позивача подано відзив на позовну заяву, в якому викладені заперечення проти аргументів відповідача, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Треті особи про розгляд справи повідомлені належним чином. Правом на подання пояснень по справі не скористались.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Згідно зі сповіщенням про смерть №4085 від 21.10.2022 року ОСОБА_2 31.08.2022 року під час ведення бойових дій в районі н.п. Білогірка Херсонської області в результаті артилерійського обстрілу з боку противника отримав поранення та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від отриманих поранень перебуваючи в КНП «Міська лікарня №10» м. Одеса під час проходження лікування.
До матеріалів справи також долучено свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , відповідно до якого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 24.10.2022 року зроблено відповідний актовий запис №1684.
Рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 14.12.2022 року у справі №187/1344/22 встановлено факт спільного проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 2011 року по 15.10.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №10/д від 19.06.2023 року з наданих ОСОБА_1 документів встановлено, що вона не відноситься до батьків, одного з подружжя або неповнолітньої дитини. Рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 14.12.2022 року по справі №17/1344/22 задоволено заяву про факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця.
Вказана копія витягу з протоколу надіслана позивачу Дніпропетровським ОТЦК та СП листом №7/17167/13 від 29.06.2023 року та яким повідомлено, що Комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги цивільної дружини померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_2 (протокол №10/д від 19.06.2023 року).
Вважаючи повернення документів позивача на доопрацювання протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинах, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №2011-XII) відповідно до положень статті 1 якого соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Забезпечення виконання Закону №2011-XII, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування (стаття 4 Закону №2011-XII).
Питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця регламентоване статтями 16-16-4 Закону №2011-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
За приписами п.1 ч. 2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, законодавець визначив у ст.16-1 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.16-1 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII (в редакції, яка діяла як на момент смерті ОСОБА_2 , так і на момент прийняття оскаржуваного рішення) у випадках, зазначених у пп.1-3 п.2 ст.16 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Частиною 9 ст. 16-3 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 25.12.2013 року №975 Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, якою затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок №975).
Згідно з п. 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII.
За приписами п. 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
У подальшому, розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати (п. 14 Порядку №975).
З аналізу вищезазначених положень вбачається, що виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця проводиться на підставі відповідного рішення розпорядника бюджетних коштів про призначення особі такої виплати.
Судом встановлено, що відповідачем повернуто на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, так як судовим рішенням встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
При цьому, на момент виникнення спірних правовідносин воєнний став в Україні продовжено та не скасовано.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. №64 Про введення воєнного стану в Україні та №69 Про загальну мобілізацію постановою Кабінету Міністрів України Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану від 28.02.2022 №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (пункт 2).
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що єдиними умовами виплати одноразової грошової допомоги на момент смерті військовослужбовця є належність до певної категорії осіб, передбачених пунктом 1 Постанови КМУ №168, та загибель в період дії воєнного стану.
Суд зазначає, Постанова №168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану.
Водночас Постанова №168 не визначає порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку з чим Міністерства оборони України 25.01.2023 року був затверджений наказ №45 Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39223 (далі Порядок №45).
Наказ Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45, який набрав чинності 31.01.2023 року, видано відповідно до Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану.
Порядок №45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку і умов).
За змістом пункту 1.2 Порядку №45 одноразова грошова допомога ( далі- ОГД), призначається та виплачується, зокрема, у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану.
Сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (пункт 1.3 Порядку №45).
Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (пункт 1.4 Порядку №45).
Спірним питанням у цій справі є обґрунтованість рішення відповідача щодо права позивачки на призначення та отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону №2011-ХІІ, яка виплачується у разі загибелі військовослужбовця, особі, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, проте не перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі, а також не відноситься до інших груп осіб, яким законом надано таке право (батьків загиблого (померлого) військовослужбовця або утриманців загиблого (померлого) військовослужбовця).
Позивачем наголошено, що вона разом із сином перебувала на утриманні у ОСОБА_2 , а вказане підтверджує долученими до позовної заяви скріншотами з телефону позивача, перерахунками на карту позивача, рішенням суду від 14.12.2022 року, які долучені до позовної заяви.
У редакції ст. 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, чинній на дату смерті ОСОБА_2 , зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Як зазначалось судом вище, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачка посилається на рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 14.12.2022 року у справі №187/1344/22, яким встановлено факт спільного проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 2011 року по 15.10.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності у позивачки на момент звернення із заявою про виплату одноразової грошової допомоги доказів на підтвердження належності її до однієї з категорій осіб, які відповідно до положень чинного законодавства мають право на призначення та виплату такої допомоги.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, як встановлено судом на підставі наданих доказів, відповідач ухвалив оскаржуване рішення в межах наданих йому повноважень, повернувши документи заявниці на доопрацювання.
Рішення №10/д від 19.06.2023 року, прийняте у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум є законним, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи на стороні відповідача: Дніпропетровський обласний центр комплектування та соціальної підтримки, Дніпровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко