14 березня 2024 року справа №200/4884/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі № 200/4884/23 (головуючий І інстанції Олішевська В.В.) за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 ), які полягають у невключенні до складу грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби, зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби, з урахуванням грошової винагороди за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з урахуванням раніше виплачених сум,-
В вересні 2023 року позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовною заявою до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 ), які полягають у невключенні до складу грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби, зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби, з урахуванням грошової винагороди за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він проходив службу у складі НОМЕР_1 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_2 ), наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону (Військової частини НОМЕР_2 ) від 28.07.2021 року № 288-ОС його виключено із списків особового складу всіх видів забезпечення.
Так, з огляду на архівні відомості особистих карток грошового забезпечення позивача за період з листопада 2018 року по липень 2021 роки позивачу щомісячно нараховувалась та виплачувалась грошова винагорода за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у районах та у період здійснення зазначених заходів. Однак, з отриманих відповідей на адвокатські запити позивачу стало відомо, що вказана винагорода не була включена відповідачем до складу місячного грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби за 19 років у розмірі в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки відповідна винагорода отримувалась ним постійно, тобто є складовою його грошового забезпечення, а тому він звернувся до суду за захистом порушеного права.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі № 200/4884/23 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 ), які полягають у не включенні до складу грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби. Зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби, з урахуванням грошової винагороди за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що при звільненні позивачу була нарахована та виплачена одноразову грошову допомогу при звільненні за 27 повних календарних років служби.
При цьому відповідач, керуючись положеннями Інструкції № 558, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні здійснив виходячи з постійних виплат, які військовослужбовець отримував у місяці звільнення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія та додаткова премія. Отже, вважає відповідач, винагорода за участь в АТО не входить у розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 .
Згідно витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 12 листопада 2018 року № 319-ОС “По особовому складу” зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення підполковника ОСОБА_1 , який наказом начальника Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 12 листопада 2018 року № 299-ОС призначений на посаду головного бухгалтера - начальника фінансово - економічного відділу (бухгалтерської служби) НОМЕР_1 прикордонного загону Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України та прибув для подальшого проходження військової служби з Донецько - Луганського управління Державної прикордонної служби (м. Краматорськ) з 12 листопада 2018 року.
Відповідно до витягу з наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 05 липня 2021 року № 336-ОС “По особовому складу” припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпунктом “а” (у зв'язку із закінченням строку контракту) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону у запас по НОМЕР_1 прикордонному загону підполковника ОСОБА_1 , головного бухгалтера - начальника фінансово - економічного відділу (бухгалтерської служби), з наданням права носіння військової форми одягу.
Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 28 липня 2021 року № 288-ОС “По особовому складу” виключено зі списків особового складу иа всіх видів забезпечення підполковника ОСОБА_1 головного бухгалтера - начальника фінансово - економічного відділу (бухгалтерської служби), звільненого у запас наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 05 липня 2021 року № 336-ОС, за підпунктом “а” пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (у зв'язку із закінченням строку контракту) з наданням права носіння військової форми одягу.
Вислуга років станом на 01 серпня 2021 року становить: календарна військова - 27 років 05 місяців 29 днів; пільгова - 05 років 05 місяців 08 днів; загальна - 32 років 11 місяців 07 днів.
Виплатити ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду у липні 2021 року за 18 діб та у серпні 2021 року за 01 добу.
Виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення за 2021 рік.
Виплатити підполковнику ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних роки служби в сумі 292254,75 грн.
Виплатити грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку строком 14 календарних днів на рік, як особі, що має статус учасника бойових дій за 2019, 2020, 2021 роки.
Позивачем до матеріалів справи надано особисті картки грошового забезпечення за період з листопада 2018 року по серпень 2021 року, за змістом яких судом встановлено, що ОСОБА_1 за період 2018 року винагорода за постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 виплачувалась з листопада по грудень, за період 2019 року винагорода за постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 виплачувалась з січня по грудень, за період 2020 року винагорода за постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 виплачувалась з січня по жовтень та у грудні, за період 2021 року винагорода за постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 виплачувалась з січня по травень та з липня по серпень.
Спірним питанням, аналізованих судом правовідносин, є належність грошової винагороди за участь в АТО до складу грошового забезпечення військовослужбовця із якого обчислюється як розмір одноразової грошової допомоги при звільненні,
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 9 закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІ (далі Закон № 2011, у редакції, чинній на момент звільнення позивача) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
На підставі частини другої статті 15 Закону 32011 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком … закінченням строку контракту, … одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Як визначено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 № 704 (далі Постанова № 704, у редакції чинній на момент спірних правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 № 558 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі Інструкція № 558).
Відповідно до пункту 2 Інструкції № 558 грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.
Місячне грошове забезпечення складається із: основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).
Згідно частини дев'ятої розділу 5 Інструкції № 558 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу жінкою-військовослужбовцем, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше (у цьому та інших пунктах цієї глави мається на увазі наявність календарної вислуги років) (…)
Крім того, частиною другою статті 15 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей”.
Правовідносини щодо виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (далі - заходи із забезпечення НБО) чи в антитерористичній операції (далі АТО), інших заходах в умовах особливого періоду регламентовані постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських (далі - Постанова № 18, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) та Інструкцією про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ від 18.03.2016 № 188 (далі - Інструкція № 188, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Згідно пункту 1 постанови № 18 за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду…, Державної прикордонної служби, … виплачується винагорода в порядку, визначеному керівниками відповідних державних органів за:
безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду, - в розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, у межах бюджетних призначень пропорційно часу участі в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду;
створення безпечних умов виконання бойових завдань та збереження життя і здоров'я під час участі в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - в розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів.
На підставі пункту 3 розділу 1 Інструкції № 188, винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем проходження служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби на підставі наказів начальників вищого рівня.
Пунктом 2 розділу 2 Інструкції № 188 визначено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь у воєнних конфліктах, АТО, заходах із забезпечення НБО, інших заходах в умовах особливого періоду, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучені до участі у воєнних конфліктах, проведенні АТО, заходах із забезпечення НБО, інших заходах в умовах особливого періоду;
перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО, ООШ, штабу оперативно-тактичного угруповання;
перебувають у районі воєнного конфлікту, АТО, проведення заходів із забезпечення НБО, інших заходів в умовах особливого періоду.
Питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17 (постанова від 06.02.2019)
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців, як обрахункової величини, не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних або тих, що виплачуються раз на місяць.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постановах від 18.04.2022 у справі № 520/9821/2020, від 09.06.2022 у справі № 200/11472/20-а, від 18.05.2023 у справі № 640/6874/20.
Таким чином, розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні здійснюється, виходячи з 50 % місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби позивача, на яке він мав право станом на дату звільнення, а для встановлення можливості включення допомоги за участь в АТО/ССО до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення необхідно встановити, чи мала ця виплата постійний та системний характер.
Судом встановлено, що позивач отримував винагороду за участь в АТО/ССО щомісячно з листопада 2018 року по день звільнення (за виключенням листопада 2020 року та червня 2021 року) і вона входила до складу його грошового забезпечення, що свідчить про системний характер виплати.
З огляду на зазначене, суд першої інстанції дійшов висновку про системний та постійний характер вказаної виплати, а тому наявні правові підстави для включення останньої до складу щомісячного додаткового виду грошового забезпечення з урахуванням якого має бути обчислена одноразова грошова допомога при звільненні.
Отже, відповідач протиправно не включив до складу грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі № 200/4884/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі № 200/4884/23 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 14 березня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді І.В. Геращенко
Е.Г. Казначеєв