14 березня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/2848/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.03.2023 року №241670048747 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити з 24.02.2023 року ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні пенсії за віком з підстав не зарахування періоду роботи з 25.09.1984 р. по 30.11.1987 р., оскільки період проходження військової служби підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що пільговий стаж позивача становить 18 років 04 місяці 17 днів, що є меншим за необхідні 20 років, а тому позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивач 24.02.2023 р. звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 03.03.2023 р. №241670048747 відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах. У підставах для відмови вказано, що пільговий стаж позивача становить 18 років 04 місяці 17 днів, що є меншим за необхідні 20 років. До пільгового стажу не зараховано періоди з 25.09.1984 р. по 30.11.1987 р. згідно довідки №13 від 14.09.2022 р., оскільки даний період перетинається з військовою службою. (а.с. 8-9).
Матеріали справи містять копію трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 25.09.1984 р. У вказаній трудовій книжці міститься запис про роботу позивача з 25.09.1984 р. по 30.10.1985 р. в тракторній бригаді радгоспу ім. Котовського трактористом ІІІ класу. У підставах звільнення 30.10.1985 р. вказано призов на військову службу. З 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. міститься запис про службу в збройних силах. (а.с. 9-16).
Також матеріали справи містять копію військового квитка позивача НОМЕР_2 із зазначенням періодів служби в збройних силах з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. (а.с. 16-20).
До матеріалів справи додано архівні довідки з Трудового архіву КП «Сокирянського трудового архіву» від 02.08.2022 р. №1085/1-49, №1084/1-49 з наказами від 24.09.1984 р. №-104К та від 30.10.1985 р. №-106К щодо роботи позивача у родгоспі імені Котовського. (а.с. 21-22).
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) визначено категорії осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. "в" ст. 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Зазначена норма кореспондується із п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV, відповідно до якого чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з оскаржуваним рішенням, відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача стаж роботи трактористом - машиністом у обсязі 18 років 4 місяці 17 днів. При цьому не зараховано до пільгового стажу періоди роботи позивача з 25.09.1984 р. по 30.11.1987 р., оскільки за наслідками перевірки документів, пенсійним органом встановлено, що даний період роботи перетинається з військовою службою.
Суд наголошує, що відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У вказаній трудовій книжці № НОМЕР_1 міститься запис про роботу позивача з 25.09.1984 р. по 30.10.1985 р. в тракторній бригаді радгоспу ім. Котовського трактористом ІІІ класу. У підставах звільнення 30.10.1985 р. із радгоспу ім. Котовського вказано - призов на військову службу. З 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. міститься запис про службу позивача в збройних силах. З 06.01.1988 р. позивач прийнятий на роботу трактористом в тракторну бригаду радгоспу ім. Котовського, де пропрацював до 23.01.1990 року та був звільнений у зв'язку із реорганізацією радгоспу.
Пунктом 20 Порядку №637, передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до висновків Верховного Суду у постановах від 13.06.2019р. у справі №195/443/17 та від 22.05.2018р. в справі №683/977/17, право на зарахування до стажу для призначення особі пільгової пенсії підтверджується зокрема відомостями трудової книжки.
Згідно з положеннями п. "в" ч. 3 ст. 56 Закону N 1788-XII час проходження військової служби зараховується до загального трудового стажу.
Положеннями абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із записами військового квитка позивача підтверджується, що з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. позивач проходив військову службу. Також згідно записів трудової книжки вбачається, що до та після служби в армії позивач продовжував працювати в радгоспі ім. Котовського трактористом.
Отже, цей період з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. підлягає зарахуванню до стажу, який дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 12 грудня 2019 року у справі №674/1579/16-а.
Таким чином, відповідно до записів трудової книжки позивача стаж роботи на посаді тракториста-машиніста, із врахуванням до пільгового стажу періоду військової служби з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р. (2 роки 0 місяців 1 день), перевищує 20 років, що передбачено п.3 ч.2 статті 114 Закону N 1058-IV.
Наявність у позивача загального страхового стажу становить 31 рік 3 місяці 9 днів, що визнається відповідачем та не підлягає доведенню судом. Отже, суд встановив, що на день звернення до пенсійного органу із заявою від 24.02.2023 р. позивач досяг 55 річного віку, стаж його роботи трактористом-машиністом, що безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства, перевищував 20 років, а наявний загальний страховий стаж перевищував 31 рік.
Таким чином, позивач відповідно до вимог п.3 ч.2 статті 114 Закону N 1058-IV мав право на призначення йому пенсії на пільгових умовах при досягненні 55 річного віку, а тому оскаржуване рішення, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії, є протиправною та підлягає скасуванню.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не обґрунтовано правомірність дій та рішення від 03.03.2023 року №241670048747 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Таким чином, суд вважає, що з метою належного захисту та ефективного відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача призначити з 24.02.2023 року ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу позивача період військової служби з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.03.2023 року №241670048747 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити з 24.02.2023 року ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 період військової служби з 10.11.1985 р. по 11.11.1987 р.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1073,60 грн згідно платіжної квитанції від 03.05.2023 р.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_3 ).
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область,08500, код ЄДРПОУ 22933548).
Суддя Т.М. Брезіна